Събирам забравени жестове ( леко носталгична)

  • 301 095
  • 4 829
  •   1
Отговори
# 4 815
  • Мнения: 2 172

И аз ги обичам Sad

А брането на грозде по есенно време- отиваше месец и повече по бригади... Simple Smile
и брояхме кофите , че норма имахме



А товарачи ги мятаха в "кораба"

# 4 816
  • Мнения: 608
А бригадите за ябълки? Ходила съм в Пчелник на бригада, там една четвърт беше само с ябълки за износ. Предупредиха ни да не ги ядем, докато берем там. Да дааа-точно това е да размахаш червеното парцалче пред бика  hahaha hahaha Спукахме се да ядем, как не ни хвана тогава рядкото щастие или клетвите на бригадира..не знам  Grinning
След това ходих в същата ябълкова градина след години и ми стана много тъжно, че беше почти изоставена, ябълките подивели или изсъхнали..

# 4 817
  • Мнения: 4 585
Ама миришат, нали? Да си навреш физиономията в тях. В събота бях на село, точно това направих.
Ние най-много тачим най-тъмните.
http://svejo.bg/wp-content/uploads/2009/09/chrysanthemum_gl.jpg Е даже и по-тъмни, но това са хризантеми. В съзнанието ми Димитровден е тогава, когато мирищат димитровчетата.

А за гроздето, доскоро имахме лозе. Най обичах като го режа, по това време, че и по-късно, да си ръбам пропуснати гроздчета, без да късам зърната с ръка, да си зобя от чепка с пет - шест зърна.
Хамбурския мискет, памид, гъмза, ркацители, каквото падне.

Елица, ние така брахме канадска ренета край Шкорпиловци. Добре, че не съм ходил там отдавна. А какви праскови брахме, и ги ядяхме само белени, разбира се. Текат до лактите, ама кво ти пука.
Извинявай оня ден дето те фитилджосах за това как се къпят мъжете.

# 4 818
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079
не м припомняй  Tired
брала съм новоселска гъмза до средата на ноември  Rolling Eyes
гроздовете залепват в ръцете от студ... момчетата палят сухата трева за да се сгреем, а после дружно биват наказани защото носят кибрит.  Rolling Eyes щом носят кибрит, значи пушат  Rolling Eyes

 Crazy пак добре, че не ги наказаха за изнасилване... Crazy

# 4 819
  • Мнения: 803
И аз поне 10-тина бригади съм имал. Най-много на грозде, разбира се! Винарски карай сме Laughing
Иначе помня и пипер, домати, консервни комбинати - ужас Mr. Green

# 4 820
  • Мнения: 323
Най-много съм брала грозде, домати за износ и тютюн.Ех,ако стопанския двор в Петрич можеше да говориииии....

# 4 821
  • софия
  • Мнения: 2 543
Най-много съм брала грозде, домати за износ и тютюн.Ех,ако стопанския двор в Петрич можеше да говориииии....
Аз пък по консервни комбинати все краставички съм тъпкала.А за закуска всеки ден баничка.Помня го този вкус-кисела краставичка, задължително  с баничка.  Mr. GreenТютюн само на турските бригади.87-88 год май беше.

# 4 822
  • Мнения: 608
Извинявай оня ден дето те фитилджосах за това как се къпят мъжете.
Не си ме фитилджосал, а и не се сърдя  Grinning Просто този виц (само половината-за жената) ми беше разказал един приятел в скайп. Намерих и другата половина ,та се посмяхме после дружно  Laughing
На 4, 5 бригади съм ходила, после имах автомобилна злополука и ме освобождаваха. Ама как ме беше яд...Толкова ми се ходеше-по весело никъде май не съм си изкарвала. И като почнеха да си припомнят разни истории от забавни по-забавни, съвсем ми ставаше криво. Едни мои съученици се загаджиха на една такава бригада и ние ги покривахме като ходеха да се крият в храстите (да се целуват, вие да не си помислите нещо друго  Laughing)
Много ме беше яд, че никога не се паднахме на бригада за ягоди-обожавам ги. Все картофи, лук, домати..най-вкусната бригада беше ябълковата  Grinning

# 4 823
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Само на две бригади съм ходила, после дойде демокрацията. Брахме ябълки и домати. Забавно беше.
В консервен комбинат работих една лятна ваканция.  Crazy Тъпкахме краставички, сортирахме домати, правехме някаква манджа.

# 4 824
  • Мнения: 4 585
Все си мисля, че тия бригади имаха голямо възпитателно значение. Въпреки, че общо взето сега мрънкаме. Къде се срещат сега децата извън училище - на хижа, на екскурзия, на дискотека, на рожден ден. Ами друго си е един месец заедно, работейки. Най странната бригада ми бе преди първи курс във Варна, работих като пещостроител с ІV разряд на ТЕЦ-Варна, есента на 1979г. Работата се състоеше в разнасяне на криви тухли, част от конус, с хаспел, ро земята и по скелетата. А, и е дна към енергото, пак във Варна. Някакъв по монтаж и демонтаж на високоволтови подземни и надземни съоръжения. Работата беше копане. Нормата беше 0.8х0.4х11м. Една баба се опитваше да прибере първолачето си, като му натякваше, че ако не учи, ще копае като нас. Не можах да я изтрая, та му викам, че ние тука всички сме ходили 13 години на училище, докато ни разрешат да покопаем. Копаех с един колега от друг факултет, Мао Шидеров. Баща му бил военно аташе в Китай, като се родил. Носеше си паспорта, защото мацките не вярваха.

# 4 825
  • Мнения: 3 215
Гледам пак за бригадидите сте си спомняли...Аз на точно таква бригада не попаднах, но пък не е като да не съм полагала общественополезен (безплатен) труд - от 4-ти клас напролет и наесен се ходеше да се садят/вадят картофите на училището, после през учебната година в часовете по физическо носехме строителни материали, защото се строеше новия корпус на училището и актовата зала (със сцена; иначе нямахме физкултурен салон).. и прочие. От малки ни приучаваха на труд  Crazy

# 4 826
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Мда, помня че организираха и масово почостване на училището. Строяваха ни, даваха задачите и се започваше. Гъзарите го раздаваха обидено, как ще се размотават с метла и лопата или ще събират хартийки на обществено място. Joy

# 4 827
  • Варна
  • Мнения: 1 231
В по-горните класове всяка есен ни пращаха на бригада за грозде и единственият плюс беше, че две-три седмици отървавахме училище.
Иначе съм ходила на доста бригади, но най-гадно беше на доматите, пек - няма къде да се скриеш, ръцете ти лепнат от листата им, постоянно свит одве...
Ако не ги обожавах, след това преживяване нямаше да ги кусам. Та, си мисля, че и с ягодите ще е нещо подобно.
Най-любимата ни бригада беше за праскови за износ. Ммм..., спирам, че... Sunglasses


Да, и аз исках да кажа, че намирам бригадите за много полезно нещо. С удоволствие бих пращала сина си на такива, ама като си нямам село. Rolling Eyes




...
гроздовете залепват в ръцете от студ... момчетата палят сухата трева за да се сгреем, а после дружно биват наказани защото носят кибрит.  Rolling Eyes щом носят кибрит, значи пушат  Rolling Eyes

 Crazy пак добре, че не ги наказаха за изнасилване... Crazy


 Laughing

# 4 828
  • Мнения: 2 172
За бригадите си спомних, като рекоха къде е бил на бригада премиера и щото и аз там съм била на една бригада... Hug
Голяма рзсипия и студентски  мързел беше, не ни платиха лев, че сме яли на корем и имало само за общежитието заработено....то си беше направао конюшня, ама водеше се , че ни осигуряват подслон и храна Laughing

Иначе - и грозето от чепките , и ябълки наполовина(какви ябълки..... Crazy), и пипер от корена късаш и ядеш, щото не те прибират за обяд, докато не свършиш там намкво си....Само от чувала с розите не съм си хапвала и на разкопките в Царевец нямаше какво да зобнеш, освен от някой крайпътен орех Sunglasses

# 4 829
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 359
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440565.new#new - нова тема, че тази стана леко дълга.

Общи условия

Активация на акаунт