бременност и хепатит б

  • 36 352
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте, много съм притеснена, защото при първоначалните изследвания ми откриха наличие на вируса на хепатит б. Направих още два теста и  те са положителни. Моля, ако някой има същия проблем да пише какво се случва и дали има опасност за бебето - аз съм в 14 г.с. Не съм правила други изследвания свързани с хепатита.Възможно ли е това да е грешка? Много ме е страх.Не открих никакви теми за хепатит б  и затова го поставям като нова тема.

# 1
  • Мнения: 2 521
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=516.msg4477#msg4477
http://hepactive.org/content/articles/prevention_and_transmissio … hcv_and_pregnancy
Тук има доста информация.
И аз съм боледувала от хепатит Б преди 5 години.Гадна болест е ThinkingСтискам палци да няма проблеми с бебето fingerscrossedКакто чета в първия линк и други майчета са раждали с хепатит Б И са слагали ваксина на бебето след раждането.
Дано все пак да излезе фалшива тревога и следващите изследвания да са добри Flowers Four Leaf Clover
Кураж миличка Hug

# 2
  • Мнения: 11
Здравей!

При наличие на положителен тест за хепатит В, който е потвърден с ново изследване не би могло да става въпрос за грешка.
Ето тук може да намериш отговор на доста въпроси, свързани с хепатит В - Лист факти за хепатит В
Имаш ли изследвания за чернодробните ензими АсАТ и АлАТ? Ако ензимите са над горна граница е добре да се направи и тест за размножаване на вируса - HBV DNA.
Препоръчително е да се постави и имуноглобулин HBIG заедно с първата доза на ваксината против хепатит В при майки с положителен тест за хепатит В.
Ето тук има информация за имуноглобулина - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=403986.msg11521204#msg11521204
Можеш да прочетеш и тази тема, където е дискутиран подобен на твоя случай -  
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1953.msg21649#msg21649

Последна редакция: чт, 16 юли 2009, 15:53 от rfa

# 3
  • Мнения: 674
Тази тема за хепатит Б ме интересува и мен.Мъжа ми прекара остър хепатит б,когато бях в 10 г.с.Мойте изследвания бяха отрицателни,АСАТ и АЛАТ също в нормите.Той се оправи,за 2 месеца изчисти вируса,но пък аз може да се разболея 6 месеца след него(толкова бил скрития период),тоест когато съм в края на бременността си  Tired Много ми е смотано само като си помисля какво може да ме очаква.Не ме е страх за мен,а за бебето.Знаете ли за деца родени от майки,болни от остър хепатит Б?

# 4
  • Мнения: 11
Здравей!

Мога да те посъветвам да си пускаш всеки мeсeц изследване за австр. антиген HBsAg и чернодробни ензими АсАТ и АлАТ. HBsAg е първият маркер, който се засича в кръвта при остър хепатит В. Ако се установи повишение на ензимите, или положителен HBsAg, трябва да потърсиш веднага специалист.
Инкубационният период в много редки случаи е 6 месеца. Надявам се да нямаш проблеми, но все пак ако се случи да развиеш остър хепатит В по време на бременността - единственото нещо, което може да се направи е да си намериш една доза имуноглобулин HBIG, която да бъде поставена на бебето заедно с първата доза на ваксината срещу хепатит В.

Цитат
Съществува ли риск за плода при развитие на хепатит В по време на бременност?
По принцип се твърди, че развитието на остър вирусен хепатит В по време на бременност увеличава риска от нарушения в бременността като аборти, преждевременно раждане, увреждания на ембриона и плода и др. поради доказаното преминаване на вируса през плацентата.

Описано е и по-тежко протичане на бременността за самата майка. В България острият вирусен хепатит е в списъка на заблявванията, при възникването на които по време на бременност може да се извърши аборт по медицински показания.

Съществува голям риск за развитие на вирусен хепатит В у новороденото, ако майката е заразена с HBV.
цитатът е от тук http://www.puls.bg/illnes/issue_269/print.html

Надявам се да не си се заразила от съпругът ти и да нямаш проблеми до края на бременността!

# 5
  • Мнения: 147
Съпругът ми има отрицателен тест и ензими в нормата. Незнам как не се заразил и изобщо незнам как аз съм се заразила, но явно може дасе случи на всеки. Този имуноглобулин HBIG не го ли слагат от болницата в която раждаш??? Аз от къде да го намеря???

# 6
  • Мнения: 2 521
Мerilin9,не е задължително да се зарази и съпругът ти.И ние сме имали доста контакти докато разбера че съм болна,но и моя съпруг не се зарази.
Аз обаче знам откъде съм се заразила-от зъболекар.Един месец след като си правих зъба започнаха симптомите,но аз мислех че съм просто преуморена и не разпознавах болеста защото не съм се сблъсквала дотогава.Един месец се носих така,доката в къщи не дойде на гости една позната лекарка.Още като ме видя каза''болна си от хепатит отивай още утре в болницата''.
Изобщо не предполагах че може да е Б-все си мислех че от някакви чашки по кафета съм се заразила.Но като дойде положително за австралийски антиген,лекарката ми вика-я си помисли какви кръвни интервенции имаш в последните месеци.Ами нищо подобно не съм имала последната година ,освен зъболекаря.Затова съм сигурна че е оттам.

# 7
  • Мнения: 11
Съпругът ми има отрицателен тест и ензими в нормата. Незнам как не се заразил и изобщо незнам как аз съм се заразила, но явно може дасе случи на всеки. Този имуноглобулин HBIG не го ли слагат от болницата в която раждаш??? Аз от къде да го намеря???

За съжаление в България няма практика за поставяне на имуноглобулин при раждането от майка с хроничен хепатит В. Дано скоро се променят нещата в съответствие със световните стандарти!!!
Ето в тази тема има информация откъде можеш да се снабдиш с HBIG - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=403986.105
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=403986.msg11521204#msg11521204

Цитат
Продава се в Гърция като:
IMMUNO HBS/KEDRION ITALY 180 IU/ML INJ.SOL с код ЕОФ 9048001 и цена 285Е. Съдържа 180 IU/ml.

# 8
  • Мнения: 674
И аз много силно се надявам да не съм се заразила,но нали се предава освен по кръвен и по полов път.
Опитвам се да мисля по оптимистично.АСАТ и АЛАТ ги следя горе долу всеки месец.Но вместо австралийски антиген,
изследвам КОР антиген.Казаха ми за гамаглобулин от Гърция,за имуноглобулин не съм чувала.400 Е била ампулата.Да не би да е същото.Имам готовност и ако се наложи има кой да ми прати от там,но дано не се стига до него. Много гадна болест е,и за съжаление разбираме за това чак когато се сблъскаме с нея.Има си ваксина,която сега препоръчвам на всички приятели да си слагат,
за да не пострадат и те.Не знаеш от къде може да ти дойде  Tired. От 1994г. е задължителна за всики и се бие още от първия ден,но родените преди това не са ваксинирани.

# 9
  • Мнения: 76
Тази тема за хепатит Б ме интересува и мен.Мъжа ми прекара остър хепатит б,когато бях в 10 г.с.Мойте изследвания бяха отрицателни,АСАТ и АЛАТ също в нормите.Той се оправи,за 2 месеца изчисти вируса,но пък аз може да се разболея 6 месеца след него(толкова бил скрития период),тоест когато съм в края на бременността си  Tired Много ми е смотано само като си помисля какво може да ме очаква.Не ме е страх за мен,а за бебето.Знаете ли за деца родени от майки,болни от остър хепатит Б?

Здравей !
Тъй като темата за хепатитите много ме интересува - аз самата съм боледувала от Хепатит Ц----------би ли дала повече подробности - как така се излекува за два месеца ? Това е абсолютен феномен !!!! Без да постъпва в болница и назначено лечение - за което се чака доооооооооооооооооста ? Ако само АЛАТ и АСАТ са в норма - това не означава че е излекуван



Колкото до пуснатата тема -  препоръчвам де се направи преглед при проф Кръстев - един от най добрите гастроентеролози На 20 - ти ще бъде в частния си кабинет

Поздрави !

# 10
  • Мнения: 674
Разбира се че ще ти кажа!

През Март се почуства зле и се оплакваше от болки в стомаха и гадене.3,4 дни така и започна да пожълтява.Забелязахме по очите му.Отиде на изследвания и се установи че АСАТ и АЛАТ са му около 300,при референтни стойности около 30.Австралийския антиген също беше +. Приеха го веднага в Александровска болница и започнаха лечение още същия ден,никой не го е карал да чака доооооооооооооооооста,искаха веднага да го приемат,а не дори и на другия ден. На ехографа се видя че дроба е увеличен,но не много.В болницата лежа повече от седмица и по време на престоя му там АСАТ и АЛАТ се увеличиха до 1500.Като го изписаха му назначиха ТРАНСМЕТИЛ,който пи 2 месеца. На контролен преглед 2 месеца след изписването чернодробните маркери си бяха в норма и лекарката му каза че и вирса бил изчистен.Сега го викат през Октомври за да изследват дали има образувани антитела,защото въпреки че е прекарал болестта може и да не образува.При положение че тази болест е опасна и заразна,незнам кой би оставил болен да чака за лечение,както ти твърдиш.

Дописвам:

Не е феномен че се е оправил за 2 месеца.Бързичко е,но  лекарката каза че е добре.По принцип след прекаран остър хепатит Б,до 6 месеца след боледуването ако не се махне вируса,оставал хроничен и нещата вече стават по-сложни.Но това е в 5% от случайте.

Последна редакция: пт, 17 юли 2009, 19:23 от izabela®

# 11
  • Мнения: 2 521
Да,и при мен беше така както казва Изабела.Веднага ме приеха в болницата,само като ме видяха,без дори да са направили изследвания.Едва измолих да си отида до вкъщи да оставя колата и да си взема дрехи и необходимите неща.Може би защото караме острата фаза,а не е хроничен.Не знам.Две седмици стоях в болницата,и после 6 месеца ми пускаха изследвания всеки месец,за да видят как вървят нещата.Накрая шестия месец ми каза лекарката която ме следеше че е изчистено всичко.След още 6 месеца пак ми пуснаха изследвания.Като забременях това беше първото изследване което ми пуснаха,като разбраха че съм карала този хепатит.Уж всичко беше в норма,надявам се и за в бъдеще да е така.

# 12
  • Мнения: 11
Има разлика вежду остър и хроничен хепатит. - Какво е остър хепатит В?
Остър или хроничен хепатит В?
При тези, при които заболяването е хронично обикновено са изкарали острата фаза без да имат някакви симптоми и затова изобщо не може да се каже кога точно е станало това. В около 70% от случаите острият хепатит В протича безсимптомно.

# 13
  • Мнения: 11
И аз много силно се надявам да не съм се заразила,но нали се предава освен по кръвен и по полов път.
Опитвам се да мисля по оптимистично.АСАТ и АЛАТ ги следя горе долу всеки месец.Но вместо австралийски антиген,
изследвам КОР антиген.Казаха ми за гамаглобулин от Гърция,за имуноглобулин не съм чувала.400 Е била ампулата.Да не би да е същото.Имам готовност и ако се наложи има кой да ми прати от там,но дано не се стига до него. Много гадна болест е,и за съжаление разбираме за това чак когато се сблъскаме с нея.Има си ваксина,която сега препоръчвам на всички приятели да си слагат,
за да не пострадат и те.Не знаеш от къде може да ти дойде  Tired. От 1994г. е задължителна за всики и се бие още от първия ден,но родените преди това не са ваксинирани.

HBsAg е първият антиген, който се засича в кръвта при инфектиране с вируса на хепатит В, затова е по-добре да следиш него, а не КОР антигена Диагностика на хепатит B вирусна инфекция]/url]
А вместо имуногловулин HBIG понякога в България се употребява думата гамаглобулин. Предполагам, че става въпрос за едно и също нещо.

Последна редакция: пн, 20 юли 2009, 11:55 от rfa

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
За жалост и аз искам да се включа с въпрос. Преди седем години съвсем случайно установихме завишени АСАТ и АЛАТ. Започнахме да првим различни изследвания и от тях установихме, че съм боледувала от Хепатит Б като малка, без нашите да знаят, като са си мислели, че е Хепатит А. Всчики маркери на Хепатит Б /Австалийски антиген, anti HBc IgM, HBeAg/ бяха отрицателни, с изключение на anti HBeAg, който беше положителен. Казаха ми, че съм боледувала от Хепатит Б и да си следя АСАТ и АЛАТ и да не се тревожа. Така и направих. Следях, но не често показателите и бяха в норма. Забравих изобщо за Хепатита, който от това което четох вчера ми се струва, че е хроничен. През всичките тези години многократно сме изследвани за Австралийски антиген и Хепатит Ц заради ин витро процедурите, които сме правили. били са отрицателни. Сега обаче съм бременна в 13 седмица и от това, което прочетох вчера много се уплаших. Гинекологът ми ме накара да пусна отново Австралийски антиген, Хепатит Ц, Хепатит Б кор антиген, АСАТ, АЛАТ, Билирубин, Общ белтък, за да определим какво е състоянието ми в момента. Искам да попитам тези изследвания достатъчни ли са за определяне на статуса ми или трябва да повторя и anti HBeAg? И ако само anti HBeAg е положителен, трябва ли да се поставя при раждането този Имуноглобулин, за който пишете, или той се поставя само в случаите, когато е положителен Австралийският антиген? Трябва ли да пусна и anti HBsAg? Сигурно много ообъркано го написах, но вчера четох и в двта сайта за хепатит и пак не ми стана ясно в кой случай трябва да съм по-притеснена - при моя положителен маркер или при положителен Австралийски антиген, ако мога така да се изразя. Четох и за ДНК теста, но в момента нямам финансовата възможност да го направя, а не знам дали се поема от Касата. Много ще съм благодарна за всеки отговор и се извинявам, ако е прекалено неясно написаното, но съм доста притеснена.

Общи условия

Активация на акаунт