Турски език за начинаещи

  • 151 350
  • 450
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 917
bilgisayar
is. инф. компютър.

sandalye
is. стол, кресло; прен. висока длъжност, пост.


is. работа; дело; служба, професия; действие, практика, труд; произведение, изделие

Предполагам, които можеш да ги преброиш, са броими  Thinking

# 421
  • Мнения: 917
2. Наставки за място –da /-ta   –de/–te /местен падеж/. На български се превежда в, на. 

След съгласните f, s, t, k, ç, ş, h, p   da става ta, а de – te.

За да запомните по-лесно кои са тези съгласни е измислена една фраза - Fıstıkçı Şahap. Както се вижда тази фраза съдържа всички тези съгласни. Fıstıkçı означава човек, който продава фастъци, а Şahap  е име.

masa – masada
deniz – denizde
mutfak - mutfakta
İstanbul - İstanbul´da



Извинете, но искам да попитам за çanta, şapka не стават ли: çantada, şapkada /както е при masada/

Присъединявам се към това питане. Като се има предвид правилото на оня с фъстъците, защо masaDa, а не masaTa? newsm78
Защото завършва на а  Hug

# 422
  • Мнения: 223
Благодаря  bouquet  bouquet  bouquet

# 423
  • Мнения: 917
от речника ги взех  Blush Blush Blush
само sandalye сме учили тук, но аз още не мога да го запомня  Confused
все ми звучи като сандал и тва си е  Confused

# 424
  • Мнения: 23
аз не мога да разбера и срам не срам ще питам  Embarassed
кога трябва да е Da/ta  и кога да завършва думата на de/te - когато е в изречение се ориентирам, но само в дума не мога  Embarassed

# 425
  • Мнения: 223
Аз ги пиша по 5, а понякога и повече редове... Моите колеги си пият кафе през свободните часове, аз зубкам... На мен ми е трудна произношението... Хубаво ще е по-нататък някакви елементарни текстове да ни дават да четем и превеждаме... Имам чувството, че с тези окончания съвсем ще се омотам... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Английският ми се вижда много лесен, в сравнение с турския... Ама съм се заинатила да понауча... Не искам пак да гледам като `бик в теменужки, като ми говорят, пък и аз да им говоря със знаци #Crazy #Crazy #Crazy

# 426
  • Мнения: 917
galika81  аз разбрах, че е както при -лер и -лар зависи дали ще е да/де
а ако завършва на фъстъка сменяш с та/те

steffi_k коя зодия си  Laughing работата ми е на компа и уча турския паралелно  Laughing
турския засега ми е в пъти по-лесен от английския Crazy

с теменужките не мога да спра да се хиля  Joy Joy Joy

# 427
  • Мнения: 223
Аз съм зодия Водолей, скоро имах рожден ден на 29.01. Иначе сутринта съм в училище, а след обяд ходя в една фирма за производство на марли, бинтове, сетове за хирургия и т.н, където превеждам разни неща и върша част от секретарската работа. Иначе наистина е много гадно като отидеш някъде и не разбираш езика... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 428
  • Мнения: 4
1. На мен тази табличка много ми помага при тези окончания.
ГЛАСНИ          ПОСЛЕДНА СЪГЛАСНА               НАСТАВКА                ПРИМЕР

а, ı ,o, u                                                            - da                    okulda – в училище
                            звучни     
e, i, ö, ü                                                           - de                    evde- вкъщи
         
         
а, ı ,o, u                                                           - ta                     sokakta – на улицата
                             беззвучни     
e, i, ö, ü                 (Fıstıkçı Şahap)                        - te                     ofiste - в офиса

2. Аз всъщност питах за тези "чанти и шапки", защото точно по правилата и изхождайки от "масада" те също трябва да са са "да" накрая в местен падеж.

# 429
  • Мнения: 4
Стефи, аз също съм с активен език английски, но турския ми се струва по-лесен - просто се абстрахирай от това, че си учила друг език и седни да учиш турския с празен лист  Simple Smile Не че съм напреднала с турския  Sad. Ама се надявам, че като натрупан пасив от думи и граматика нещата ще си дойдат на място  Simple Smile

# 430
  • Мнения: 223
Наистина проблема ми е, че все го сравнявам с английския... На времето се бях хванала да уча немски, но се отказаах, защото постоянно го бърках с английския. Този път съм решила обаче да съм сериозна докрай... smile3529

# 431
  • Мнения: 917
Сигурно, аз нещо не виждам, ама къде ги има с таnewsm78

Къзлар пуснах втората тема тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=369869.0,
тъй като утре ще имам много работа и нямаше да мога да я направя

сложих граматиката досега и по-важните неща, но без думите, защото стана адски много Shocked

ако някой иска да го добавя или изкарам от списъка да каже

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 18:30 от Г-жа Шуши

# 432
  • Мнения: 573
Да не решите, че съм ви забравила!  Naughty

Последното домашно е да опишете дома си. Колко стай има, в кой стая какво има, какво няма и т.н. За каквото се сетите.

# 433
  • Мнения: 917
сакън недей!  Hug

имам въпросче  Crazy

Колко деца има?
Много.

Колко са децата?
14.

Има ли разлика в превода на турски?  Blush

# 434
  • наоколо
  • Мнения: 55
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт