Смяна на име и документи след граждански брак

  • 58 028
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Предстои ми да сключа брак през септември, а личната ми карта изтича през октомври. Така или иначе ще я сменям, въпросът е дали е по-разумно да го направя преди брака и да си запазя името след това, или след брака да приема името на партньора ми с тиренце и да си сменя личната карта и всички други документи за самоличност? Как точно стоят нещата със смяната на документи? Колко време отнема (бременна съм и не ми се разправя с бюрократщини!)?
Ако реша да променя само адресната си регистрация при смяната на личната карта (при положение, че си запазя бащиното име), трябва ли да сменям шофьорската книжка и задграничния паспорт?
И още нещо - ако си сменя името или адресната регистрация, трябва ли да уведомявам банки и други институции, с които работя, че е настъпила промяна в статуса ми? Как стоят нещата с НОИ? Защото ми предстоят болнични и майчинство, та при евентуална смяна имена и/или адресна регистрация, в НОИ автоматично ли ще получат новата информация или аз (а може би работодателят ми) трябва да ги уведомя?

# 1
  • София
  • Мнения: 320
Дали ще се смениш фамилното име (ще приемеш това на съпруга или ще го добавиш към твоето с тире) или ще останеш със същото си име зависи само и единствено от теб. Изборът го правиш в писмен вид при подаване на заявлението за сключване на граждански брак (още преди сватбата). При подписването в ритуалната зала ще получите свидетелство за граждански брак, в което ще пише как ще се казват съпрузите след брака (на база на това, което сте написали самите вие). Ако ще запазиш старото си име, няма никакво значение кога ще се смениш личните документи поради това, че е изтекъл срокът им. Ако, обаче, ще промениш по някакъв начин фамилното си име (бащиното си остава същото), е по-разумно да смениш личните си документи след сватбата. При смяна на регистрацията се ходи преди това в общината, която ти издава бележка за променен адрес (става веднага) и тя се представя в паспортната служба. 
При смяна на лични данни знам, че е необходимо да се уведомяват съответните институции. По отношение на НОИ, обаче, информацията би следвало да стигне до тях по служебен път (поне аз не се спомням да съм ходила лично до там след като си смених личната карта).

# 2
  • Мнения: 11 747
По- разумно не, а задължително, в срок от един месец, да смениш всички лични документи - лична карта, шофьорска книжка и задграничен паспорт - ако променяш фамилията или ако добавяш с тире - то си е пак промяна.
В НОИ няма да имаш задължения, те получават автоматично информация и сами променят в базата си данни. За банки и други - не знам дали трябва да ги уведомяваш, но се поправя името, като при някои е достатъчно да носиш свидетелство за сключен граждански брак, а други искат и удостоверение за идентичност на имена - издава се от общината, става за 20мин ако е експресна услуга и струва 10лв или 3лв, ако е обикновена услуга за една седмица.
Смениш ли си веднъж фамилното име, неизбежно след това ще последват бюрокращини и ще те следват едва ли не до края на живота ти - все има някой не разбрал, учуден - все едно голяма екзотика, че си се омъжила - все едно си първата... от личен опит го казвам. От друга страна вземи под внимание, че ако останеш с моминската си фамилия ще бъдеш с различна фамилия от детето си, което също ще ти носи някои затруднения. На места ще трябва да доказваш, че това дете е твое, все пак, за което си има документи, но някъде няма да е достатъчно удостоверение за раждане, а ще искат други документи, които пак се изкарват от общината или при нотариус. Абе, напълно не можеш да се спасиш от бюрокрация...

# 3
  • София
  • Мнения: 923
при мен всичко мина много лесно, взех директно новата фамилия (тази на мъжа ми), трябваше да сменя лична карта и шоф. книжка, след като си ги взех, отидох с личната карта в банката, попитах дали ще има проблем, ако си ползвам дебитната карта и кредитната карта със старата фамилия, те ми обясниха, че няма да има никакъв проблем, до сега като съм плащала с картите не съм имала проблеми, за НОИ ще се погрижи работодателя, също имаш право на 2 дни отпуск платен, за сключване на граждански брак, на него му трябва само копие от документа за слючен брак  Rolling Eyes всичко зависи от теб, дали искаш да вземеш новата фамилия или да си останеш със своята личен избор, според мен никъде няма да ти направят проблем за фамилията, като сравнят данните от егн-то е ясно, че това си ти успех  Peace

# 4
  • Мнения: 11 747
Да, ясно е, че си ти - същото ЕГН, същите лично и бащино име, ама нейсе... Вадила съм удостоверение за идентичност на имена, за пред Агенция по вписванията, Търговския регистър и Експресбанк - на тия не им е ясно, че съм аз, уви  Tired  Хем с акт за раждане и удостоверение за сключен граждански брак, ведно с лична карта се явявам - не!

# 5
  • Мнения: 9
Благодаря ви за отговорите, момичета. Явно все пак не е чак толкова сложно всичко - въпрос на време и средства. Малко ме притеснява това, че ще трябва с порасналото коремче да тичам по институциите, но пък, в крайна сметка, винаги мога да си запазя бащината фамилия.
Лошото е, че и аз съм чувала, че после трябва да удостоверявам, че съм майка на детето си, та не знам кое е по-малкото зло - да се именувам с тиренце и да си сменя документите или после да доказвам, че съм си родила детенцето...
Благодаря ви още веднъж за отговорите! Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 596
Когато си смениш личната карта (било то поради изтекъл срок или заради смяна на име, адресна регистрация и т.н.) пак трябва да оставиш копие в банката. Аз оставих и при застрахователя, и при работодателя след последната смяна.
А когато си смених фамилията (изобщо не съм се замисляла дали да приема тази на съпруга ми, тиретата не ми допадат, а не съм от известен род адвокати например) всичко мина много бързо. За един ден минах през общината и полицията.
О, май за адресната регистрация имаше нещо при записването на детето на ясла и детска градина newsm78, или то беше ако нямат брак родителите... нека някой друг да каже

Последна редакция: пт, 22 юли 2011, 19:35 от viper

# 7
  • Мнения: 9
Здравейте,
имам следния казус и се надявам споделяйки го с вас да не ви се стори глупав:)
Питаме се с моя бъдещ съпруг "Трябва ли да сме с еднакви регистрации в един и същи град и на един и същи адрес.И ако трябва да сме с еднакви то тогава ще си сменим личните документи ами регистрациите на колите ни и тях ли трябва да сменим Simple Smile

Благодаря ви предварително за отговорите Simple Smile

П.С> Изчетох много но това като информация не намерих:)

# 8
  • Мнения: 11 747
Не, не трябва. Ние с мъжа ми бяхме 2-3 години регистрирани на различни адреси, отскоро сме на един.

# 9
  • Мнения: 9
с една дума можем да отиден в община по избор и да се оженим ли?Защото аз съм регистрирана София а той в ПАнагюрище.От тази гледна точка къде да се оженим в София или в Панагюрище?

# 10
  • Мнения: 11 747
Мисля, че можете да се ожените където поискате в България. Не само в София или Панагюрище, навсякъде.

# 11
  • Мнения: 32
Няма ограничения за сключване на гражданския брак - ние живеем в Стара Загора,аз съм си от тук, мъжът ми е от Велико Търново и сключихме брак там преди няколко дни.В общината тук жената ми обясни,че минават под обща система и всеки четвъртък информацията им се обновява - значи където и да сключите граждански брак информацията ще стигне до всички общини в България  Simple Smile  Аз имам въпрос към тези,които са вадили нови лични карти след сключване на граждански брак -знам,че имам срок 1 месец - обаче този срок за подаване на документите ли е или до 1 месец или до месец вече трябва да имам нова лична карта?Така де, обикновена поръчка ли да я пускам или трябва да е бърза,за да не изтърва срока  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 9
Благодаря ви за отговора:)
За личната карта ти казвам веднага .Законово сррока е месец значи ти до месец след сключения граждански брак трябва да си подадеш документите за изкарване на новите.
Така че ако се ожениш на 01,01,2013г. то трябва да подадеш документите си  до 01,02,2013г. те ти издават бележка за подадените документи и така чакаш докато си вземеш новите без проблем.Въпроса е че ако отидеш след този 30 дневен  срок за подаване ще имаш проблем но ако е в рамките на 30 дни след датат на сключване значи няма проблем.Обясних го супер сложно а е супер прости.

Дано си ме разбрала.

# 13
  • Мнения: 32
Благодаря за подробния отговор Simple Smile Разбрах аз как става, обаче ми се наложи да я пусна бърза поръчка,защото ще ми трябва да оправяне на други документи Simple Smile

# 14
  • Мнения: 556
След смяна на личната карта и/или имената трябва да се представи копие в обслужващите банки. Спомням си, че ходих май и в здравната каса, за да ми сменят здравната книжка. Виж за НОИ не помня да съм ходила. newsm78

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт