Разходката по Царевец е опасна

  • 11 566
  • 121
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
Преди да решите дали да посетите Царевец с децата си,
имайте предвид, че след миналогодишния инцидент, при който едно шестгодишно дете загина, падайки от необезопасените крепостни стени,
днес тези стени са също толкова необезопасени, тясната стълба към Балдуиновата кула няма външен парапет (а е над пропаст), а стопанисващите Царевец си измиват ръцете, като раздават жълти брошурки и нацвъкват табелки в смисъл "внимавайте да не паднете".

Намирам това за просто престъпно. Няма да коментирам кича, който е вътре, както и липсата на каквито и да било опити посещението да носи някаква образователна полза на децата. Но това лицемерно отбиване на номера по отношение на безопасността и елементарната грижа за живота на децата ме вбеси.


Ето точно в този район е загинало детето. Както се вижда, парапетът не е обезопасен отвън, а има отсечка, в която крепостна стена въобще не се вижда... както и каквато и да било преграда.


П.С. обясненията на директора, че евентуален парапет щял да наруши автентичния вид, са твърде нагли при положение, че почти нищо автентично не е останало там, самите крепостни стени са строени по живково време, Балдуиновата кула - трийсетте години...
Да не говорим за Патриаршията със соц-стенописите или бетонната сграда с фототапет на стар зид и естрада там, където според табелите била тронната зала...

Последна редакция: нд, 09 май 2010, 16:37 от Анда

# 1
  • Мнения: 25 707
Хубаво е, че пускаш тема. Явно трябва да се вдигне шум по този въпрос, за да се предприеме нещо.
А, дано!

# 2
  • Мнения: 589
 Споделям напълно възмущението ти! Бях там за последно преди две години- е нЕма такъв кич! Особено куклената постановка ooooh!

# 3
  • Мнения: 1 849
С носталгия си спомням представлението "Звук и светлина" преди 15 години.
Патриаршията и тогава ме отврати със съвременния си облик...

# 4
  • Мнения: 5 877
Мога да добавя, че сега в т.нар. църква има игрални автомати за "сувенирчета". А на Трапезица се строи нова бутафория.
Доколкото разрових, община Търново спори с държавата, че й е отнето стопанисването на много доходоносния Царевец.
По дяволите, като е толкова доходоносен, защо не се погрижат - общината, държавата, някой - да е безопасен и поне малко от малко  поддържан с известно уважение към историята и посещаващите го деца, които какво точно научават...

# 5
  • Мнения: 25 707
... които какво точно научават...

Как не трябва да се прави бизнес, може би?  Thinking

# 6
  • Мнения: 750
Типичното престъпно бездействие. Ще почнат и да приказват, че не е ясно и кой да сложи парапет, кой да даде пари и що ли не друго. По- рано като че ли не беше баш така. Много часове са ми минали на тоз Царевец.

# 7
  • Мнения: 5 877
Чудех се да сложа ли заглавие "Бай Ганьо стопанисва Царевец" - въздържах се, защото не обичам клишетата. И все пак в този случай ми се струва вярно.
Защото става въпрос за същата патриотарска далавераджийница.
Мен ме е срам.

# 8
  • София
  • Мнения: 16 103
Освен, че няма парапети и не  е обезопасено има и друга опасност.
Каменните пътеки са много изтъркани от ходене, хлъзгави.
Винаги ме е било страх, когато ходех там.

# 9
  • Мнения: 862
Царевец може и да е кич и да не е особено автентичен, но е нещо, с което трябва да се гордеем и на фона на цялата немърливост по отношение на историческите ни забележителности. Мисля, че трябва да сме благодарни, че поне го има и функционира.
Балдуиновата кула за възрастни не е особено безопасна, да не говорим за деца. Родителите носят глава на раменете си и те са тези, които решават дали децата им ще се качат или не. На фона на куклите, табелите и грозната патриаршия, само остава да насложат парапети и съвсем ще заприлича на цирк. Да не говорим, че често съм виждала там дами на висок ток, мъчейки се да качат баира  Mr. Green
Не ме разбирайте погрешно, не твърдя, че безопасността на хората (особено пък на децата) е маловажна, просто смятам, че по-скоро посетителите трябва да внимават и сами да се пазят, защото не са в Мола, а на стара крепост  Peace

# 10
  • Мнения: 2 154
И мен ме е срам като българка,която е безсилна да се справи !
Лошото е,че организират училищни екскурзии и отново никой не се замисля!

# 11
  • София
  • Мнения: 13 211
И аз ще пиша, понеже се връщам днес от Белоградчишките скали, а миналото лято бяхме на Царевец...
Това, което аз направих като коментар още на крепостта Калето беше, че опредлено е доста по-внушителна за мен лично от Царевец. Една от причните, които сте описали вие е кича на Царевец. Освен това още преди да падне детенцето ми направи впечтление колко е необезопасен Царевец. Бяхме с една сюрия деца и честно казано те търчаха напред назад докато не видях за какво става дума. Слава богу, че навреме се усетихме.
На Калето в Белоградчик хората явно след този случай са сложили парапети на някои места. На всеки му е ясно, че е опасно горе. Още отдолу се вижда, че ако не си държиш детето за ръка може да падне в пропастта и на скалите имаше малко деца.
На Царевец очакваш нещата да са уредени и да не стават инциденти. И на мен лично ми е много смешен довода, че ако сложели парапети едва ли не щяла да се развали автентичността. Че какво автентично има в Царевец, от който са останли 2 камъка и половина? А да не говорим за чичкото, който удари катинара точно в 19:00 и част от групата ни остана вътре. Той просто каза "Не ме интересува, аз ще заключа!", направи го и замина из обекта. И затова Калето ме впечатли страшно, защото е може би най-запазената крепост в България. Там много малка част е реставрирана, при това последно е достроявана по турско време, а датира от I-VI в.

nefeli, от колко крепости в други държави падат 6 г., защото не са обезопасени (крепостите)?

# 12
  • Мнения: 5 877
Нефели, след като имат такива приходи, да вземат да изградят стените така, че да не изглеждат полуразрушени (създавайки илюзията, че като са порутени, са стари, защото не са. Стари са основите на вътрешните помещения вътре в крепостта). Да ги възстановят до предполагаем вид - отвън висок каменен зид с бойници, по средата широка алея за обикаляне, от вътрешната страна пак зид. Навсякъде, където съм виждала средновековна крепост, е било така.
Явно има пари да се строи нова бутафория насреща на Трапезица, а да се направи Царевец по-безопасен - не.

И защо да "трябва да се гордеем"? След като в този си вид не внушава от само себе си патриотични чувства, дай да ги вменим като нещо задължително, а?
Не, никой не е длъжен да се гордее с нищо. Както и не може да обича нещо насила.
Ако искаме децата ни да се гордеят с Царевец, трябва да го стопанисваме така, че да внушава гордост от само себе си.

П.С. Като дете бях луд фен на историческите романи на Фани Попова-Мутафова. Затова не ми е приятно да се подиграват по този начин с останките от Второто българско царство.

Колкото до Балдуиновата кула (строена през трийсетте години на двайсети век) - хайде холан, и с какво едно вътрешно стълбище ще наруши представата за миналото на съвременния й архитект? Защото историците са съгласни, че си е чиста фантазия. Хайде моля да е безопасна фантазия поне.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 735
Тъй като изпитвам ужас от високо, Балдуиновата кула ми беше доста неприятна за посещение/преди нк години/.Също такаво безумие е и на Асеновата крепост до Асеновград.Там няма къде да се хванеш,а само една грешна крачка и падаш от стотина метра височина,на пътя.Защо на такива места вместо да се чувстваш спокоен и да ти е кеф да разглеждаш и да научиш нещо от историята ни,трябва да трепериш от страх да не се пребиеш.Не искам и да си помисля да си заведа детето.

# 14
  • Мнения: 2 259
Един от коментарите в едно предаване на зададен подобен въпрос е:

"Ще се развали автентичния вид!"

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт