Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 5-та тема

  • 49 870
  • 363
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 3 090
Мариетка Hug, много бавно загрявам, сигурно е от Дюкан  Crazy Joy не разбрах след като нарежеш рулото на парчета, как го правиш после newsm78 А питката ти е невероятна, искам и аз така да мога, пък  Crossing Arms

# 46
  • София
  • Мнения: 10 858
Аз очаквах критика, а вие ме похвалихте  Blush Много се радвам, наистина! Значи в събота ще я покрия в началото с вестник, добре. Трябва ли да е мокър, или сух? Ако покрия с фолио, няма ли да се запоти питката?
Пекох я на обикновената програма - горен и долен реотан, на 200 градуса, накрая намалих на 170. Спазих инструкциите на Биляна.

# 47
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 327
На мен тези 200 градуса в началото ми се виждат малко височки, но аз наистина не съм специалист. Фолиото, ако се притесняваш, можеш да го оставиш с отворчета отстрани, да не е прищипано на 100 процента. Важното е да не пече директно силно отгоре още в началото.

krikri, мариета сигурно е имала предвид следното: като нарежеш рулото на парчета - получаваш еднакви квадратни (или правоъгълни) парчета. И после взимаш едно такова парче и както си стои го режеш по диагонал I/I ей така. И получаваш триъгълници. Основата на триъгълника е към външната стена на питката, а върха - към вътрешността.

# 48
  • Мнения: 11 747
Вивиан , направо на 150градуса печи и нищо не увеличавай и не намалявай в края или началото - това ако искаш светъл цвят, тънка кора и надута питка  Peace
200градуса са за кифли или други неща с малък размер, за питките - по-ниска температура.

# 49
  • София
  • Мнения: 10 858
Благодаря ви още веднъж момичета   bouquet Ще ги сбъркам в събота  Heart Eyes
Дъщеря ми се влюби в питката, каза, че не е очаквала от мен, че мога да правя такива питки и иска да й я приготвям по-често  Simple Smile

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 20:07 от Вивиан

# 50
  • Мнения: 22 867
mari_eta , много красива питка!  bouquet

По повод печенето - трябва да си познавате фурните. Аз пека хляб, пити, кексове, баници, сладкиши на 150-160 град, отдолу и отгоре, без да увеличавам или намалявам температурата. Пробвала съм на 200 град тестени неща (така е било посочено в рецептата) и изгарят, нищо не се получава. Знам кое за колко време се опича и обикновено даже и не гледам какво става - отивам към края, когато трябва да извадя тавата или формата. Месо пека на най-високата температура, ориз, гювеч, риба - на около200гр.
Бях шашнала комшийка, дошла на кафе - завари ме, че правя кекс, сложих го да се пече и седнах с нея в хола. Сто пъти ме пита няма ли да ида да го видя, да намаля, ама щял да изгори и т.н. След 40 мин сладки приказки, отидох, извадих го и тя ахна - не вярваше на очите си. Ама съм и хванала чалъмите на моята печица  Grinning и ме притеснява единствено мисълта, че няма вечно да е така (да чукам на дърво!), даже не ми се ще и нова печка. Ще трябва и нея да разучавам..........

Днешното ми чесново хлебче.

# 51
  • Мнения: 11 607
Вивиан, едно добро начало! Поздравления!  bouquet  bouquet  bouquet Колко см. ти е тавата, в която се пече питката? Може май и в по-малка, ако искаш да е по-висока.

Лабрекс, тук мирише на чесън....Как искам един хляб с чесън и царевично брашно.......Пина има такъв разкошен хляб...Бях му сложила и малко кашкавал...и манджа не ми трябваше!

Днес се възхищавах на тези творения на Евак и искам да ги споделя с вас - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251018.msg7152006#msg7152006

А тук има стъпка по стъпка ка се прави питка - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251018.msg7160830#msg7160830

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 21:53 от Мама Цоцоланка

# 52
  • Мнения: 22 867

Лабрекс, тук мирише на чесън....Как искам един хляб с чесън и царевично брашно.......Пина има такъв разкошен хляб...Бях му сложила и малко кашкавал...и манджа не ми трябваше!

Ми, маме, като ми го описваш такъв вкусен хлебец, сложи и линкче, и аз обичам хляб с манджата в него...   bouquet

# 53
  • Мнения: 11 607
Лабрекс, готово - ето линка към рецептата на Пина - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24722.msg4455070#msg4455070 - аз обаче сложих и кашкавал, и чесън.....

И върху тази рецепта може да се импровизира - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24722.msg4193401#msg4193401

# 54
  • Мнения: 22 867
Лабрекс, готово - ето линка към рецептата на Пина - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24722.msg4455070#msg4455070 - аз обаче сложих и кашкавал, и чесън.....

И върху тази рецепта може да се импровизира - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24722.msg4193401#msg4193401

Маме, мерси!  bouquet И аз си правя разни импровизации върху такъв тип хляб, сега ще си копна рецептите и отиват в колекцията ми от подобни! Grinning

# 55
  • Мнения: 1 394
Лабрекс,за пореден път чудесно творение! smile3501....ама ще ви трепя вече с тези питки.Сега пък чесново хлебче ми се дояде.Все си викам,че няма да влизам тук да не се изкушавам,ама пък и ми се иска да ви се порадвам на красотите!
Vivian,Mari eta, и вашите страшно ми допаднаха.Но сега съм на вълна квасен хляб,тоест....приготовленията за квасеният хляб,закваската де.Ще стискам зъби-питката по-късно,но дотогава......ох незнам дали ще издържа да не се оплескам в брашната пак и да меся. Wink

# 56
  • Мнения: 11 747
Ох, момичета, аз само гледам  Tired  Ноо..., ще дойде и моят час и ще видите тогава  smile3508

# 57
  • Мнения: 262
Ох, момичета, аз само гледам  Tired  Ноо..., ще дойде и моят час и ще видите тогава  smile3508

И аз съм на тоя хал , че и половинката е на Дюкан и той.
Ще правя питка чак по Великден ,замислям се и за  панетоне , но ме е страх да не се изложа , та ще заложа на питката за по-сигурно , а панетонето ако стане ще го занеса и него , че сме на гости на кандидат свекърите.

Да питам понеже ще нося питката извън Бургас и ще тръгваме сутринта единият ми вариант е да стана към 5-6 сутринта да я замеся , но ако нещо се прецака няма да имам време за 2-ри опит.

Та се чудя , ако замеся тестото вечерта и го оставя в хладилника до сутринта дали ще е втасало , има ли опастност да превтаса , и изобщо ще стане ли успешно втасването така както ако е на топличко ?

Какво ще ме посъветвате ?

# 58
  • Мнения: 11 747
Лелеее, The_Sunrise , извинете ме за спама, ама мацката на аватара ти е с рокля от Ню Йоркър, вчера пробвах същата, страхотно стои!  Hug  Много се чудех дали да не си я купя, ама пусто много е рано още за такава гола рокля... От къде го изкопа тоя аватар, с тази рокля, не съм очаквала да я видя  Thinking

За питката - по принцип става с втасване в хладилника, ама аз лично не бих рискувала, щом е за пред хора  Thinking В 5 часъ сутринта също не бих станала, защото ще съм уморена и пак  мога да 'проспа' нещо... Аз бих я направила цялата от вечерта, до към 22.00ч. да е опечена, завиваш я спамучна кърпа и за другия ден ще е идеална. Ако сложиш в тестото мазнина - масло, св. мас, олио - това запазва по- дълго време прясна - от мазнината не съхне, за обяд на другия ден ще е идеална  Peace

# 59
  • Мнения: 262
И на мен много ми хареса роклята , добре че скоро и ние ще си имаме Ню Йоркър , ще отида да я видя наживо.Може би е знак от съдбата , че трябва да си я купиш  Laughing

И варианта за вечерта обмислям , Болярската ще правя , така че ще има мазнинка.

Имам още 20 дена да мисля. Мерси

Общи условия

Активация на акаунт