Множественото число и обезличаването на майката. Пр. [i]НИЕ[/i] акаме в зелено!?

  • 16 212
  • 323
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 1 197
Хайде моля, майките от провинцията, проумейте най-сетне, че се казва ПРЕЦЕНЯВА, а не ПРЕЦЕНЯ!!! Много често срещана грешка
Това беше адски тъпо.

# 301
  • София
  • Мнения: 2 271
Хайде моля, майките от провинцията, проумейте най-сетне, че се казва ПРЕЦЕНЯВА, а не ПРЕЦЕНЯ!!! Много често срещана грешка
Това беше адски тъпо.
Да, тъпо е да го изкажеш по този начин, но е истина  Simple Smile

# 302
  • Мнения: 2 374
Хайде моля, майките от провинцията, проумейте най-сетне, че се казва ПРЕЦЕНЯВА, а не ПРЕЦЕНЯ!!! Много често срещана грешка
Това беше адски тъпо.
Просто тук вече се пишат неща,които не са по темата отдавна.

# 303
  • Мнения: 2 171
Хайде моля, майките от провинцията, проумейте най-сетне, че се казва ПРЕЦЕНЯВА, а не ПРЕЦЕНЯ!!! Много често срещана грешка
Това беше адски тъпо.
Да, тъпо е да го изкажеш по този начин, но е истина  Simple Smile

Да бе, самата истина Rolling Eyes. Те, горките провинциалистки, не знаят нито да говорят, нито да пишат. Добре че са софиянки, че да ги научат Sunglasses. И то ни в клин, ни в ръкав. Темата се изроди отдавна, но това се очакваше.

# 304
  • Мнения: 9 776
Хайде моля, майките от провинцията, проумейте най-сетне, че се казва ПРЕЦЕНЯВА, а не ПРЕЦЕНЯ!!! Много често срещана грешка
Това беше адски тъпо.
Да, тъпо е да го изкажеш по този начин, но е истина  Simple Smile
... Темата се изроди отдавна, но това се очакваше.

Като всяка тема, минала десетте страници ooooh!...

# 305
  • Мнения: 4 753
Хайде моля, майките от провинцията, проумейте най-сетне, че се казва ПРЕЦЕНЯВА, а не ПРЕЦЕНЯ!!! Много често срещана грешка
Това беше адски тъпо.
Да, тъпо е да го изкажеш по този начин, но е истина  Simple Smile
... Темата се изроди отдавна, но това се очакваше.
Като всяка тема, минала десетте страници ooooh!...

Тя понеже е много смислена темата...   Laughing   Стана ясно вече, половината майки смятат, че няма обезличаване, а другата половина, че има... Е, и??   Thinking    Време е за изводите...

П.С. Поне да имаше анкета, за да се видят и процентите...

# 306
  • Мнения: 991
"Сега мама ще стопли...супата" вмест "Сега ще ти стопля супата",например
Така говорите ли?И ако да,с каква цел?

Аз говоря така понякога.  "Ела при мама", примерно. Не ме дразни, естествено. Нямам цел. Така ми идва. Сега като се замисля, може би инстинктивно, особено когато имаш първо дете, идва с осъзнаването на ролята ти като майка, един вид свикваш, че си мама вече. От друга страна, си има и чисто познавателна стойност за детето: учиш го как се нарича това нещо, дето се грижи за него.  Mr. Green



Инстинктът ти те води много вярно. Бебето много по-лесно разбира: "Ела при мама", отколкото "Ела при мен". Местоимението е много по-трудно разбираемо от малки деца, отколкото съществителното.

# 307
  • Мнения: 9 776
Тя понеже е много смислена темата...   Laughing   Стана ясно вече, половината майки смятат, че няма обезличаване, а другата половина, че има... Е, и??   Thinking    Време е за изводите...
П.С. Поне да имаше анкета, за да се видят и процентите...

Като повечето теми междувпрочем. Можем да пуснем тема: "Най-тъпа пускана тема". Има да се блъскат за класиране hahaha. Дано някой модератор се разходи насам и да заключи вече. Процентите са ясни.

# 308
  • София
  • Мнения: 2 271
...

Да бе, самата истина Rolling Eyes. Те, горките провинциалистки, не знаят нито да говорят, нито да пишат. Добре че са софиянки, че да ги научат Sunglasses. И то ни в клин, ни в ръкав. Темата се изроди отдавна, но това се очакваше.
Ами, истината е, че хората говорят на диалекта от родните си места. Но не е редно да пишат така.

# 309
  • Мнения: 1 045
Не съм изчела споровете,но мога да отговоря на въпроса по следния начин.
Говором в мн.ч.,защото повечето пъти е поставен въпрос в мн.ч.,всички питат слушкате ли,папкате ли и т.н.Аз съм забелязала че когато са ме питали бебчо слушка ли,аз отговарям в ед.ч,но когато питат слушкате ли,вече минавам в мн.ч.
Същото е и когато някой се обади по телефона и пита в мн.ч.за мен и мъжа ми,тогава пак е мн.ч.отговорът.Поне за себе си така съм си отговорила.
Какво значение има кой как пише и как говори.Това е въпрос не само на кой откъде е,но и на индивидуалност.Уважавайте индивидуалността на хората,тук не е курс по бълг.език и литература,има други места за интелектуални разговори. Peace

# 310
  • Мнения: 1 168
...

Да бе, самата истина Rolling Eyes. Те, горките провинциалистки, не знаят нито да говорят, нито да пишат. Добре че са софиянки, че да ги научат Sunglasses. И то ни в клин, ни в ръкав. Темата се изроди отдавна, но това се очакваше.
Ами, истината е, че хората говорят на диалекта от родните си места. Но не е редно да пишат така.
Разбира се! Но се чудя в София тогава на какъв ли диалект се говори, като е сборен пункт на цяла България! Но тези, които са мигрирали в столицата вече са станали толкова интелигентни, само поради този факт, че могат да дават акъл на провинциалистите. Нищо, че най-книжовно в България се говори в една дълбока провинция на доста километри от София. Е нищо де, чувството за превъзходство не винаги е лошо нещо hahaha

# 311
  • Мнения: 23 122
[
Разбира се! Но се чудя в София тогава на какъв ли диалект се говори.
На шопски,но това не значи,че така трябва да пишем,това имаше предвид Lara.Диалекти и акценти има много,във всяка една държава,но е редно да се пише на книжовния език,изучаван в училище.Факт е,че много хора са неграмотни и темата с правописните бисери прелива,не става въпрос за превъзходство.Лично аз бих си взела поука от подобни коментари,вместо да веднага да ме избива на чест. Peace
Дайте да върнем темата в релси. Grinning

# 312
  • Мнения: 2 171
Факт е,че много хора са неграмотни и темата с правописните бисери прелива,не става въпрос за превъзходство.Лично аз бих си взела поука от подобни коментари,вместо да веднага да ме избива на чест. Peace

Ами избива на чест, защото такава дискриминация като софиянци/провинциалисти, селяни/граждани и т.н., няма начин да не подразни много хора. И най-важното, не отговаря на истината. Най-неграмотно пишещият човек, който познавам е кореняк софиянец, от центъра на София. Така че такива обобщения не само не отговарят на истината, а са и абсурдни. Правописът няма връзка с диалекта, на който говори някой. Свързан е с това кой колко е внимавал в час Wink Peace.

# 313
  • София
  • Мнения: 17 592
Как не съм забелязала до сега, че в София се говори най книжовно.  Laughing

Доколкото си спомням за книжовен първоначално е бил приет Велико Търновския диалект...  newsm78 Може и да греша де, географията не е сред познатите ми области...

# 314
  • Мнения: 4 753
Факт е,че много хора са неграмотни и темата с правописните бисери прелива,не става въпрос за превъзходство.Лично аз бих си взела поука от подобни коментари,вместо да веднага да ме избива на чест. Peace

Хубаво де, но мислиш ли, че забележката в тази тема е правилна?? Как ще кажеш: В момента не мога да ПРЕЦЕНЯ, студено ли е навън?? или В момента не мога да ПРЕЦЕНЯВАМ....??   Thinking  Забележката не беше отправена към конкретен пост, а по принцип...

Общи условия

Активация на акаунт