Кой обича приказки?

  • 52 628
  • 731
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 268
Щом има детски отдел, има и детска библиотекарка, предполагам. Не е ли нейна работа да чете приказки и не й ли влиза в задълженията?  newsm78
Което не изключва доброволческия ентусиазъм, разбира се.



блажка,за пръв път чувам,че библиотекарката е длъжна да чете приказки.Интересно кой ще обслужма клиентите на библиотеката тогава?Само не ми казвай,че в  usa е така,защото няма да ти повярвам.
А относно инициативата на Василиса-прекрасна като нея. Simple Smile

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Стефани, не само е така, ами и в някои магазини за книги предлагат такава екстра Grinning Не само в САЩ, в Европа тоже.

# 47
  • Мнения: 3 268
Бу,съгласна съм,но със сигурност тази екстра се изпълнява от някой,специално нает за целта.как иначе ще си върши добре работата,трябва да се раздвои.

# 48
  • Мнения: 5 877
Е хайде, по принцип винаги са поне две библиотекарки, не е толкова трудно едната да приема картоните със записаните книжки, другата да чете за един час.
Още повече, че вероятно става въпрос за библиотеки, в които данните на книгата се четат с баркод-рийдър, картите на читателите също са електронни.
Ползвала съм библиотека, която работеше 24 часа, от които само 8 с библиотекар - през останалото време въвеждаш кода на вратата, влизаш, избираш си книги, записваш си ги и оставяш картончето на определеното място.

Друг е въпросът, че няма да намирам махна на библиотекарките на детския отдел, защото и без друго са бяла врана, в смисъл - никъде другаде няма капка подобна инициатива, дори и толкова.

# 49
  • Мнения: 3 491
Щом има детски отдел, има и детска библиотекарка, предполагам. Не е ли нейна работа да чете приказки и не й ли влиза в задълженията?  newsm78
Което не изключва доброволческия ентусиазъм, разбира се.



блажка,за пръв път чувам,че библиотекарката е длъжна да чете приказки.Интересно кой ще обслужма клиентите на библиотеката тогава?Само не ми казвай,че в  usa е така,защото няма да ти повярвам.
А относно инициативата на Василиса-прекрасна като нея. Simple Smile
Абсолютно основно задължение е. (Това дали ще ми повярваш или не - не е моя отговорност. А и един поглед върху обявите за работа за детски библиотекари в САЩ би дал много добра представа). И не само веднъж седмично. Освен това не само чете, ами и и прави апликации и проектчета след това по темата на книгата или книгите (защото обикновено се четат три книги за възрастова група 3-5г. например, като четенето се редува с песни). Когато не е "в клас" с децата, си подготвя уроците за следващото четене, измисля проекти, поръчва нови книги, кани разни гостуващи артисти (ако средствата позволяват), прави тематични изложби, или помага на децата с литература. Ако може да свири на китара и да пее, го прави, имам една такава колежка, и това е червена точка в досието й.  Simple Smile
Хората, които издават и приемат книгите, по принцип не са библиотекари, те са "обслужващ персонал" и обслужват и деца, и възрастни, но детската библиотекарка трябва да знае как се прави това, за да им помага, в случай на нужда. В по-малките библиотеки всеки трябва да поназнайва от всичко, защото се случва някой да се разболее, да е в отпуска, и т.н., или просто да е зает с някоя друга програма. Но не мисля, че се стига до ситуации нещо да бъде смъкнато от календара, защото няма кой да го прави.
Има и доброволци, разбира се, обикновено ученици, те и без това имат задължителни часове обществено-полезен труд - помагат с подготовката на материали за проектите, регистрират деца за лятната програма за четене, и т.н.
Просто структурата на библиотеките е по-различна, очакванията на данъкоплатеца също може би, и съответно задълженията по-различни.
А инициативата на Василиса пак да кажа, че е чудна - радвам се, че потръгна.  bouquet

# 50
  • Мнения: 3 268
Да бе,и за 300 лв заплата да трябва и да четат-.Малко прекалено ми се вижда това.Тая работа,дето я казваш за Америка може и така да е,ама колко е заплатат на тези жени?Ти направо ги изкара всеможещи и всезнаещи.

# 51
  • Мнения: 3 491
Да бе,и за 300 лв заплата да трябва и да четат-.Малко прекалено ми се вижда това.Тая работа,дето я казваш за Америка може и така да е,ама колко е заплатат на тези жени?Ти направо ги изкара всеможещи и всезнаещи.
Не са високи заплатите. Но работата е държавна и регламентирана като време.
Аз казах какво правят, без да ги определям нито като "всеможещи", нито като "всезнаещи". Вършат си работата, и толкова. Как се нарича това - зависи според аршина, с който се мери, и според очакванията.

# 52
  • Мнения: 463
Юлке, аз се включвам. Пиши ме в списъка!

# 53
  • Мнения: 3 161
Чудесна идея, Василиса. Записваме се да дойдем тази събота и следващата да слушаме. Можеш да разчиташ на мен и за четене. Ентусиаст съм за такива идеи и правим подобни неща с майки.

# 54
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Бавно и полека правя график, скоро всички ще го получат. Grinning
Миналата събота бе осъществен първия опит на приказкочетене. Успешен и поучителен за мен. Laughing Но така е - ще се учим в движение.  Party
Освен двата ми трола имаше и още една млада, много симпатична госпожица.  Grinning Вече се беше разчуло, че приказка няма и все още публиката е малко. Та не се чудете, ако никой не се яви - възможно е. Тепърва ще набираме скорост и приказкопочитатели. bowuu

Другото, което искам да обсъдим тук е какво може да се прави в този час на приказката.
Няма деца, които ще седят кротко и мирно цял час и ще слушат приказки. Тоест, трябва да даваме и нещо отгоре.  Laughing От библиотеката ще осигурят моливи и хартия, а може да помислим и за други забавления (разбира се, свързани с книгите).
Нашата цел е да сдобрим децата с книжките. Да ги научим, че четенето е забавно. Да им покажем, че има място с много, много книжки, където винаги са добре дошли.

П.П. От общината вече са обещали основен ремонт на Детския отдел.  Grinning

# 55
  • Мнения: 516
Моите колежки в детския отдел дори правят театрални постановки.  Grinning

# 56
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Моите колежки в детския отдел дори правят театрални постановки.  Grinning
Ама те са професионалистки, а ний - аматьори.
И това може, де. Аз имам кукли-петрушки, може да спретнем нещо.
А може и една хубава гоненица, има място.  Joy С книжка под мишничка.  Party

# 57
  • Мнения: 516
Не можеш да си представиш, колко интересни неща могат да се правят в една библиотека. Ако имате нужда от идеи, мога да ви помогна.  Simple Smile
Уф, не мога да не се похваля с колежката : http://www.librousse.bg/child/gallery/image_full.php?id_alb=10&id_img=248

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 12:53 от Донa Флор и нейните двама мъже

# 58
  • Мнения: 958
Ами срам не срам, запишете ме и мен доброволец. Чета правилно, нямам говорни дефекти, но не съм най-артистичната.
Затова пък, имам ясен и висок глас, и едно диване, което някак си трябва да поместя между децата  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 307
Чудесно начинание. Чак сега го виждам. Ако имаше такова мероприятие в Пловдив, с удоволствие бих се записала, но сега ми е далече.

Общи условия

Активация на акаунт