„Живот с Майкъл Джексън” - леко смутена

  • 24 988
  • 600
  •   1
Отговори
# 555
  • Варна
  • Мнения: 640
Аааа, какви са тия лични, Милена, Клонка ,аз заради кого следя темата, мислите! И аз имам понятия за изяснаване Simple Smile

# 556
  • Мнения: 3 271
Ами давай, де, аз мислех, че по фенската тема си говоря сама.
Сподели, ще ми е много интересно. Аз си продължих размислите с мъжа ми тези дни след като дискусията тук отиде в друга посока и никой не сподели повече по въпроса Simple Smile

# 557
  • София
  • Мнения: 62 595
То и няма май повече какво да се каже, поне до следващите новини и то ако не излезе нещо особено скандално. Ама така или иначе бумът на интереса беше миналата седмица. Сега се оказа, че по света се случват много по-важни неща.

Случайно попаднах на фенската тема в Хоби. Гледам, че и там се успокоиха вече страстите и комуникацията се ограничава до постване на линкове и снимки, дори там много хора започнаха да се дразнят от напъните МДж да се изкара светец.

Получи се това, което се получава обикновено - медиите фокусират върху дадено събитие за няколко дни, после се стараят малко да оддържат огъня, но на хората им минава меракът за тази сензация и клюки и животът си продължава. И ако не беше нашият спор за ментора и тази тема щеше да си заглъхне още преди дни.

# 558
  • Мнения: 3 271
Не, аз имах предвид специално дискусията за фенството като такова. Тази тема ми беше интересна. И всичко, което исках да кажа остана зад спора за ментора... А мислите ми се провокираха от други постове, най-вече на КЛОНКА и се радвам, че тя също намина да пише. Но понеже само тя и аз я подехме темата, реших, че за другите вече не е интересна.
Иначе оригиналната тема тук отдавна се изчерпа по мое мнение.

# 559
  • София
  • Мнения: 62 595
За фенството мога да кажа своето мнение. Та, така да се каже, имам своя категоризация.
 Мисля, че има "здравословно" фенство, което се състои в интерес към творчеството и живота на обекта, ходене на концерти или купуване на негови продукти, повлияване от него, но общо взето фенът е на някаква дистанция от идола си.

Най-много ме плашат и дразнят фанатизираните фенове, които направо дишат и живеят с представата за идола си, следват го навсякъде, интересуват се от всичко, свързано с него, съобразяват своя си живот и мисли с това какво прави и къдее идолът, готови са на всичко, за да се докоснат до него или да имат някаква негова вещ и като че ли започват да губят индивидуалността си.
Това, което всъщност много ме подразни в заключената вече съболезнователна тема е, че изведнъж се нароиха всякакви нови потребители или гости, които започнаха да охкат и да ахкат, да обиждат по-въздържаните и се получи някаква масова истерия.

Себе си определям по-скоро като човек, на когото фенството му е чуждо, освен ако не се отнася до близък човек или такъв, с когото се познавам лично. Да, мога да се уча от непознат човек, да припозная някои от неговите възгледи, но има голяма емоционална дистанция. Мога да слушам нечия музика или от време навреме да се зачитам или заслушвам в информация за него, но дотам.

# 560
  • Мнения: 502
    И на мен ми е интересна темата за фенството,но тук не се получи дискусия,каквато очаквах. Отклонихте се в друга посока.

  Вижте клипчето в подписа ми,изгледайте го докрай. Какво мислите,какво е усещането,когато гледате сцената? Това момиче дразни ли ви,прекалява ли с любовта си към идола си,как мислите? Какво точно ви дразни в тази фенка на Майкъл?   
 На мен този клип много ми харесва,гледам го с удоволствие. Дори не ми се коментира,толкова искрено ми се вижда всичко.
 Само се опитайте да си представите какво изживява в този миг това момиче.....Хем и се радвам,хем  ми е жал за нея,защото се раздава цялата,готова е да изгори като факел....Това висшата форма на фенството ли е,надхвърляща рамките на нормалното и разумното?

Последна редакция: нд, 12 юли 2009, 20:35 от maraidara

# 561
  • Мнения: 3 271
maraidara, да много ми харесва. Но според мен е малко прекалено за самия Майкъл. Спомням си в един филм за Лейди Ди преди време как я учеха как да маха, че да не я заболява китката и също се спомена, че хората искрено те обичат, но дори едно леко доскосване с пръст, ако се случи с няколко стотин човека дневно, накрая тялото ще те боли. Такива неща ме карат да се замисля за силата на фенската любов и колко егоистична може да е тя.
Но клипа и любовта, която се усеща в него са много силни и ми харесва определено. В такива моменти ми е интересно какво мисли изпълнителя - ясно, че му е приятно в голяма степен, но и до колко това навлизане в "територията му" го притеснява.

Радостина, този тип фенове ме притесняват и мен, не знам каква част са от цялото количество. И да, за тях вероятно думата е точно "идол". Поведение тип "сега няма да се къпя понеже се докоснах до него" Simple Smile

Не знам дали пак да се разписвам къде съм аз в тази картинка, вече споделих много предния път и сега малко не ми се пише за чувства  отново. Ще кажа само, че за мен тази връзка с "правилния" за мен човек си е емоционална и близка. Затова мисля, че разбирам много добре фенството. Разсъждавам си за границите обаче, това ми е интересно. Защото аз чета, интересувам се, харесвам ми да мога да комуникирам с тези хора и се радвам като се случи да се заговорим писмено или на живо. И все пак не се имам за фанатичен фен. А може и да съм донякъде, човек трудно се поглежда от страни Simple Smile Ако срещнеш човек, който изразява твоите мисли и чувства би искал той да ти е приятел, да седнеш на кафе и да си говорите дълго, нали? Ето това е, което изпитвам в голяма степен. Със звезди от ранга на Майкъл това би било много трудно, разбира се.
Мисля, че ако човек няма фенското в темперамента си трудно ще го разбере. Като не се получи тук дискусията я продължих с мъжа ми. Той е много голям фен на една група, а даже не знае имената на всички изпълнители и нямам грам идея за личния им живот. Още преди години покрай него я открих и аз и много скоро след това станах страшен фен и му разказвах за тях и как са се случили разни неща и т.н. Прекрасен пример колко различно хората изживяват фенството си. Хубавото е, че той разбира много добре това, което аз изпитвам, не ме съди, а напротив - споделя емоцията ми. Та в разговора с него си изясних някои понятия - нещо, което мислех, че ще направим в тази тема, но не се получи.

# 562
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
maraidara,
Харесвам тази песен (да не каже някой, че мразя всичко в МД  Wink ).
Какво виждам в този клип? Певец пеещ хубава песен, дават крещящи почитатели, почти изпаднали в екстаз, грабват едно момиче, то е в екстаз, грабват го отново (дори размята крака във въздуха) и певецът продължава да си пее.

По принцип (при всеки подобен клип, при всеки един певец), на мен подобна ситуация не ми се вижда искренна. Колкото и да ни се иска да си мислим, че един подобен творец е там на сцената, само от идеали: нека не забравяме, че това е бизнес. Колкото повече  те харесват хората, толкова повече ще идват на концерти, толкова повече дискове ще купуват. Почитателите са пари. Може преди 50-60 години да е имало капка идеализъм, но днес не. Мога да разбера, че един почитател би обичал даден творец, но според мен, именно фанатизираният почитател не вижда границата между здравословна и нездравословна любов. А когато си във втората, започваш да губиш представа това, което мислиш и правиш дали е твоето истинско Аз или не. За съжаление, творците могат да бъдат и манипулатори. И то доста добри.
Например да напишат прекрасна песен/ стих/ роман за промените в природата ( интересна тема в днешно време), а в същото време да не си хвърлят боклуците разделно (примерно).  Или по-крайни примери.
Лично за мен, това е опасното във фанатизираното почитание. Загубата на твоето Аз, следване на чужди идеи, поведение и прочие.

И аз съм била почитателка на даден актьор, гледала съм представления, чакала съм за автограф, но подобни екстази са ми необясними (явно, доста съм стъпила на земята). И най-вече "задушаващото поведение"( което и момичето проявява) ми е леко  Rolling Eyes

Дали творците си спомнят всички, които са прегръщали на сцената? Съмнявам се. Докато в обикновените хора остават дълбоки следи от подобно изживяване, които могат да доведат до огромни последствия ( и не само положителни) ( по принцип говоря, а не само за дадената личност).  

# 563
  • Мнения: 502
   Калинка,Милена,благодаря за отговорите.

 Аз някак не мога да отсъдя дали е прекалено или не поведението на това момиче. По-различно е,по-необичайно,по-смело дори...Но тя едва ли е на повече от 18 години. Тази "лудост" май е присъща само на младите,а те са винаги много искрени и поставят чувствата преди разума. Може да звучи наивно,но за да можеш да запазиш с годините любовта си към някоя известна личност се иска и един вечно млад дух,една доза емоцианолност в повече,за сметка на здравия разум.

 

# 564
  • Мнения: 3 271
Kalinka, аз в началото на фенската дискусия това казах, че има различни видове творци. Тези дето едно правят, а друго говорят обикновено ги харесвам като творчество в най-добрия случай. Т.е. за да съм истински голям фен ми е нужна известна доза идентификация. Абсолютно ми е ясно, че разделянето на имидж и реалност е сложно. И че не мога да твърдя, че има покриване бидейки просто фен. Затова и имам само няколко човека, които са ми разграничени, по-специални или както там да го наречем (вече внимавам в употребата на думи, че още ми държи влага  Peace ) За тях имам по-големи наблюдения и фактори, които ме карат да смятам, че такова покритие има.  Но винаги може да се окаже, че греша, разбира се, то хората се развеждат след сума години брак, защото не са преценили добре партньора си...
А, и понеже намесих това. Преди се каза из темите, че всички фенки на Майкъл (примерно) искат да са женени за него. ОК, ама един от моите "ментори" (нека ползвам думата, моля, "общуваме" в последната една година с няколко мейла и една среща) е жена на над 50 год. значи няма как да имам подобни щения. Интересен ми е живота й както и това как се справя в разни ситуации, в които аз имам проблеми. Когато тя сподели (примерно в интервю) нещо подобно, това обикновено засилва "фенството" ми, защото се покрива с моето виждане. Това е просто един пример. За да не кажете, че съм пристрастна, случвало ми се е да "разлюбя" някой именно, защото не успявам да приема някоя негова житейска позиция и тогава и творчеството му ми става фалшиво...

maraidara, абсолютно е така. На мен тя ми харесва, просто се чудя какво изпитва Майкъл. Ако знам, че искрено й се радва и тази любов му е толкова приятна, колкото показва, всичко за мен ще е наред. Аз съм от хората, които като преливат от любов нямат проблеми да я покажат. Живота ми обаче ме е научил, че трябва да я крия понякога. Както и да не споделям прекалено дълбоки емоции в този форум, защото ве ще се намери някой да ги класифицира и осъди, пък това наранява.

# 565
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз го написах това за жененето в другата тема като някакво обобщение. То беше нещо страшно там! В един момент се чудех дали някоя няма да тръгне да скача от терасата. Толкова лудост на едно място не бях срещала скоро.

Ако харесвам и се възхищавам на някого по някаква причина, разбира се, че ще ми е много приятно, а в някои случаи и чест да съм на една маса с този човек. Но само, ако стане случайно. Аз не бих търсила контакт с него просто така, освен ако не се отнася за работа.

# 566
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Аз го написах това за жененето в другата тема като някакво обобщение. То беше нещо страшно там! В един момент се чудех дали някоя няма да тръгне да скача от терасата. Толкова лудост на едно място не бях срещала скоро.


Аз вярвам, че след като се открие какво и колко е погълнал (което явно е така), ще има почитатели, които ще се опитат да си направят същата доза, за да видят какво е чувствал МД в този момент.
Някои изказвания в другата тема са  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes от сърце се надявам, че са все пак момичета, които са стъпили на земята.

# 567
  • Мнения: 8
Mariadara, поведението на младото момиче от клипчето е импулсивно, много емоционално.  Тя е в екстаз за няколко минути. И за нея е чувството е искрено и истинско - тя прегръща и нея я прегръщат. Няма нищо грозно и прекалено - все пак е толкова млада. А реакцията на Майкъл е много премерена - направи ми впечатление, че във всички подобни случаи подхожда еднакво. Прегръща силно девойчетата, като така им отнема възможността да му издърпат микрофона, да му прекъснат изпълнението или друго по-фриволно действие и тогава идват гардовете, които ги изнасят от сцената, а той се покланя. Така изразява обичта си към всичките си почитатели, а и момичето на сцената не се чувства обидено като отстранена натрапница, защото поклонът е и за нея.  А и в прегръдката му не може да падне и да се нарани момичето, защото няма да му се размине следващ съдебен процес за телесна повреда.
А сега се сещам за един български фен на Джако - момчето, което представиха в Music idol 2, - голяма веселба падна с него.  Grinning

# 568
  • Мнения: 502
 tomichukalata, и на мен ми харесва клипа. Намирам и момичето и Майкъл за искрени и няма нищо притеснително,освен накрая,когато я вдигат от сцената. Но си личи колко са щастливи и двамата,хубаво е.

# 569
  • София
  • Мнения: 62 595
Я кажете как изведнъж се появи този мъж? Момичето изглеждаше много изненадано. Аз нещо не вярвам на такива работи. Започвам да подозирам, че е нагласено. Ако е спонтанно и онзи мъж е някакъв откачалник, дето е изненадал охраната, все пак си мисля, че просто не вървеше МДж да започне да се дърпа. Контактите с фенове също е част от професията. Да, може вълнението да му е подействало, ама нещо ме съмнява. МДж винаги е бил толкова чувствителен на тема физически контакти, включително някой да го пипа по лицето.

Не знам, на мен подобни изблици са ми били чужди и по време на пубертета. Разбирам тези момичета, зная защо го правят, но аз самата не мога. За мен е много важно дали има взаимност и нещо не съм по едностранното обожание на непознати личности.

Общи условия

Активация на акаунт