Примерна схема на захранване (12)

  • 28 821
  • 471
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 153
Бамята -заради власинките може да дразни,по-добре в по-късна възраст  Peace
Туранага, под по-късна възраст след 1 год. ли имаш предвид?
П.С. Не очаквах някой да нае нещо за бамята - тя е толкова специфична, изненада ме:)

# 31
  • Мнения: 8 242
Бамята -заради власинките може да дразни,по-добре в по-късна възраст  Peace
Туранага, под по-късна възраст след 1 год. ли имаш предвид?
П.С. Не очаквах някой да нае нещо за бамята - тя е толкова специфична, изненада ме:)
Аз никак не я обичам.. Много ми е лигава  Sick
Ама понякога слагам в гювеч като готвя, та се закача и малкия да хапне.. Ама опрдеелено беше след годинка, че и след 2 може би дори, когато съм дала такова нещо Simple Smile

# 32
  • Мнения: 1 153
И аз не я харесвам много бамята, но таткото ни е луд по бамя и само ме майтапи кога ще давам и на Боби. Та питах, че да знам Laughing

# 33
  • Мнения: 5 602
Туранага, под по-късна възраст след 1 год. ли имаш предвид?

Мисля,че е въпрос на лична преценка,аз съм давала супа,в която има бамя -просто не сипах от нея,към 1,5г. Бих дала след  2 г. да опита,но това е мое мнение. Според мен по-добре по-късно,отколкото рано  Peace
П.с.И аз я обичам много  Peace

# 34
  • Мнения: 1 449

Бамя
- възраст 10-12 м.
- няма много подходящи начини за приготвянето й в по-ранна възраст
- не е в списъците със силни алергени
- средноцелулозен зеленчук
- категорично се избягва при чувствително стомахче
- опасност от задавяне, ако не е сготвена добре или се предлагат парченца
- съдържа високо ниво на оксалати (подобно на спанака)
- много добър източник на витамини А и В, също витамин С и калций
- предлага се добре задушена с други зеленчуци или в супа (може да се маринова за кратко с вода и оцет преди готвене)

# 35
  • София
  • Мнения: 137
Косе Босе, много благодаря за отговора!  bouquet

А ако реша да карам по моята схема - плодове-каши-месо, 2 плода и 2 каши малко ли са или трябва поне три плода и три каши да въведа преди месото?

# 36
  • Мнения: 1 449
2 плода и 2 каши са достатъчни.

# 37
  • Мнения: 3 181
Редовно ви чета, когато имам време, досега се справях със захранването, но вече имам въпрос, съжалявам, ако има такъв отговор, нямам време да търся. Синът ми е на 9 месеца и 24 дни. Захранваме се от 5-я месец. От 24 дни захранвам с глутен:давала съм овес, ръж и пшеница. По колко пъти на ден мога да давам глутен? Досега давах само сутрин, мога ли да го използвам и в следобедната каша? Благодаря

# 38
  • Мнения: 693
Моля за съвет!

Въвела съм каша за 10 дни, картоф за 7 дни, тиква за 5 дни.
Започнах и моркова вече 3-ти ден и след всяко хранене (около час и половина) повръща жестоко  Cry предполагам, че е от нитратите в морковите, защото си правя пюрето в къщи.  Rolling Eyes

Въпросът ми е какво да правя сега??? Да спра моркова и да въведа утре пащърнака, един ден да дам каша или катроф и на следващия да пробвам с купено пюре от моркови - дали може да има непоносимост към морковите изобщо, защото още с първта лъжичка прави позив за повтъщане, но после свиква и си изяжда всичко. Или пък да спра със зеленчуците и да започна плодовете - може целулозата да не и понася, имаше и поблеми със стомахчето (диагнозата и беше колит), може да е много чувствителна  ooooh!

Вече и аз се обърках  Crazy

Ще се радвам на бързи отговори  Hug

# 39
  • София
  • Мнения: 2 381
За изчакване на зни - не знам, може би е добре да изчакаш и да му дадеш нещо познато за стомахчето за 1 - 3 дни. НО пробвай с купено пюре от морков - напр. на ХИП. Една мама беше писала, че от купени моркови за дом. пюре бебчо се е обринал. Моят бебок се обрина от пюре с пилешко на една марка, но сега с пюретата на ХИП е ок.

# 40
  • Мнения: 1 153
Косе Босе, благодаря за коментара за бамята! Вече не се изненадвам от безкрайната ти инфорамция:)

# 41
  • Мнения: 840
Косе Босе, сърдечно ти благодаря.
Реших да предлагам месото през ден. Давам домашни пюрета и на 120 гр зеленчук ми се пада по 20 гр месо. Това е доста повечко от 8-те % на готовите пюрета.

# 42
  • Мнения: 1 449
... броколи и авокадо ...
Да ги замразя докато дойде време за приготвянето им
или
сега да ги приготвя и после да замразя?

Авокадото се дава сурово - дори в началото на захранването.

На 6 м. вече може да се предложи. За начало - пасирано, а след това само намачкано с вилица (ако е добре узряло, лесно се получава мека кремообразна смес дори само с намачкване; иначе има нишки и е по-добре да се пасира).

Може да се замразява - това е на теория и от бебешки рецепти, нямам опит. Издълбава се от кората и се замразява на четвъртинки или резени. След размразяването потъмнява леко, но това е нормално и е напълно годно.

Авокадото се комбинира добре с по-леките плодове – ябълка или круша в ранна възраст, защото съдържа много мазнини. В по-късна възраст става чудесна комбинация с извара примерно. Ако се комбинира с други плодове, добре е да бъдат по-сладки и по-ароматни, за да придадат по-плодов вкус на сместа – самото авокадо е доста неутрално. Може да се съчетае с банан, но става доста калорична и нелека смес.


Броколи - може да се замрази без проблеми.

По-добрият вариант е зеленчуците да се замразяват сурови. После се слагат директно в леко вряща вода или на пара - не се размразяват преди готвене, за да не се губят много витамини. Конкретно за броколито е важно да не се готви дълго, а да се махне от огъня след като започне да губи яркозеления си цвят с цел запазване на повече витамин С.

От друга страна, в началото на захранването е по-удобно да се приготвят малки порции вече сварени и пасирани зеленчуци, така че може да ползваш и този вариант. Разликата е, че сварените замразени зеленчуци имат по-малка трайност (3-4 месеца), а суровите замразени се съхраняват доста по-дълго. В случая това не те касае - избираш или по-здравословния, или по-практичния вариант.

Сварените или пресните зеленчуци е удобно да бъдат замразени във формички за лед. После ползваш толкова кубчета, колкото прецениш.

# 43
  • Мнения: 1 449
кашкавалът има ли някакъв особен принос и значение за храненето, по-различни от тези на сиренето?
Не.

... глутен ...
Досега давах само сутрин, мога ли да го използвам и в следобедната каша?
Може. Моментът е напълно подходящ – предвид етапа на захранване, последователността на въведените зърнени храни и нуждите от разнообразно калорично хранене на тази възраст.


нали пюрето се дава преди АМ

Засега може първо млякото, после пюрето.
Така се гарантира, че детето получава достатъчно мляко.
С напредване на захранването и в зависимост от това дали детето е активно кърмаче или на АМ - има различни подходи, но млякото остава най-важната храна до 1 год.

При деца на АМ лесно може да се види колко мляко пият за деня. Ако количеството е достатъчно (поне 600-700 мл за възраст 6 м.), тогава на едно от храненията може да се дава първо пюре и после АМ или да се сложи АМ в храната. По същата логика се решава кога да се замести изцяло шишето с пюре или каша - заместването не изключва добавяне на АМ в храната, а означава, че се маха самото шише.

При кърмачетата е силно препоръчително първо да се предлага кърмене, после пюре. Този вариант е удачен до 1 год. или поне до 9 м. Детето суче колкото желае поне до въвеждането на второто хранене за деня и само регулира количеството поета твърда храна.

По този повод има доста проучвания, цитирани от СЗО и не само, според които няма определящо значение дали първо се дава кърма/АМ или пюре. Храненето е строго индивидуално, тъй като в тази крехка възраст влияят много фактори. Но въпреки това препоръката е да се дава първо мляко, после твърда храна, особено в началото на захранването. После се преценява според обстоятелствата: 1) кърмачетата спокойно могат да останат на режима „кърмене+хранене” до 12 месеца или поне до 9 месеца; 2) при децата на АМ твърдата храна измества по-бързо биберона, но не за сметка на нужното мляко.

# 44
  • Мнения: 1 629
Косе Босе,  при нас запека се влошава, а се появиха и колики Sad Поради тази причина временно преустнових даването на пюрета/тиква,картоф,круша/ Мисля да изчакам още, но не знам след колко време да пробвам отново, как мислиш един месец дали ще е достатъчен?
И друго да те питам за чувствителни стомахчета по подходящо ли е да се започва с каша, ако да моля те препоръчай ми, коя ще е най- добре за бебе с  колики и запек.

Общи условия

Активация на акаунт