Ухапване от куче и ваксина против бяс - опит на живо.....

  • 35 882
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 297
Здравейте ! На 01.12.2010 г на хижа Момина Скала на Витоша ме ухапа жестоко едно куче по лявата подбедрица. За съжаление това не е нито първия, нито втория случай там ! Затова аз повече там няма да отида. Вървях си съвсем спокойно. Мен куче не ме е хапало от 5ти клас - много добре си спомням ! По едно време някакъв човек започна да свирка и да вика нещо подир себе си. Бях на 200 метра от ресторанта, вървейки по широката пътека до поляната. По едно време чух някакво куче да лае. Лаеше по мене. Започна много странно да тича и да се отдалечава към мене и така 3 пъти , като на третия път ме ухапа веднъж и ми проби панталона и даже позадра малко и си остави зъбите...... Тоя човек в далечината попита дали ме е ухапало и аз казах, че ме е ухапало зверски. Той не прояви никакво съдействие. Придвижих се до автомобила понакуцвайки и за 7-8 мин стигнах до хижа Кукер, където ми оказаха първа помощ. Оттам директно в София към противобесния кабинет в Първа Градска, където ми казаха, че задължително трябва да поставя противобясна ваксина, но в друг ден, защото трябва да се види дали няма да имам алергия към ваксината, а алерголог нямало на смяна по това време. Казаха ми, че ще ми поставят 5 ваксина, понеже случката е в планината. В планината може кучето да го е ухапала бясна лисица!!! Видяха раната и ми казаха да ходя в Пирогов да ме шият. Отидох в Пирогов в 108ми кабинет. Тръгнаха да ми бият тетанус, обаче аз им казах, че имам тетанус, поставена преди около месец, но те ми отговориха, че ваксината против татанус е със срок 30, а 31 дни е фатално !!!! Поставиха ми тетанус и ме зашиха на 3 места. Биха ми някаква упойка от която не ми се "одърви" целия крак, та успях да си прибера колата и да се прибера вкъщи. Не на следващия ден, а на по-следващия ден отидох във Първа Градска Болница при една алерголожка (Д-р Цолова) да ме тества дали имам алергия към противобясната ваксина, която щяха да ми поставят на същия ден. Драсна ми ръката с някаква игла и ми капна една течност на ръката и изчаках 30 мин. за да се види евентуална алергична реакция. Попита ме специално дали са ми бити ваксини като малък във връзка с алергията. Нямах алергия към тази ваксина слава богу, макар че малко хора имат доколкото разбрах. След това взех противоалергично хапче - AERIUS. Можеше и Кларитин примерно, но бях на работа и исках да не ме приспи. Винаги се пие противоалергично хапче около час преди да се постави ваксината! Ваксината е сравнително нова и няма нищо общо със старите руски ваксини, които се бият в корема. Ваксината се казва "Veroab" и е Френска и ми я поставиха с много тънка игла в ръката. Беше безболезнено. Няма някакви храни, които да се избягват по време на тези ваксинации.

Има специална схема на поставяне на тази ваксина. По принцип се слага 3 пъти, но при мен е 5 пъти като след първото поставяне ми се слага на 3ти, 7ми, 14ти и 28ми ден. В деня в който ми е поставена ваксината не трябва да консумирам алкохол. Може да се мокри местото, където е поставена ваксината 1 час след поставяне. Отделно вчера ходих на превръзка и оттам ми изписаха антибиотик срещу евентуална инфекция - Ципрофлоксацин.  Противобесния кабинет е 1ви кабинет в 1ва Градска Болница в София. Работи денонощно. Телефон за връзка: 02 8059304 Алерголог има от 11:30 до 14:30 пак в Първа Градска. Ето какво ми написа лекарката от противобесния кабинет:

1.   При ухапване от куче, ако раната е малка се измива със сапун и вода първо и се подсушава със чиста кърпа и се намазва с йод или йодасепт. Под "намазва" се има предвид, че
      компрес не се прави.
2.   Ако раната е голяма, както беше в моя случай се отива да я обработи хирург. В София това става в Пирогов или някъде другаде.
3.   По възможност, когато раната позволява трябва раната да не се превързва или да се превърже с неплътна и тънка превръзка като тънка марля и не малко бинт. Така раната ще  
      има достъп до кислород и бактериите от слюнката на кучето ще могат да се махнат. Това го чувам от 3ти лекар вече.
4.   Задължително се прави тетанус до 24 часа след ухапването, освен ако в близките 30 дни не е правена друга такава. Ако е 31 дни било фатално.
5.   На другия ден до обяд се отива в противобесния център на консултация за ваксина. Тази ваксина не е спешна. Може да се отложи до 7 дни, стига раната да не е на главата или шията !
      Инкубационния период на бяса е различен. Той, обаче зависи от това колко близко е ухапването до главата. Колкото е по-близко, толкова е по-кратък и в тази връзка не е необходимо да
      се тича през ноща за да бъде правена.
6.   Тъй като ваксината може да даде алергична реакция задължително се прави алергичен тест както споменах.

Дано на никой не се налага ! Да чукна на дърво.......

Понеже съм работещ човек и в момента не мога да си позволя болничен, а опашките пред личния ми лекар са километрични исках да попитам ако има някой случайно от София, който знае някъде здравен център в София, където да ми сменят превръзката без да чакам. Едни 10 лева за превръзка ще прежаля. Даже и материали си имам. Просто в момента няма как много много да отсъствам от работа. Чака ме не много лека седмица, но след нея веднага си взимам отпуска, която не съм използвал. Не знам в Токуда как стоят нещата..... Кучето нямам желание да го "ритам". Първо, че нямам нищо против кучетата и второ като го набия после то става по-агресивно и нали се сещате го отнася някой друг ! Споделих малко личен опит. Дано не ви се налага ! Ще попитам как стои въпроса при малките деца с ваксините против бяс. Бъдете здрави !!!!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 15 467
  Виж в "Доверие" в Овча купел за превръзката!Но се плаща! На дъщеря ми са и били два пъти като дете, но в корема!Гадно си беше!

# 2
  • Мнения: 297
Много благодаря !

# 3
  • Мнения: 401
О, предполагам, че във всеки частен медицински център могат да ти сменят превръзката. Важното е да ти е близко. Сигурно може в двете клиники Торакс - на бул. Стамболийски и бул. Фритьоф Нансен, във Вита, която е на гара Подуяне... Тези клиники имат обявени на сайтовете телефони, на които можеш да проучиш въпроса и да си вземеш точен час. Всъщност предполагам, че във всяка поликлиника има и манипулационна, в която се извършват процедури като инжекции и превръзки срещу заплащане.
Всъщност не знам каква е превръзката, обаче мисля, че може и да опиташ сам да си я смениш  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 844
Странно, аз знам, че ваксината против тетанус действа 6 месеца.Лятото ми биха заради ухапване от кърлеж и ме предупредиха,че в следващите 6 месеца не трябва да се слага нова.

# 5
  • София
  • Мнения: 5 477
javor_bg,благодаря за споделения опит,аз изпитвам див ужас от улични кучета.
Пожелавам ти бързо възстановяване.

Кучето не е за наритване,аз лично бих сритала с най-голямо удоволствие безотговорния му и нагъл стопанин  #Cussing out

# 6
  • На един клон
  • Мнения: 1 064
А на мен в първа градска ми казаха да изчакам 14 дни за ваксина,като през това време да наблюдавам кучето,да е живо и здраво дано до Нова година   Mr. Green или 14 дни след  последното ухапване,което е нанесло,хаха!

# 7
  • Мнения: 47 990
Благодаря за информацията, дано не се налага на никой но...като си знаем къде живеем...
Ето телефоните на Токуда, мисля че няма проблем да се направи превръзка срещу заплащане в спешното или в превантивна медицина в ДКЦ http://www.tokudabolnica.bg/bg/page/73/%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5% … D1%82%D0%B5%D0%BB

# 8
  • Между два живота
  • Мнения: 132
Странно, аз знам, че ваксината против тетанус действа 6 месеца.... в следващите 6 месеца не трябва да се слага нова.
Абсолютно! Като пресно ухапана първия въпрос, който ми зададоха е дали  в рамките на 6 месеца съм си била ваксина против тетанус.  NaughtyФренската ваксина също изгражда шестмесечен имунитет срещу бяс!

javor_bg
  bouquetИзкльючително полезна, обстойна и точна информация!Ех , ако я бях открила по-рано колко лутане щях да си спестя!

# 9
  • Мнения: 4 753
Тръгнаха да ми бият тетанус, обаче аз им казах, че имам тетанус, поставена преди около месец, но те ми отговориха, че ваксината против татанус е със срок 30, а 31 дни е фатално !!!!

Странно, аз знам, че ваксината против тетанус действа 6 месеца.... в следващите 6 месеца не трябва да се слага нова.
Абсолютно! Като пресно ухапана първия въпрос, който ми зададоха е дали в рамките на 6 месеца съм си била ваксина против тетанус.  Naughty

Явно действието на тетанус ваксината е според вътрешните усещания на лекарят, който я прилага...  Laughing

# 10
  • Мнения: 2 480
Странно, аз знам, че ваксината против тетанус действа 6 месеца.Лятото ми биха заради ухапване от кърлеж и ме предупредиха,че в следващите 6 месеца не трябва да се слага нова.

Именно! Точно това зная и аз.
Мисля, че е по-добре да не се оставяме да ни хапят кучета, а да ги гоним навреме още като усетим, че вървят след нас. Моя позната се оплака, че някакво я ухапало без въобще да лае.

Eто, заповядайте малко инструкции за справяне с кучета:

"А за нас простосмъртните е добре да владеем някои техники за прогонване на кучета. Ако усетим, че ни следва куче и се завъртим рязко към него, то се стъписва. Ако хукнем да го гоним, то не чака, а веднага хуква. Ако спре наблизо можем да повторим и потретим упражнението. След такова прогонване това същото куче ще ни заобикаля отдалеч. По-сложно е, ако бяга към нас. Но дори и тогава, ако ние скочим да го гоним, то обръща веднага в обратната посока. Колкото по-ентусиазирано скочим да го гоним, толкова по-бързо то изчезва. Възможно е към гонитбата да прибавим "Чиба" или друго, както и хвърляне на камъни. Всичко това е успешно и ако е цяла глутница дори през нощта. Тогава и фенерче върши работа. Най-важното е, ние да не се страхуваме, а кучетата да ги е страх от нас. Представете си Баба Меца и куче-кой от кого ще се уплаши??? Ние сме в ролята на Баба Меца. Вероятно тази техника на прогонване  ще може да се усвои и от по-големите деца.
Всичко това важи и за уличните и за домашните кучета, когато са на улицата-там те са страхливи. Много по-сложно е, ако са на тяхна територия-в къщи или на двора. Не зная какво ще се получи, ако имаме лошия късмет да насъскват куче срещу нас, дали тази методика ще действува ефективно тогава. Не е зле да си носим антидог-винаги е в джоба ми, но не е използуван. Ако някой знае дали е ефикасен, може да ни осведоми. Доста деликатен е и случаят, когато кучето е на сантиметри от нас. Ако имаме чанта можем и с нея да го изгоним, настъпвайки безцеремонно към него. Ако сме върху велосипед, също  възможно да ни подгонят кучета-скоро ми се случи с цяла глутница. Веднага обърнах и аз ги погнах.
Често ми се случва да гоня глутница. Дори неотдавна изгоних една такава от 7-8 кучета, които наобиколиха 2момичета на автобусната спирка. Момичетата хапваха някакви закуски. Веднъж попаднах и на кучка с няколко малки кученца над Княжево до 1 ресторант. Като наближихме, започна да лае. Веднага я погнах. Тя хукна, забравяйки за кученцата!
Не е вярно, че в момента, в който се обърнем, кучетата отново ще ни подгонят! Възможно е, ако са по-смели да тръгнат след нас, затова трябва да се обърнем 2-3пъти да видим дали е така. При необходимост повтаряме и потретваме гонитбата им. За предпочитане е, да ги гоним поне 20-30 метра, а не 5метра. Тогава вече са доста уплашени от нас. Не би трябвало да се оставим да ни заобиколи глутницата. Щом енергично подгоним част от тях, цялата глутница се изнася обикновено с лай. Колкото по-енергично скочим да ги гоним, толкова по-бързо изчезват. Дори понякога може да ни запомнят и отдалече да ни заобикалят. Най-глупавото нещо е, да се опитаме да избягаме от тях и да се оставим те да ни гонят. Тогава става страшно! Но ако бягаме по някаква причина и докато се усетим ни подгонят кучета, трябва да спрем незабавно и ние да ги подгоним. Няма проблеми! И това ми се е случвало! А някои случайни "зрители" на случката си мислеха, че ще гледат шоу!
Забравих, дори и салам да носим в чантата си, прогонването им пак е без проблем! Страхът е по-важен от глада. Когато бяхме спряли в кресненския проход, си купихме кебапчета. Едно куче веднага се завъртя около нас. Подгоних го така, както държах кебапчетата. Избяга!

Дано тези неща да Ви бъдат полезни! Искрено се надявам!"

Последна редакция: вт, 28 дек 2010, 00:04 от vl

# 11
  • Мнения: 0
Добър вечер. Simple Smile За да не пускам нова тема,реших да пиша тук. Днес дъщеря ми беше ухапана от куче,раната е малка,нямаше течаща кръв.Личният лекар ни каза да промием раната със вода и сапун и ваксина против тетанус направи,но нищо не каза за ваксина против бяс.. Искам да попитам тя задължителна ли е?

# 12
  • Мнения: 4 753
Искам да попитам тя задължителна ли е?

Не... И тази против тетанус не е, до лекарско виждане е...

# 13
  • Мнения: 0
@stelt77 , благодаря за бързия отговор.   bouquet

# 14
  • Мнения: 2 480
Добър вечер. Simple Smile За да не пускам нова тема,реших да пиша тук. Днес дъщеря ми беше ухапана от куче,раната е малка,нямаше течаща кръв.Личният лекар ни каза да промием раната със вода и сапун и ваксина против тетанус направи,но нищо не каза за ваксина против бяс.. Искам да попитам тя задължителна ли е?


Известно е, че бацилът на тетануса вирее в почвата. И тъй като кучето е имало контакт с нея, затова са Ви препоръчали тетанус. А за бяса, не зная. Може би се среща рядко в наши дни. Но...питайте!

Общи условия

Активация на акаунт