Подкрепете активното естествено раждане в БГ!

  • 130 655
  • 3 189
  •   1
Отговори
# 3 165
  • Мнения: 14
Наскоро ходих в родилното отделение на централната болница в Окланд, Нова Зеландия. Имах среща с една от старшите акушерки в родилното, проведох нещо като интервю, след което ме разведе да видя условията им. Реших да споделя тук защото смятам че е директно свързано с темата за активното раждане в Бг и може да е интересно четиво за някои от вас.

Болницата е държавна и в нея се занимават главно със secondary и tertiary level care (което ще рече високо рискови случаи). Процента им на секцио раждания е 31%, което при положение че се отнася само за високо рискови случаи мисля че не е зле. Условията изглеждаха добре - няма предродилна и родилна зала, стаите за раждане бяха самостоятелни (само с по едно легло), всяка стая със собствена баня и тоалетна. В четири от стаите има и басейн, който може да се използва както за самото раждане, така и за успокояване на болките по време на първата фаза. Ето въпросите които обсъждахме:

1. Обръщане на седалищно бебе - ползва ли се External Cephalic Version?
Освен ако няма някакъв специфичен риск за бебето, при седалищно бебе винаги се пробва ECV преди прибягване до други вмешателства. Обикновенно се прави след 37-мата седмица от бременността.

2. Прави ли се рутинна клизма?
Това не се практикува от повече от 17 години. Акушерката даже ѝ стана смешно на въпроса.

3. Проверки за разкритие
Препоръчват да се прави проверка на разкритието при постъпването в болницата, за да се види до къде е стигнало раждането. След това се правят на всеки 4 часа. Action alert се предприема ако има по-малко от 1см напредък в разкритието за 4 часа. (тук записките ми са малко непълни, защото бързах и не помня със сигурност дали беше ако няма никакъв напредък в разкритието в продължение на 4 часа или ако има около 1 см напредък само за това време).

4. Свобода на движението
Повечето родилки си искали епидурални, в следствие на което няма как да се движат - това го каза акушерката с тон на съжаление. За тези които са без епидурални, ги окуражават да се движат и да сменят позите. Предоставят им топки за упражнения и могат да вървят свободно. Ако се налижи да следят тоновете, го правят с колан който е remote controlled, за да може майката да се движи свободно.

5. Храни и напитки по време на раждането
Всякакъв вид напитки са позволени. Ако е сложена епидурална упойка, са позволени само "прозрачни" напитки (вода, сокове, чай). При ниско рискови раждания, не е проблем и да се яде.

6. Слагане на изкуствен окситоцин
Има много стриктни правила за това кога се слага и трябва да е изрично предписано от доктор. Акушерките не го слагат и като цяло не се използва рутинно.

7. Отлепяне на мехура
Не се прави след като раждането е започнало. Ако се прави преди това, се извършва от главния следящ раждането (акушерка, GP или гинеколог) като метод за предизвикване на раждането, но като цяло не е широко разпространена практика.

8. Пукане на водите
Обикновенно се прави само ако раждането е предизвикано или ако има сложена епидурална упойка. Не се прави рутинно.

9. Ако водите са пукнати и няма напредък, колко време се изчаква преди да се предизвика раждането?
В момента са в процес на прилагане на нов протокол за това. До момента се чака 18 часа, като на 18тия час се слага антибиотик. С новия протокол времето се увеличава на 24 часа.

10. Епизиотомия
Не се прави рутинно. Прави се само с цел избягване на разкъсвания трета степен, които според акушерката се срещат по-често при пациенти от азиатски произход.

11. Следене на контракции и тоновете на бебето
Електронно следене на тоновете не се практикува рутинно, прави се само ако има предварително известен проблем. Иначе се използва sonicaid за да се проверяват тоновете на бебето от време на време.

12. Практика на skin-on-skin след раждането
Болницата е приятел на бебето и целят веднага след раждането да има поне 90 мин непрекъснат контакт между майката и бебето. При секцио раждане практикуват буза-до-буза като изкарат и увият бебето (според нея понеже бебетата не могат да са директно върху майката, по-бързо им става студено и заради това обикновенно не са при майката през цялото време по време на операцията). След първоначалния контак при секцио, най-много 45 мин след раждането им (не след края на операцията) бебетата се дават да седят при майките постоянно.

13. Прерязване на пъпната връв (веднага или се изчаква)?
Зависи от предпочитанието на майката в плана ѝ за раждане. Ако няма изрично предпочитание пъпната връв се реже около минута след раждането.

14. Протокол относно слагането на витамин К
Слага се само след информирано съгласие на майката, но се препоръчва за всички бебета. Слага се или под формата на една мускулна инжекция или се взема устно (3 дози през няколко дена).

15. Протокол за ваксиниране за Хепатит Б
Не се практикува рутинно. Слага се само ако майката е носител на Хеп Б вируса и след подписването на информирано съгласие.

16. Слагане на очни антибиотици
Не се практикува освен ако майката е инфектирана от Хламидия (или друго подобно заболяване) и бебето е родено вагинално. Даже и да е носителка майката, ако бебето се роди секцио, не се слага нищо в очите.

# 3 166
  • Мнения: 3 869
ladyV, много е интересно да се види реално как стоят нещата в голяма болница в друга държава. За съжаление, остава и неприятното чувство от сравнението с българската реалност...

# 3 167
  • Kyustendil
  • Мнения: 100
ladyV  и от мен едно благодаря за усилието да ни опишеш как става това там. Лично аз с интерес изчетох написаното макар, че приключих с ражданията !!!!

О забравих,   bouquet  bouquet  bouquet това е за теб !

Последна редакция: вт, 31 авг 2010, 01:58 от AnMary

# 3 168
  • Мнения: 14
emilina, благодаря ти и се радвам че ти е била интересна информацията. Hug

Meg, въпреки че в момента нещата в Бг не са розови, искрено се надявам скоро време да има промяна в положителна посока. Praynig

# 3 169
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 304
ще има, да. съвсем скоро...

# 3 170
  • София
  • Мнения: 2 348
Тъй ли? Какво имаш предвид? Нещо до февруари  2011 ? Sunglasses Или говориш за 2012, когато ще е голямата промяна  Laughing

# 3 171
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 304
толкова са ескалирали нещата в здравеопазването, че никой не мисли за посочените промени.
не ми се говори.
може би ще се присъединя към радетелите на домашните раждания. поне пари няма да се харчат. извинете ме за черния хумор...

# 3 172
  • Мнения: 806
Не съм чела темата, бих искала само да ви попитам - Има ли проблем с естественото раждане в БГ?  Защо става на въпрос?

# 3 173
  • София
  • Мнения: 2 348
Без да ни казваш става ясно, че не си чела темата  Laughing . Има и то голям. Вместо естествено раждане, жените раждат принудително, опасно за здравето на бебето и майката, под силен стрес, с рязане на гениталите, бърникане с ръце и железа в "интимните " части, които явно са интимни при бебеправене, но не и при раждане. Използване на ненужни медикаменти и практики, които сериозно застрашават цялостта на родилката и бебето.
 Бременността е болест, почти никоя жена няма право да бъде информирана и знаеща как протича раждане, защото няма медицинско образование за акушер-гинеколог. Работата на жената е да диша, когато и позволят и да не диша, когато и забранят. Напъва при команда и лежи така, както бива инструктирана. А, и има определени часове, в който тя ТРЯБВА да роди. Има ли неблагоразумието да се вмести в тях, лошо и се пише - манипулации, интервенции... абе изнасилване и осакатяване, но все пак лекаря има среща в 13 часа, не може да чака. А и  да не е единствена в болницата.

Ъъъ, за естествено раждане ли говорехме? А, не. Това е ужасно болезнено, вървиш по ръба на смъртта, не се знае в какъв вид ще излезе бебето ти(защо не и със счупен череп), освен това пораженията по интимните части са... майко мила! Гледката никак не ми е естествена.

# 3 174
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Не съм чела темата, бих искала само да ви попитам - Има ли проблем с естественото раждане в БГ?  Защо става на въпрос?

Да, има - такова на практика в БГ болница не съществува. Бъркаш естественото раждане с вагинално. Прочети темата и ще ти стане ясно  Peace.

# 3 175
  • Мнения: 806
skrech    Shocked Божееее, че той човек да не ражда в БГ.

# 3 176
  • Мнения: 2 376
направо си е така...
Дано промяната се случи преди Коледа, че за началото на януари да е стигнала до гинеколозите ..

# 3 177
  • Мнения: 32
Не вярвам. Sad

# 3 178
  • Мнения: 1
Подписах и подкрепям естественото раждане в БГ.
Дано има промяна!!!!

# 3 179
  • Мнения: 286
Здравейте, не съм по темата, но искам да ви попитам знаете ли дали има някъде из форума тема за това нормалната бременност (искам да кажа не рисковата) да протича максимално естествено, без ненужното тъпчене с синтетични витамини, задължителното желязо при нисък хемоглобин и т.н.неща. Място, където да се дискутират алтернативни, природни методи за справяне с някои проблеми на бременността.

Моето АГ например просто винаги гледа да ми изпише нещо, например витамини в разгара на лятото, при условие че живея на село и си гледаме зеленчуците сами без торове и пръскане. Никога не ми е давал съвет за това какви храни могат да ми покачат хемоглобина по естествен начин, ами моментално дава лекарства. Коренно различни съвети ми дава акушерката Клер, за която знаете и с която си пиша през бременността. но да не се отклонявам, понеже темата ви тук е друга.

Просто питах знаете ли за някоя тема във форума - както има теми за естествено раждане, еко бебе и т.н., а нещо за "естествена бременност" ?

Общи условия

Активация на акаунт