Забравени рецепти от домашните тефтери

  • 210 894
  • 506
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Моля ви да разровите тефтерите на вашите майки и баби и да ми дадете рецепти за ястия и сладкиши, които са ви били любими. Може да си припомните и какво сте обичали да ядете като деца. Интересуват ме простичките гозби от преди модата на вносните продукти и "префърцунените" кулинарни термини. Аз например помня масовото ядене на филии с лютеница или олио и червен пипер, от всички деца на улицата. Или пък "мечка" - среда от бял хляб с плънка от сирене и добре намачкана в юмрук. Помогнете със спомени и рецепти!!!!

# 1
  • Мнения: 626
Аз много обичах " циганска баница " - филия хляб намазана с олио и поръсена със шарена сол.

# 2
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Бисквити слепени със сладко на руло, оваляно в масло и счукани орехи и държано в хладилник преди разрязване.
Филия намазана дебело с разбъркани масло и мед или лютеница омешана със сирене или пастет.

# 3
  • Мнения: 626
Бисквити слепени със сладко на руло, оваляно в масло и счукани орехи и държано в хладилник преди разрязване.

това много го обичах , а знаеш ли как точно се прави?

# 4
  • тук
  • Мнения: 510
Бисквити слепени със сладко на руло, оваляно в масло и счукани орехи и държано в хладилник преди разрязване.

това много го обичах , а знаеш ли как точно се прави?

ей, това ми напомни за едно бисквитено руло, което мама правеше най-често за 8-ми март
утре ще я попитам
иначе много обичах тиганици, поръсени със захар

# 5
  • Мнения: 22 867
Бисквити слепени със сладко на руло, оваляно в масло и счукани орехи и държано в хладилник преди разрязване.

това много го обичах , а знаеш ли как точно се прави?

Май за това бързо и лесно бисквитено руло става въпрос?

# 6
  • Мнения: 221
Като дете много обичах, филия хляб с току що избито масло и шарена сол. Също и филия хляб с олио и поръсена с червен пипер.

# 7
  • Мнения: 48
Аз си спомням филиите намазани с шопски хайвер- прави се от настъргани варени яйца, сирене и масло

# 8
  • Мнения: 1 798
течния шоколад с Лактан,фунийките с крем...

# 9
  • Мнения: 8
Много благодаря на всички, които проявиха интерес към темата. Междувременно и аз се сетих за някои неща, които бях забравила. Например баба ми ми правеше препържено масло с натрошено сирене. Като се разтопи онова ти ми домашно сирене, го топяхме с парчета хляб директно от тигана. Много обичах и бонбоните "Карамел МУ", обаче се лепяха по зъбите и вадеха пломби.

# 10
  • Мнения: X
На мен ми харесваше сладкиша с плодове от компот от кайсии на дъното,който после се обръща и сиропира.И локумките на баба ми,нищо,че ги правеше със св.мас.Харесваха ми и орехчетата,които се изпичаха в спец. преса,а после се пълнят с крем и се слепват.

# 11
  • Мнения: 1 798
Майка ми правеше и крем от цедено кисело мляко Crazy
Редеше го на пластове в чаши за коняк Grinning
Ако има интерес ще напиша рецептата.

# 12
  • София
  • Мнения: 10 858
Аз си спомням филиите намазани с шопски хайвер- прави се от настъргани варени яйца, сирене и масло

Жива да си, че го каза   bouquet
За този шопски хайвер дъщеря ми душата ми извади да й го направя, дават им го в градината за закуска, ама аз отде да знам от какво се прави  Blush
Още днес ще й го направя и ще я изненадам  Sunglasses

Много благодаря на всички, които проявиха интерес към темата. Междувременно и аз се сетих за някои неща, които бях забравила. Например баба ми ми правеше препържено масло с натрошено сирене. Като се разтопи онова ти ми домашно сирене, го топяхме с парчета хляб директно от тигана.

Това и моята мила баба (лека й пръст) ми го правеше, а аз и до днес си го правя отверме навреме.
Уникална вкусотия!
...
И всичко, и всичко в тази тема! Спомените са прекрасно нещо, ше знаете  Hug

# 13
  • Мнения: 580
Например баба ми ми правеше препържено масло с натрошено сирене. Като се разтопи онова ти ми домашно сирене, го топяхме с парчета хляб директно от тигана.
При нас се приготвяше вариация на това ядене - а именно пържеше се не само сиренето ,но и хляба ,който трябваше да е по-старичък и сухичък.Наричаше се "Мачкан ".

ПП При нас все още е на почит домашния течен шоколад (Е ,вярно не е с Лактан ,но пак е много вкусен ).
От старите сладкишчета от време на време се приготвя грис халва и Дамски каприз  Blush

# 14
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
домашната лютеница ми липсва най-много

Общи условия

Активация на акаунт