Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте, искам да споделя следния проблем, който имам: пера с автоматична пералня машина, хубава марка и модел, всичко е ок, но като пера черни дрехи (най-вече ризи) и като излезе пренето те седят на едни бели петна. Петната после се махат разбира се, като ги заплакна на ръка и изтъркам. Но не мога да разбера защо стават на петна - дали е от прахта (пера с Бонукс и с течни перилни препарати), дали е от котлен камък примерно (слагам калгон) или е от нещо друго. Пара главно на 30 градуса, да не е от темепературата нещо, не знам.
Ако някой знае от какво е или е имал същия проблем, моля да сподели какво се прави в такива случаи. Simple Smile

# 1
  • Мнения: 305
Аз мисля че е от праха-ако претъпкваш пералнята и переш на някаква икономична праграма прането не може да се изплакне добре и праха става на бели петна.Затова и като го изплакнеш на ръка петната се махат.Същото е и с белите дрехи,но просто не го виждаш.Моят съвет е да не пълниш много пералнята,да пускаш на праграма с повече вода или да натискаш бутона за повече вода и да ползваш течни перилни препарати защото се отмиват по-добре.

# 2
  • Мнения: 5 207
Абсолютно съгласна с iraikova.

Малко обяснение. Тези бели петна се получават от неразтворими съставки в праха за пране, наречени зеолити. Обикновено течните препарати не оставят бели следи, но ползването Калгон, който също съдържа зеолити, обяснява нещата.
Ако държиш да ползваш Калгон, с течните препарати ползвай течен Калгон или друга марка и няма да имаш бели следи.

# 3
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
И нашата пералня ги върши такива. Според мен и пералнята има вина, не само натъпкването. Със старата не е ставало така. Аз съм забелязала, че точно на определени дрехи става, без значение цвета, явно материята също "играе". Пералнята ни няма опция за течен препарат, не ползвам Калгон, рядко пера на под 40о, какъвто и да е праха, все си остава бяло (прах) на някои дрехи.[/b]

Последна редакция: пн, 23 май 2011, 15:34 от Гита Ог

# 4
  • Мнения: 5 577
Винаги ако използвам прах на 30 градуса, ако ще и супер малко да сложа, остават петна.
Само с препарат, аз дори използвам МЕДИКС, евтин е и съм доволна, то на тази температура пера само моите дрешки, които са си направо чисти.
На децата и на мъжа работните дрехи пера на 40, защото имат петна, като слагам малко прах, по-малко отколкото е указано, и няма петна.

# 5
  • Мнения: 5 577
Пералнята ни няма опция за течен препарат, не ползвам Калгон, какъвто и да е праха, все си остава бяло (прах) на някои дрехи.[/b]

Не го разбрах това? Каква опция? Аз наливам препарата в отделението за прах, нищо по-различно.
Не мисля, че прах ще се разтвори на 30 градуса, какъвто и да е, на ниски температури само с препарат се пере.  Rolling Eyes  поне моят опит е такъв.

също така има значение и вида пране, т.е. дребни и едри неща при много пълна пералня. тогава остават петна. аз пера постоянно, днес пускам 4та пералня  Crazy и смея да твърдя, че разбирам.

# 6
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Пералнята ни няма опция за течен препарат, не ползвам Калгон, какъвто и да е праха, все си остава бяло (прах) на някои дрехи.[/b]

Не го разбрах това? Каква опция? Аз наливам препарата в отделението за прах, нищо по-различно.


Аха, и започва да излиза пяна през "чекмеджето". Поне при нашата е така. Не става да сложа течен препарат в отделението за прах

# 7
  • Мнения: 5 577
 Shocked ъ?
само веднъж ми е го правила тоя номер, когато наливах дълго време на отворено чекмедже, докато водата вече течеше  Crazy  аз си въобразявам, че ако изтече препарата преди водата, ще изчезне някъде, и го наливам с водата, но на едва едва отворено чекмедже и бързо.

Ог, да не би да бъркаш при наливането?  Embarassed

# 8
  • Мнения: 11 688
Аз течен прах съм ползвала като го наливам в едни пластмасови "купички" и ти слагам вътре при прането. Преди се продаваха заедно с праха, сложени отгоре на капачката. Дано ме разбрахте  Blush

Сега използвам капсули на Ариел, те също се поставят директно в барабана при прането.
Иначе такива бели следи са ми оставяли само от прах за пране, ако е много пълна пералнята и на определени материи, повечето памучни.

# 9
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
...........

Ог, да не би да бъркаш при наливането?  Embarassed

Не знам, но така или иначе скоро не съм пробвала, тъй като не купувам течни препарати. Просто, като видя, че ще има повечко от "калпавите" дрехи, слагам праха направо в барабана (върху дрехи) и не слагам много. Тогава е по-поносимо положението.

# 10
  • София
  • Мнения: 16 056
от както купувам само течен перилен препарат - няма петна по тъмните дрехи.
Слагам го в кръглите купички от самия препарат, директно в барабана.

# 11
  • Мнения: 11
Само течни препарати за пране ползвам в отделението за прах - няма проблеми
Не ви ли избеляват дрехите с праховете?
 Пера само с течни преарати и нямам нито една дреха избеляла

# 12
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Има прекрасни теми за течните препарати за пране, омекотители , гранулираните препарати и т.н. Ето , тази например : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=573688.0
Научила съм много от списващите там и смятам,че могат да бъдат полезни и за описания тук проблем.От тях например, знам,че не е добре да се сипва течния препарат в чекмеджето за праха за пране: че повечето съвременни гранулирани препарати съдържат съставки против отлагане на котлен камък (т.е. Калгонът е лееееко излишен в определени райони) ,че на определен период е добре да се пере с прах за пране с цел профилактика на пералната машина и др. подобни полезности. 

# 13
  • Мнения: 5 710
не е от пералнята, а от препарата, слагаш много.
калгон е излишно да слагаш, водата калцира при 45 или 48 градуса, т.е ако переш под 40градуса няма нужда да се слага, дори да ви е варовита водата ( а ако си от софия тя не е ).
използвай течен препарат и (отново) не го предозирай.

techen може да се слага и в тапа директно има и специални топки, в к се слага препарата и директно вътре. няма нужда да се ползва 'чекмеджето'.

# 14
  • Мнения: 625
Бели петна ми оставят само някои марки прахове,които вече не купувам-Рекс,Бинго и Бонукс.С Тема или Персил нямам такива проблеми.Ползвам и течни препарати.Два пъти ми се е случвало да излиза пяна от чекмедженцето и все е било,когато пера на 95`градуса.Доволна съм и от Ариел-торбичките,които направо слагам с прането в барабана.

Общи условия

Активация на акаунт