Как да го науча да чете сам?

  • 40 426
  • 91
  •   1
Отговори
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Здравейте,

Синът ни проявява желание да се научи да чете сам, но уви аз не зная как.
Бихте ли ми споделили опита си, и да ме насочите как да го направя? Благодаря!  bouquet

Той е на 4ри години и 4 месеца.

П.С. Ако има вече такава тема/аз не успях да открия/ моля, да ми бъде показана.

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ако едно дете иска да се научи да чете самО, то намира начин да го стори.
Не знам, ти как би могла...
Пробвай да срича, после цели думички. Но имай предвид, че едно е да чете, друго е да разбира какво си чете.

Успех  Peace

# 2
  • Мнения: 4 916
Едно време имаше много хубави детски списания с кратки стихчета - за врабчо, за котето... В детската градина ни учеха по тях - без система, с четене, сочене и повтаряне. И това е вариант.

# 3
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Той знае всички букви от много отдавна. Когато му задам буква, веднага може да ми назове няколко думи започващи с дадената буква. Понякога успява да ми каже и синоними.
Виждам го и чувам, че чете буквите на дадена дума, но не може да я слее и от там се започва ядосването му. Започва да хвърля, да плаче, че не бил голям и не може да чете. Confused ....при което се отказва за определен период да чете... Искам да му помогна, искам да обича книгите. Sad
Опитах се да му обясня как се сливат буквите на срички, но явно не успявам добре да му обясня как става.

Шани Да, има случаи в който не разбира думата, когато я е спилувал, но като се заинати и я повтори няколко пъти успява или я свързва по смисъл със следващата, която е "прочел".

Ако си купя учебник за първи клас, дали там ще има нещо, което да ми покаже как става?

# 4
  • Мнения: 4 916
Мисля, че е много малък за обяснения.
Опитай да го учиш да кратки думички - хващате някое стихче и седмица-две се занимавате само с него. Ти сочиш с пръст и казваш на глас първото редче, после двамата с него, после сам... и така... може пък да стане.
За съжаление само за това се сещам.

# 5
  • Мнения: 54
Мъничък е , затова не може да те разбере . Ако има от къде да намериш учебните тетрадки , по които учат децата от предучилищна , може и да успеете . Има вариант , детето да е по развито от останалите , тогава ще е необходим учител /ако ходи на детска градина , помоли някоя учителка , имат си система за учене на тази възраст/. Специално аз съм на мнение , че на децата , в днешно време и без това им е твърде кратко детството и аз специално , не бих избързвала с четенето.

# 6
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
s_sunny  Hug,много любознателно детенце имаш!Не го оставяй да се отчайва,когато не се справя с нещо. Щом знае всички букви,пиши му ти кратки думички,напр. КОТЕ,КУЧЕ,МАМА,ЛАЛЕ и други подобни двусрични.Когато прочете сричката,накарай го да я произнесе удължено,все едно я пее,после по този начин и другата сричка.След това може да го учиш и на трисрични и многосрични думи,но то не е толкова необходимо.
 Като учителка ти го обясних  Laughing,но аз наистина съм такава и сега съм на първи клас.Приятно ми е да се запознаем! Blush

# 7
  • Мнения: 3 456
Малък ми се срува и на мен. Моята дъщеря също знаеше всички букви, можеше да назовава думи с тях, но това е много далеч от четенето. Едва от скоро започна да свързва буквите в срички. При по-дългите думи й трябват няколко пъти да си повтори сричките, за да разбере думата.
Може да му купиш някакъв буквар. Там се набляга ( поне по спомени от едновремешните буквари) на сричкуването.

# 8
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
goreshta voda Той има помагала/май така се наричат сегашните тетрадки за 1ви клас/, които сам поиска още лятото. Те са обаче "Аз се уча да пиша", и "Аз се уча да смятам" - Проявяваше и проявява голям интерес към математиката. Peace
Не успях да намеря за четене или по-скоро да съм честна, тогава не проявяваше чак такъв интерес към това да чете сам/ние му четяхме до полуда Crazy/ и поради това не бях много усърдна в търсенето.

neli mar4 Благодаря! Но не мисля, че е чак толкова специален. Blush
Просто има интерес и ние се опитваме да го задържим. Peace
Също така много благодаря за съвета, смятам, че май това ще е начина.
Ненагледна Би ли ми споделила как е започнала да ги свързва - от само-себе си, или вие и помогнахте?

Благодаря, на всички отзовали се!  bouquet

# 9
  • Мнения: 3 456

Ненагледна Би ли ми споделила как е започнала да ги свързва - от само-себе си, или вие и помогнахте?

Благодаря, на всички отзовали се!  bouquet
Да ти кажа и аз не разбрах точно, как стана. Помагах й в началото, но все ми се струваше, че нямам успех, но после изведнъж стана.
Пишех й буква-съгласна с различните гласни до нея, за да усеща, как се променя сричката. Например: бе- бе, ба-ба и ги изговарях пеещо:
б-еееееееееее,б-аааааааааааааа, но в началото й беше трудно определено. Както казваше моят мъж: "Нищо, ама с мерак" Mr. Green

# 10
  • Мнения: 7 837
Няма ли сайтове на български с книжки с елементарен текст, нещо от този тип

http://www.starfall.com/n/level-a/learn-to-read/play.htm?f
Благодарение на горния сайт, сина ми се научи да свързва звуците в думите.

# 11
  • Мнения: 948
Мерси, Кейси, това на мен май ще ми е много полезно. Досега не и давах компютър да пипне, но май ще се прежаля.

В Англия сме, започват училище много рано (на 4.5 в нашия случай), научиха звуците и фонемите, но моята дъщеря просто не може да се научи да ги свързва. Знам, че ще дойде с времето, но все още и много трудно да ги "свърже."

От собствен опит (с мен и брат ми), и двамата започнахме да четем с книжки, които знаехме наизуст. Т.е. в един момент, като знаеш буквите и знаеш текста, ти просветва как "работи" това със сливането  Mr. Green Пробвай го с любима книжка или стихотворение, които вече знае много добре.

# 12
  • Мнения: 463
Чудесна тема, с моята дъщеря сме точно в същото положение, освен дето тя се затруднява да казва с коя дума почват думите, ако не ги вижда написани. Но буквите ги знае отдавна, ще следя с интерес за идеи тук. На нея и е интересно, отваря книгата и си измисля, като се прави, че чете, иначе аз не се опитвам специално да я уча, все ми е едно дали ще се научи рано или не. Аз съм се научила да чета на четири години, сестра ми също – за нея  си го спомням много добре, иначе бих си помислила, че майка ми си измисля. Но сега много деца знаят буквите още преди три години, не е нещо рядко.

# 13
  • Мнения: 8 999
Започваш с думи, които се състоят от две еднакви срички, като ги отделяш с тиренце: ма-ма, ка-ка, Ли-ли, Ко-ко. После заменяш едната гласна, за да се получи друга дума: мо-ма, ка-ки, ле-ли, ку-ка, после заменяш съгласните: ма-са, ка-на, ли-са, ко-са. И т.н. и т.н. докато усвои различните комбинации съгласна-гласна.После започваш с комбинации гласна-съгласна, после -едносрични думи с три букви, после многосрични.
Читанката за първи клас може да ти е ориентир, но измисляй и други лесни и ритмични текстчета за упражнение.
Добре е едновременно с четенето да се учи и да пише /дори само с печатни букви като за начало/.

# 14
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Дъщеря ми пък има голям мерак да пише. Постоянно ме кара да пиша с печатни букви изречения, които тя преписва.
Иначе за свързването на звуците в срички много ни помогна Буквенката, но чак преди месец й позволих да седне на компютъра.Но успява да прочете само кратки думички от три букви.

Общи условия

Активация на акаунт