(Био) зеленчукова градина

  • 147 781
  • 747
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 30
Това с кората от яйца и аз съм го пробвала, много е удобно. Известно засенчване търпят готварските тиквички, лани станаха прекрасни под рехавата сянка на джанката.
Мария, тези непрестанни дъждове не те ли депресират? Аз като не видя 2 дни слънце на 3-я съм болна ooooh!
Вълчо, хареса ми твоята схема за засаждане на грах. До сега го сеех като лук, на 20 см. ред от ред, само го изплевя и толкоз. Но полягва, като дойде време за бране ми е много трудно. Според твоята идея двата реда са сближени, а помежду се оформя нещо като пътека, нали така? И не полягва?

# 406
  • Мнения: 2 123
Благодаря ви много. Всъщност при нас не е сянка от дървета, а от оградата и се пада и при нас по-северо-западно като че ли... Все още съм начинаещ градинар и то с ограничено пространство, затова ще пропусна отглеждането на грах, зелен фасул и т.н. Но виж, малини ще засадя с огромно удоволствие.  Hug /Те на втората година ли раждаха?/
Значи отзад ще бъдат малини, тиквички и магданоз /той си вирее чудесно там откакто живеем тук/

  bouquet  bouquet  bouquet

# 407
  • Мнения: 4 585
Е, някъде може и да полегне, но не толкова масово. Ако се случи полегнал и да е дъждовно, някои листа и грашулки загниват. Мен ме мързи да го бера на две три ръце, да надничам за по-едри шушулки и само тях да бера. Затова карам наведнъж, отскубвам пет - шест стръка, изправям се и бера всичко. Пускам ги в една много широка, цилиндрична кофа 20 литра. После ги разстилам на терасата, да увяхнат едно-две денонощия, по-лесно се чоплят.
Има едни ситни пеперудки, дето минират някои грашулки, докато са 1 св дълги, с 1 яйце. После, като разцепиш грашуркага, се вижда бледозелено червейче и нагризани 1 или 2 грахчета. Нагризните и червейчето го хвърлям, не вода химическа борба с тия.

Последна редакция: чт, 25 фев 2010, 14:09 от Вълкът с дълъг ник

# 408
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Малините, засадени сега (след месец) и ако са ремонтантен сорт, ще плододадат тази есен малко и догодина вече яко през юни-октомври. Препоръчвам "Люлин" като сорт.

Ама доколкото те разбрах, при тебе не е плътно засенчване, щом го бива магданоза. Сложи целина, риган, тиквичките - да, стават и те, моите тая година бяха половин ден на сянка.

Виж това, и изобщо тоя сайт е добър, макар и да не е точно за любители:

http://agro.bg/interviews/article12134.html

... едни китни пеперудки, дето минират някои грашулки, докато са 1 св дълги, с 1 яйце. После, като разцепиш грашуркага, се вижда бледозелено червейче и нагризани 1 или 2 грахчета. Нагризните и червейчето го хвърлям, не вода химическа борба с тия.

А пък на село тази година си ги консервираха барабар с червейчетата. Белтъчна бомба стана тоя грах, ей.

# 409
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Здравейте.
Миналата пролет си насадих магданоз и салатки- поникнаха на 4-5 см. и после изсъхнаха. Не знам какво им стана изведнъж. Тази година искам пак да пробвам да си засадя, но ме е страх, че пак ще скапят (същото се случи и с едни цветя, които садих лятото). Някаква идея какво може да им става и как да го избегна?
А свекърите отглеждат много плодове и особено зеленчуци направо в промишлени количества. Какви домати само ядяхме на корем миналото лято... такъв домат на пазара не може да се купи. Домашната продукция е съвсем друго нещо Peace

# 410
  • DE
  • Мнения: 971
Цитат
matze, сетих се за едни приятелки от Силистра наричаха доматите - доматито. Много сладко  Hug
Щото съм разградлийка,североизточна България сме малко на меко произношение.
Меко"л",меко"т".Преди по София все ми се смееха hahaha

Като ми поникне малко граха,набучвам между растенията малки изсъхнали клони от борове и елхи.
Като пораснат и си се завиват по тях.Миналата година хвърлих семена на тиквички в компоста,да пробвам дали Ще стане неЩо, понеже е на сянка,и имах най добрата реколта от както сея тиквички.Магданоз,грах,моркови и репички слагам края на март.Зелен боб, слагам между доматитЕ.
Е, аз правя около 10 гнезда само,че много не го ядем.

Последна редакция: чт, 25 фев 2010, 19:44 от matze

# 411
  • Мнения: 30
Аа, Вълчо, голям си подстрекател! Прибрах се от работа, барнах мотиката и посях един ред грах и овес....Добре де, да предположим, че и двете култури станат. Тоз овес какво ще го правя? Thinking Той всъщност ми е от едно пакетче, което топим във вода, пуска кълнове и после ядем кълновете. Трябва да поникне, нали?

# 412
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Чух за събота и неделя щяло да вали, ще утечем с граха, а аз и за балучка се силя, ще видим.
Ana.Ivanova, варят го, ама с триците какво ще правиш, не знам. Инак и рецепта имам за пълено шкембе с овес и дреболии.


Рени, добре дошла при зарзаватчиите. Виж, акъл да дадем можем, ама за да ти е полезен,  дай задължителната информация: Къде сееш (че едно е Петрич, второ Трън, трето Белгия), колко садиш, как ториш, каква почва: лека ли е тлъста ли е, двор ли е , бостан ли е, сандъче на балкона или там каквото - ще ти кажем, зарзаватчии има доста стабилни.
Без информация: секъл се е разсада или са на сянка. Може и да е вирус. Попово прасе (ако си на село). И друго може да е, само кажи Hug

# 413
  • Мнения: 25 666
Тоз овес какво ще го правя? Thinking

Окоси го и ми го дай. Приемам и свеж, и изсушен.   Hug
Другият вариант е да си завъдиш морско свинче - ще ти го опасе с кеф.  Laughing

# 414
  • Мнения: 4 585
Овеса е житно растение, но става по-висок от жито и сламката му е значително по дебела. Ще поникне пръв и ще расте право нагоре. След време ще поникнат грахчетата, ще си пуснат мустачета и като ги клати вятъра, ще напипат за какво да се хванат. Ти ще ходиш покрай тях и ще си късаш грашулки за заленчукова супа и руска салата. Като узрее овеса, ще острижеш класовете, ще ги оставиш на слънце и в най голямата жега ще ги орониш с ръце. После ще го вееш на вятъра, както се вее боб. После ще го правиш, какното правиш тоя от пакетчето. От сламата ще изрежеш и премахнеш коленцата и ще имаш сламки за мартини. или как се казваше онова, с листо от мента.
Кажи какно пише на пащкетчето с овес и откъде го купи, аз трета година ходя в сортови семена, и като питам за овес, ме гледат очудено. Бих сял овес с късен грах, да му дам още малко аванс, но при нас се засушава точно когато трябва да налива грахчета късния.

Щото съм разградлийка,североизточна България сме малко на меко произношение.
Планина с планина не се срещат, но човек с човека - да.
От коя махала си, от кой джинс.

Овес са давали на мъжките разплодни животни - на жребци, на петли.
Незнайно защо сега го ядат жените.

# 415
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Рени, добре дошла при зарзаватчиите. Виж, акъл да дадем можем, ама за да ти е полезен,  дай задължителната информация: Къде сееш (че едно е Петрич, второ Трън, трето Белгия), колко садиш, как ториш, каква почва: лека ли е тлъста ли е, двор ли е , бостан ли е, сандъче на балкона или там каквото - ще ти кажем, зарзаватчии има доста стабилни.
Без информация: секъл се е разсада или са на сянка. Може и да е вирус. Попово прасе (ако си на село). И друго може да е, само кажи Hug
Добре заварили Grinning Посях ги в съндъчета на терасата в пръст, купена от цветарски магазин. В къща сме, но дворът е малко сенчест и ги сложих на слънчево място.

# 416
  • Мнения: 25 666
Незнайно защо сега го ядат жените.

Жените знаят защо!  Laughing
(Съдържа вит. Е.)
Овес, който става за сеене, можеш да си купиш от зоомагазините или там, където при вас продават храна за животни.
Друг вариант е да си изпросиш от някое село.

# 417
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Добре заварили Grinning Посях ги в съндъчета на терасата в пръст, купена от цветарски магазин. В къща сме, но дворът е малко сенчест и ги сложих на слънчево място.

Ще гадая, ама съм срещал и друг път: според мен при теб разсада се "сече". Причината е сместа, която предлагат магазините:тя е твърде богата  на разни вещества, дори и само на оборски тор. Опитай таз година (ама побързай) с почва най добре от градината на свекъра ти! и спазвай режима на поливане.

И докладвай за успехите ъъъъъ през юни, става ли?

Вълчо, овес виждах из Делиормана, към Венец миналато лято. Да ти събера една торба, ако видя лятос?

Последна редакция: пт, 26 фев 2010, 01:49 от Куркума

# 418
  • DE
  • Мнения: 971
Цитат
Планина с планина не се срещат, но човек с човека - да.
От коя махала си, от кой джинс.

Ах,той джинса (баш капански) е разпилян по цялото земно кълбо,а махалата беше жълтия блог среЩу бившия битак.
Но и там няма вече никой

# 419
  • Мнения: 30
Овеса го купих от хранителен магазин "Пикадили" в Ловеч, семената са оронени или както се казва там, нямат люспи, накисвам го във вода и след 2 дни е пуснал кълнове. Смесвам го със зелена салата и лук от градината или настъргани моркови, или с мед и кисело мляко. Варианти много. Кълновете са много полезни, зареждат организма с енергия/ която скоро ще ми трябва за борба с буците/ ooooh!
Как Сийке, само морско свинче не съм гледала, ама може и това да завъдя...
Овес се отглежда около Калофер, и то с декари. Не знам защо, може би го дават на....
Вярно ще вали в събота, аз предлагам като няма да сеем - да си пишем! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт