Отговори
# 705
  • зад кестените
  • Мнения: 796
Честит имен ден на всички именици, да са живи и здрави.
Роса, честито на момчето да тие живо и здраво!

Да си жива и здрава и ти!
А за джобните отдавна сме се разбрали да  се дават за деня, да стигат за транспорт, закуска + 1 левче допълнително.Определено е спестовница Grinning ама се случва и да си разпери  пръститеи по шитроко Simple Smile

Последна редакция: пн, 08 ное 2010, 17:29 от цурето66

# 706
  • Мнения: 243
ЧИД! На всички именници желая здраве и късмет! Моята щерка също има имен ден - Рада! Да ми е жива и здрава петгодишната запетайка!!!
По въпроса за джобните - чак сега осъзнавам колко било скромно детето ми. Rolling EyesИма транспортна карта, сандвич и 2 лева за всеки случай -резерва в портмонето. Казва, че други пари не му трябват...и аз не му й предлагам. Предполагам, че това ще е временно, защото засега от у-ще се прибира направо вкъщи, а и самата гимназия е на края на града.......Знам ли?!

# 707
  • Мнения: 6 760
Да е живо и здраво името на всички именници и те с него!
Джобните от тази година ги вдигнахме 100% - от 10 лв на 20 лв седмично.
Дават се в началото на седмицата и това е. Те са обаче само и единствено джобни, харчи си ги както той реши (обикновено за мак доналдс и кола). Закусва и обядва вкъщи, транспортът е отделно, както и всякакви неща за училище.

# 708
  • София
  • Мнения: 2 361
Честит имен ден на всички именници ! Да са живи и здрави!
Роса, честит празник! И много да те слушат мъжете ти!
Джобни - давам ги в началото на седмицата. Преди бяха 15лв. Сега са повече, защото е по-цял ден на училище. Тръгна и на мюзикал и някои дни се прибира след 18 ч. Отделно е картата за транспорт и учебните помагала. Понякога си спестява от джобните и си купува някоя дреха по време на разпродажбите. Не е манячка на скъпите дрехи, така облекчава бюджета ни.

# 709
  • Мнения: 204
Синът ми иска след 8-ми клас да учи в Музикалното училище, аз съм против, защото преди време го бях записала на пиано и от учителката му, а и от други познати музиканти знам, че няма талант, слух, което според мен е най-важно. Страхувам се от това, че тъй като нямат достатъчно ученици може да го приемат независимо, че се е представил не добре.  В тази възраст трудно може да бъде разубеден от родител, а е лесно да изгуби ценно време, което няма наваксване. Някой има ли идея как да постъпя? Ще съм много благодарна.

# 710
  • Мнения: 1 252
Запиши го някъде към двореца на децата да се занимава с музика, ад а учи друго...
В музиланото се откроявата таланливите деца и това ще му се отрази на самочувсието.
Но всъщност с какво точно иска в Музикалното?

# 711
  • Мнения: 11
Здравейте мами,

чета редовно темичката, но не съм писла напоследък.

Гледам обменяте опит за справяне с тийн-ове...или по-скоро за оцеляване сред тях Mr. Green.
Да кажа и аз: проблем със спорове и мрънкане нямаме. Това при нас беше много отдавна ( 3-4 клас). От 5-ти насам се разбираме добре. Помагаме ми вкъщи, на моменти - много даже, но има и ситуации, в които се понавикваме....за опресняване на паметта на тема домашни задължения. Проявява разбиране, когато  не сме съгласни с нея, не се цупи много. Ние не сме много строги с нея, но и тя не ни е давала поводи за това. Абе не мога да се оплача като 13-14 годишна възраст.
Само едно нещо ме терзае напоследък - много си брани личното пространство. По-малко ми споделя отпреди 1-2 години, само ако изрично попитам и само, колкото да се каже, че е отговорила. Забавлява си се сама в стаята, в повечето време в нета. Не че съм забелязала нещо нередно, ама ....иска ми се повече контакт.
При вас как е? Как се справяте с това положение?

Porsha,
и ние сме в ЕГ-то с немски ( Б паралелка), а вие?

Това за гостуването на разменни начала много ми хареса, ще повдигна темата на следващата родителска среща. Струва ми се по-разумна алтернатива на тези т. нар. езикови практики.


А за джобните: като чета тук, ние май сме доста скромни. Имаме карта за пътуване, носим си плодове и обядваме след училище вкъщи. Само в петък следобяд - се глезим по главната.
Не съм смята какво ми излиза - давам, когато поиска и колкото поиска, но никога не е искала повече от 5 лв.

# 712
  • Мнения: 243
И ние сме в "Б" паралелка с немски.  Hug Може да се запознаем Wink
Във връзка с джобните ние също носим сандвич, пътуваме с тр. карта и обядваме вкъщи.

# 713
  • София
  • Мнения: 18 091
Синът ми иска след 8-ми клас да учи в Музикалното училище, аз съм против, защото преди време го бях записала на пиано и от учителката му, а и от други познати музиканти знам, че няма талант, слух, което според мен е най-важно. Страхувам се от това, че тъй като нямат достатъчно ученици може да го приемат независимо, че се е представил не добре.  В тази възраст трудно може да бъде разубеден от родител, а е лесно да изгуби ценно време, което няма наваксване. Някой има ли идея как да постъпя? Ще съм много благодарна.
Моята щерка по едно време в 7-ми клас сериозно беше залитнала по идеята да учи в музикалното училище, в естрадна паралелка.Още повече, че за мой ужас имаше подкрепата на вокалния си педагог.Но след много пилене от моя страна, че с музиката може да се занимава пак сериозно, макар  и странично, нещата си дойдоха на мястото. Тук не става дума само за наличието на талант или отсъствието на такъв.От значение са и перспективите, които такова училище дава за по-нататъшно образование.А да не се лъжем, че строго специализирано в областта на музиката  училище малко или много дава по-слаба общообразователна подготовка. Тоест ако след 12 клас детето има апетити към изучаването на специалност, необвързана с музика, трябва да кандидатства с предмет, по който едва ли подготовката му ще е на ниво.
Може би такова училище е за деца, които от сега са наясно, че искат да се занимават определено  с музика. ThinkingНо дори и да е така, смятам, че това може да стане успешно и на извънкласни занимания.
А го има и описания от теб проблем - прием на деца с не особено впечатляващи музикални дадености.Дано не те подлъгвам, но познат учител преди време ми каза, че  в училищата по изкуствата на едно дете се пада далеч по-висока издръжка като сума отколкото на ученик в нормално училище.Върти ми се в главата нещо като удвоен размер.Като вземеш предвид намаления интерес към музикалното в последните години, както и  този факт от издръжката на училището, логично е да стигнеш до извода, че селекцията не е  и особено прецизна. newsm78Познато детенце влезе в прогимназиалния им курс с флейта,с тройка по солфеж.
Не ме разбирай неправилно, много обичам музиката,у дома доста хора се занимават и професионално с нея. Уважавам и училището, като даващо подготовка в тази област.Но си мисля, че не е най-добрият избор, освен в случаи на безкрайно талантливи деца, които с всичка сила дърпат към това  да се занимават с музика. Peace

# 714
  • Мнения: 419
Включвам се с малко позъкаснял поздрав за вчерашния празник  Hug.

mamino, аз бих подкрепила  желанието на детето си.

# 715
  • Мнения: 160
[Само едно нещо ме терзае напоследък - много си брани личното пространство. По-малко ми споделя отпреди 1-2 години, само ако изрично попитам и само, колкото да се каже, че е отговорила. Забавлява си се сама в стаята, в повечето време в нета. Не че съм забелязала нещо нередно, ама ....иска ми се повече контакт.
При вас как е? Как се справяте с това положение?

# 716
  • Мнения: 160
Ох, сгреших нещо с цитата...
Исках да кажа, че е много опасно да не знаеш какво прави дъщеря ти в нета и как се забавлява. Опитай се да я приобщиш с нещо - някаква обща работа известно време би помогнала. Непрекъснато се опитвай да водиш някакви разговори. Аз се опитвам така с моите и може лошо да е от време на време поглеждам в скайпа...просто за да знам къде сме...

# 717
  • София
  • Мнения: 2 361
mamino , колкото и да е намалял интересът към Музикалното училище, не вярвам да приемат деца без слух. От една страна има много амбициозни родители, които виждат децата си като бъдещ Паганини и ги бутат натам, от друга са децата на музикантите. Все ще запълнят 1 випуск. А ако пък детето не е бездарно и ти нямаш други възражения, нека опита. Hug
Относно споделянето - до преди 1 година чак се задушавах от словолавината на дъщеря ми. Напоследък ми разказва селективно. Дори за 2-3 случки твърдо отказва да сподели подробности. Аз стискам зъби и се опитвам да не натискам много в тази насока и да й остава нейно пространство и душевен свят. Ще ми се да питам, но си казвам по-добре да споделя как се движат нещата около нея най-общо, а  постепенно да почне да отговаря сама за себе си и да не разчита на моите преценки.. 

# 718
  • София
  • Мнения: 18 091
mamino , колкото и да е намалял интересът към Музикалното училище, не вярвам да приемат деца без слух.
Съвсем без слух - едва ли..Но с посредствени възможности - определено. А ако едно дете е такова  по отношение на музиката, има ли смисъл да го вкарваш в коловоз, от който после трудно се излиза. newsm78 На един от форматите, дали не беше Music Idol или Пей  с мен, ми направи впечатление присъствието на кастингите на кандидати с музикално образование - ученици от музикални училища или още по-лошо: момиче  от специалност "Естрадно пеене"  на НБУ, които бяха  меко казано настъпани по ушите...Дори и един инструменталист да няма кой знае какъв слух или талант, поне една ритмика трябва да има.. Thinking.Един такъв посредствен музикант като гореописаните  какво прави като завърши образовението си.. newsm78 Истински талантливите ще го издухат..Затова си позволих да изразя мнението, че това  училище е добър избор за деца с талант...Никого не обвързвам обаче с виждането си по въпроса. Peace
Колкото до споделянето - моята девойка все още споделя, явно даже сме в описания от zuri етап на  лавинообразни словоатаки Laughing

# 719
  • Мнения: 49
Привет! моя младеж много на сериозно се взима, за всяка висока оценка иска да го черпя Shockedама аз не се давам, викам му, че затова е влязъл в това училище, за да учи! smile3521, той не, та не ще ме черпиш! ееее питам го днес какво черпене очаква, той се чуди newsm78...явно е само за идеята и да се прави на важен, видиш ли искаше високи оценки ето, ти!! а и след толкова курсове преди това остава да ми донесе и слаби оценки! засега е съвестен, обясняваме му, че е важно да влезе в ритъм, защото догодина в 9 клас всичко ще е на английски и ако сега не учи ще закъса.. то си е за него не чака нас! а и догодина се опасявам, че вече няма да можем да въздействаме...в тая възраст!

Общи условия

Активация на акаунт