Сос за кюфтета - идеи?

  • 10 066
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 846
Вчера мъжът ми направи кюфтета на скара, част от които остана за днес. Кюфтетата са домашни и са малко сухички, ето защо ми се иска да довечера да им направя някакъв сос, в който да поомекнат. Ще ми дадете ли някакви идеи?  chef

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Доматен, любимият ми.

Два буркана от консерва или настъргваш/пасираш 1 кг пресни. Слагаш в тенджерка, добавяш 2-3 дафинови листа, 10-15 зърна черен пипер, по половин чаена лъжичка сол и захар.
Като поизври течността добавяш 3-4 суп. лъжици олио да се позапържи.

Ако искаш да стане по-гъст соса: на сух тиган запичаш за кратко 3 суп. л. брашно. Изсипваш го в чашка, добавяш 3 пръста вода и разбъркваш до кашичка. Добавяш на тънка струйка към соса като бъркаш непрекъснато. Това е!  Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз доматен, мнооого върви с кИфтета Mr. Green Но т.к. моят е доста по различен от този на Ери, ще си го напиша.
Загрявам леко зехтин/олио също става/, изсипвам върху него смлените домати - от буркан, консерва или пресни, няма значение. Оставям да поизврат и добавям сол, малко захар, много чесън Mr. Green, наситнен магданоз или босилек - по желание на клиента Wink В по-класическия вариант на соса, чесънът се запържва леко в зехтина/ може да се сложи и малко лук, настърган морков/ и тогава се слагат доматите, но ние го предпочитаме инак. Накрая, ако искаш сосът да е по-гъст и не толкова ярко червен, се сгъстява с брашно, размито в студена вода. Става по-кашест, аз така го правя за печени чушки. За кюфтета и паста не го сгъстявам, просто оставам водата да изври добре.
Друг вариант е гъбен сос или бешамел, но за жегите според мен доматеният си е класика Peace

# 3
  • Мнения: 1 352
Доматения наистина върви за кюфтета, но аз наскоро правих един, който страхотно се върза с едни печени на фурна и пак така сухи.
Запържих брашно в масло, добавих течна сметана и малко доматен сос, сол и една скилидка чесън. Чуден сос стана!

# 4
  • София
  • Мнения: 2 846
Благодаря за идеите! Чудесни сте! Hug

# 5
  • Мнения: 54
Доматения наистина върви за кюфтета, но аз наскоро правих един, който страхотно се върза с едни печени на фурна и пак така сухи.
Запържих брашно в масло, добавих течна сметана и малко доматен сос, сол и една скилидка чесън. Чуден сос стана!

На нещо такова ние викаме " Розов сос ".  Laughing
Общо взето варианта на белинда за червен сос ( запържване на чесън предварително, освен ако не е на прах - тогава ври с доматите ). Когато изгася котлона добавям сметана, може и прясно мляко. Аз не прекалявам, защото обичам да преобладава доматения вкус.  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
Интересно! Този розовият е нещо като моят с брашното/ и той става розов/, но съм сигурна, че сметаната придава много плътен и приятен вкус. Как досега не ми е хрумвало да ги комбинирам?! Ще пробвам!

# 7
  • Финландия
  • Мнения: 169
Един класически скандинавски сос- викат му кафяв сос. Кюфтетата тук си ги печем във фурната. Та мазнината, която се отделкя при печенето се разбърква с 200 грама сметана за готвене, прибавя се една чаена лъжичка препечено брашно, сол на вкус, малко смлян бял пипер и се сварява на котлона при непрекъснато бъркане.

Понеже кюфтетата са ти готови- бих предложила да разбъркаш в касеролка 200 грама сметана за готвене, половин местно булйонче (натрошено предварително на прах), смлян бял пипер пипер и половин лъжица брашно. Слагаш да заври на котлона, пускаш кюфтетата и да поврят още пет минутки....(ама вие сигурно сте изяли вече кюфтаците).

# 8
  • Мнения: 54
Интересно! Този розовият е нещо като моят с брашното/ и той става розов/, но съм сигурна, че сметаната придава много плътен и приятен вкус. Как досега не ми е хрумвало да ги комбинирам?! Ще пробвам!
Аз го знам от бабата на мъжа ми, че него му е любим в комбинация с паста. Наистина сметана придава чудесен вкус, дори и да е заквасена. Макар, че в такъв случай предпочитам меката готварска, а не леката кисела жичка.

Общи условия

Активация на акаунт