"ЗЕЛЕНА "(ЕКОЛОГИЧНА) ТЕМА- 4

  • 80 891
  • 1 413
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 988
Аз се дразня ужасно на американците. Като пазаруваш слагат по две торби и разделят продуктите в няколко такива двойки - кому е нужен тоя преразход. Хубавото е, че виждам все повече хора, които си носят платнени торби като мен или колички. А и в много магазини вече на касите рекламират да си купиш платнена торба. Но продавачите продължават да се пулят като кажа, че не искам найлоновите им боклуци и трябва да повтарям по 100 пъти.
Тия снимки по-долу пак изглеждат по-добре. Трябва някога да снимам някой, който излиза от кварталния ни магазин, да видите какво чудо е. Мляко - 2 торби, захар - още 2 и така до безкрай...  Sick
http://www.apartmenttherapy.com/uimages/kitchen/2008_12_1-PlasticBag.jpg
http://dealcetera.com/wp-content/uploads/2009/01/loblaws_bags.jpg
http://www.ci.poway.ca.us/Modules/ShowImage.aspx?imageid=1643

Искам на всякъде да са платени найлоновите торбички.  Peace

# 46
  • Мнения: 902
Цитат
Искам на всякъде да са платени найлоновите торбички.
И аз Laughing Иначе, за комшиите и боклука - това явно е манталитет, който не се променя. Много от комшиите си хвърлят чат-пат някой боклук през балкона(профилактично един вид- ако случайно не е достатъчно мръсно). Но съм решила да се разправям по-сериозно, защото утре аз ще отида да почиствам - не те! Щом не могат да се научат да не си хвърлят боклуците през прозореца, то какво остава за едно разделно събиране или почистване  ooooh! Това ми е като болна тема.
 
За сапунените ядки да попитам дали добре мият чиниите. Сега у дома ползваме Лабрвер(зелено дърво), но не успях да разбера какви са му съставките newsm78

# 47
  • Мнения: 405
Запис4е   bouquet

# 48
  • Мнения: 11 319
Kюбит, знаеш ли как практикувам тук? В багажника на колата имам един голям панер за пране и в него изолираща торба. От касата мятам всичко обратно в количката, а от количката разпределям в панера и в торбата (неща от хладилниците или фризерите). След това у нас грабвам панера и само ми остава да ги разпределя по шкафовете и хладилника. Много отдавна не ползвам такива торби. А ако съм пеш и трябва да купя дреболии, то в багажника на детската количка винаги ми се намират поне 2 платнени такива (фирмени от фирмата на мъжа ми  Joy)

# 49
  • Мнения: 3 869
И аз докато бях в Германия, ме научиха на този номер с панера, но при нас е сгъвема касетка, бая голяма, взимам си я сгъната в количката и като разтоваря покупките на касата, отварям и си слагам касетата, където ми хвърлят продуктите. Всеки път ми се пулят, но аз така съм се специализирала в подреждането на касетата - още докато пазаруваме, знам кое къде и как ще сложа  Laughing Има дружки и може директно да се занесе до колата, но това обикновенно го прави мъжът ми, на мен ми идва тежичко Wink

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
Аз карам комби и имам касетка за плодове в багажника - знаете ги онези пластмасови щайги, стои си постоянно там, с няколко троби в нея. Пазарувам, хвърлям от количката с касетката и торбите. Обикновено за голям пазра влача и хладилната чанта. Та с хладилната чанта, касетката и 1-2 торби е много спретнато подредено и разпределено всичко.

# 51
  • Мнения: 2 759
...отколкото с чиста съвест да мятам найлонови пликчета през балкона.
                   ...Не знам защо се смята, че всеки втори българин е свиня  Tired.
Не знам за всеки, ама за много българи.... Живеех в Студентски град...
                         О, Студентски град в София, а също и в други студентски градове из Бг са едно неприятно изключение по мое мнение. Но за там е ясно, част от хората не стават студенти, за да учат, нито пък смятат, че студентския живот има нещо общо с ученето... В нашия квартал няма блок, от който да хвърлят доколкото съм забелязала - единственото изключение е един пич, военен... но и той го прави веднъж годишно. В провинцията не съм забелязала някой да хвърля през балкона. Като цяло по мои сметки, ако изключим студентските градове (особено около 8-ми декември  Twisted Evil) - не са много хората. По-неприятен е въпроса с уличните кучета и факта че разкъсват торбите и ги разпиляват навсякъде. О, и детските площадки - там просто всеки оставя всичко, където е приключил с яденето/пиенето. Дори да събират боклуците в наилонови торби, като минат кучетата...
                        Хубаво си имаме темичка тук, уютно ни е, споделяме си кой какво прави и какви решения намира... Но наскоро си мислех, че може да си организираме срещи. Веднъж да почистим околовръстното, веднъж на пикник на Витоша - пак да поразчистим... На Рилските езера... Може би трябваше да го измислим пролетта, за да може да пообиколим планините. Инициативи много може да измислим. Може да почистим няколко площадки, може да окосим тревата около някой блок (нали от 'Арника' предоставят безплатно инструменти)... Какво мислите?
                         

# 52
  • Мнения: 232
RamiresF, в опита си да не съм многословна, не съм успяла да се изразя ясно. Определено това че не си изхвърляма боклука на обществени места( през балкони в сблучая- въпреки че нямам балкон) не е повод за гордост.(Беше по-скоро метафора, но Иначе за съжаление не е метафора в действителността,  и не само в Студентски град това е ежедневие, виждала съм например напоследък доста села с незаконни сметища.)
Тъй като говорехме за вината и доколко е оправдано да изпигваш такава, и доколко зависи от теб ако липсват големи държавни стратегии за екология. Та мисълта ми беше че при равни други условия- т.е. по-скоро липса от страна на държавата, неясни регулации, по-скоро мижаво рециклиране и пр - т.е. една ..хъм..неекологична политика, - то предпочитам  моето лично поведение да е загрижено  и екологично, (да преценявам преди да купя нещо, дали то се рециклира, преработва и пр.), а не както за съжаление има доста случай, от типа" абе, е...л съм го, то виж че изхвърлят всичко накуп, аз защо да се хАбя..".

Иначе за идеята за почистване съм с две ръце за. Hug
По принцип "За земята" организират такива почиствания на планините, присъствала съм на едно-две. Но за София или за градовете също са не-малко важни. Даже бих помислила за някакъв тип спонсорство или реклама на подобно събитие. Определено съм навита- бихме могли да започнем с градинки и детски площадки- напоследък съм отвратена от кварталната градинка( която не посещанам поради  и тази причина).

За опаковките - снимките от Кюбит са просто  Sick. И аз все повече намразвам опаковките.- Може и да съм и  извратена, не знам- не купувам топено сирене , ама само като си представя, как всяко е опаковано в целофанче, после в картонена кутийка и всичко това за 100 г продукт...

# 53
  • Мнения: 2 652
Oooo, момичета, аз съм се оборудвала с една чанта на колелца за пазар (carrycruiser), с която се родих направо. Съвременен вариант на една, която ползва баба ми Simple Smile



# 54
  • Мнения: 2 759
RamiresF, в опита си да не съм многословна, не съм успяла да се изразя ясно...
                          Ами... аз вероятно правилно те разбрах  Hug. Просто вметнах това, защото вече се дразня малко как всички масово пишат, че не си хвърлят торбичките през балкона, сякаш е добродетел, а не нещо нормално. Но пък и имах малко угризения, да не го приемеш лично   bouquet. (защото не беше конкретн към теб насочено в крайна сметка)

                         Grace', аз нямам такава количка, но от време на време пазарувам с куфар на колелца  Blush. Малко странно ме гледат, но мен и без куфара така си ме гледат, та не ги отразявам. Обикновено го правя като отида при майка ми и тръгна да зареждам за по 6 месеца. Ами като магазините са на 100-500 метра няма да паля колата я. По разходка дневно, и за 2-3 дни сме напазарували съвсем сносно  Peace.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 316
Малко да се върна към препаратите за пране ами този Фрош имам чувството че изобщо не изпира дрехите си миришат даже на дезодоранта дори и след като са изпрани а петната си стоят  #Crazy

# 56
  • Мнения: 3 869
Може да има връзка с твърдостта на водата лошото изпиране с Фрош. На мен в София ми върши чудна работа, едниственият ми проблем с него е аромата - твърде силен ми идва....

# 57
  • Мнения: 521
 Hug
Страхотни сте. Изхвърля разделно отпадъците си - хартията обаче я горя, включително т.х-я, памперси, салфетките.     Съседите ме гледат странно като тръгна с чувала със пластмасовите шишета.
В този ред - пластмасовите детски играчки къде се хвърлят? Някъде бях чела,че не са за жълтия контейнер.
Миналата седмица направих това
 http://first.gorichka.bg/index.php?p=10&l=1&id=233
и съм очарована - вече 10 дни е в хладилника и става дори по хубав от началото. Оцветих го обаче с боя за яйца  Sad

# 58
  • Варна
  • Мнения: 316
И колко слагаш на една пералня аз слагам 2 капачки да не би да слагам малко  newsm78

# 59
  • Мнения: 3 869
И колко слагаш на една пералня аз слагам 2 капачки да не би да слагам малко  newsm78

За моето пране, което не е много замърсено, на пълна пералня слагам капачка и половина, понякога и само 1, ако сложа две - ще се задуша в аромата като съхнат ....

Общи условия

Активация на акаунт