Защо нисковъглехидратната диета (НВД) не работи...

  • 23 828
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Много хора правят опит за отслабване с т.нар НВД или нисковъглехидратна диета. За съжаление обаче голямата част от тези опити завършват с неуспех – и причината не е в липсата на воля или неспазване на хранителния режим – а просто защото самата диета е обречена на провал поради несъобразяването с някои основни „принципи“ на работа на човешкото тяло. Макар да може да се изпише много за недостатъците на НВД, главните причини, поради които не трябва да прибягване до нея, са няколко:
1.   Тялото ни се нуждае от въглехидрати!
Много хора не вярват, че въглехидратите са нещо, което е наистина нужно, защото го свързват със захарта, шоколадите и тортичките, които се асоциират с нещо вредно. В действителност обаче въглехидратите на са само шоколади и захар – въглехидратни храни са и фасулът, лещата, триците и пълнозърнестите храни, които така нашумяха напоследък. Очевидно обаче, има разлика между тези две групи – има значение дали се храните с фасул или шоколад! И разликата е това, че въглехидратите във фасула и всички храни от семейство бобови са с нисък глекимичен индекс, което означава, че енергията се освобождава бавно и постепенно, за продължителен период от време. В същото време, при шоколада се получава един „бум“ в освобождаването на енергия, подобно на атомна бомба, която тялото реално не може да усвои. А когато тялото не усвоява нещо, то го превръща в запас. Сещате се какъв е запасът, нали?!
Освен разяснението, че има „полезни“ и „не-полезни“ въглехидрати, трябва да се подчертае и за значимостта на въглехидратите като цяло за метаболитните процеси в организма. Въглехидратите са предпочитан източник на енергия – тялото използва първо тях, а ако липсват – се прибягва до белтъчини, а ако и те липсват – до запасите от мазнини. Сега ще си кажете, ами за да горя мазнини тогава, трябва да не консумирам въглехидрати и белтъчини. Това обаче съвсем не е така. Всъщност, мазнините се горят много трудно чрез гладуване и нехранене с въглехидрати. Единственият начин да ги изгорите „директно“ е спорта и упражненията!
2.   НВД дава резултати, които обаче не дават реална представа за това, което се случва в човешкото тяло
Много хора прибягват до НВД, именно защото тя дава резултати в началото. Искате да свалите 10кг? Започвате НВД и след 1 месец, 5 от тях ги няма. Супер! Едва ли има хора, на които да не им се е случвало. Казват обаче, че последните килограми са „най-трудни“. Да, това е така, но трябва да се допълни, че последните килограми са най-трудни, когато се свалят с НВД! Защо, това е така?
Когато се намалят въглехидратите, тялото преминава в режим на „шок“. Въглехидратите се изчерпват и вие започвате да горите...какво...белтъчини, което ще рече мускулна маса! Ето защо много хора казват, че са отслабнали 5кг за 1 месец с НВД, но все още са отпуснати – да, това е така, защото са изгубили мускулна маса, не мазнини! Както казах, мазнините се горят чрез компилация от правилна диета и упражнения.
3.   И когато свалянето се закотвя...
И така след успешните няколко килограма, които сте свалили за доста кратък период от време, изведнъж нещо се случва...не можете да сваляте повече! Но защо? Нали диетата работеше?
Работата е там, че човешкото тяло е много умна машина. То бързо привиква на новите условия на глад, и преминава в т.нар. „икономичен режим“ – този принцип е наследен и непроменен от времената, когато хората са разчитали на лова за препитание и е имало големи периоди, в които храна напрактика е нямало! Та когато тялото ни премине в икономичен режим, метаболизма се забавя т.е. за всяко наше действие ние горим по-малко калории. И нека демонстрираме какво се случва с пример.
За да не променя теглото си на Мария и трябват 1800 ккал. Понеже тя смята, че има нужда да отслабне, обаче, минава на НВД и приема по не повече от 1300-1400 ккал на ден. Очевидно, ще сваля килограми! Това е законът на отрицателния калориен баланс  - когато изгаряш повече , отколкото приемаш, ще сваляш разбира се! Не след дълго обаче, тялото на Мария приема понижения прием на калории за „знак за глад“ и преминава в икономичен режим. Сега тя извършва същите действия, но не гори 1800 ккал, а 1300-1400. Сега калорийния прием е в равновесие с изгарянето на калории и тя спира да сваля! Това обикновено са  последите няколко килограма, които са ни останали, и на истина е демотивиращо. Демотивираната Мария серазочарова и започва да се храни нормално с по 1800 ккал на ден, но тялото и вече е със забавен метаболизъм – на него не му трябват повечеот 1300 ккал. И какво се случва? Започва връщане на теглото или т.нар. „йо-йо ефект“ – за кратко време, Мария връща всичките си килограми. Но не само това! Тялото „решава“, че трябва да натпупа повече запаси за евентуален следващ период на гладуване, и добавя поне още 2-3 кг. под формата на мазнини. Така НВД на Мария завършва с 2-3 кг повече отпреди, много лишения, загубено време и мисли, че е невъзможно да се свалят излишните килограми! Неприятно, нали?
Наистина, има много какво да се каже за НВД и колко вредна е тя и от гледна точка на лишаване на тялото от множество микро- и макроелементи, които се намират главно във въглехидратни храни, чиито прием явно се прекратява по време на НВД. Пожелавам Ви много късмет и успешно борба в битката с килограмите. ВИЕ ИЗБИРАТЕ ПЪТЯ!:)

# 1
  • София
  • Мнения: 3 291
Глупости на търкалета. При някои диетата работи.

Как пък няма да дойде някой и да каже: отслабнах с тая и тая диета, но и другите диети вършат работа. Все си мислим, че нашето мнение е меродавно и всички други грешат.

Защо си правиш труда да пишеш този ферман? Да не би да рекламираш нещо?

# 2
  • София
  • Мнения: 1 047
Глупости на търкалета. При някои диетата работи.

Как пък няма да дойде някой и да каже: отслабнах с тая и тая диета, но и другите диети вършат работа. Все си мислим, че нашето мнение е меродавно и всички други грешат.

Защо си правиш труда да пишеш този ферман? Да не би да рекламираш нещо?
Рекламира, разбира се - себе си  Laughing
Сега ще го попитат кое работи според него, щом НВД не и той ще си предложи услугите /фитнес програма и здравословен балансиран режим/ на ЛС срещу заплащане  Sunglasses

# 3
  • Мнения: 5
Диетата НЕ работи. И не, няма хора, които да са отслабнали ДЪЛГОТРАЙНО с подобно нещо! Разбира се, ще се радвам да чуя тезата ви, подкрепена с доказателства. Спорът е хубаво в нещо - в него се ражда истината, са казали хората:)

Baroness, изказвате се неподготвена. Защо не пробвахте да ме попитате, за да видите какво щях да предложа - нищо повече от мнението си, което НЕ налагам. Не е хубаво да се съди така прибързано.

Единствената цел на поста е да бъде в услуга на някого - всеки може да се съгласи или да не се съгласи с него. А пари на никого за нищо не вземам. Дано се чувствате малко по-добре сега:)

# 4
  • София
  • Мнения: 336
Аз отслабнах с Дюкан(вид безвъглехидратна), свалих 15 килограма за 5 месеца и вече 3 години поддържам килограмите(с вариации до 5-6 кг, които през тия 3 години са били различни). Въпросът не е дали се свалят, а как се поддържат след това и колко се отпускаш. Всяка диета работи, въпросът е после какво правиш със себе си.

# 5
  • Мнения: 5
Напълно права си! Работата е там обаче, че шансът да останеш със същите килограми след подобна диета е много малък.

И между другото, ниската ефективност и успеваемост на НВД съвсем не мисля, че е най-малкият й проблем. За мен, ТЕЗИ ДИЕТИ СА ОПАСНИ ЗА ЗДРАВЕТО. Въглехидратите са най-ценното гориво, което човешкото тяло използва, а изключването им от менюто е да като да зареждаш с метан вместо бензин. Някак си не е същото, нали?!

Колкото до Дюкан, може би си чула, че наскоро беше съден понеже диетата му беше доказана за опасна.

Можеш да прочетеш повече:
http://media.framar.bg/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B … 0%B0-%D1%81%D0%B8"

Аз лично напълно подкрепям написаното, като смея да го твърдя за всички видове НВД. Да, опасни са.



# 6
  • Мнения: X
Очаквам с нетърпение доказателствата за вредата наНВД и ползите от ВВХ

# 7
  • София
  • Мнения: 786
На мен всякакви въглехидрати ми действат супер зле на корема. Така че съм на режим който почти ги изключва. Така се чувствам много добре.

# 8
  • Мнения: 5
Това е все едно да кажеш, че не ти понасят витамините:)

# 9
  • Мнения: 1 274
Очаквам с нетърпение доказателствата за вредата наНВД и ползите от ВВХ
Това да не си на НВД, не означава автоматично да преминеш на ВВХ.

При диета Зоната, например, има баланс на протеини и въглехидрати и минимални количества мазнини. В заленчуците, например, белтъчини и въглехидрати са балансирани. Също може да се направи една предимно зеленчукова диета, като друг пример, с малко въглехидрати (примерно 500 г. ниско-въглехидратни плодове или 2 филии хляб Местемахер пърлнозърнест ръжен - на ден) + някакви белтъчини. Това не са ВВХ диети.

НВХ диетата е вредна за черния дроб, сърцето и бъбреците.

На мен всякакви въглехидрати ми действат супер зле на корема. Така че съм на режим който почти ги изключва. Така се чувствам много добре.
Ако под въглехидрати разбираш пица, купешки бял хляб, солети и подобни, не се учудвам. Освен това, от голямо значение е съчетанието на храните, за това как ти понасят. Но съществуват и елда, овесени ядки, сезонни плодове, пълнозърнест ориз, високовъглехидратни зеленчуци (изключвам картофа).

Аз лично се чувствам отлично на един ден седмично само плодове и зеленчуци + билков чай и мед. Чувствам силно облекчение в областта на бъбреците и черния дроб. С такова хранене много хора са си излекували "неизлечими" болести. Това не може да се каже на НВД - то е подходящо в екстремни ситуации на тежък диабет и от там е дошла модата му. Ако човек на НВД плодува с 500 г. плодове и билков чай с мед (2-4 бр.), би трябвало да усети облекчението. Защото НВД е много тежък за вътрешните органи режим на хранене.

По принцип не трябва да се яде по много.

Последна редакция: ср, 25 апр 2012, 06:19 от adiba

# 10
  • София
  • Мнения: 786
Прекрасно знам какво са въглехидрати. Нямам предвид джънк, а всякакви въглени. Аз се чуствам най-добре на ВМ-НВД. Храня се от доста време така и се чуствам сита и лека. И да, правила съм и такива дни на плодове преди, не ми е добре.

# 11
  • Мнения: X
adiba, постът ми беше към автора
твоите теории са ми известни вече

# 12
  • в колонките
  • Мнения: 510
     adiba, хич не обръщай внимание на постовете на някои потребителки. Hug.Едната от тях се опитваше да ме убеди,че с 3000 калории дневно се било отслабвало. Joy.Сигурно прави по няколко часа кардио,че да ги изгори. hahaha.
     В интерес на истината и аз не харесвам Аткинс - не ми допадат тлъстините.  Sick.
       Лично за мен най-добрата диета е Средиземноморската. Peace. Нямам никакво намерение цял живот да се съобразявам и да ям месо и зеленини.Ям от всичко , с мярка,разбира се,ходя пеша по час/дневно. И кардио. Много е важно всеки да се научи кога да спре с яденето.  Peace.И тога може би няма да има нужда от всичките диети и ограничения .  Peace 
          Хубав ден на всички.  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 336
rado0201 - Всички и всичко, малко и много са относителни понятия, аз говоря от личен опит, нали това питаше Joy.
Здравето ми е прекрасно, пусках си изследвания по време и след режима, благодаря все пак за предупреждението.
Аз не мога да разбера хора, дето обикалят от тема на тема и проповядват кое е вредно и кое полезно, пък и чак теми да пускат. Всеки си има глава на раменете, за да си решава сам Peace.
Успех на всички, независимо на коя диета са  bouquet.

# 14
  • София
  • Мнения: 786
     adiba, хич не обръщай внимание на постовете на някои потребителки. Hug.Едната от тях се опитваше да ме убеди,че с 3000 калории дневно се било отслабвало. Joy.Сигурно прави по няколко часа кардио,че да ги изгори. hahaha.
     В интерес на истината и аз не харесвам Аткинс - не ми допадат тлъстините.  Sick.
       Лично за мен най-добрата диета е Средиземноморската. Peace. Нямам никакво намерение цял живот да се съобразявам и да ям месо и зеленини.Ям от всичко , с мярка,разбира се,ходя пеша по час/дневно. И кардио. Много е важно всеки да се научи кога да спре с яденето.  Peace.И тога може би няма да има нужда от всичките диети и ограничения .  Peace 
          Хубав ден на всички.  bouquet

В Аткинс няма мазнини....там е с пеобладаващи белтъци.

Общи условия

Активация на акаунт