Отговори
# 1 290
  • Мнения: 4 465
В интерес на истината Джонев не участваше в работната група когато бистрихме критериите.

Но накрая му се падна честта да ги включи в общия документ и оттук се появи погрешното впечатление че Сирма са ни направили правилата за прием.

Джонев е взимал отношение по по-процедурни въпроси: като жребия примерно. За квотния принцип нямам спомен - може също да е взел отношение, но това са неща, които в определена степен са свързани с техническото изпълнение на заданието. А какво пише в заданието - аз поне не знам.

Така че нека поне бъдем справедливи, дори и нещо да не ни харесва. Нека не убиваме вестоносеца все пак.

# 1 291
  • Мнения: 881
Didia, приемат ли се непроходили деца в яслите, или само в някой ясли? и ако да - как се отглеждат с другите ?

Това ме подсеща да питам отпадна ли границата при кандидатстване детето да е навършило 10 месеца?

# 1 292
  • София
  • Мнения: 1 555
В интерес на истината Джонев не участваше в работната група когато бистрихме критериите.

Но накрая му се падна честта да ги включи в общия документ и оттук се появи погрешното впечатление че Сирма са ни направили правилата за прием.

Джонев е взимал отношение по по-процедурни въпроси: като жребия примерно. За квотния принцип нямам спомен - може също да е взел отношение, но това са неща, които в определена степен са свързани с техническото изпълнение на заданието. А какво пише в заданието - аз поне не знам.

Така че нека поне бъдем справедливи, дори и нещо да не ни харесва. Нека не убиваме вестоносеца все пак.



Ели (Hrisa) - Написах мнението си базирано на неговите изказвания и на впечатлението, което остава.  Peace Благодаря за разясненията. (и разбира се тук коригирам предишното си мнение за съставянето на регламента)  Peace Продължавам да отстоявам позицията си, че Сирма е просто изпълнител и не трябва да има тежест при взимане на решенията пък били те и по-процедурни. Т.е. могат да изкажат мнение от техническа гледна точка - т.е. да изкажат мнение как би могъл да се направи жребият, дали би могъл да бъде достатъчно прозрачен и т.н. Обаче не и дават мнение по въпроси дали е удачно да бъде използван той за класиране на децата.  Peace Пък даже и да искат по-голяма тежест  при взимането на решенията от тази на другите заинтересовани страни.  Laughing

Все пак важно е да се съставят критерии, които да класират децата по-възможно най-справедлив начин, а не критерии, които да пасват на ИС.  Peace

Това е, не съм искала да разпалвам страстите.  Peace

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 12:21 от Ивон

# 1 293
  • София
  • Мнения: 1 555

Не знам от страна на общината какви експерти е имало, от страна на родителите участваха хора с различни специалности и положиха много усилия, за да представят и защитят решенията на проблемите, повдигнати в тази и предните две теми.

Цитат
Все пак тази ИС е помощно средство, а не цел.

Не ме разбирайте погрешно. Най-малко съм тръгнала да бистря отново критериите, имало е време, когато е могло да стане. Ясно ми е, че не могат всички деца да бъдат класирани, ясно ми е че не могат да удовлетворят всички. Мнението ми беше за г-н Джонев, някои от последните му изказвания и ролята му в целия процес ...

# 1 294
  • Мнения: 51
някой може ли да пусне версия 9, за да видим все пак какво окончателно е дадено са разглеждане и утвърждаване от СОС?

# 1 295
  • София
  • Мнения: 537
Ивон, с цялото ми уважение: нещата, които казваш, принципно са верни, но реалността е доста различна. Ако Сирма имаха нормално задание, с добре описана функционалност, което еднозначно да описва КАКВО трябва да прави системата, то ние хич нямаше и да знаем името на г-н Джонев. За него щеше да остане само решаването на техническия въпрос, КАК да работи системата, така щото да изпълнява заданието. Само че вие да сте мернали тук някого от общината, от хората, които трябваше да напишат заданието, да ни е попитал някой от тях какво мислим? Тц.

Информацията за мненията и нуждите ни всъщност стига до общината по 2 канала:
- Активни родители като Плодовата фея, Лови-татко, Ели, щурчо ...
- Джонев, който също пише и чете тук. Не заради черните ни очи, разбира се,  а за да си свърши работата все пак и да си прибере дължимото, предполагам.

Тъй че не го разпъвайте на кръст човека, той върши и работа, която не би трябвало да е негова. Прави грешки и си личи, например по идеите за активация на кандидатури на р.д., по неразбраната разлика пост/наст адрес..., ама който не работи, той не греши. В този ред на мисли, общината най-малко греши... Ако имате конкретни коментари по критериите, пишете ги колкото може по-аргументирано и не-емоционално, може би така ще ни разберат по-добре. Макар че мандалото за версия 9 хлопна вече, та не знам има ли смисъл да се пише повече.
някой може ли да пусне версия 9, за да видим все пак какво окончателно е дадено са разглеждане и утвърждаване от СОС?
И аз бих искала да видим това

# 1 296
  • Мнения: 7 396
Didia, приемат ли се непроходили деца в яслите, или само в някой ясли? и ако да - как се отглеждат с другите ?

Това ме подсеща да питам отпадна ли границата при кандидатстване детето да е навършило 10 месеца?

   Границата от 10 месеца отпадна и сега е 3.Аз си мисля,че това е по-скоро за да може да кандидатства дете което през септември ще е на 11-12 месеца.В противен случай системата ще го изхвърли и няма да има право да кандидатства,не толкова,че някой ще си даде детето на 3 месеца на ясла.Условия зя отглеждане на толкова малки деца няма.
                Приемат се непроходили деца.Има кошарки , в които стоят когато другите деца имат занимания.През другото време персонала ги учи да ходят,поставя ги на гърне и всичко друго необходимо за отглеждане на дете в ясла.Аз обаче знам само един такъв случай за целия ми стаж. Laughing Или децата прохождат по-бързо /защото има ходещи и на 11 месеца в яслата/ или родителите се въздържат да ги дават преди да проходят.Не знам коя е точната причина. Embarassed

# 1 297
  • Мнения: 7 396
                         Изобщо не сте прави и дамата с трудовото право да ме извинява ,ама хич не е в час.-НЯМА такова условие майката да се върне на работа.Минали сме вече по този път.Детето беше настанено в ДЯ и след като дъщерята си намери работа тогава започнаха да и плащат 50%  от майчинството като на работещ родител.Пълно майчинство и се плащаше докато си търсеше работа.Чл.54 /ако не се лъжа/ от КСО - там е записано "ако детето не е настанено на пълна държавна издръжка" Не претендирам за точност на цитата,но е така. Peace Ходила съм в НОИ по въпроса.
Didia, наистина много теми се изписаха по въпроса. Откакто промениха текста в наредбата много хора изгоряха и връщаха пари. Въпрос на тълкуване е и разбира се в повечето случай НОИ си прибират парите. Това, че има минали между капките не означава, че за всички е така. В общият случай наредбата важи за всички държавни заведения.

                        Анна, какви минали между капките??? Цитирах ти по-горе точния член и алинея от настоящия Кодекс за социално осигуряване.Действащ в момента .И съвсем ясно е записано .....НЕ СЕ ИЗПЛАЩА ,АКО ДЕТЕТО Е НАСТАНЕНО В ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА.
                        ОДЗ-тата,яслите и ЦДГ-тата все още не са на пълна държавна издръжка и децата ни не са единствено грижа на държавата.Така,че не заблуждавайте майките имат право да си дадат децата на ясли и да ходят на работа,като получават 50% от майчинството си към заплатата.Докато си търсят работата никой не им спира майчинството,да не коментирам,че и детето им може да не е на ДЯ защото е болно в момента.Самото записване не значи моментално спиране на майчинство и никъде няма такова основание.Записването става през май , а тръгването през септември .През това време вие без майчинство ли си седите в къщи?Не по ваша воля детето е в къщи и вие не сте на работа.Пък отгоре на това някой и да ви вземе парите/те и без това са мизерни/
                        Мъжа ми е адвокат .Ако някой ви е изманипулирал не виждам на кого е спестил тези пари. Sick При застъпване на двете майчинства НОИ спря парите на дъщеря ми за първото дете,защото била в отпуск.Да,ама - НЕ.Не е била в отпуск ,а отсъства с болничен лист .Едно е допълнителен отпуск за отглеждсане на малко дете до 2 години ,а съвсем друго е болничен лист за бременност и раждане на дете.Така,че мъжа ми се разбра с шефа на НОИ за 2 минути и изплатиха на дъщерята майчинството за първото дете до 2 години и то на куп за времето през което беше спряно.То иначе като излезете болнични в работата си трябва да ви спират и 50% майчинство.Не получавате толкова много и за това си търсете правата и не се оставяйте да ви лъжат.Имате нет и може сами да си прочетете КСО-то.Това е нормативен документ Кодекс и важи за всички,а че понякога неграмотни служители го тълкуват си е друга тема на разговор.Аз обаче нямам намерение да им се подчинявам и да не смея да потърся правата си и тези на децата ми.

# 1 298
  • Мнения: 4 465
В новия регламент възрастта е определена от 10 месеца. Попитах дали това не противоречи на новата постановка за деца от 3 месеца. Тълкуването е че може да се приемат и деца от 3 месеца, но не е задължително това да е долната граница. Т.е. СО решава че за ДЗ на нейна територия минималната възраст е 10 месеца.

После прочетох и текстовете и ми се видя че логиката е вярна. Мисля че се дава възможност на отговорните органи да решат да приемат деца от 3 месеца, но не ги задължават.

Моля ако греша да ме поправите.

# 1 299
  • Мнения: 7 396
В новия регламент възрастта е определена от 10 месеца. Попитах дали това не противоречи на новата постановка за деца от 3 месеца. Тълкуването е че може да се приемат и деца от 3 месеца, но не е задължително това да е долната граница. Т.е. СО решава че за ДЗ на нейна територия минималната възраст е 10 месеца.

После прочетох и текстовете и ми се видя че логиката е вярна. Мисля че се дава възможност на отговорните органи да решат да приемат деца от 3 месеца, но не ги задължават.

Моля ако греша да ме поправите.
          Не грешиш,но ако майка на дете на 3 месеца реши да кандидатства нямат мотив да и откажат кандидатстване.Ето нашия случай - когато малката кандидатства беше на 3 месеца /януари 2007/ родена е октомври 2006 - та.Тръгна на ясла /ходеща и бърбореща / през септември 2007 когато беше на 11 месеца.Ако системата беше въведена и имаше ограничението от 10 месеца нямаше да може да кандидатства.Точно по тая причина мисля ,че въведоха 3 месеца за старт.Така кандидатстваш на 3 месеца и ако те приемат тръгваш на 10-11.

# 1 300
  • гр.София
  • Мнения: 4 157
 Ето ви от подфорума на СНБМ

София

         Re: Ясла и майчинство?
« #47 Понеделник, 01 Декември 2008, 20:05 »   

 

 чл.53 от КСО Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 /обезщетението при отглеждане на малко дете - 220 лв. в момента/не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".
и още
Съгласно чл.46 ал.7 от Наредбата а работното време почивките и отпуските  отпускът по чл.164 от КТ /отпускът за отглеждане на дете до 2 години/ се прекратява и когато:
.....2. детето бъде настанено в детско заведение;..... това означава ясла, детска градина, за които се дължи такса
Тогава майката трябва да уведоми работодателя, че детето ходи на ясла или градина и той да прекрати отпуска.


Ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка не се изплаща обезщетението при неизползване на отпуск за отглеждане на малко дете т.е. 50% от обезщетението за отглеждане на малко дете /110 лв. в момента/
чл. 54 от КСО Обезщетението по ал. 1 и 2/Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете т.е. 50% от обезщетението за отглеждане на малко дете/ не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".

# 1 301
  • София
  • Мнения: 8 933
                        Анна, какви минали между капките??? Цитирах ти по-горе точния член и алинея от настоящия Кодекс за социално осигуряване.Действащ в момента .И съвсем ясно е записано .....НЕ СЕ ИЗПЛАЩА ,АКО ДЕТЕТО Е НАСТАНЕНО В ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА.
                        ОДЗ-тата,яслите и ЦДГ-тата все още не са на пълна държавна издръжка и децата ни не са единствено грижа на държавата.Така,че не заблуждавайте майките имат право да си дадат децата на ясли и да ходят на работа,като получават 50% от майчинството си към заплатата.Докато си търсят работата никой не им спира майчинството,да не коментирам,че и детето им може да не е на ДЯ защото е болно в момента.Самото записване не значи моментално спиране на майчинство и никъде няма такова основание.Записването става през май , а тръгването през септември .През това време вие без майчинство ли си седите в къщи?Не по ваша воля детето е в къщи и вие не сте на работа.Пък отгоре на това някой и да ви вземе парите/те и без това са мизерни/
                     
Didia, не ми се спори, в новата наредба отпадна "на пълна държавна издръжка", така че това определено включва ОДЗ-та и ЦДГ-та. Ходят ли на работа-получават 50%, ако не ходят определено им спират майчинството.

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 15:52 от Aннa

# 1 302
  • Мнения: 7 396
                  И на мен не ми се спори ,но мразя някой като си навие нещо на пръста и да го повтаря безкрай.
                  ВИЖ КАКВО ТИ Е ПИСАЛА blanc !!!

                 ЦИТИРАМ : чл. 54 от КСО Обезщетението по ал. 1 и 2/Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете т.е. 50% от обезщетението за отглеждане на малко дете/ не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програмата "В подкрепа на майчинството".
           
              Не се изплаща ...ако детето е настанено  в детско заведение на ПЪЛНА държавна издръжка!!
               Отвори си КСО и си направи справка  чл.54 Говорим за майки,които си дават децата и тръгват на работа !

# 1 303
  • Мнения: 1 195
от това което прочетох не останах с впечатление че има значение местожителството на детето.
При нас проблема е следния, имаме детска драдина, която е в съседния двор, входа на детската градина е от към нашия вход, смятам че би трябвало детето ми  поне да има някакво предимство Rolling Eyes Все пак по цял ден децата си играят почти  в двора ни Twisted Evil
Е хубава работа! Как може да искате предимство само защото имате градина в съседство? Каква заслуга имате за това?  Crazy Това вече са пълни глупости!  Naughty

мисля че въпроса ми не беше отправен към вас. И не смятам че е нужно да ви давам обяснение имам или нямам заслуга за това.

не мисля че е нужно да се нападаме едни други. По добре тази енергия да я насочим към общината заради която половината деца не могат да тръгнат на ясла т.к. помещенията не се ползват за тази цел. До скоро част от въпросната ДГ за която говоря беше фитнес център, а доста от тях все още не се използват с целта за която са стоени!!!

# 1 304
  • гр.София
  • Мнения: 4 157
 Дидиа, а член 46 прочете ли?
 
 Според член 54-не ти дават  50те%,които иначе ти се полагат, ако не си изразходвала цялото майчинство.
Въпросът беше-връщаш ли се на работа,ако детето ти е прието в ясла или седиш вкъщи и взимаш още майчинство.

 Къде се наврях,дето не разбирам много Joy Ама се опитвам да чета.

Общи условия

Активация на акаунт