Работна тема за кандидатстване за детска градина София- 3

  • 49 397
  • 1 136
  •   1
Отговори
# 1 035
  • Мнения: 7 447
Ето това в статията нещо ме смущава:
 За дете с постоянен адрес в София от 2 и повече години ще се дават 13 точки, за адресна регистрация в последните 2 години - 10 точки, а в последната година - 8.
Чудно ми е защо се гледа адреса на детето, а не на родителите. Нали идеята е да стимулираме тези, които си плащат данъците в София, а децата не са от плащащите данъци. Има доста деца родени в София и съответно с постоянен адрес в София, на които родителите все още се водят в съвсем друго населено място.
               Защото адреса на детето е този на родителите.На мен до колкото ми е известно новородено дете винаги се записва на адреса на един от родителите /ако двамата са с различна адресна регистрация/ или на адреса ,на който живеят двамата.Така,че детето никога до сега не е имало трети адрес при раждане.Това може да бъде само когато след раждането на детето някой от родителите си е сменил регистрацията.Въпреки,че и в документите за адресна регистрация има графа "деца под 18 год" та детето пак си върви с адреса на родителите.
               5 точки се дават при двама работещи родители.Ако единия не работи не получавате тези  точки.Презумцията е ,че неработещият може да си гледа детето.
               Може да ми опонирате,че докато го гледате не можете да си търсите работа.Съгласна съм,но и знам колко от търсещите работа родители след прием на детето им в ДЗ са си я намерили. Mr. Green Почти навсякъде има поне 20 % деца , на които един от двамата родители не работи.

# 1 036
  • Мнения: 382
Всеки, който е имал поне малка надежда, че корупцията в ДГ може да се спре, нека прочете моя сигнал през системата и отговора да мен. Ако някой открие допирни точки, ще черпя! По-неадекватен отговор едва ли би могъл да съществува.

Уважаеми господин/госпожо,
Получихме на 2008-12-31 15:04:00 вашето запитване:

Уважаеми господа,Детето ми е прието в ДДГ и сега реално виждам развитието на нещата със системата. Отправям призив към всички вас: Нека отпаднат всякакъв вид идеи за предимства, освен тези за 3 деца и настоящо дете в градината, и нека те се проверяват! Всяко предимство увеличава корупционната среда! От 25 сме 32! Знам колко е плащано, знам как с фалшиво предимство са вътре! Весели празници.

Нашият отговор:

Системата не е статична, а динамична. Това, което виждате на всяко класиране е ситуацията към съответната дата. Същевременно, между двете класирания се записват нови деца(някой с предимства-други без), някои вече записани деца получават предимство(защото имат новородени братчета и сестричета или защото някой от вече родените братчета и сестричета е прието и съответно другото получава предимство и т.н.)Така че е нормално кандидатурата ви да се движи както напред, така и назад в класирането.

    Тези от КГ изобщо не са разбрали въпроса ти.отговори ли са ти на това"От 25 сме 32", със стандартен готов отговор, даден на още не знам колко души.Тълкуват го като "от чакащ 25 сме отишли по-назад на опашката под номер 32"
  Не са прочели и вникнали , че детето е вътре и групата от 25 са 32 деца общо.Не се учудвам нито на едното , нито на другото.Знаеш за фалшиви предимства и подкупи , но си траеш, защото детето ти е вътре и се страхуваш, нали.
   А на тази статийка http://www.gradski.bg/show.php?storyid=608843 , не обръщайте внимание, колко точки и за какво са цитирани от тук" Работна група,ПРОТОКОЛ  № 11" http://kg.sofia.bg/?page=wrk-grp&prot=11 , няма смисъл да смятате, докато не излезе официално Новия регламент.
   На въпрос от Анкетата на КГ " Колко деца имат родители с постоянна или настояща адресна регистрация в София? "  92.4% са отговори ли положително.
   И другия въпрос"На колко деца и двамата родители са работещи и социално осигурени? " 87.6%
   Което ще рече че основно повечето деца ще са с равен брой точки, което според КГ води до лотария, за тези които са без предимства.

Последна редакция: вт, 06 яну 2009, 17:03 от Анаид

# 1 037
  • Мнения: 2 280
Ето това в статията нещо ме смущава:
 За дете с постоянен адрес в София от 2 и повече години ще се дават 13 точки, за адресна регистрация в последните 2 години - 10 точки, а в последната година - 8.
Чудно ми е защо се гледа адреса на детето, а не на родителите. Нали идеята е да стимулираме тези, които си плащат данъците в София, а децата не са от плащащите данъци. Има доста деца родени в София и съответно с постоянен адрес в София, на които родителите все още се водят в съвсем друго населено място.
Детето получава автоматично адресната регистрация на майка си при раждането си. Няма как детето да е със софийска регистрация , а родителите да нямат...

# 1 038
  • Мнения: 1 380
Ето това в статията нещо ме смущава:
 За дете с постоянен адрес в София от 2 и повече години ще се дават 13 точки, за адресна регистрация в последните 2 години - 10 точки, а в последната година - 8.
Чудно ми е защо се гледа адреса на детето, а не на родителите. Нали идеята е да стимулираме тези, които си плащат данъците в София, а децата не са от плащащите данъци. Има доста деца родени в София и съответно с постоянен адрес в София, на които родителите все още се водят в съвсем друго населено място.
Детето получава автоматично адресната регистрация на майка си при раждането си. Няма как детето да е със софийска регистрация , а родителите да нямат...
Това щях да кажа и аз, но щурчо ме е изпреварил.
Но има едно НО....
Аз съм с адресна регистрация в СФ, а мъжо в  провинцията.....все да я сменя и все го мързи да отиде до общината.Сега с новият регламент не знам на кой какво ще гледат.....

# 1 039
  • Мнения: 2 280
Didia , много си права за доводите си..за повечето неща. Говориш като компетентна жена, за което искрено се радвам.
За съжаление аз лично не знам за конкретен случай с конкретен подкуп на конкретно лице.
Знам от родители,че те знаят, че имало такива.
Всички директорки с които съм говорила се пазят невероятно от подобни неща и категорично се дистанцират от подобна опция - което им прави чест. (Аз всъщност съм говорила само с 2 директорки лично и то не с идеята да ги подкупвам , а с молба за повече информация)
Права си,че който успее да си "уреди" детето, загуъбва интерес към темата и особено към прозрачността..
Права си,че не еособено приятно името на детето ти да виси в интернет пространството по каъвто и да е повод.
Обаче..с това,че единия родител не давал достъп (и информация) за общото им дете на другиоя родител, ПОНЕЖЕ БИЛИ РАЗВЕДЕНИ, ...извинявай, но няма как да го толерирам..
Ако има съдебно решение за ограничаване на достъпа с доказана опасност за детето - разбирам..Но в нормания случай, няма как да толерирам това,че единия родител отказва достъп на другия родител до детето МУ..(най-често това не е в интерес на детето, а на родителя..)
докато те чета ми става ясно защо протести няма да има..и..защо няма воля за решаване на проблема..
Жалко е наистина..
Sad
Въпреки всичко това, продължавам да смятам, че прозрачност трябва да има..Ако всичко е толкова секретно - (имена на приетите деца), то..поне КОЕ се счита за "специално" за специалните случаи, смятам,че е задължително да бъде обявено.
Не е нужно да се цитират имена.
ОБАЧЕ..ако в общината са приели за уважително и специално НЕЩО, то е редно да бъде обявено, за да може всички, които са заинтересовани и за тях въпросното НЕЩО е в сила да се възползват от "предимството".
Ако има 1000 деца приети като специални случаи с 550 казуса, е редно да бъдат  упоменати казусите в системата , която е достъпна за родителите..
Няма да се изненадам, ако много по-специални случаи си чакат на опашките ..

# 1 040
  • Мнения: 2 280
Момичета, края на февруари е съвсем близо..
Поне се появи някаква яснота, КОГА се очаква новия регламент..
Чакахме толкова дълго..ще почакаме още два месеца.. Sad
Искрено се надявам накрая чакането да си е струвало и критериите наистина да са справедливи..и прозрачни..(доколкото от системата преценят, че заслужаваме)

# 1 041
  • Мнения: 7 447
                       Щурчо,не искам да спорим . Мнението ми е базирано на практика ,не на теория.
                       За разведените родители - обикновено съда присъжда детето на единия,а на другия дава часове и дни упоменати в решението.Когато двамата се разбират добре,но не са малко случаите,когато дете постъпва  в ДГ и още в първия ден се казва,че "детето няма да се дава на никого освен на мен",дори да дойде  другия родител детето да не му се показва.Хайде,с 30 в група иди да се разправяш с побеснял родител.Няма гаранция как биха реагирали подобни хора ,ако информацията се изкара на показ.
                       Що се касае за решаване на проблема - ами не става по начина , по който се тръгва.Първо - няма нищо секретно.Казах вече 100 пъти,че като искате да направят проверка проблем - няма,има установен ред.Само,че отново опираме до това "че аз не знам,но съм чула".Точно това "чуване" създава паника и предизвиква ред проблеми.
                       По празниците разгледах ДЗ в София и бях учудена от факта КЪДЕ изчезнаха големите опашки на чакащите. newsm78 Ами има ДЗ,които нямат нито един чакащ ,а имат свободни места.Не вярвам 2-3 хиляди да са специалните случаи извън бройката.Ако се разгледа внимателно ще се види,че някои ДЗ са обявили бройка 22 , други - 25.При типовите ДЗ помещенията са почти еднакви въпроса е :"Защо някой обявяват по-ниска бройка при липсата на места?" Отговора е - Защото не могат да запълнят и тази.Ето ще се строи нова ДГ в Подуене и мога да кажа ,че там има ДЗ ,които ще закъсат още през настоящата година с бройката,а от там и с така наречения делегиран бюджет.Та се чудя как ще напълнят новата,а за персонала - идея нямам как ще го съберат.В момента е почти "шестица от тотото" да намериш заместник на отсъстващ учител.
                        Това е реалността в момента.Само в определени райони и ДГ има големи опашки и липса на места.Има и доста дето вече са се уплашили как ще вържат бюджета си,особено ако се спази правилото ,че "парите вървят след децата".Тази година общината подпомогна градините с малко деца,но....догодина всеки си харчи собствения бюджет.И като няма деца се затваря с приключването на средствата.На всякъде по света е така.Не се справяш - фалит.

# 1 042
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 933
То, вярно, че темата се превърна малко или много на въпроси и отговори, обаче и аз имам един въпрос. Не ми стана ясно - предимство имат децата с брат или сестра в градината. Досега поне беше така. Според новия регламент обаче предимство имат само породените деца, а не тези с разлика да речем от 2 или 3 години. Правилно ли съм разбрала? newsm78 Моля ви, ако на някой му е ясно да ми отговори.

# 1 043
  • Мнения: 2 280
Може би това обяснява "системата"..
Така децата се разпределят и..пътуват от единия край на града до другия, ако имат късмета да са приети..
Така се  оказва и в 29ОДЗ, където сега са обявени 2 нови групи..Просто опашка има, деца чакащи има, приети също, аа реално записаните са само 5 (до преди Нова година)
Странно, нали?
Моя въпрос е, ЗАЩО, при цялата тази истерия, при цялата тази криза, има деца, приети и незаписани и..."системата" ги чака да си решат искат ли, не искат ли..?
Защо кандидатстват хора, които не искат?
Чета тук мамите пишат: "Приеха ни, отказахме се, пък сега не ни е активна кандидатурата"...Е, какво? Системата да им пази местата, докато другите родители изнемогваме да работим с децата ли?
Ей такива неща..
Мисля си..за регламента..
Преди стояхме  и чакахме по нощите пред градините..Не пред всички..- само пред предпочитаните..
И всичко ставаше за няколко дни..
Сега се чака с месеци и тънем в неведение..
Не можем да планираме нищо..
Това е изморителното.
..
Според мен е редно срока за изчакване да е по-кратък..
А за Подуене..ако наистина има недостиг на места в ДГ, то децата ще пътуват от къде ли не и ще се напълнят групите..
А защо са обявени по-малко свободни места на някой места..не вярвам да е само заради липсата на деца..По-скоро за удобство на персонала а и..на самите деца..
Истината е,че с по-малко деца се работи по-лесно.
..
За персонала..ех..много си права.
Трудно е да се намери персонал. Особено качествен..Особено мотивиран...Особено с тия ниски заплати..
Професията учител не е професия изобщо..Тя е призвание..Не е за всеки..И не зависи от заплащането..И все пак..е редно да е оценен труда на тия, които ни възпитават децата..
Знам,че и това е само на теория..и само идеи..и нищо друго, но.. мисли ли се по въпроса да се вдигне таксата за ДГ (и съответно заплатите на персонала) ?
Наистина 40лв са много малко за цял месец.
А социално слабите семейства може да се освободят от някаква част от таксата...ако е непосилна за тях..

# 1 044
# 1 045
  • Мнения: 2 280
То, вярно, че темата се превърна малко или много на въпроси и отговори, обаче и аз имам един въпрос. Не ми стана ясно - предимство имат децата с брат или сестра в градината. Досега поне беше така. Според новия регламент обаче предимство имат само породените деца, а не тези с разлика да речем от 2 или 3 години. Правилно ли съм разбрала? newsm78 Моля ви, ако на някой му е ясно да ми отговори.
Новия регламент все още не е излязал.
По стария регламент имаше ПРЕДИМСТВА за определени групи от хора и те автоматично изпреварваха на опашките всички останали..
В новия регламент се очаква да се дават допълнителни точки за определени казуси и..по този начин да им се дава известна преднина, но влизането да не е гарантирано за всички..
По принцип това би трябвало да е по-справедливо..
Кои ще са казусите, които носят точки и каква тежест ще има всеки от тях, все още тове е уточнено и точно това чакаме всички...

# 1 046
  • Мнения: 48 071
Имаха време да публикуват това опровержение на публикации за нов регламент, а няма т време да ми активират кандидатурите на детето.

# 1 047
  • Мнения: 654
Писали са в "Новини", че регламентът ще се задейства от февруари и ще имаме "три   месеца да кандидатстваме"- какво, да го... означава това?

# 1 048
  • Мнения: 2 280
Имаха време да публикуват това опровержение на публикации за нов регламент, а няма т време да ми активират кандидатурите на детето.
Миличка, предполагам,че не активират кандидатурите на децата навършили 3г все още, понеже..би трябвало да активират кандидатурите за текуща 1 група..а реално децата до сега не са имали право да кандидатстват в такава..(сега текуща 1 група са децата набор 2005)
Ако се активира вашата кандидатура сега, то тоова ще е по стария регламент и реално, може да сте под номер 1 на опашката за ЦДГ, но после, като се пусне новия регламент, ще се пренаредят опашките според броя  на точките ви.. Тогава ще започнете да искате да се запазят старите опашки, понеже те са от тази година и....ще настане безкраен празник..
Явно се очаква НОВИЯ РЕГЛАМЕНТ и едва тогава ще се активират всички кандидатури, които ще имат право тази година да кандидатстват .. (аз поне така разбирам ситуацията)..

# 1 049
  • Мнения: 2 280
Писали са в "Новини", че регламентът ще се задейства от февруари и ще имаме "три   месеца да кандидатстваме"- какво, да го... означава това?
Според мен, ще означава, че ще имаме 3 месеца за да попълним въпросниците и да се включим в кандидатстванетоо..А след 3 месеца ВЕРОЯТНО ще е крайния срок, след който ще се обявят опашките...- кой колко точки има..
Надявам се , че СЛЕД тия 3 месеца, ще е най-после край и няма да имат право да се появяват парашутисти...т.е. "специални случаи"..
МОЖЕ да има "специални случаи" и след това, но те би трябвало да са в рамките на 10-тина човека, а не на стотици ...
Нека всички, на които им ппредстои да са специални случаи, да се организират и да докажат колко са специални за 3 месеца...
..
Ех..ами..така предполагам..
Ще видим какво става след края на февруари..

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт