Ден на канелените кифлички на Карлсон

  • 7 967
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: X


Днес се отбелязва деня на канелените кифлички в Швеция.
Затова пускам линк към рецептата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=164280

тесто:
25г мая
75г масло
250 мл пр. мляко
50 мл захар
1 щипка сол
евентуално 1 чл млян кардамон
около 700 мл брашно + брашно за месене и точене

пълнеж:
50 г масло
50 мл захар
1 чл канела

1 яйце за мазане отгоре

приготвя се тестото и се оставя да втасва 30 мин
разделя се на 2 части, всяка част се разточва с размери прибл. 20х50см, пълнежа се нанася отгоре, навива се на стегнато руло откъм дългата страна и с нож се режат кръгчета дебели около 1см, слагат се в хартиени формички (като за мъфини), покриват се и се оставят да втасват 30 мин
отгоре се мажат с разбито яйце и се пекат около 10 мин при 220 градуса

този пълнеж като количесто стига само за едното руло
по желание може да се направи в двойно количество или да се използва нещо друго - аз напр. използвах сладко от ягоди и бадеми

тук има малко картинки за основните моменти в рецептата:
http://www.recepten.se/recept/kanelbullar.html

# 1
  • Мнения: 27 524
И на кифличките, и на кюфтенцата на Дребосъчето сме фенове вкъщи, взимаме си ги готови от Икеа. Кюфтенцата съм ги правила аз, но кифличките не, ще пробвам, мерси за рецептата  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 456
Bothnia, мерсаж за рецептата Hug Задължително ще я пробвам, че едно време докато четях и препрочитах книжките "точех лиги" за въпросните кифлички. Много си падах тогава, а и сега по тестени закуски Embarassed

# 3
  • Мнения: 1 440
Това за деня на тези така вкусни кифлички не го знаех...но тях правих преди 2 години, тъй като обожавам канела и орехи...Ето и първият ми опит:

# 4
  • Мнения: 720
Мммммм, чудни кифлички. Съжалявам, че детенце е още малък за да го запозная с любовта на Карлсон към тези кифлички, но определено скоро ще му ги приготвя.  smile3508
Блонди, би ли споделила рецептата на кюфтенцата?
А някой да има рецепта на тортата с каймак?

# 5
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 664
Bothnia, честит ден на кифличките!  Grinning
И май досега не съм намерила случай да ти благодаря за рецептата - няколко пъти съм ги правила и стават страхотни! Благодаря ти !  Hug

# 6
  • Мнения: 1 655
И аз благодаря за рецептата. Смятам да празнуваме днес деня на Карлсоновите кифлички, с малко закъснение.

# 7
  • Мнения: 27 524
Блонди, би ли споделила рецептата на кюфтенцата?
А някой да има рецепта на тортата с каймак?

В линка ги има рецептите и за двете, ето:  Hug

Тортата с каймак

Кюфтенцата

Това са кюфтенцата, които съм правила.

Сосът и боровинковото сладко взимаме готови  Simple Smile

П.С. Рецептата със суха или с прясна мая е?  Blush

# 8
  • Мнения: 720
Ммммм, благодаря Блонди. Hug Като му дойде времето ще спретна на детенце вечеря ала Карлсон.
Искам да попитам сосът за кюфтенцата мога ли да го заменя с бешамел? Ти такъв готов ли ползваш или по вашите ширини продават точно този?  newsm78
Никак не ме бива в правенето на каши, сосове и тем подобни, за това питам.  Blush

# 9
  • Мнения: 27 524
От Икеа ги взимаме, те нали са шведска верига и си ги продават всичките неща. Сосът е специфичен и ужасно вкусен, но не бих се навила вкъщи да го правя, честно казано  Rolling Eyes Продават го сух, в пликче, добавя се мляко, и сметана. С бешамел - защо не, но не мисля, че ще има кой знае какъв ефект.  Thinking Но спокойно може да си ги хапвате и без сос  Simple Smile Или вземи някой от фиксовете на Маги  Peace

# 10
  • Мнения: 27 524
Ето ги кюфтенцата и соса:

# 11
  • Мнения: 720
Благодаря,  Hug ще експериментирам с бешамел на Маги, може и да го пообогатя с малко сметана и ще докладвам.  Grinning

# 12
  • Мнения: X
...П.С. Рецептата със суха или с прясна мая е?  Blush

прясна мая е обикновено
според мен няма проблем и със суха, ако човек я харесва повече

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 16 209
Това за деня на тези така вкусни кифлички не го знаех...но тях правих преди 2 години, тъй като обожавам канела и орехи...Ето и първият ми опит:


Изглеждат божествено!   bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 3 611
Направих кифличките и сега втасват,но ми се видяхя много да направя 2 рула,та направих само едната част от тестото.Питанката ми е дали и как да съхраня останалото тесто?В хладилник ли или да го замразя,дали няма да се съсипе newsm78

# 15
  • Мнения: X
ЗА тестото не знам
готовите кифлички могат да се замразят
но те са толкова вкусни, че обикновено нищо не остава за замразяване

аз правих вчера
моите се утрепаха да ядат

# 16
  • София
  • Мнения: 3 611
Моите ме изненадаха и наистина излапаха дозата(21 кифлички) на веднъж Shocked Те не станаха толкова надути като на снимката и може би ги препекох,защото ги оставих във фурната след като я изключих,но и така обраха овациите Laughing
Благодаря за чудесната рецепта  bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 1 642
Честит ни ден на кифличките на Карлсон   bouquet Правя ги поне веднъж месечно откак Мма пусна рецептата, детето и всички околни деца умират за тях и никога, ама никога не остават дори за следобедна закуска, камо ли за замразяване   bouquet  bouquet

Блонди, аз винаги ги правя със суха мая... нямам оплаквания  Wink и рекламации  Flutter

# 18
  • Мнения: 27 524
защото ги оставих във фурната след като я изключих

Нищо не се оставя във фурната след изключване  Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 565
Запалих се, отивам да ги правя!

Последна редакция: нд, 10 окт 2010, 18:02 от Надето :)

# 20
  • София
  • Мнения: 3 611


защото ги оставих във фурната след като я изключих

Нищо не се оставя във фурната след изключване  Simple Smile

Вече ще го имам впредвид Wink
Все пак останалото тесто го направих днес,но с плънка от течен шоколад и орехи и понеже ме беше страх да го пека течния шоколад така и нарязах тестото на триъгълници и ги завих като истински кифлички.Получи се нелошо,но оригиналния вариант е къде,къде по добър Peace

# 21
  • Мнения: X
корсе, знам те аз  Laughing

да допълня рецептата: може рулото да се пече, както е цяло и ненарязано

наскоро гледах едно кулинарно предаване тук
водещият използваше такова руло, старо
наряза го, панира го с яйце в много масло и го сервира, залято с ванилен крем и пресни малини

Последна редакция: пн, 11 окт 2010, 12:42 от Анонимен

# 22
  • под тепетата
  • Мнения: 9 320
Колко изядох само аз, докато установя топли или студени са ми по- вкусни ... Embarassed Другия път направо двойна доза - едната за фризера, да си имам  Mr. Green . Сега половината отидоха в студентски град- не вярвам да ми ги върнат  Laughing Благодаря за рецептата   bouquet
 Няма ли някъде такава тема - да готвим по рецепти от филми и известни книги? Май в "Кулинарен журнал " имаше нещо подобно...

# 23
  • Мнения: 1 798
,

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 08:02 от delicate

# 24
  • Мнения: 720
Разбирам причината за закръгленото коремче а Карлсон:


 eat

# 25
  • Мнения: 229
Мммммммм , засега само се записвам, да не загубя темата.... Като имам време ще чета и задължително ще ги направя.....

# 26
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 750
колко грама са 700 мл брашно и 50 мл захар ?  newsm78

благодаря  bouquet

# 27
  • Мнения: 720
Аз използвах за мерница съд  с такъв обем. Захарта е около кафена чашка, а брашно слагах докато получих тесто годно за точене тесто.

# 28
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 750
благодаря ти за отговора   bouquet
с брашното и аз така горе-долу процедирах, сложих приблизително 500 гр. и смятам ,че тестото се получи мнооого добре. а канелената смес сложих и задвете рула  Joy кой да чете докрай рецептата, че бил оза едно руло  Joy от канела беше екстра, само дето още захар искаше , и в сместта и в тестото. за другия път ще знам.  Simple Smile
но въпреки това, станаха изключително сполучливи и адски вкусни  Heart Eyes благодаря за рецептата. ще бъдат вече едни от любимите ми кифлички
Peace

# 29
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 228
Току що ги направихи  и аз !Наистина са божествени !Благодаря за хубавата рецепта!!!

Общи условия

Активация на акаунт