Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 4-та тема

  • 87 332
  • 365
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 237
Да се включа в новата тема с моята рецепта за питка
продукти:
    5 яйца
    1пак. мая /по добре да не е суха/
     1с.л. захар /може и по мляко,за да не стане като кифла сладка/
     1с.л сол
    130гр. кис.мляко
     200гр. пр. мляко
около 1кг. брашно
За намазване:
250гр. масло-разтопено+ 250 гр.олио
Приготвяне:
 Замесва се хубаво тесто,което се оставя да втаса. После се разделя на три части. Като всяка се раздърпва на кора,но с ръце  не с точилка. С помощта на сместа от масло и олио се раздърпва хубаво ,не се притеснявайте дори и да се скъса. маже се с маслото +олиото. Отгоре по същия начин и втората кора и пак с масло и олио обилно и накрая последната.пак масло и олио. Завива се на руло,което леко се пресуква като мартеница.Слагате в тавата като я завивате  в кръг. дано сте ме разбрали.Оставя се пак да втаса. Маже се с жълтък отгоре,може да се поръси със сусам или както ви харесва. Пече се на 220 градуса
Между самите кори може да се сложи и натрошено сирене. А може и да се нареже на парчета преди да я сложите в тавата и да ги обърнете обратно за да стане като слънце.
Тази рецепта съм я правила много пъти и всички  в къщи я обожават
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=310467&pid=9563503

Това е първата ми успе6на питка,  chefстана невероятна, аз сложих и сиренце между корите, съжалявам 4е не ога да я снимам
pokahontas Благодаря ти за рецептата  bouquet

# 256
  • Мнения: 1 394
Ще я пробвам и аз някой ден. Simple Smile

# 257
  • Мнения: 276
Момичета, Болярската питка стана наистина страхотна, благодаря за прекрасната рецепта! Аз не я направих на охлюв, ами редих там нещо като цвете да стане (не че се получи много, ама няма значение), но сложих вътре доста сирене и на вкус стана уникална - дебела, мека, пухкава! Наистина чудесна рецепта, благодаря ВИ!

# 258
  • Мнения: 1 394
Нищо,че е като цвете,нали вътре си е болярска питка.И аз като я правих за сефте,ми се щеше да не е на охлюв,ама си викам:"  newsm78 ,може пък в това да и е майсторлъка и от това да зависи дали ще стане.... Thinking ,я да си я направя на охлюв,така или иначе още се уча..."Но по-късно разбрах,че това как ще е подредена няма нищо общо,освен това ,че ако я направиш на охлюв-това е запазената марка на болярската и всички ще я познаят,а иначе.....надали някой би я познал./поне не и аз/ smile3503

# 259
  • Мнения: 389
valkanai  Embarassed  Hands Clap
labrex  мерси ,ще се опитам поне да я оформя така

# 260
  • Мнения: 1 283
Момичета моля ви за малко помощ!
Вие тук сте се събрали все майсторки не ви правя "четки" просто снимките така говорят.
Та искам малко помощ или по-точно да ми кажете къде бъркам.
Вече 3 пъти правя Болярската пита на Биляна, но нещо немога да я "усуча" хубаво и се разкъсва или става в средата много дебела а в края много тънка. И да поясня че аз я правя със сирене вътре.
Дали защото има сирене или защото не мога да направя тънки кори.
Е аз мисля, че корите са ми тънки, правя го до 0,5см дебели вие как мислите от дебелината на корите ли ми се получва много дебело руло когато го навия или защото слагам сирене вътре и става така дебела.
А после като взема да я "усуквам" и разпъвам става разпокъсана на места.
А и днес правих, но казвам ви направо ми идеше да се гръмна пекох я 1 час и 40 мин и пак там където е сиренето остана малко мокра. Може би от самото сирене вие как мислите?
А и друго да попитам вие с какво мажите корите? Аз миналия път мазах с масло и беше по-вкусна а днес мазах с маргарин Калиакра, но нещо не ми хареса на вкус.


Кажете ми какво ще стане ако тестото го разделя на 3 топки и си направя три рула, усуча ги и ги навия в тавата дали няма резултата да е по-добър?! newsm78 

Здравей Пепи! Виждам, че никой не ти е отговорил на въпроса, влизам по-рядко, че нямам време напоследък. Болярската питка е много хубава и лесна! Като навиеш рулото в средата става дебело, а в краищата тънко, оформи го с ръце да стане еднакво дебело и същевременно разтягай.  Навивай все едно изтискваш пране и усуквай. Не знам защо ти се къса - може би много го дърпаш тестото, малко по-нежно Wink "Мокра ти е от сиренето -  аз избягвам да правя питки със сирене поради тази причина. Колкото за маслото съм с две ръце за него, нищо общо с маргарина, но пак зависи от ситуацията, ако нямаш можеш да намажеш и с олио, въпреки че аз предпочитам да отида до магазина, вместо компромис било то маргарин или олио. Hug Дано съм ти била полезна.

# 261
  • Мнения: 4 358
И аз вече си имам любима питка
 
рецептата е от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=362240.msg9988848#msg9988848
Ето за това съм с две ръце Peace Peace Peace.Изпробвано от мен и изядено от мъж ми за отрицателно време.Невероятно вкусно нещо.Ще ми се пробвам и да сплета пита ама....нещо време не ми е останало.
Мимоза, Лабрекс браво момичета Hug

# 262
  • Мнения: 1 394
Ето ги и моите домашни питки,забъркани от "изоставени" продукти Wink

# 263
  • Мнения: 11 607
Знам,че не е питка, но в духа на козунаците, горещо ви припоръчвам панетонето, което направих вчера. Много се хареса на домашните и тази сутрин вече го няма Embarassed. Позволявам си да го препоръчам - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=378933.0

# 264
  • Мнения: 59
Това е моята първа успешна питка

Вашите са страхотни   bouquet

# 265
  • Мнения: 195


Питката, която правих за 8-ми март. Страхотни конци имаше, но поради факта, че близките тръпнеха в очакване не съм я снимала разчупена.

http://media.snimka.bg/2377/011008661-big.jpg  тук с изглед отгоре

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 17:52 от mocarella

# 266
  • София
  • Мнения: 3 090
Хиляди благодарности на Умбра  Hug за тази рецепта http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=320407.0
Ето я и моята, и нарязана, сложих обаче сушени домати вместо пресни. Всички казаха, че е невероятно вкусна. Мерси!

# 267
  • София
  • Мнения: 3 789
Крис, не ти се виждат снимките, мила, иска парола Rolling Eyes

# 268
  • Мнения: 11 607
Да споделя впечатленията си и тук върху т.нар. закваска. Скоро приказваха и даваха за нея по Часът на мама и след кратка справка с Гелева, си я направих....

Тъй като и тук има хлебарки, да споделя, да пействам какво пуснах и  в темата за хлебопекарните....


Направете си я, няма да сбъркате. Подкрепям с 2 ръце и 2 крака. Не знам каква е точната технология, но дори и да греша - резултатът ми е отличен.

Аз смесих равни количества брашно бяло и  топла вода - някъде 200 на 200. Увих в по-дебела покривка и на стайна Т. Бърках от време на време. Отначало нищо. Но.....към вечерта започна да става на мехурчета. И така все бърках, като на другия ден като бърках от време на време слагах по половин с.л. без връх брашно и пак бърках. Вчера ме засърбяха ръцете да я пробвам, ами получи се много добре. Днес още 2 пъти я пробвах - ами тестото става изключително гладко, меко и много хубаво. Има си и се чувства разликата с и без закваска. Днес си напарвих около 5 пликчета - по 1 голяма ч.л. закваска сложих в домакинска хартия, увих като пакетче и във фризера го сложих(дали е правилно, незнам). И смятам да го използвам като се отпуска на стайна Т, когато ми трябва. Определено я препоръчвам!

Ох...дали това да не го копна и в темата за питките, че и там може да е полезно.......Приемам идеи за поправяне там където бъркам със закваската от хора, които са запознати с това чудо......

# 269
  • Мнения: 1 394
 newsm78 Аз нещо пак не съм разбрала или нещо съм изпуснала.За какво е тази закваска?Как се употребява....пак съм спала по време на час! Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт