Зимна ПЛЕТАЧЕСКА седянка

  • 79 849
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 17 592
Ще му хванеш цаката...  Wink

# 691
  • Мнения: 3 484
Не мога Cry Cry Cry Не разбирам. Не мога да ги захвана, ако ти се занимава, моля те за още подробности, не разбирам.... Cry

Тръгне ли веднъж пустият му кръг, все се надявам, че нататък ще се ориентирам

# 692
  • Мнения: 238
Да се оплача и аз от Меджика. Сигурно съм си купила 28-мо качество. И при мен има много възли. При всеки възел се губи цвят и почва едно рязане и снаждане. Много досадно, а и много прежда се хаби.
А си купих 3 кг.  ooooh!

# 693
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
Ето, че не съм само аз. Като писах на фирмата в Пловдив ми отговориха, че не може да бъде, че и те плетат с нея и нямат проблеми. Аз си взех три цвята по половин килограм и трите са различни. Най добре е  цвят 122  , другите имат разлика в дебелината и цветовете , все едно не е същата прежда.

# 694
  • Мнения: X
Не се прави с триъгълници. Това са ромбове. Аз не бях виждала схемата, само самото изделие, но така е съвсем ясно. Виж внимателно.

Като свържеш 5-те ромба, свободни остават по 2 страни от всеки ромб. Т.е. на следващия кръг захващаш 10 ромба.

Не мога да разбера какво точно си направила от тази снимка - не е много ясна някак, или пък аз не виждам - не знам, но никак не ми изглежда правилно. Т.е. има нещо принципно грешно.
Виж схемата - само най- вътрешната, зелената.
Набираш x бримки. Изплиташ 2x реда. От РЪБА на изплетеното парче, внимавайки да захванеш и 1-вата бримка - тази най- в началото - захващаш x бримки. Плетеш 2x реда. Повтаряш тази процедура 5 пъти, като всеки път внимаваш да захванеш 1-вата бримка - за да не се получи дупчица. Накрая, докато плетеш, свиваш с бримките от захващането. Захващаш ръба на следващия ромб за 2-ри кръг. И т.н.


Не са ромбове, а квадрати, тоест с еднакъв брой на бримките по ширина и дължина (тоест броя на бримките при започването на единичния сектор по ширина е равен на броя на лицевите редове по височината на сектора), без да се свива или наддава никъде. Заради плетката отделния сектор изглежда като правоъгълник, а заради схемата сектора прилича на ромб, но реално не е така. Ромба предполага остър ъгъл, тоест свивки и наддавки, а такива няма никъде. Останалото ти обяснение е точно.

# 695
  • София
  • Мнения: 17 592
Не мога Cry Cry Cry Не разбирам. Не мога да ги захвана, ако ти се занимава, моля те за още подробности, не разбирам.... Cry

Тръгне ли веднъж пустият му кръг, все се надявам, че нататък ще се ориентирам

Без друго в плановете ми влиза шапка за подарък, ще я захвана днес или утре.

Сбъдваща мечти, не се заяждам, но са ромбове. Чисто формално. Не че има особено значение, ама аз като един учЕн... демек, геометрията е важна за мен.  Mr. Green. Ъглите не са прави в резултат на включването на 1-вата бримка всеки път - т.е. за всяка фигура. И понеже имат равни страни, това са ромбове.
Нали разбираш, че забележката не е продиктувана от някаква... де да знам - спортна злоба, а по- скоро от професионална деформация, наречена "Мара Подробната"...  Hug

# 696
  • Мнения: 3 484
Благодаря, момичета.

Изключително слаб математик съм Crazy ooooh!
Вчера до никое време се мъчих с обикновения ентрелак по клипчетата, с бяло и черно с по 6 бримки, накрая стана ooooh!

За шапката значи ли, че ако започвам с 6 бримки трябва да оплета първо един квадрат от 6 бр и 6 лицеви реда (12 общо), от него отстрани да захващам с 6 бр следващия ромб и така нататък??? Crazy

(ако се справя с тая шапка, че щерката реве за нея, ще я кръстя Сбъдващата Кати Laughing, във ваша чест.
Мъжо ме гледа под мустак, че му зарязах пуловера....)

# 697
  • Мнения: X
Кати, математика в мен е предизвикан.... (национални олимпиади по математика и прочие стари гимназиални лаври)... та чисто формално и чисто плетачески са си точно квадрати, защото не се изработва изобщо никакъв ъгъл. Плете се право нагоре, без свивки и наддавки. Но ОПТИЧЕСКИ е ромб. Да.
Не се заяждам и аз.... разбираш ме, мисля...

# 698
  • Мнения: 10
katiABV , Сбъдваща мечти, момичета не се карайте.
Аз я започнах тази шапка, но почти накрая не ми стигна преждата, а не ми се купуваше и я разплетох.
Обяснението го гледах от тук : http://fuzzyjay.blogspot.com/2010/01/diagramming-and-designing-entrelac.html
Започнах да я плета с jeans на yarnart със 15бр. 3л, 3оп, 3л, 3оп, 3л. Плетох 30реда за да се получат правоъгълници.
Шапката става супер и е страшно разтеглива.

Успех в плетенето на всички.

# 699
  • Мнения: 3 484
Благодаря и на теб. И аз от там гледам, проблемът ми е, че не мога да ги захвана. Направих проба с по 6 бр, така ли трябва да е началото?


защото след захващането на последния ромбо-правоъгълнико-квадрат( Hug) ми стана тук една чертичка, която сигурно ще трябва после да я хвана с конец . Ето я

# 700
  • Мнения: 10
Благодаря и на теб. И аз от там гледам, проблемът ми е, че не мога да ги захвана. Направих проба с по 6 бр, така ли трябва да е началото?

защото след захващането на последния ромбо-правоъгълнико-квадрат( Hug) ми стана тук една чертичка, която сигурно ще трябва после да я хвана с конец .

Когато плетеш последния правоъгълник трябва да го заплиташ за първия правоъгълник. Ако можеш така да продължиш давай пък после ще си го зашиеш.

# 701
  • Мнения: 3 484
Станаааааа newsm44 newsm68 newsm44 Благодаря пак!!! Като почна ластична, ще го вплета последния. Засега върви(заплетох нарочно само лицеви бримки, да схвана принципа)

# 702
  • Мнения: 9 904

 Joy  Peace

не помня това да е пускано, не че е от жизнена необходимост, но все пак ако някой го мързи да си измисля райетата/особено подходящо за Мисони/, ето генератор на райета  Laughing
http://www.kissyourshadow.com/stripe_maker.php

# 703
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, математика в мен е предизвикан.... (национални олимпиади по математика и прочие стари гимназиални лаври)... та чисто формално и чисто плетачески са си точно квадрати, защото не се изработва изобщо никакъв ъгъл. Плете се право нагоре, без свивки и наддавки. Но ОПТИЧЕСКИ е ромб. Да.
Не се заяждам и аз.... разбираш ме, мисля...


Аха, разбрах какво искаш да кажеш - ПЛЕТЕШ квадрати в смисъл, че не правиш нищо специално като техника или изпълнение, за да правиш някакви различни от прави ъгли.
Но ПОЛУЧАВАШ ромбове, а не квадрати, понеже захващайки бримки стигаш до един и същи център, а плетивото е еластично, не твърдо и ъглите се постигат с най- обикновено разтягане на плетката, предизвикано от специфичния начин на заплитане.

А аз предпочитах да подчертая "ромбове" именно за да не бъде оставена дупка в средата - така, както се е получило на първата снимка...

# 704
  • София
  • Мнения: 17 592
katiABV , Сбъдваща мечти, момичета не се карайте.
Аз я започнах тази шапка, но почти накрая не ми стигна преждата, а не ми се купуваше и я разплетох.
Обяснението го гледах от тук : http://fuzzyjay.blogspot.com/2010/01/diagramming-and-designing-entrelac.html
Започнах да я плета с jeans на yarnart със 15бр. 3л, 3оп, 3л, 3оп, 3л. Плетох 30реда за да се получат правоъгълници.
Шапката става супер и е страшно разтеглива.

Успех в плетенето на всички.

Не се караме, спокойно - не мисля, че нормален човек би се скарал с някого заради математиката... е, може би, ако е Ферми, но ние - едва ли...  Hug Joy

Благодаря и на теб. И аз от там гледам, проблемът ми е, че не мога да ги захвана. Направих проба с по 6 бр, така ли трябва да е началото?


защото след захващането на последния ромбо-правоъгълнико-квадрат( Hug) ми стана тук една чертичка, която сигурно ще трябва после да я хвана с конец . Ето я


Не, не се захваща нищо с конец - и не трябва да остава това несъединено, при започването още се започва двустранно. Все едно ще плетеш шал в 2 посоки. И накрая, като го плетеш този, последния квадрат / ромб / правоъгълник - каквото и да го наречеш - от центъра към края съкращаваш началните бримки, като при обичаен ентерлак.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт