КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 281 695
  • 1 422
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 126
   о момичета здравей те и аз да се включа , постоянно ви следя и немога да ви се нарадвам и нагледам на красотите , които майсторите , е аз не мога като вас , но все пак пробвам по някоя ваша рецепта .
    А бе , Джемма браво , то това руло е супер интересно , може ли да ми кажеш с какво тесто го месе. благодаря .

# 181
  • София
  • Мнения: 547
да се отчета и аз  Flutter
значи, аз правих тази рецепта:
направих всичко както е описано, стриктно спазвах всяка буква (аз съм си такава) като само смених есенцията с рендосани един лимон и един портокал, плюс едно пакетче стафиди, оваляни в галета (някъде из темата го прочетох, че било по-добре, но само който не е делил галета от стафиди, не знае какво е Mr. Green) и една кутийка локум, нарязан на дребно и овалян в пудра захар;
докато подготвя всички съставки (а и нали съм си от бавните Mr. Green) стана 9 часа. Наслагах в контейнера всичко по реда си и включих на месене + втасване; програмата ми е 1:30 дълга, но се оказа, че меси 20 минути и после 70 втасва, та след като спря, реших, че му е малко на тестото месене, спрях и стартирах наново; друго, което ми направи впечатление - тестото стана точно както трябва - нито течно, нито сухо, събра си всичко, но по едно време имах чувството, че машинката много се мъчи да го меси Confused само се молех да не се развали нещо newsm78
и така, втаса ми тестото 50 минути, вадя от машинката, предварително съм набрашнила масата и съм си намазнила ръцете( hahaha hahahaвсички указания ми се бяха объркали в главата вече) след като сложих тестото на масата, осъзнах, че брашното изобщо не ми трябва Laughing преместих се на другия край на масата (на по-чисто) разделих на 4 топки и започнах да правя фитили - ставаше учудващо лесно Simple Smile дойде моментът, когато трябваше да сплитам(дръпнах си клипчето от 1ва страница и го изгледах около 20 пъти) започвам аз да плета, ама не се получава - плета, разплитам, плета, разплитам, накрая ми писна и сплетох как да е, че да може да си втасва; кога гледам newsm78тоя козунак, от толкоз плетене така се издължил - станал двойно по-дълъг от тавата newsm78
набързо го клъцнах по средата с един нож, метнах в 2 тави, единия на вратичката на печката да довтаса, а другия в коридора, на изчакване;
втаса първия, намазах белтък, наръсих захар, сложих да се пече на 170, излязох за малко и като се върнах - отгоре изгорял #Crazy бързо слагам едно фолио, и се пече още 20 минути, значи общо 30 и го извадих, че можеше съвсем да е въглен Confused
викам си, слава богу, има още един - как да е втаса, сложих да се пече, и още първите 5 минути захарта отгоре взе да покафенява newsm78 и този го пекох 25 минути, че взе да пуши...
не разбрах какво стана Thinking защо беше толкоз силна тая фурна smile3557този вторият, може би ще може да се яде..
може би захарта отгоре да му е била много  newsm78
благодаря, че ми изчетохте фермана Simple Smile

ето снимки
първи
втори

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 02:33 от Little Black Riding Hood

# 182
  • Мнения: 681
Маме, а првила ли си козунака на по този начин - олио и масло вмсето свинска мас? Хубав ли става? И още един въпрос - щом на машина се месе 3,35,  ooooh! какво да правим ние дето нямаме машини? Колко време се меси на ръка? Crazy

# 183
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Little Black Riding Hood ,а с вентилатор ли пече?Иначе добре оформени козунаци си излеждат.На изгорелия като му махнеш коричката и ще стане за ядене,особено с кафе,чай или прясно мляко.Даже за още ще питат.

# 184
  • Мнения: 5 026
Аз до сега правих все на Пина козунака, но ще пробвам и този на Лебедуна-страхотно ми изглежда  Grinning

# 185
  • Мнения: 210
Здравейте и от мен,

аз две години правя козунаци и двете години стават като курабийки. Първата година бебко го прецака като ми отвори фурната поне аз така си мисля, но последния път като правих пак стана същия все едно въобще не иска да втаса. Та моите въпроси са следните, тъй като искам да направя козунак без яйца (че детенце е алергично) и намерих рецепта но нещо не ми се получи та:
1) като се работи със суха мая, аз поне като правя питка, слагам мята при брашното и до сега нямам провал, но как е при козунаците?
2) рецептата е за 1кг брашно и само 300 мл мляко не е ли малко течността и затова тестото да ми се е получили твърдо?
3) оригиналната рецепта е с 200 гр захар аз сложих 300 гр може ли и това да е повлияло.
4) аз нямам машина но имам много хубав робот и в него има опция за месене, някои ползвал ли е робот за месене и дали ще стане?
5) с какво друго може да намажа козунака отгоре, че да стана красив, може ли само с масло и да го поръся с захар или няма да се получи?
6) и за втасването, като правя питка я оставям макс. 1 час да втасва, че после ми превтасва, а тук чета че може и до 3 часа да втасва, и няма ли да мирише много след това на мая?

Ето и рецептата ако има желаещи:

Козунак без яйца   

•   1 кг брашно
•   1 ч.ч. (200 г) захар
•   150 г масло или мас
•   30 г мая за хляб
•   1 и 1/2 ч.ч. (300 мл) прясно мляко
•   кората от 1 лимон
•   1 бр. яйце за намазване
Маята се разтваря с 1 с.л. (10 г) захар, 1 с.л. (10 мл) прясно мляко и малко брашно. Слага се на топло на шупне. Захарта се разтваря в млякото и с останалите продукти, (като лимоновата кора е настъргана) и готовата мая се замесва тесто, което се слага на топло да втаса. След това тестото се разделя на 2 части, а всяка част на 3 парчета. Парчетата тесто се раздърпват на ленти и се изплитат на плетеници. Слагат се в намаслени тавички и се оставят на топло да втасат. След като тестото се надигне, се намазва с разбитото яйце и се поръсва с кристална захар. Пече се в предварително затоплена силна фурна.


За католическият Великден ще правя пак и ви моля да помогнете да не се излагаме пред чужденците Simple Smile

# 186
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
За невтасването има 4 проблема:
1. Много захар
2. Малко мая
3. Много мазнина
4. Ниска температура - ще втаса, но по-бавно.

Аз също увеличавам захарта на всички рецепти, защото никога не ми е достатъчно сладък козунака, но увеличавам и малко маята. Но не прекалявам с количествата, внимавам.

За първият ти козунак, не е виновна бебка- проблемът е в теб. Не спада козунак от отверена врата на фурна. Peace

За безяйцничт козунак мога да кажа, че е близък до купешкия верочтно или по-точно ще е сладък хляб, а не козунак. Но щом се налага заради детето, прави го, няма как.

Little Black Riding Hood, не е трябвало да разделяш тестото в две форми - не са изпълнила тавата. Ще са с дебели кори и малко вътрешност. Никога не оставяй без надзор козунак. Аз следя и когато ми хареса отгоре веднага завивам с фолио и допичам до проба за суха клечка. Peace

# 187
  • София
  • Мнения: 547
Little Black Riding Hood ,а с вентилатор ли пече?Иначе добре оформени козунаци си излеждат.На изгорелия като му махнеш коричката и ще стане за ядене,особено с кафе,чай или прясно мляко.Даже за още ще питат.
нямам вентилатор на фурната Confused
махнах изгорялото и го пробвах - малко ми е сух, но имаче на вкус е екстра, даже конци си има  Simple Smile
мисля следващия път да пробвам да го пека на 150 градуса с фолио отгоре от самото начало
max-mama, ти вчера като прави половин доза, как раздели 3 яйца наполовина newsm78

Джемма, за следващия път ще си знам
аз втория като го покривах, захарта карамелизираше и заради това, иначе самата кора си беше суроваnewsm78

# 188
  • Мнения: 11 747
Little Black Riding Hood, много ти е силна фурната ли? Или да не би да ти е била много близо до горните реотани? Виж, дали е бил посредата на фурната, да не е било много нагоре.
Ако ти е силна фурната, може и на 140градуса да пробваш - виж Лебедуна на толкова си го пече и става идеален. Би трябвало с вентилатор да е по- силна фурната, ама при теб май не е така  Thinking

# 189
  • Мнения: 2 142
Един въпрос към момичетата, които ползват мас за козунаците. Взимали ли сте мас от магазин? Вчера в Европа-та видях мас, пакетирана като саламчета, дали е хубава? В магазина не можаха да ми кажат, дали е солена или е натурална, някой пробвал ли е?
За мое огромно съжаление, тази година си нямам домашна Sad

# 190
  • Мнения: 1 175
Миналата година правих козунаците с мас купена от магазина и съм доволна! PeaceВ никакъв случай няма да е солена!

# 191
  • Мнения: 2 142
Благодаря ти, мила за бързия отговор. Днес, ще взема за проба

# 192
  • Мнения: 11 747
И аз си купувам от магазина, винаги е била ок  Peace

# 193
  • Разград
  • Мнения: 3 110

max-mama, ти вчера като прави половин доза, как раздели 3 яйца наполовина newsm78


Сложих 1 яйце+1 белтък,жълтъка използвах за намазване накрая.

zeni ,няколко невтасващи козуначени теста съм изхвърлила преди година,правени със суха мая,прибавена в брашното.Чудих се къде може да е причината,взех,че разтворих сухата мая в част от прясното мляко+малко захар(така както се прави с прясната) и стана.Сега като правя тежки теста със суха мая,винаги първо я разтварям в течност.

Един въпрос към момичетата, които ползват мас за козунаците. Взимали ли сте мас от магазин? Вчера в Европа-та видях мас, пакетирана като саламчета, дали е хубава? В магазина не можаха да ми кажат, дали е солена или е натурална, някой пробвал ли е?
За мое огромно съжаление, тази година си нямам домашна Sad

Само от магазина си купувам.Преди съм си купувала такава,като саламче и беше много хубава.Сега си вземам от пазара,вакуумирана,пак много хубава.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 12:15 от max-mama

# 194
  • София
  • Мнения: 547
най-долу ми беше тавата  newsm78 наистина, ще пробвам следващия път на по-ниски градуси
и друго нещо си мисля - понеже пекох късно вечерта (12ч - 1 ч) да не би тогава токът да е бил по-силен newsm78 дали не е абсурдно такова твърдение Thinking

Общи условия

Активация на акаунт