Как се прави домашно масло?

  • 96 243
  • 413
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 483
Сметаната е точно каймака отделен от млякото. Така се получава обезмаслено мляко и сметана.
Едва ли е по-различно от което и да е друго мляко на пазара. За съжаление наистина не мога да помогна с марка сметана.
Дори да събирате каймака си мисля, че е добре да се закваси.
А за тези които нямат възможност да взимат домашно мляко това е начина.
Ние вчера си довършихме предишната доза и си купих нова сметана. Mr. Green Сега ще я заквасвам  Mr. Green

# 46
  • София
  • Мнения: 1 341







Аз го правя със шейкър,който има вътре има перка.
С него разбивам и заливката за мусака,смес за палачинки,застройка
за супи.....

# 47
  • Варна
  • Мнения: 634
Направих и аз моето масло, доволна съм общо взето, опитахме го вече  Mr. Green, вкусно е. Ноооооооо не стана жълто  Confused, защо така според вас, аз ли сбърках нещо, в млякото ли е "проблема", защото не знам дали да го смятам като проблем, по-скоро козметичен  Mr. Green, но ми се иска да знам все пак,евентуално за следващия път. Млякото е домашно, от купеното малко се съмнявам че може да се извлече някакъв каймак.

# 48
  • Мнения: 148
И моето не стана съвсем жълто, бледо жълто, почти бяло стана. Не знам дали е проблем. И кашкавалът, който се опитах да правя, имаше същия цвят, не знам, иска ми се да има около мен някоя опитна баба да я разпитам за истинския вид , вкус и цвят на нещата, ама няма за съжаление   Sad

# 49
  • Варна
  • Мнения: 634
О благодаря ти много, значи не е в мен грешката  Simple Smile

# 50
  • Мнения: 904
Момичета няма никакъв проблем какъв е цвета, виждала съм баба да изкарва и много бледо почти бяло масло и много жълто, не знам на какво се дължи, дали е до крава или пък до това с какво я хранят, нали сте забелязали че има и по светли жълтъци на яйцата и по тъмни, ама пак си е яйце.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 634
Момичета няма никакъв проблем какъв е цвета, виждала съм баба да изкарва и много бледо почти бяло масло и много жълто, не знам на какво се дължи, дали е до крава или пък до това с какво я хранят, нали сте забелязали че има и по светли жълтъци на яйцата и по тъмни, ама пак си е яйце.
Ами аз досега не бях виждала домашно масло  Blush и не знаех, мислех си че трябва да е жълто, но вече ще знам че няма значение  Grinning

# 52
  • Мнения: 483
Във всички масла има оцветители. Маслото е много бледо жълто  Grinning

# 53
  • Варна
  • Мнения: 634
Mama E, моето масло например е доста по-светло от това което си показала на снимката Crossing Arms, не   е бледожълто, ами направо към бяло отива, но няма значение Simple Smile

# 54
  • Мнения: 483
Абе от светлината е ша знаиш Mr. Green
Моето си е почти бяло, ама всички домашни масла които съм виждала са били много бели.
Моята сметана вече е готова, айде отивам да се права на масларка  chef

# 55
  • Мнения: 25 667
Прясното масло и пресният кашкавал са белиGrinning
Колкото по-дълго време престояват, толкова по-жълти стават. Маслото си го хапвайте спокойно и съвсем прясно, кашкавалът би трябвало да зрее като сиренето, но едва ли ще успеете да го задържите, затова и него яжте смело - със сигурност е по-полезен от тези в магазина.  Laughing

# 56
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Така го правя аз:

Сварявам млякото - поне 2 литра. Като заври намалям котлона, така че варенето да утихне така, че да не се нарушава повърхността на вече образувалия се каймак., когато ми се стори, че прекалено е отслабнал котлона, пак усилвам леко, но пак така, че да не се разкъса каймака. След като го повторя, оставям да изстине напълно върху котлона и пъхам в хладилника (без да го разбърквам) за една вечер. Сутринта обирам внимателно образувалия се каймак (твърд) и сметаната под него във висок тесен съд (буркан или мензурата на пасатора). След това слагам малко солчица и разбърквам с пасатора. Маслото залепва върху пасатора и ножовете. Обирам го в една купичка, правя го на топка и готово. Майка ми ми каза, че можело да се слага и няколко зрънца лимонтозу, но аз не съм пробвала.

# 57
  • Мнения: 349
Сега отивам да пробвам, аз имам домашно сквасено биволско мляко, предполагам, че ще стане  Peace, ще пиша после резултата

# 58
  • Варна
  • Мнения: 634
Благодаря на всички, които споделиха за цвета, така вече знам че съм направила истинско масло, и няма проблем с цвета му. Но да питам още нещо, има ли някой който е пробвал и с топла и със студена вода. Доста се разискваше този въпрос в началото на темата, едни казаха че го правят с топла, други с ледена. Интересува ме с каква вода се извлича по-бъроз маслото. Първият ми опит от снощи го направих със студена вода, но доста бавно стана. Знам че няма как за 5 минути да имам готово масло, но на мен наистина много бавно ми се получи. Сложих в шейкърканата към робота, машината загря по едно време Confused, изключи, направих малка пауза и продължих. Затова искам да знам ако с топла вода става по-бързо, следващия път да не се моря толкова  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 148
Аз със студена го направих, защото ми се видя по-логично, нали от студеното се стяга маслото, а идеята е да го отделим от млякото и водата. С топла не съм пробвала, а също и с машинка още не, но смятам следващия път да пробвам с емулгиращата приставка, която е за биене на белтъци. Ще пиша какво е станало  Wink

Общи условия

Активация на акаунт