16.04 2009, 10:30 - ПРОТЕСТ ЗА ДОСТАТЪЧНО МЕСТА В ДГ! ЗАЕДНО МОЖЕМ!

  • 22 587
  • 457
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 280
!!! Мили майки, от БНТ искат утре няколко от нас за включване в Сутрешния блок в ....7.30 пред Столична община.
 Литъл.. не може. Аз мога да опитам. Но не трябва да съм сама.
 Егати часът са измислили!!

Ами аз мога да дойда към 8 и нещо... Ама по-рано не мога, трябва да оставим голямото демонче на градина.

Нека обясня нещо за прословутите групи в 29 ОДЗ. Първо, не са четири, а са две. Знам със сигурност, защото синът ми е записан в едната. Второ, групите са разкрити още миналата година декември месец, но тъй като първо пуснаха приема, а после уреждаха дребни подробности като обзавеждане и търсене на учителки, започнаха работа едва от първи април тази година. Въпросните две групи (набор 2006) би трябвало да са отчетени като разкрити още за миналата година - 2008. Затова и места няма, окончателния прием по тези две групи завърши в сайта kg.sofia.bg  още края на февруари месец!



А тия ДВЕ групи са ми трън в очите,понеже местата за тях бяха РАЗДАДЕНИ по толкова нереден според мен начин,че..сериозно се замислям директорката ли да осъдя, СИРМА ли, или Общината за това,че моето дете беше дискриминирано и неприето в тези групи!
Не разбирам- на сайта на ДГ имаше информация,че в тях могат да кандидатстват деца от набор 2006, родени САМО до 31 май 2006г!!!!!!!!!!!!!!
Това е дискриминация на половината набор!
Групите се откриха днес, но...се сформират от края на ноември!При наличие на 50 свободни места, ремонта на групите приключи в началото на ноември, а 6 месеца групите стоят празни..родителите се чудят какво да правят за да ходят и на работа и да се грижат за децата си...и деца за тия групи няма 6 месеца??????
Просто..точно тази ДГ , директорката й и всички замесени в приема, смятам че можете да не ни ги давате за прием..

# 361
  • София
  • Мнения: 155
до утре на всички мами, ползотворна вечер, ще се опитам да следя темата и от къщи, но не знам доколко ще мога. Ще се видим.  bouquet

# 362
  • гр.София
  • Мнения: 4 157
Отговори  във Форум бг-мама   няма да решат проблемите. Който е искал е имал време да чете  и се запознава.
 Тук все пак е една говорилня, а не работно място.

 Да не забравяме,че родителите на гр. София са много по-обширно понятие от бг-мамите.
 Но няма лошо в сайта на ИСОДГ или във виртуално деловодство на СО да има човек,който да събира и обработва сигнали и въпроси ,несвързани с техническата част по прием на деца  ,да отговаря на тях, или да ги представя за обсъждане и разрешаване на срещите на Работната група (щом ще има такива). За да се придвижват нещата реално.
 Всъщност това е предложение на Пл. фея. Остава да се намери човек,който да знае повече от нас тук.( Понеже по неволя се превърнахме в специалисти по всичко)

# 363
  • Мнения: 2 280
!!! Мили майки, от БНТ искат утре няколко от нас за включване в Сутрешния блок в ....7.30 пред Столична община.
 Литъл.. не може. Аз мога да опитам. Но не трябва да съм сама.
 Егати часът са измислили!!

Аз мога да опитам, но не знам как да постъпя. Може да оставя детето в 7 в яслата и да дойда, че от 7 до 12 ще му дойде много висенето по улиците.

Тия хора не спят ли?
Трябва да са мами, които живеят в центъра, защото..в 7 акосляза до центъра, псоле в задръставнията не мога да се връна до Младост и после обратно до 10.30 да се връна за протеста.. newsm78
Кои ще отидат?
Между другото...някой да носи кафе, а аз може да омеся кифлички за срещата с тях  ooooh! ooooh! ooooh!..що за час за среща с родители на малки деца   ooooh! ooooh! ooooh!

# 364
  • гр.София
  • Мнения: 4 157
 Писах вече- ДОБроволци за утре в 7 ч се събраха.
 Пийте си кафето вкъщи спокойно Hug

# 365
  • Мнения: 3 993
Отговори  във Форум бг-мама   няма да решат проблемите. Който е искал е имал време да чете  и се запознава.
 Тук все пак е една говорилня, а не работно място.
Да не забравяме,че родителите на гр. София са много по-обширно понятие от бг-мамите.
 ............

Много добре казано!  Peace Някой си се сетил, че има родители и деца с проблем с ДГ в София един ден преди протеста на тези родители?!??? А в последните 2 години как не се намери никой от общината да влиза тук във форума и да отговаря на родителските въпроси, ами изпратиха Сирма и Джонев като посредник за комуникация!  ooooh!

# 366
  • Мнения: 2 280


Аз също не съм от Общината и не говоря от тяхно име. Личното ми впечатление е, че програмата за строителство е съвсем реална и действително ще осигури повече от 1000 нови места тази година и още 1000 следващата. Това, разбира се, не е достатъчно. Трябва да се търсят други решения - не само строителство. Трябва не само да се протестира, а да се търсят решения и то в разговор с Общината и Правителството. Общината сама не може да реши този проблем. Например, ваучери за издръжка на детето независимо в каква градина е и промяна на правилниците, за да могат детски градини (частни или общински или на родителски сдружения) да ползват резервирано (без кучета и т.н.) зелени площи и паркове - това би могло да реши проблема за година-две. Не исках да се меся в тези неща, заради твърде специалната си позиция между Общината и родителите. Просто изказвам личното си гражданско мнение. Аз също съм родител - както и някои от колегите от екипа. Разбираме проблемите съвсем пряко.

Я.Дж.


Аз да добавя, че съществуващите Частни ДГ не могат да помогнат особено на Общината в поемане на недостигащите места, защото целия капацитет на всички тях е общо 560 места!!!(някъде имаше изнесена такава информация)..
Както как ще съберем там 8000 деца, 6000деца или дори 4000?
Финансовия аспект е нещо, което няма да коментирам..
..
Редно е Общината да осигури равнопоставеност на всички деца на своя територия.
Ваучерите са чудесна идея, НО... преди да се раздават, трябва да се мисли къде могат да се ползват.
Защото..ако ми дадете един ваучер,който не мога да ползвам, защото места няма никъде...все едно не сте ми го дали, нали?
Стимулиране на частната инициатива - ОК, ама..до края на март всяка година трябва да са си казали частниците какво искат да правят тази година..КОЛКО са заявили,че ще правят ДГ и с колко мсета за 2009 ?И как ще ги стимулира Общината?
А за Общинските..Списъците с построени и строящи се градини звучат добре- признавам..по-добре от нищото миналата година..НО...повечето случаи са си чисти ремонти..Преместване на децата от негодни помешения в по-добри...ЧУдесна идея, но не решава проблема на децата по опашките, а само на вече влезлите..и то частично..
Верно,че не може всичко от днес за вчера, ама..нашето питане е ..къде беше същата тази община вчера?

# 367
  • гр.София
  • Мнения: 4 157
 Много тъпо,но сега ми се обади Надежда Томова от БНТ,която искаше да прави репортажа и каза,че " възникнал технически проблем" и не могат да снимат на Московска. А дали не можем да отидем в студиото в телевизията,като и Фандъкова щяла да отиде.
 Честно казано не виждам смисъл от това.
 Ще се проведе същия разговор като от тази сутрин,да не говорим,че и присъстващите ще са почти същите- Шапчицата и Ф.

# 368
  • Мнения: 1 380

Момичета, кажете с какво ще сте облечени утре на протеста?
Официално или спортно?

# 369
  • Мнения: 3 993
Много тъпо,но сега ми се обади Надежда Томова от БНТ,която искаше да прави репортажа и каза,че " възникнал технически проблем" и не могат да снимат на Московска. А дали не можем да отидем в студиото в телевизията,като и Фандъкова щяла да отиде.
 Честно казано не виждам смисъл от това.
 Ще се проведе същия разговор като от тази сутрин,да не говорим,че и присъстващите ще са почти същите- Шапчицата и Ф.


Струва ми се безмислено. Още повече, че протеста е в 10:30ч. и пак ще са там да снимат.

# 370
  • Мнения: 3 993

Момичета, кажете с какво ще сте облечени утре на протеста?
Официално или спортно?


Спортно, но ти ако искаш, може и с костюм да се облечеш.  Laughing

# 371
  • Мнения: 1 380

Момичета, кажете с какво ще сте облечени утре на протеста?
Официално или спортно?


Спортно, но ти ако искаш, може и с костюм да се облечеш.  Laughing
Нямам костюми...това е проблемът....покрай отглеждането на детето съм забравила какво е това костюм....
Под спортно имаш в предвид-дънки и маратонки, нали?

# 372
  • Мнения: 575
Много тъпо,но сега ми се обади Надежда Томова от БНТ,която искаше да прави репортажа и каза,че " възникнал технически проблем" и не могат да снимат на Московска. А дали не можем да отидем в студиото в телевизията,като и Фандъкова щяла да отиде.
 Честно казано не виждам смисъл от това.
 Ще се проведе същия разговор като от тази сутрин,да не говорим,че и присъстващите ще са почти същите- Шапчицата и Ф.


Струва ми се безмислено. Още повече, че протеста е в 10:30ч. и пак ще са там да снимат.
По- добре да има някой знаещ, който да затваря устата на Ф, когато обяснява как са открили 1281273 хиляди нови ДГ. Че после хората може да останат с грешно впечатление...

# 373
  • Мнения: 634
Блан, и според мен не се отказвайте...трябва да има и опоненти на Ф., а пък и ще сте на топличко... Wink

# 374
  • Мнения: 2 280
ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА:

ОТГОВОР НА ОТВОРЕНО ПИСМО – ПОКАНА ОТ ИНИЦИАТИВЕН РОДИТЕЛСКИ КОМИТЕТ

ОТНОСНО:  ПРОТЕСТ СРЕЩУ ЛИПСАТА НА ДОСТАТЪЧНО МЕСТА В ДЕТСКИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ В ГРАД СОФИЯ


   В Столична община постъпи отворено писмо-покана от 10.04.2009 г. относно протест, организиран от инициативен родителски комитет срещу липсата на достатъчно места в детските заведения в град София.
   В тази връзка предоставяме отговор от Столична община по поставените в писмото въпроси и прилагаме актуална информация относно предприетите от общината мерки за увеличаване местата в детските градини.


Мерките, посочени в Програмата за увеличаване на местата в детските градини са съобразени и с конкретните данни за родените деца в София по данни на ЕСГРАОН, като през 2006 година родените в София деца са 12 996, 2007 г. – 14 792, 2008 г. – 15 661. Тук трябва да се добави и механичният прираст на млади семейства от страната към София, който процес е динамичен и трудно би могъл да се контролира.

   За разрешаване недостига на места в детските градини Столична община извършва конкретни действия, насочени към разкриване на нови групи в рамките на съществуващите детски градини, разширяване на сградния фонд, изграждане на нови на мястото на пожароопасни постройки, както и строителството на нови детски градини. В сравнение с 2006 година, когато разкритите нови групи са 11, през 2008 година по план бяха заложени 20, а разкрити 33 нови групи. Това красноречиво говори, че директори, администрация на Столична община с подкрепата на Столичен общински съвет работи в посока разкриване на повече нови места и удовлетворяване на по-голям брой желаещи родители децата им да посещават детски градини.

Като се има предвид, че закритите детски градини в гр. София за периода 1992-2005 година са 44, не може да се очаква новото ръководство на Столична община да построи за две години същия брой детски градини. В тази връзка е важно да се отбележи, че през 2006 година е построена една нова детска градина – ЦДГ № 23, кв. Горубляне, през 2007 година – 5 нови сгради на детски градини, през 2008 г. – 5 нови сгради на детски градини. През 2009 година ще бъдат построени 9 нови сгради на детски градини на мястото на пожароопасни постройки – 2 в район „Красно село”, 2 в район „Кремиковци”, 1 в район „Илинден”, 1 в район „Овча купел”, 1 в район „Възраждане”, 1 в район „Връбница” и 1 в район „Панчарево”, 7 разширения на съществуващи сгради на детски градини – 2 в район „Красно село”, 1 в район „Подуяне”, 1 в район „Слатина”, 1 в район „Люлин”, 1 в район „Витоша” и 1 в район „Панчарево” и 5 нови детски градини – 1 в район „Подуяне”, 2 в район „Панчарево”, 1 в район „Нови Искър” и 1 в район „Младост” /след ремонт и преустройство на сградата на бивше ОДЗ №39/. Сроковете за ново строителство на детски градини са обвързани с технологично време, което се изисква съгласно нормативните документи.

   Извършването на посочените по-горе дейности е свързано и с големи инвестиции от страна на Столична община. За 2006 година отделените средства са в размер на 1 900 000 лв., за 2007 – 7 700 000 лв, за 2008 г. – 25 500 000 лв., за 2009 г. – 45 000 000 лв.. Тези средства се използват както за строителство, така и за подобряване условията за отглеждане и възпитание на децата. За сравнение през 2006 година са ремонтирани 17 детски градини на обща стойност 1 135 000 лв., а през 2008 г. – 114 детски градини на обща стойност 20 млн. лева. Подобрената материална база и много добрите условия, които са създадени в по-голяма част от детските градини на територията на Столична община са предпоставка за по-голям брой желаещи родители да запишат децата си в общински детски заведения.
 
   От 2006 година е спряна замяната на публична общинска собственост с предназначение за детски градини, като последният случай за замяна на двора на ОДЗ № 81, район „Възраждане” срещу жилища – собственост на фирмата-наемател е спрян с намесата на кмета на Столична община. До момента няма подновени договори за отдаване на помещения под наем в детски заведения.

         От 2007 година съществува мораториум върху отдаване на помещения под наем в детски градини. През периода 2006-2008 година са освободени 11 помещения, отдадени под наем на частни образователни структури, като след извършване на ремонтни дейности на стойност 220 000 се разкриха 11 нови групи с 300 деца. Администрацията на Столична община потърси начин и за предсрочно прекратяване на договорите с наемателите на помещения в детските градини. Пример в това отношение са разкритите през 2008 година 2 нови яслени групи в ОДЗ № 7, район „Триадица” и 1 нова градинска група в ОДЗ № 60, район „Оборище”.

За преодоляване недостига на места в детските градини се извършва и максимално уплътняване на групите, като това не влияе на качеството на възпитание и обучение на децата, а натоварва допълнително екипите, които отглеждат и възпитават децата.

   ..
 Обявените свободни места за новия прием на децата през 2009 година по години на раждане е както следва:
   2008 г. – 889
   2007 г. – 980
   2006 г. – 3433
   2005 г. – 195
   2004 г. – 164
   2003 г. – 245
   Общо – 5906

      Броят на свободните места ще нарасне предвид разкриването на нови групи и разширяването на сградния фонд.

      В  приетата от Столичен общински съвет Стратегия за развитие на средното образованието в Столична община 2007 - 2015 год.  и в Плана за действие по реализация на стратегията за 2009 год. е предвидено проучване на общински терени с предназначение за детски градини.

     На проведено заседание на Консултативния съвет по образование на 13.03.09 год. с участието на арх. Петър Диков – Главен архитект на София бе обсъден  въпросът с изготвяне карта на София, съдържаща настоящи и бъдещи терени за училища и детски градини. Градоустройственото планиране на общински учебни и детски заведения ще бъде съобразено с изискванията на Закона за устройство на територията и подзаконовите нормативни наредби за изграждане и функциониране на образователни структури.

Арх. Диков пое ангажимент до края на м.април тази карта да е готова и да бъде предложена на КСО за разглеждане и нанасяне на конкретни характеристики. Планът за образователните структури да бъде съобразен с нормативите /които по думите на арх. Диков са остаряли/ на 5000 жители 1 детска градина и  10 000 жители – 1 училище. В новите зони на София ще бъдат отредени терени, които ще бъдат предоставени и на частните образователни институции за развитие на публично-частното партньорство.

   Столична община се е обръщала към държавни институции за предоставяне на подходяща база, която може след преустройство и реконструкция да обслужва нуждите на общината. До този момент няма постъпили предложения.

   В духа на добрите партньорски взаимоотношения с родителските организации и с цел осъществяване на прозрачен механизъм за родителски контрол върху приема на децата, в приетите от Столичен общински съвет „Правила за приемане на деца в общинските обединени детски заведения и целодневни детски градини на територията на Столична община”, в Раздел ІV „Контрол” е дадена възможност представители от работната група /в т. ч. и родителските организации/ да осъществяват контрол по спазване на  приема.

В бюджета на Столична община за 2009 год. за издръжка на детските градини са осигурени 32 мил. лева.

   Месечната издръжка на едно дете в детско заведение не е 90 – 120 лв., а варира между 180 и 220 лв. Пример в тази посока са следните 3 столични района:
                      - Район „Оборище” – 216.20 лв.
                      - Район „Лозенец” –   200.08 лв.
                      - Район „Надежда” –  193.40 лв.
   
          Работните заплати на персонала в детските градини са държавна отговорност и се определят в съответствие с Наредба №2/18.02.08 год. на МОН.

Столична община подкрепя квалификацията на педагогическите и непедагогически кадри. В подписания Колективен трудов договор през 2008 год. между СО, работодателските организации и синдикални организации в системата на народната просвета годишните средства за квалификациите на персонала са определени в размер от 0,8 на сто от годишните средства от работната заплата.

За 2008 год. за повишаване квалификацията на персонала са изразходвани 254 367 лв.
За 2009 год. от бюджета на функция „Образование” са осигурени 80 000 лв. за обезпечаване на „Програма за  квалификация на помощник възпитателите”. През 2008 год. работните заплати на педагогическия персонал бяха увеличени средно с 27%, като СБРЗ достигна 682 лв.

Ниски останаха заплатите на помощния персонал, където СБРЗ е 390 лв.



          Вече има и случай на публично-частно партньорство. Изградена е нова сграда на детска градина - ЦДГ №161 в кв. „Овча купел – старата част” срещу замяна на общински терен.

          На този етап не е разработено законодателство, което да дава възможност за създаване и контрол на алтернативни форми за отглеждане на деца, но продължаваме усилията за търсене на възможности в тази посока.


ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА
ЗАМЕСТНИК-КМЕТ
НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА



Тъй..много хубаво звучи писмото..Аз лично съм удовлетворена от това, че нещо се прави по въпроса..Но не съм удовлетворена от мащабите и темпа на правене..
Цитирам само няколко цифри..
2006г - 12 996, - прием 2006 г. – 3433
 2007 г. – 14 792
, - прием 2005 г. – 195
2008 г. – 15 661
- прием 2004 г. – 164

Според съществуващ нормативен документ, би трябвало да има място за 50% от ВсИЧКИ деца живеещи на територията на София в детска градина..
Верно,че и миналата година са приемани деца и пред 2007 също (от набор 2006), но...само аз ли не мога да смятам и..не виждам да са осигурено за предишните 2 години прием до сега ПОНЕ на 6483бр места  newsm78 ( да не говорим,че трябва да са вече 75%, понеже децата излизат от яслена възраст..т.е..от тази година би трябвало с новите 3433 места да са приети ПОНЕ 8644 деца..)
За по-малките набори изобщо не ми се коментира..там нещата са още по-трагични..откъм спазване на този норматив..
...
...
По другите точки..ще ги разгледам внимателно и тогава ще взмеа отношение..

Жени, моля те да носиш утре копие от този отговор, за да можем да си говорим с цифри..без да се налага всички да носим статистически данни..
..

Общи условия

Активация на акаунт