евтини ястия

  • 47 487
  • 145
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
искам да отворя една тема за евтини ястия, което не означава непременно храни, приготвени от нискокачествени продукти. имате ли предложения?

според мен №1 са яйцата - с висока хранителна стойност, а достъпни за всеки. моите фаворити са яйцата върху натрошено сирене или подлучено киселно мляко, приготвени в подсолена вода по панагюрски
една вечеря за двама - по 2-3 такива яйца и зелево-морковена салата излиза по около от 3 лв. на човек

# 1
  • Мнения: 940
Аз съм много зле с цените, обаче си мисля за риба--да кажем скумрия. Аз я обичам на фурна с много лук и домат. (слагам и малко соев сос, за да убие миризмата).

# 2
  • Мнения: 2 182
Картофи под всякаква форма, супи най-различни, спагети  newsm78 за друго не се сещам в момента...

# 3
  • Самоков
  • Мнения: 561
Боб, леща.

# 4
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Макарони със захар и сирене

# 5
  • Мнения: 2 199
Прясно постно зеле на фурна. Много е вкусно!

# 6
  • Мнения: 940
Ориз, зеленчуци, ястия с кайма.

# 7
  • Мнения: 4 496
"Икономични шницели". От 500гр. кайма се получават около 15 броя.

# 8
  • Мнения: 90
Спагети, мусака, гювечета разни.

# 9
  • Мнения: 31 317
Пици, паста, яйца, спаначени ястия, печени зеленчуци, картофи, ориз, варива.

# 10
  • Мнения: 22 867
Тези печени пиперки по панагюрски на bordovsky са голяма вкусотия и през лятото и през зимата.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 554
Тези печени пиперки по панагюрски на bordovsky са голяма вкусотия и през лятото и през зимата.

Е, да, но през зимата, ако нямаш зимнина - един буркан в магазина е близо 4 лева.

# 12
  • Мнения: 5 001
Пипер с мляко(през зимата,който се е подготвил със зимнина...от буркани или от фризера)

Печения пипер(без семките и изчистен от люспите) се нарязва по-едро.Позапържва се в загрято олио,добавят се 3-4 с.л. брашно.Обърква се добре и се налива студено прясно мляко до нужната гъстота(да стане колкото е гъсто фрикасето).Посолява се на вкус и се добавят 3-4 щипки черен пипер(млян).

# 13
  • Под звездите
  • Мнения: 1 303
Ястия с картофи,яйца,боб,леща,ориз.

# 14
  • Мнения: 2 382
пилешки бутчета с бира, ризото със зеленчуци, картофени кюфтета, супи, ястия със спанак

# 15
  • Мнения: 2 018
Печен пипер от фризера/нарязан, като за салата/, чукнати 1-2 яйца+брашно и сиренце. Всичко това се обърква. Намазва се тава и се пече. Много е вкусно, само не помня пропорциите. Но ако някой държи на тях, ще издиря рецептата. Тя между другото е от този форум.  Peace

# 16
  • Мнения: 5 770
Зелен фасул плакия,сърми с лозови или зелеви листа!

# 17
  • Мнения: 3 268
Снощи правих миш-маш,едно много вкусно и евтино ядене.

# 18
  • Мнения: 2 441
Различни видове постни яхнии - боб, леща, грах, картофи.
Постни ястия с ориз - ориз с гъби, ориз с маслини, ориз с праз, спанак с ориз.
Ястия от яйца.
Готовите спагети.

# 19
  • Мнения: 4 434
Супички,картофи с царевица и гъби.

# 20
  • Мнения: 152
Сещам се за качамак, винен кебап, принцеси, огретен.
Салатки от моркови, от цвекло, салата с извара /нещо като пикантната по кулинарните щандове/.
За десерт - ашуре, мляко с ориз, грис халва, бисквитена торта.

Последна редакция: вт, 10 фев 2009, 19:03 от Galateya

# 21
  • София
  • Мнения: 958
Прясно постно зеле на фурна. Много е вкусно!


Грах, всякакви зеленчукови супи, салати..........А понякога ми се вечеря чай, хубаво сирене и печена филия, дори без масло........Много вкусно и полезно за вечеря, особено през зимата.

# 22
  • Мнения: 3 268
Сетих се за едно вкусно и евтино ястие.Картофено пюре с яйца на очи,залято с масло и червен пипер.Мммммм

# 23
  • Мнения: 2 755
Сещам се за качамак, винен кебап, принцеси, огретен.
Салатки от моркови, от цвекло, салата с извара /нещо като пикантната по кулинарните щандове/.
За десерт - ашуре, мляко с ориз, грис халва, бисквитена торта.
Виненият кебап хч не е евтин
Аз правя от едно пилешко  бутче супа за цялото семейство

# 24
  • Мнения: 2 110
прясно/кисело зеле с ориз
грах яхния
зелен фасул с картофи
чушки с дом.сос
картофена яхния
ориз със зеленчуци
ориз с домати
ориз с маслини
ориз с гъби
гювеч със зеленчуци
огретен
традиционните боб и леща
миш-маш
има и още,тези се сещам на първо време

# 25
  • Мнения: 152
Сещам се за качамак, винен кебап, принцеси, огретен.
Салатки от моркови, от цвекло, салата с извара /нещо като пикантната по кулинарните щандове/.
За десерт - ашуре, мляко с ориз, грис халва, бисквитена торта.
Виненият кебап хч не е евтин
Аз правя от едно пилешко  бутче супа за цялото семейство

E, то зависи колко телешко се слага. 300 грама са около 3 лв + някакво червено вино и картофено пюре.
Като се зачетох, излиза че евтиното меню не включва месо...  Simple Smile  А буркан печени чушки е над 3 лева примерно.
Сетих се за пилешките дробчета, които също не са скъпо ястие... май. Скоро не съм купувала  Thinking

# 26
  • Мнения: 34
много лесно предястие и не е скъпо:1 консерва риба тон,1 пакетче сирене филаделфия,малко черен пипер и лимонов сок.рибата тон се изцежда от водата и се прибавят останалите продукти.може да поръсите с магданоз,а може и да намажете на филийки за сандвичи.супер е Grinning

# 27
  • Мнения: 4 496
Според моите спомени за цените рибата тон + Филаделфията са над 6 лв. Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 3 804
Прясно постно зеле на фурна. Много е вкусно!

а рецептата може ли  Praynig
 
тикви4ки с яйца

# 29
  • Мнения: 2 199
Прясно постно зеле на фурна. Много е вкусно!

а рецептата може ли  Praynig
 
тикви4ки с яйца

Дори мисля да си сготвя утре  Whistling
Зеле - готвя само за себе си и е около 600 гр. Нарязвам го и леко го смачквам със сол.
Добавям олио или зехтин запържвам до полуготовност. Добавям нарязан на дребно чесън - няколко скилидки и червен пипер на вкус. Прехвърлям в тавичка и пека на около 200 градуса докато хване златна коричка  Crazy  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Мога всеки ден да го ям. Много вкусно!

# 30
  • Мнения: 3 804
благодаря за бързата реакция  bouquet

а вода добавяш ли като запи4аш newsm78

# 31
  • Мнения: 2 199
благодаря за бързата реакция  bouquet

а вода добавяш ли като запи4аш newsm78

не   bouquet

# 32
  • Варна
  • Мнения: 472
кюфтенца от обикновена /масово продаваната/ кайма (около 1.25лв). Като се сложи накиснат сух хляб , 1 яйце и малко лук, 250 гр. кайма спокойно стигат за две хапвания + гарнитура (лютеничка или картофки)  Peace

# 33
  • Мнения: 940
кюфтенца от обикновена /масово продаваната/ кайма (около 1.25лв).   Peace



И каква е тази кайма??????

# 34
  • Мнения: 6 461
кюфтенца от обикновена /масово продаваната/ кайма (около 1.25лв).   Peace



И каква е тази кайма??????



# 35
  • София
  • Мнения: 12 554
кюфтенца от обикновена /масово продаваната/ кайма (около 1.25лв).   Peace



И каква е тази кайма??????





Е, може и друга подобна, разбира се. Цената е почти същата. Mr. Green

# 36
  • Мнения: 6 461
Цитат
Е, може и друга подобна, разбира се. Цената е почти същата.
Разбира се  Mr. Green...това ми попадна първо

# 37
  • София
  • Мнения: 1 341







каши - от сирене,от гъби,от карфиол и пиле.

# 38
  • Мнения: 63
Кашите също са много евтин вариант. Аз в момента се сещам за 3 такива.

Каша с пиле.
Сварявате си едно бутче и го обезкостявате и накъсвате на дребно.
Отделно в една тенджерка си запържвате брашно до златисто, слагате подправки, каквито обичате, добавяте от бульона в който е вряло пилето и самото пиле. Изчаквате да се сгъсти и манджата е готова.

Каша със сирене
По същия начин като горната само че със сирене. Аз добавям зеленчуков бульон вместо вода, става по-вкусно! (може да се направи и с прясно мляко)


Млечна каша със сирене и яйце

Запържваме си брашното до златисто, добавяме малко червен пипер и постепенно наливаме прясно мляко докато бъркаме. След това се добавя разбито яйце и сирене. Държи се на котлона докато се сгъсти.

# 39
  • Мнения: 179
Една риба, която не знам защо е много подценявана - таранка. Струва 1.80, охладена, май към 2.50, когато е чистена.
Разрязвам я на четири пет части /идеята е да са по-тънки парчетата/, овалвам в брашно и пека в силно загрята фурна. Повечето от костите се препичат и става много вкусно според мен.
Почти същото е с червеноперката, но тя е по-дребна.

# 40
  • Свищов
  • Мнения: 875
Ориз със собственоръчно набрани охлюви. Имаме килограми от тях, а не струват нищо като месо. 300 грама ориз, 1-2 глави лук, охлюви и подправки........голяма тава с ядене и то не постно.
Като цяло ориз, картофи, грах, боб, леща, тестени, сосове-бял, червен.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 472
кюфтенца от обикновена /масово продаваната/ кайма (около 1.25лв).   Peace



И каква е тази кайма??????





Е, може и друга подобна, разбира се. Цената е почти същата. Mr. Green

Да, точно тази имах в предвид. До колко е кайма е друг въпрос, но поне кюфтенцата няма нужда да се пекат много-много   Blush

# 42
  • София
  • Мнения: 1 341
Ориз със собственоръчно набрани охлюви. Имаме килограми от тях, а не струват нищо като месо. 300 грама ориз, 1-2 глави лук, охлюви и подправки........голяма тава с ядене и то не постно.


Ти ме подсети.....мусака от охлюви, шницели от охлюви  и охлюви с бъркани яйца и пресен лук.

# 43
  • Мнения: 222
картофи със сметана (една малка сметанка е 1,40 и стига за 1 път ако са около 1,5кг картофите или за 2 пъти ако са по-малко) ... цялата работа има няма 2,50

друго,за което се сещам е сладка царевица с маргарин и сол/вегета/зелечуков бульон  приготвена в MW

 да не забравяме и всякаквите видове  дреболии - по-евтини са дробчетата ( около 3,50 + - 50ст.) за килограм.... с 2 глави лук и 2 лъжици олио става чудна манджа

евтини са и ... пържените филии.1 хляб... 3 яйца и готово Simple Smile
и ред и ред други Simple Smile
специално за зимата тези ми се виждат изгодни... за по-топлите месеци вариантите са в пъти повече Simple Smile

# 44
  • Мнения: 1 726
Цитат
Ориз със собственоръчно набрани охлюви
Мдаааа и кюфтетата от щъркел са евтинки   newsm57


Манджа от извара: загрява се малко олио в тигана, поръсва се червен пипер и се слага изварата. Бърка се около 5 мин. и е готово., но трябва да се сервира задължително със салата, понеже е малко сухичко. Става също и за мезе.

# 45
  • Свищов
  • Мнения: 875
Аз ям охлюви. Какъв е проблемът? Вкусни, нискокалорични и полезни. Нямат грам мазнина!

# 46
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз ям охлюви. Какъв е проблемът? Вкусни, нискокалорични и полезни. Нямат грам мазнина!

Психологически е проблемът. Има хора, които не ядат жабешки бутчета, охлюви и всякакви такива твари.

# 47
  • Мнения: 1 726
Цитат
Аз ям охлюви. Какъв е проблемът? Вкусни, нискокалорични и полезни. Нямат грам мазнина!

Проблемът не  е психологически , проблемът е,че по същата причина, доста хора в България ядат щъркели, гълъби т.н. Хайде не ми обяснявай, че са нискокалорични и т.н., заешкото е доста ниско калорично , но не даваш 10 лв. за кило заешко , нали?

# 48
  • София
  • Мнения: 12 554
Цитат
Аз ям охлюви. Какъв е проблемът? Вкусни, нискокалорични и полезни. Нямат грам мазнина!

Проблемът не  е психологически , проблемът е,че по същата причина, доста хора в България ядат щъркели, гълъби т.н. Хайде не ми обяснявай, че са нискокалорични и т.н., заешкото е доста ниско калорично , но не даваш 10 лв. за кило заешко , нали?

Аз не давам, щото не обичам. Ама и охлюви няма да тръгна да събирам по поляните. Ако намекваш, че е защото хората са бедни ти препоръчвам да отидеш в петък вечер  в някой голям хипермаркет да видиш какви са опашките на касите. Пък после пак ще си говорим колко е беден българинът.  Mr. Green

# 49
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
За евтино ястие newsm78 например,  кренвирши с кашкавал и яйце.Кренвиршите се режат на две,отгоре си слага резен кашкавал и върху него-яйцета.Запичат се във фурната за около 20 мин и готово за хапване Peace

# 50
  • Свищов
  • Мнения: 875
Мен не ме бърка. Баща ми търчи по поляните и му доставя уедоволствие. И на кайма ги правим...Нямам никакъв психологически проблем с тях, както и със зайците. Заешко не съм яла отдавна, но ме подсетихте да си сготвя. Grinning

Не, че ям често и всеки ден. Просто месото е без пари, а не 10 лв кг.

Пилешки дробчета на фурна с чушки и домати. Много вкусно, ако се сложи 1-2 кисели краставички.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 472
Цитат
Аз ям охлюви. Какъв е проблемът? Вкусни, нискокалорични и полезни. Нямат грам мазнина!

Проблемът не  е психологически , проблемът е,че по същата причина, доста хора в България ядат щъркели, гълъби т.н. Хайде не ми обяснявай, че са нискокалорични и т.н., заешкото е доста ниско калорично , но не даваш 10 лв. за кило заешко , нали?

Аз не давам, щото не обичам. Ама и охлюви няма да тръгна да събирам по поляните. Ако намекваш, че е защото хората са бедни ти препоръчвам да отидеш в петък вечер  в някой голям хипермаркет да видиш какви са опашките на касите. Пък после пак ще си говорим колко е беден българинът.  Mr. Green

Няма нужда да тръгнеш по поляните - ето заповядай http://www.allegrobg.com/index2.php?page=menu&plus=535  / обърни внимание на цените на охлювите, жабешките бутчета и мидите /.
 
Това, че някой не яде някой от изредените специалитети, не му дава право да се подиграва на останалите. 


Само не ми казвай, че НИКОГА не си яла коприва или лапад набрани от баба на село  Naughty е това е същото  Peace

# 52
  • София
  • Мнения: 12 554
Цитат
Аз ям охлюви. Какъв е проблемът? Вкусни, нискокалорични и полезни. Нямат грам мазнина!

Проблемът не  е психологически , проблемът е,че по същата причина, доста хора в България ядат щъркели, гълъби т.н. Хайде не ми обяснявай, че са нискокалорични и т.н., заешкото е доста ниско калорично , но не даваш 10 лв. за кило заешко , нали?

Аз не давам, щото не обичам. Ама и охлюви няма да тръгна да събирам по поляните. Ако намекваш, че е защото хората са бедни ти препоръчвам да отидеш в петък вечер  в някой голям хипермаркет да видиш какви са опашките на касите. Пък после пак ще си говорим колко е беден българинът.  Mr. Green

Няма нужда да тръгнеш по поляните - ето заповядай http://www.allegrobg.com/index2.php?page=menu&plus=535  / обърни внимание на цените на охлювите, жабешките бутчета и мидите /.
 
Това, че някой не яде някой от изредените специалитети, не му дава право да се подиграва на останалите. 


Само не ми казвай, че НИКОГА не си яла коприва или лапад набрани от баба на село  Naughty е това е същото  Peace

Опс секунда. Точно аз не съм се подигравала на никого. Отбелязах първо, че някои хора не ядат подобни неща, а след това отбелязах също, че българинът не ги яде, защото е беден, а защото явно ги обича.

Иначе - да яла съм и коприва и лапад от село. За съжаление вече няма кой да ми бере.

# 53
  • Мнения: 10
Здравейте! Искам да се включа във вашата тема, която много ми хареса. Може ли да предложим и не само евтини като стойност, а и "икономични" на продукти ястия? Извинявам се, ако има вече такава тема!

Първата рецепта е за икономичен кекс. Рецептата бях намерила някъде из интернета, изпробвах я и бях очарована от резултата.

Продукти:
1 кофичка кисело мляко
1 супена лъжица сода за хляб
3/4 чаена чаша олио
1 1/2 чаена чаша захар
2 1/2 чаена чаша брашно

Начин на приготвяне:
Киселото мляко шупва със содата. Постепенно прибавяме от всички продукти по малко. Обърква се до хомогенна смес, изсипва се в голяма правоъгълна тава, предварително намазана с масло или олио и посипана с брашно.
Пече се в умерена фурна и се проверява с клечка за зъби за готовност. След изпичане по желание може да се поръси с пудра захар или да се залее с шоколадова или белтъчна глазура.
Добър апетит!

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 20:47 от lelqna

# 54
  • Мнения: 157
Май не сте уточнили какво разбирате под евтино newsm78. Едни спагети могат да ми излязат 5, могат да ми струват и 10 лв, зависи какво сложа. Снощи готвих нещо за мен евтино- сарми с кисело зеле. То ми е домашно, сложих около 200г кълцано свинско, не ги обичаме с кайма, и имахме ядене за два дни/ това също е важно/. Ако с пилешко филе направиш пържолки, имаш едно ядене, ако направиш кавърма, имаш две. Не че ви откривам топлата вода,де #Crazy

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
 Peace запис

# 56
  • Мнения: 884
Здравейте!
 Да допълня към рецептата за кюфтенцата от евтината кайма-няколко картофа, рендосани на най-ситното ренде, сурови, вдигат "нивото" на каймата, и не се усещат в готовите кюфтенца.

# 57
# 58
  • Мнения: 940
кюфтенца от обикновена /масово продаваната/ кайма (около 1.25лв).   Peace



И каква е тази кайма??????





Е, може и друга подобна, разбира се. Цената е почти същата. Mr. Green

Да, точно тази имах в предвид. До колко е кайма е друг въпрос, но поне кюфтенцата няма нужда да се пекат много-много   Blush

Тази ако е 5 лева, аз си вземам смляна пред мен за 5.50 или 6.50. И е доста вкусна. Справка--женския пазар на 5.50, Елемаг на 6.50.
От един килограм правя по две манджи, защото сме двама човека, но спокойно мога да правя и по 4, тъй като едната я ядем по два дена. Примерно мусака и супа топчета. Не са ястия с боклуци, а са доста евтини според мен.

# 59
  • Мнения: 1 820
супер тема  HugЧудех се какво да готвя.Ще напрая ориз с маслини.Става и бързо и лесно.Мерси за идеята Hug
Утре яйца по панагюрски  Peace
И продължавам да ви чета   bouquet
За каймата от снимката и аз вземам от нея и ми харесва. Peace

# 60
  • Мнения: 3 980
Всякакви варива.
Ох не ви е срам доядоха ми се охлюви Crazy

# 61
  • Мнения: 2 110
спанак с ориз
коприва с ориз
варива
зеленчуци с картофи

# 62
  • Мнения: 1 820
Всякакви варива.
Ох не ви е срам доядоха ми се охлюви Crazy

Въй,ти пък как го ядеш туй нещо  LaughingПомисли колко е лигаво и ще спре да ти се яде     Laughing

# 63
Здравейте!Днес се регистрирах и бързам да ви кажа какъв десерт сътворих снощи.Евтин,лесен и бърз Simple SmileЕто го и него!
Нарязах з кроасана макс с дебелина един пръст,наредих ги в тавичка,предварително намазана с олио,и ги залях със смес от един литър прясно мляко,6 яйца , 6 супени лъжици захар,3 ванилии.Опекох го наслаба фурна за около половин час.Като поизстина го поръсих с шоколадови пръчици.Резултата-страхотен вкус.Дъщеря ми си развали диетата newsm78
Чао от мен и да Ви е сладко Laughing

# 64
  • Мнения: 3 980
Всякакви варива.
Ох не ви е срам доядоха ми се охлюви Crazy
Въй,ти пък как го ядеш туй нещо  LaughingПомисли колко е лигаво и ще спре да ти се яде     Laughing

А то като се свари изобщо не е лигаво Mr. Green Чист мускул си е Laughing

# 65
  • Мнения: 157
 Аз не намерих нищо привлекателно в този мускул. Но съм яла единствено като бременна. Може сега да вкус да са ми различни.

# 66
  • Мнения: 1 820
Всякакви варива.
Ох не ви е срам доядоха ми се охлюви Crazy
Въй,ти пък как го ядеш туй нещо  LaughingПомисли колко е лигаво и ще спре да ти се яде     Laughing

А то като се свари изобщо не е лигаво Mr. Green Чист мускул си е Laughing

Пу,пу.... LaughingОпитах се да ти помогна да не ти се яде вече.АМа явно много ти се яде  hahaha

# 67
  • Мнения: 681
Не даваме много пари за храна.Освен,че бюджета ни е скромен,не сме чревоугодници.
Всеки ден си правим салата от моркови,зеле,ряпа,целина,копър,яйце и царевица.Всички зеленчуци ги минавам през рендето на блендера,след което овкусявам с хубав дресинг. Понякога слагам и пресен чесън,но рядко,заради миризмата.Много е евтино,здравословно и бързо.
Иначе си падам по бързите супи от коприва, от спанак и  от картофи. Peace

# 68
  • Мнения: 5 877
Сърми с лозов лист, картофена яхния, яйца по панагюрски, баница (със сирене или с праз, с гъби), боб, леща, мусака, супички разни, гювеч - общо взето от бабината ми кухня каквото се сетя, все е евтино.

Оризови кюфтенца, задушено червено цвекло, гъби с ябълки и лук на фурна, пици някакви по-прости и спагети - това се сещам от по-завъртяните зимни неща. Не знам до колко лева е евтино. Средна ръка са разни работи с пилешки филенца, например малко вретено, гювечета разни, пиле с ориз примерно също го броя за икономично.

През летния сезон е по-лесно.

# 69
  • Мнения: 157
 Анда, как правиш оризовите кюфтенца? newsm78

# 70
  • Мнения: 2 102
, гъби с ябълки и лук на фурна
Искам рецептата за това ако може Blush Praynig

# 71
  • София
  • Мнения: 605
пилешка супа, пилешка кавърма, всички там грах, боб,леща,картофи и ориз...с разни неща
гювечета
пълнени чушки с ориз
таратор
мусака
яйца с нещо си
картофен огретен
зеле-яхния

# 72
  • Мнения: 22
едно от постните неща на които успях да науча мъжа ми да го яде е спанак с ориз,сготвен и после запечен на фурна и отгоре яйца на очи!

# 73
  • Мнения: 1 318
Яйца по панагюрски, зеле на фурна, гъби, принцеси с кайма или с кашкавал... обикновено манджите с картофи излизат сравнително евтини.

# 74
  • Мнения: 1 029
Ние напоследък сме с доста малък бюджет,и си отядохме на принцеси и мекици Laughing.
Една рецепта която не видях спомената а е лесна,вкусна и икономична яйца с прясно мляко.Аз съм любителка на прясното мляко и всичко приготвено с него за мен е чудно Wink

# 75
  • София
  • Мнения: 1 341






Една рецепта която не видях спомената а е лесна,вкусна и икономична яйца с прясно мляко.

Разпали ми любопитството.....Може ли рецептата?

# 76
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 961
И аз за първи път чувам за такива яйца,ще чакам рецептата за да ги опитаме.

# 77
  • Мнения: 1 820
И аз я искам  Laughing

# 78
  • Мнения: 255
Млечена каша, бъркани яйца със сирене-бързи, лесни, евтини и много вкусни  Peace
Картофена супа, пилешка супа, пиле с ориз (и изобщо ориз с нещо по вкус), готвено зеле сурово,телешко варено-наскоро го преодкрих, супер е и е достатъчно около 400-500г месо(аз взех 400г последно, че тенджерата ни не е много голяма).

# 79
  • Мнения: 5 877
Оризовите кюфтенца са лесни, като ми остане ориз от нещо си (примерно от пиле с ориз, на което някой му е опукал пилето), замесвам ориза с малко яйце, евентуално добавям подправки и мъничко брашно, овалвам на кюфтенца и пека върху хартия за печене (или пържа). Така има по-голям шанс да се изяде.

Гъбите с ябълки и лук са от рецепта на Дона,
нарязват се на ивици кладници и лук, добавят се ябълки на резени, слага се масло, сол и малко бял пипер и всичко това се пече. И печурки съм добавяла.

# 80
  • Мнения: 5 877
Ох, качамак как ми се прияде, но няма кой друг освен мен да го уважи вкъщи, все едно не съм готвила.

# 81
  • Мнения: 2 102
Анда, благодаря за рецептата Hug! Аз качамак си правя една порция в микровълновата,само за мен  Wink.

# 82
  • Мнения: 336
Салатка - китайско зеле с моркови. От една зелка излиза доста салатка.

# 83
  • Мнения: 256
чакам още идеи

# 84
  • София
  • Мнения: 1 341






Картофено пюре с яйца на очи във фурна.

# 85
  • Месторождение
  • Мнения: 27
   Искам да споделя една рецепта за спагети, която моят брат ми каза, след като се завърна от ски в Италия.
   Рецептата изисква изключително малко продукти, единствено се извинявам за пармезана, който не спада към евтините продукти, но пък може успешно да се замени или пропусне.
   Та, продукти са: спагети, зехтин, 1 връзка магданоз, 4-5 скилитки чесън и пармезан /между другото в Кауфланд може да се намери на мн изгодна цена /
    Спагетите са сваряват. Магданозът се нарязва на ситно, чесънът на филийки. След като спагетите се измият и отцедsт от водата, на котлона се загрява зехтина /2-3 супени лъжици за 2 порции/, слагат се чесънът и магданозът да си пуснат миризмата, не да се запържат!!! След това се слагат спагетите за 3 до 5 минутки и се подсолява. Сервира се като се поръсва с малко пармезан.
    Стават изключително вкусни и ароматни, а и не мн калорични.
    Bon apetit!  bouquet

# 86
  • Месторождение
  • Мнения: 27
   Размислихте ме и се сетих за още едно евтино, но мн вкусно ястие - пиле-каша. Изисква се около 200гр. варено пиле, няколко лъжички брашно и подправки на вкус. Аз лично не я застройвам, освен с малко лимон, ако имам. По мой вкус също добавям малко овесени ядки - така кашата се уплътнява, а и става с доста по-висока хранителна стойност.

# 87
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 449
ето едно предложение  http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2175.msg53361.html#msg53361 не само че не е скъпо ами е и оригинално Laughing

# 88
  • Мнения: 7 420
   Ето тези яйчица са много евтини и много вкусни! Grinning

   

# 89
  • Мнения: 402
Tzveti,ако мога да допьлня,в олиото с чесьна се слага и малко лют червен пипер/аз слагам нелютив/-трябва мн.да се внимава да не се запьржва. Като изсипеш спагетите се готвят заедно 1-2мин. Рецептата е изключително икономична,мн.вкусна и известна в Италия под името "spagetti,aglio,olio e peperoncino"     ,т.е. "спагети ,чесьн,олио и л.червен пипер".
Препорьчвам я !!! Hug

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 16:16 от ffr

# 90
Ето пък едно почти безплатно ястие!

Пращате мъжката половина да улови една риба. През това време измолвате от съседката едно яйце - особено на село може да ви дадат и други работи  Laughing, слизате в градината или в близката околност да съберете някакъв зеленчук - я лападче, киселец, копривка, зелени джанки и т.н. Който по ги разбира тези неща, може да събере и друг зеленяш, който става за ядене (цяла наука е това, да се храниш от природата наготово  Grinning ). Слагате всичко в тенджерка, малко солчица и ето ви супичка за чудо и приказ, и никакви разходи   chef

# 91
  • Мнения: 3 830
ще следя. Peace

# 92
  • Мнения: 122
Каква е рецептата за миш маш Embarassed

# 93
  • Мнения: 157
Каква е рецептата за миш маш Embarassed
аз го правя така: задушавам лук, докато напълно омекне. Прибавям нарязаните печени чушки и ги оставям да се позачервят. ако слагам домати /не слагам винаги/, ги прибавям и оставям 10-15 мин да им се поизпари водата. след това- натрошеното сирене и накрая- яйцата/ колкото искаш. аз слагам 4-5. Накрая обилно поръсвам с магданоз.

# 94
  • Мнения: 22
Вече наближа времето за чудна постна чорбица- я  копривка,я лападец малко подправки, оризец и ето ти на едно чудна чудна еВтинка маджиджка!

# 95
  • София
  • Мнения: 12 554
Мда, точно днес готвих спанак с ориз.

# 96
  • Мнения: 22
Салатка - китайско зеле с моркови. От една зелка излиза доста салатка.
към добави и малко настъргана ряпа, става просто чудесно!

# 97
  • Мнения: 2 110
Зелето е наистина едно от евтините и вкусни неща- стават салатки,супички и гозби от него. Ориза е другото вкусно нещо, което може да се комбинира със зеленчуци и зелени листни растения/коприва,лапад,киселец,спанак.../

# 98
  • Мнения: 804
Евтинко и вкусно-тутманик-малко сиренце,брашно,мая и готово.

# 99
  • Мнения: 1 914
И тъй като zlplst  не е уточнила рецептата за яйца с мляко, а аз имам такава любима,ще я споделя.Трябва да забулим яйцата в съд  с пресно мляко и щипка сол.В чинията за сервиране,която трябва да е по-дълбока,натрошаваме сирене.Върху него поставяме забулените яйца,част от пресното мляко и накрая се полива с леко запържено масло с червен пипер.Да Ви е сладко:chef:Това всъщност са яйца по родопски,знам ги от баба ми,която е от този край Hug

# 100
  • Мнения: 46
И тъй като zlplst  не е уточнила рецептата за яйца с мляко, а аз имам такава любима,ще я споделя.Трябва да забулим яйцата в съд  с пресно мляко и щипка сол.В чинията за сервиране,която трябва да е по-дълбока,натрошаваме сирене.Върху него поставяме забулените яйца,част от пресното мляко и накрая се полива с леко запържено масло с червен пипер.Да Ви е сладко:chef:Това всъщност са яйца по родопски,знам ги от баба ми,която е от този край Hug

Аз ги правя почти като теб,но вместо да сложа в чинията прясно мляко,слагам кисело и чесън-''Яйца по панагюрски''

# 101
  • Мнения: 1 914
И тъй като zlplst  не е уточнила рецептата за яйца с мляко, а аз имам такава любима,ще я споделя.Трябва да забулим яйцата в съд  с пресно мляко и щипка сол.В чинията за сервиране,която трябва да е по-дълбока,натрошаваме сирене.Върху него поставяме забулените яйца,част от пресното мляко и накрая се полива с леко запържено масло с червен пипер.Да Ви е сладко:chef:Това всъщност са яйца по родопски,знам ги от баба ми,която е от този край Hug

Аз ги правя почти като теб,но вместо да сложа в чинията прясно мляко,слагам кисело и чесън-''Яйца по панагюрски''
Даа така е,но резултата е доста различен,като основното е,че Панагюрските са студени, Родопските-топли.Но еднакво вкусни са и двете newsm57 kyllmg

# 102
  • Мнения: 46
Права си,консумира се студено Party

# 103
Ориза е другото вкусно нещо, което може да се комбинира със зеленчуци и зелени листни растения/коприва,лапад,киселец,спанак.../

А ориза може да се замени с кус-кус и става още по-евтино  Grinning   chef Пък ако и отглеждаш зеленичките неща в градината (или в саксийки)...

# 104
Каква е рецептата за миш маш Embarassed

Аз го правя класически:  зелени чушки се нарязват на малки кубчета и се слагат да се запържат с малко олио. През това време правиш същото количество доматки на кубчета. (аз ги беля предварително, защото мразя да ми се моткат обелки). Като омекнат чушките мяташ вътре и доматките. След минута чукваш няколко яйца и бъркаш. (количествено е общо взето една чушка-едно яйце-един домат за един човек, но ако сте по-яшни може и двойно на това) Малко преди да го махнеш от огъня добавяш натрошено сиренце. Като сервираш отгоре ръсиш червен пипер. Много хубаво става ако го сервираш върху препечена филийка и отгоре пресно магданозче  Grinning

И с лук става мноооого вкусно, но за мен това вече не е миш-маш, а друга манджа ("бъркано с яйца" му казваха бабите)

# 105
  • Мнения: 929
Каква е рецептата за миш маш Embarassed
......................и отгоре пресно магданозче  Grinning

аз слагам босилек вместо магданоз, придава му много приятен аромат

# 106
  • Мнения: 222
аз се сетих за още нещо - ориз с праз и домати  Peace

# 107
  • Мнения: 122
а незнам дали сте писали гъби с ориз, дроб сърма

# 108
  • София
  • Мнения: 13 209
И аз да добавя една рецепта. Видях я в гърция като гарнитура на печено месо, но аз лично я приготвям често като основно ястие:
 
Макарони с доматен сос и карамфил
 
Всъщност не е нещо много по-различно от обикновен доматен сос/запържени в олио или зехтин домати+черен пипер+сол+босилек/, но се добавят цели зърна карамфил. Аз лично ги слагам в соса, но може и при варенето на макароните/тогава е много по силна миризмата/. След това сварените макарони се изцеждат и слагат в соса малко да се запържат в него/1-2 минути/. Вкусът е много интерсен! Само пребройте зърната карамфил/около 10 броя/, за да можете да ги извадите всички преди консумация- чернеят и лесно се виждат, но е неприятно да се схрускат.

# 109
  • Мнения: 769
Фритата със спанак.

# 110
  • Мнения: 5 591
Много хубава тема.Ще я следя. Hug

# 111
  • Мнения: 5 591

nordina ,може ли рецептата?  bouquet

# 112
  • Мнения: 2 110
Повечето постни храни от рода на постно зеле, тиквички (с мляко, с ориз), боб, зелени супи са евтини. Може и да е 2 лева като сготвиш една тенджера, но като се има предвид, че ще я ядеш около 3 дена ...
Не трябва да се пропуска и поне по един плод на ден. Не знам колко стотинки излиза една ябълка, но щом искаш да е здравословно. Сега с идването на лятото всички зеленчуци и плодове ще поевтинеят много, така че всички техни комбинации (разпределени във времето като цена) ще са достъпни !
Освен ястията от зеленчуци, евтино е и:
- яйца по панагюрски ( с кисело мляко)
- качамак със извара и масло или леко запъжен в олио червен пипер
- пилешки кремвирши "Градус"
- черен дроб, може и други дреболии
- варени свински уши, поръсени с червен пипер, чубрица и черен пипер (много го обичам от малка заради хрущяла  )
- обожавам копривена супа (сега й е времето) , с моркови, картофи, магданоз и евентуано киселец, лапад. Подобна супа може да се направи и от спанак.
- див чесън. Много е полезен! Има го точно сега. Един голям плик струва 1 лев. Този плик ще го ядеш поне 5 дни, аз имам от миналата седмица. Аз ям направо измитите листенца към всичко, когато не ми се прави салата. Може да се сложи и в кисело мляко или върху филия с масло. Но е прекрасен и към всякакъв сандвич или хапка. Прочиства кръвта, главата, цялото тяло. 
- друго, което обичам от малка е нарязан задушен с малко олио стар лук ( да стане леко кристален). Сложен върху филия хляб, поръсен със сол и червен пипер. Вкусно ми е, не може да е ядене, но може да спаси някоя вечер.
- бъркани яйца с предварително задушен (стар или млад) лук
- разбира се, яйца с извара или всякакви зелении
- едно време са яли зелева чорба с праз и червен пипер (еветуално малко сланинка), но не знам дали има още, май не.
- картофи: нещо като яхния. Сварени на кубчета със сгъстен сос от червен пипер. Ако имаш морков или лук, добавяш. Става си яхнийка.
- варени картофи, с каквото ти харесва. С варени моркови или други зеленчуци можеш да си направиш пюре.
- попара със сирене (за по-евтино с извара и лъжица кисело мляко, за по-полезно вместо вода - чай) - обожавам я , но засища за кратко.
- постни лозови сърми
- всички ястия с ориз + (маслини, тиквички, домати и т.н.) Поне аз обожавам китайския ориз и на практика е евтина храна. Китайците не случайно го приготвят с всичко.
- салата, с каквото има. Най-често се получава доста засищащо. Например: изостанало едно доматче, парче краставица, с малко лук и половин кремвирш нарязан на кръгчета, а ако има и някоя чушчица. Засищащо и полезно. Принципът на китайците (които още от древността знаят какво е глад) - много различни хапки и неусетно става ястие.
Може и салата с маруля, магданоз, пресен лук и кисело мляко (ако можеш да нарежеш и няколко кубченца кашкавал - става супер)
Аз обичам сух таратор - 1 кофичка мляко (без да я изцеждам, дори добавям малко вода), с нарязани краставица и магданоз (копър), малко олио , сол и една филия хляб. Просто го обичам, независимо дали имам или нямам пари.



# 113
# 114
  • Мнения: 592
Преди няколко дена прочетох една рецепта за супа от картофи и праз. Бърза, лесна и моооого вкусна стана и съвсем не скъпа.

# 115
  • Мнения: 5 591
nordina ,благодаря за рецептата.  bouquet  bouquet  bouquet

# 116
  • Мнения: 179
Припомням и едно предястие, което е евтино, лесно и ефектно. Рецептата е от сайта - не помня кой я беше пуснал, но съм му благодарна.
Тиквички /или патладжан/, нарязани по дължина, се запържват леко /почти без мазнина/ на тефлонов тиган или на скара. Смесват се малко извара, сирене, съвсем малко майонеза /тук вариантите са многобройни - по избор и според това какво имате вкъщи/, чесън и копър. Слага се по една лъжичка от сместа в парченцето тиквичка, навива се на руло и се закрепва с клечка за зъби.
Вчера го правих заради една неофициална гостенка и колкото и малко смес да бях направила, след това ми остана за сандвич с препечена филийка. От две малки тиквички излязоха 10 хапки.

# 117
  • Мнения: 34
картофи с лимонов сок,сол,риган,чесън и олио на фурна.страхотна гарнитура и евтина  Money

# 118
  • Мнения: 222
а защо не и заеленчукови шишчета? здравословни и не чак толкова скъпи,одобено с този сезон  Peace

# 119
  • Мнения: 5 173
Ориз със собственоръчно набрани охлюви. Имаме килограми от тях, а не струват нищо като месо. 300 грама ориз, 1-2 глави лук, охлюви и подправки........голяма тава с ядене и то не постно.
Ти ме подсети.....мусака от охлюви, шницели от охлюви  и охлюви с бъркани яйца и пресен лук.
Рецепти ще може ли?  bouquet

# 120
  • Мнения: 222
сетих се и за пача!  Crazy

# 121
  • тук
  • Мнения: 510
тъй като аз от няколко дни лежа, моят мъж току-що приготви ориз със спанак и за да не е скучно, запече във фурната поръсено със сирене и домати на кръгчета ... стана бързо и изглежда много вкусно
снощи приготви картофи с грах, също доста икономично и вкусно
аз обикновено правя крем супи, когато искам да сме икономични - по малко от всички изостанали от това онова зеленчуци
не съм привърженик на тестените храни, въпреки че са много евтини- ние днес нямаме финансови проблеми, но когато преди години трябваше да пресмятам всичко пак предпочитах манджичка - има за повече хранения, а си е добре за стомаха

# 122
  • Лондон
  • Мнения: 403
Айде и аз тук за да взема рецепти.

# 123
  • Мнения: 80
Лучени кръгчета пане:

2-3 глави стар лук, нарязан на кръгчета
100 мл. бира
1 яйце
сол
чер пипер
брашно - 3-4 с.л

Прави се паста от изброените продукти по-гъсто от боза, потапят се кръгчетата и се пържат в сгорещено олио. Поднасят се със сирене.

# 124
  • Мнения: 61
Всичко с картофи.....
От малките разфасовки кайма за готвене(250гр.) може да се спретнат различни ястия - арабска пърленка,яхния с кюфтета,кюфтета по чирпански,супа топчета,гювечета с кайма...

# 125
  • Мнения: 222
... пълнени картофи с кайма

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 5 027
Ориз със спанак или лапад.
Различни варианти на тема картофи.
Варива: боб, грах, леща.

# 127
  • Мнения: 3 641
Най-евтиното и любимото. Цели пресни картофки пържено-задушени в зехтин, накрая добавям пресен чесън нарязан на ситно копър. Вкусотия, а колко са ароматни Crazy

# 128
  • Мнения: 5 591
Всичко с картофи.....
 може да се спретнат различни ястия - арабска пърленка

LEILA BEL ,може ли рецептата?  bouquet

# 129
  • Мнения: 43
Често приготвям картофи на фурна по следния начин : картофите ги режа по-едро, слагам олио, сол, чубрица ( понякога и "Пикантина") и заливам с вода до половината на тавичката, за да може да станат хрупкави отгоре.

# 130
# 131
  • Мнения: 256
пилешки дробчета по селски

# 132
  • Мнения: 2 803
Като чуя евтино и веднага се сещам за боб, леща, зелен боб и грах, картофена яхния, мусака с Витабел и пълнени пиперки с ориз, картоф и морков.

# 133
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Коприва-каша, с ориз , руло Стефани, палачинки -все с коприва.
Сега  й е времето.

# 134
  • Мнения: 800
ризото с гъбки и кашкавал не излиза скъпо ; картофи на фурна; супички разни също не излизат скъпи;

# 135
  • Мнения: 2 803
Мусака от тиквички, бобени кюфтета, ориз със зеленчуци.

# 136
  • Мнения: 222
зеле на фурна  Peace

# 137
  • София
  • Мнения: 12 554
Пържен зелен лук с яйца.

# 138
  • Мнения: 46
домати с ориз

# 139
  • Мнения: 641
Любима манджичка през лятото – печени домати
Нарязани на кръгчета домати се редят в тавичка предварително намазана със зехтин или олио. Върху доматите се слага разтрошен сух хляб и отново се поръсва с мазнина. Преди да се сервира се поръсва с връзка магданоз. Вървят със сиренце и айрян

# 140
  • София, Смолян
  • Мнения: 106
 Whistling

# 141
  • Мнения: X
Почти всички постни манджи които се сещам са евтини,но понеже моите мъже са предимно месоядни се налага да им готвя  често и месо.Като има пари е лесно,но като е "кризисно " положението минавам на варианта пилешки фенери и рагу/телешко или свинско-това са костите,след обрязване на филето...ако пък има и от опашната част-още по-добре/.Сварявам в херметическата тенджера,обезкостявам/и понеже нямам нерви всеки път-правя го наведнъж с по-голямо количество и после си замразявам от свареното месо с бульона в кутийки във фризера/.От бульона стават страхотни супички/особенно телешката е чудна...с малко нарязани на едро зеленчуци става и разкошно телешко варено/,месото  пък запичам с ориз или зеленчуци на фурна,свинското става и със стар фасул.........Други евтини ястия /пак за месоядни/ са мусака,супа топчета,сарми/със зелеви листа/спагети с кайма и доматен сос,кюфтета със сос.......И наблягането на пресните салати/вече цените на зеленчуците стават поносими/,доста облекчава бюджета и се отразява добре на фигурата.

# 142
  • Мнения: 122
принцеси

# 143
  • Мнения: 99
Пиле фрикасе, прави се само с една гръдна пържолка, около 2-3 лв.
Ориз със зеленчуци, може само с лук и морков, или с тиквички...

# 144
  • Мнения: 5 770
Арпа! Вид макаронено изделие ,много е вкусно!

# 145
  • Мнения: 490
печени картофи . Цели необелени картофи ги измивам добре и салгам в тава ( не е нужно да се намазва тавата  смазнина ) пече се в силно загрята фурна ,докато кората се зачерви. Аз опитвам с вилица дали са готови:)
Тези картофи може да се ядат със всичко- като основно ястие или гарнитура към нещо

Общи условия

Активация на акаунт