Да се научим да работим с Excel

  • 127 217
  • 737
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 2 271
Идеята на формулата в помощната колона е при поява на някакво число, да запълни с числа всички празни клетки от този ред нагоре. Така от него надолу остават само нули -  формулата не би трябвало да брои всички празни, а само тези които остават с нули.

# 691
  • Мнения: 2 018
Бо_, хрумва ми един малко сложен начин - с помощна колона. С две думи - ако твоята колонка е А, в В2 пишеш посочената формула и я копираш надолу успоредно с колона А. Резултата трябва да е някъде настрани или под данните в колона А.





тази, първата формула IF... така както е написана ми написва данни в клетката.

# 692
  • София
  • Мнения: 2 271
Формулата се въвежда в клетка В2. Като я копираш надолу, тя въвежда данни докато отляво има такива - когато окончателно свършат данните в колона А, започва да въвежда нули, които формулата за резултат брои.

# 693
  • Мнения: 2 018
може би аз не мога да обясня... но и детето на главата ми.

Погледни формулата: Ако клетка А1 е празна....
направила съм я точно както ти ми я пишеш. Резултатите от помощната колона са данни

данни
0
0
1
5
0
3
0
0
0


резултата става 6

а всъщност трябва да е 4.
4 са празните клетки, под последната клетка със стойност.

# 694
  • Мнения: 4 195
Не може ли да има само 1 допълнителна колона със следната формула:
=IF(A1<>"",A1,0)

При мен се получава - когато има число в клетката ми дава него, когато няма нищо, ми дава 0 Peace

# 695
  • Мнения: 805
Формулата в помощната колона да е =if(a2="";b1+1;0), като стойността в b1 да е 0.
"дърпаш" формулата надолу и готово.
Идеята на формулата е да брои празните редове, а като стигне до стойност различна от "празно" или "" да запише в клетката в помощната колона 0. Така броенето се рестартира.

Така като отидеш в последния ред от таблицата ще имаш или 0, ако съответния ред не е празен или брой празни редове.
Така допълнително броене не ти е необходимо. Само помощната колона.

Последна редакция: пн, 19 ное 2012, 09:38 от Лазурит

# 696
  • София
  • Мнения: 2 271
може би аз не мога да обясня... но и детето на главата ми.

Погледни формулата: Ако клетка А1 е празна....
направила съм я точно както ти ми я пишеш. Резултатите от помощната колона са данни

данни
0
0
1
5
0
3
0
0
0


резултата става 6

а всъщност трябва да е 4.
4 са празните клетки, под последната клетка със стойност.
Не може резултата в първата клетка да е 0, защото формулата казва , ако А1 е празна, да изтегли резултата от B3, която по същата причина не може да е 0.
Тоест ако в някоя от долните клетки има  стойност, различна от 0, то тя се предава по формулите нагоре.

Изнесла съм текста на формулите, а в помощната колона сарезултатите от тях:

Последна редакция: нд, 18 ное 2012, 23:12 от Lara

# 697
  • Мнения: 2 018
Момичета стана!  Hug

Лара, Лазурит, Moon Walk - много ви благодаря, че се включихте.   bouquet
Лара, грешката ми е била, че съм оставяла празно пространство между кавичките.

Сега ще преценя дали ще използвам с допълнителния резултат или само с помощната колона.

Още веднъж, много ви благодаря!  Hug Голямо броене падаше "на ръка"   Embarassed  Laughing

# 698
  • Мнения: 10
 Записвам се, темата е много полезна!

# 699
  • Мнения: 2 018
Здравейте, пак съм аз.  Simple Smile
Как мога да направя така, че да сумирам колона, в която постепенно вписвам данни, но на мен ми трябва винаги сумата от само последните 20 реда, а не от всичките.При всяко висване на данни и добавяне на редове поправям формулата, в което си има риск от грешка.

Може би има начин...  Simple Smile

# 700
  • Мнения: 1 615
Здравейте, пак съм аз.  Simple Smile
Как мога да направя така, че да сумирам колона, в която постепенно вписвам данни, но на мен ми трябва винаги сумата от само последните 20 реда, а не от всичките.При всяко висване на данни и добавяне на редове поправям формулата, в което си има риск от грешка.

Може би има начин...  Simple Smile

Аз бих заложила формулата ДО (а не под) последната данна. Така, ако я копираш винаги ДО последната, ще хваща последните 20 цифри.

# 701
  • Мнения: 2 018
Здравейте, пак съм аз.  Simple Smile
Как мога да направя така, че да сумирам колона, в която постепенно вписвам данни, но на мен ми трябва винаги сумата от само последните 20 реда, а не от всичките.При всяко висване на данни и добавяне на редове поправям формулата, в което си има риск от грешка.

Може би има начин...  Simple Smile

Аз бих заложила формулата ДО (а не под) последната данна. Така, ако я копираш винаги ДО последната, ще хваща последните 20 цифри.

тогава ще направя нова помощна страница с всички данни от колоните. Тогава ще трябва да изтегля последния ред, защото той е важен.  Thinking

# 702
  • Мнения: 805
Пак съм аз Wink

Можеш да сложиш ето тази формула

=SUM(OFFSET(B46;-21;0);OFFSET(B46;-20;0);OFFSET(B46;-19;0);OFFSET(B46;-18;0);OFFSET(B46;-17;0);OFFSET(B46;-16;0);OFFSET(B46;-15;0);OFFSET(B46;-14;0);OFFSET(B46;-13;0);OFFSET(B46;-12;0);OFFSET(B46;-11;0);OFFSET(B46;-10;0);OFFSET(B46;-9;0);OFFSET(B46;-8;0);OFFSET(B46;-7;0);OFFSET(B46;-6;0);OFFSET(B46;-5;0);OFFSET(B46;-4;0);OFFSET(B46;-3;0);OFFSET(B46;-2;0))
 
под колоната, чиито данни ще сумираш, като оставиш една клетка отстояние... като разделител...

Не е толкова страшна, колкото изглежда Wink Пък и само ще я копираш Wink
Какво прави: сумира стойностите на клетките в една и съща колона като се движи от 20тата от долу нагоре към края.
Имай предвид, че когато вмъкваш редове работи, но ако напишеш стойност в буферната клетка(разделителя) няма да я вкара в сумата...

Нещо ясно Wink

25   50   0
26   52   0
27   54   0
28   56   0
29   58   0
30   60   0
31   62   0
32   64   0
33   66   0
34   68   0
35   70   0
36   72   0
37   74   0
38   76   0
39   78   0
40   80   0
41   82   0
42   84   0
43   86   0
44   88   0
      
   1380   

# 703
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Здравейте, пак съм аз.  Simple Smile
Как мога да направя така, че да сумирам колона, в която постепенно вписвам данни, но на мен ми трябва винаги сумата от само последните 20 реда, а не от всичките.При всяко висване на данни и добавяне на редове поправям формулата, в което си има риск от грешка.

Може би има начин...  Simple Smile

Къде е клетката, в която се сумира - под последния ред на таблицата или някъде другаде?

# 704
  • Мнения: 2 018
Лазурит, точно с тази формула се мъчих много време и така и не можах да я разбера добре. Сега се получи  Peace Благодаря.

Ясмина, да ти кажа таблицата ми претърпя доста изменения... сега се оказах с една основна в която вкарвам данни.

Две помощни, от които от тях ми трябват само последните редове и трябва по някакъв начин да "позная", че са последни и да ги изтегля в нова страница и там вече да ги обработвам (винаги само последните, които всяка седмица са нови и нови... продължават си надолу в помощната).

Последна редакция: нд, 25 ное 2012, 18:42 от Бо_

Общи условия

Активация на акаунт