Съвет - дали сенника ми ще пречи на съседите отдолу

  • 1 954
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 050
Много бих искала да чуя мнение, ако някой реши да сподели такова, защото не мога да преценя сама.

Имам много хубава тераса, но е ужасно слънчева през почти целия ден. Искам да си сложа сенник. Колебанието ми идва от факта, че терасата под нас е с около метър издадена пред нашата. Та днес се замислих. Сянката може би няма да е проблем. Но ако върху сенника се събират вода и боклуци, те ще се изсипват в терасата на съседите отдолу. От друга страна, ако не сложа сенник, тази тераса не става за нищо.

От една страна, не искам сърдити съседи. От друга - искам да си ползвам терасата. Много е приятна за масичка и столчета. Точно към градинката гледа...

Надявам се да споделите какво мислите. Благодаря    bouquet

# 1
  • Мнения: 9 905
вариант 1/ако ти е широка терасата/ - правиш си малко по-тесен сенник, който да не стига до парапета  - така боклуците ще се изсипват на твоята тераса  Tired не звучи много добре.
вариант 2 - слагаш сенник, който не е наклонен, а хоризонтален; или пък има борд, където да се събира нападалото.
вариант 3 - питаш първо съседите дали не възнамеряват да си покриват терасата. Обикновено хората с подобни издадени тераси си ги покриват дори със здрав покрив, не само сенник.
вариант 4 - да сложиш не цял сенник, а нещо наполовина, подвижно, като чадър, или решетка, по която да пълзят растения или да се слага платно.

# 2
  • Мнения: 261
Сенника нали има механизъм с чупещо рамо за прибиране? Родителите ми имат тента/сенник , и като има вятър или вали , и се прибира , не стои постоянно опънат. То и не е добре да е постоянно опънат, защото не е масивен.
Нали това е сенник? - http://kokopool.eu/Images/Large/ramenen%20sennik2.jpg
Какъв е проблема тогава.

# 3
  • Мнения: 9 050
Много благодаря за съветите. За съжаление не ми е чак толкова голяма терасата. Дори се оказа, че има само два варианта на сенник, които могат да се монтират. А самата тераса е триъгълна с най -широка външна част. Т.е. по-навътре не може да се сложи сенника, защото е тясно. Може би трябваше да уточня тези неща.

Иначе, да се събират боклуците в моята тераса не ме плаши. Те и сега на съседите отгоре са си при мен. Аз поне съм свикнала. А сега един вид ще ги пренасоча един етаж по-надолу.

В общи линии, или слагам обикновен вертикален сенник, или не слагам нищо. Това са вариантите.

Варианта с решетка с увивни растения го пробвах. Но е ужасно слънчево и всичко изгаря. Нищо не вирее. Три години опитвах да захвана каквото и да е, само да създам малко сянка. Но не стана.

# 4
  • Мнения: 9 050
Сенника нали има механизъм с чупещо рамо за прибиране? Родителите ми имат тента/сенник , и като има вятър или вали , и се прибира , не стои постоянно опънат. То и не е добре да е постоянно опънат, защото не е масивен.
Нали това е сенник? - http://kokopool.eu/Images/Large/ramenen%20sennik2.jpg
Какъв е проблема тогава.

Да, аз точно с чупещо рамо съм избрала. При това от тези, които са в кутия. Притеснава ме само, че съседите отгоре редовно изхвърлят пепелници, изтърсват покривки и други подобни. При опънат сенник, тези неща ще се събират върху него. и като тръгна да го прибирам...падат направо долу в терасата на съседката. Това ме притеснява - че при всяко навиване, ще и пълня терасата с какво ли не. Ходи после се обяснявай, че те тия боклуци са чужди.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 743
В Практикер има тенти по 200 лв,които се прибират.

# 6
  • Мнения: X
Нещо такова би ли ти свършило работа http://storionline.com/sennici/clasik/clasic.php от две или колкото ти трябват части? Ако не държиш да е сенник, то ти идея, ние имахме такъв проблем, в апартамента на свекърите, купихме плат по размери и го подгънахме отдолу а от горе като за перде. Сложихме корниз и го закачихме а отдолу го промушихме през въже за простор за да не се вее при вятър. При нужда го събираме в единия ъгъл, но лятото е опънато постоянно.

# 7
  • Мнения: 9 050
Да, да, точно такова съм си избрала. притеснява ме само, че при прибирането му, всичко изръсено от съседите отгоре, което се е задържало по сенника, ще се изсипе в терасата под мен. Това ми е драмата.  Cry

А ако си направя нещо подобно на перде, то ми се закрива цялата светлина отвън, а и гледката. По-добре нищо да не правя май и да я прежаля тази тераса. Обаче пък другите за нищо не стават. А толкова обичам тераса с масичка и столчета за летните вечери...

# 8
  • Мнения: 261
Абе сложи си сенник , след като имаш нужда , ти какво си виновна че съседите ти отгоре тупали разни неща. Чак пък толкова ли тупат , че ежедневно да събирате чували боклук.
Ще им споменеш учтиво , ако може да тупат от другаде и това е .  Ако пак не чуят , и нещо се оплачат тези отдолу , те да се разбират , ти какво да направиш сега , хайде да не си ползваш терасата заради това .

# 9
  • Мнения: 9 050
Абе сложи си сенник , след като имаш нужда , ти какво си виновна че съседите ти отгоре тупали разни неща. Чак пък толкова ли тупат , че ежедневно да събирате чували боклук.
Ще им споменеш учтиво , ако може да тупат от другаде и това е .  Ако пак не чуят , и нещо се оплачат тези отдолу , те да се разбират , ти какво да направиш сега , хайде да не си ползваш терасата заради това .

Изкушаващо е, обаче все гледам да съм в мир със съседите, да не се дърлим за глупости...Затова имам терзания.

# 10
  • Мнения: 9 050
Може би въпросът ми всъщност е, ако вие бяхте съседите ми отдолу, как ще го понесете?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 089
Може би въпросът ми всъщност е, ако вие бяхте съседите ми отдолу, как ще го понесете?


Съседите отдолу сигурно получават част от порцията боклук, хвърляна от съседите ти отгоре. При нас се събира боклук, хвърлян от два етажа по-нагоре. Във всеки случай аз бих си сложила сенника. Също така бих поговорила със съседите отгоре да не си хвърлят фасовете/тръскат цигарите и покривките. Не е нужно да се карате и дърляте, просто учтиво им обясняваш, че боклука, който вероятно си мислят, че пада на двора, пада всъщност на твоята тераса.

# 12
  • Мнения: 356
Ползвам такъв модел сенник на южна тераса: http://storionline.com/sennici/colori/klasik/clasik.php. Когато е спуснат, платът е под голям наклон. Ако някой изтърси нещо отгоре, то просто ще се плъзне по него и ще падне по-напред, отколкото ако сенникът не е спуснат. Нищо не пада в момента на прибирането, защото няма как да се задържи. Проблемът ви всъщност съществува и в момента, а няма да се появи с монтирането на такъв модел сенник. Съседите ви отдолу вероятно вече са свикнали, за съжаление. Може би бихте им съобщили намерението си предварително и ще можете да изясните  очакванията си?
Надявам се, че отгоре не изхвърлят запалени клечки кибрит и фасове (при нас се случи, но преди да монтираме тентата)   Crazy

# 13
  • Мнения: 9 050
Благодаря Чикита. Всъщност точно това ще направя. Ще уведомя съседите отдолу, че ще си слагам сенник и ако случайно боклука в тесата им стане повече (а той ще стане, защото всичко, което до сега съм измитала от моята тераса, сега ще пада в тяхната), ще им обясня да ме прескочат и да се качат един етаж над мен.

Най-глупавото при нас е, че сме три етажна кооперация с 10 апартамента, а всеки на всеки за нещо е крив. И като ги гледам как се дърлят непрекъснато, съм доволна че до тук никой не си е намерил мен за какво да ме захапе. Даже ги търпя, когато си паркират колите и ми запушват гаража. Само мир да има. Оттам идва и учвствителността ми по отношение на сенника.

# 14
  • Мнения: 106
Аз на твое място бих си направила дървен навес и ще му сложа улук през края и ще го свържа с улука на сградата. Така съм виждала други хора с твоя проблем да правят. Само не знам дали не трябва да се иска разрешение от общината за подобно нещо...Най-лесно ще е наистина, ако като вали си прибираш сенника и така няма да пада вода надолу.

Общи условия

Активация на акаунт