Живее ми се в Париж !!

  • 6 099
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 017
Хора,

метрото в Париж хи4 да не ви пла6и...
smile3521 newsm10 smile3521
Точно така е!
Аз още преди години като съм идвала в Париж като турист бях удивена колко лесно може да се оправи човек тук! То по-лесно е в София да се загубиш!

# 31
  • Мнения: 1 909
Хора,

метрото в Париж хи4 да не ви пла6и...
smile3521 newsm10 smile3521
Точно така е!
Аз още преди години като съм идвала в Париж като турист бях удивена колко лесно може да се оправи човек тук! То по-лесно е в София да се загубиш!
Да, с метрото лесно се свиква, просто следи6 посоките, има логика в цялата система, наистина са се постарали да опростят всичко.  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 768
На мен по ми допадаше RER-a, метрото беше малко миризливичко. Иначе е като всяко метро по света, добре организирано, наистина не може да се загуби човек.
Що се отнася до това да живееш в Париж, не е много удачно, трудно се намира хубава квартира и жилищата обикновено са мьнички

Но затова пьк в Ile de France има страхотни градчета и селца и всякакви паркове, атракциони, збавления за деца и вьзрастни. А за замьците и историческите места да не говорим. Париж е далеч по-безинтересен в сравнение с околностите Grinning

Торнерос4ето да не се притеснява от зимата в Париж - много е мека - те там такива зими като в България не са и сънували - вижте ина4е онова лято с голямата жега - 6тяхме да "изпукаме" в буквалния смисъл на думата - аз ли4но понеже и вентилаторите бяха свър6или по магазините, на ден си взимах поне по 6 хладни ду6а. sweating


.
Точно така зимата е супер!!
само дето основната магистрала А10 се беше задрьстила 2003 за два дни защото един ден точно след Нова Година неочаквано заваля сняг-имаше покривка един см, но това блокира цялото движение около Париж. Затвориха училища и т.н. На нас ни стана много смешно че от такава дреболия напрвиха бедствено положение, ама се оказа че нямало снегорини защото не се предвиждало през зимата да жали сняг в този район.
А лятото 2003 като бях бременна така нямаше никьде вентилатори, тьрсих и не можах да купя никьде. Ходех на басейн нон стоп, та един ден като се врьщах гледам термометьра на кметството показва 46, след секунда се изключи. Това бяха онези всеизвестни страшни горещини. Слава богу гарсониерата ни беше северна, но все пак не се дишаше.

# 33
  • Мнения: 3 423
Но пък това, което ми хареса 2003 лятото в Париж, бе, че на всяка крачка има чеШми, та може човек да си пие вода на воля и да се раzхлажда.

А иначе как е социалната система, мами от Франция?
Майчинство, детски, медицинско обслужване, училиЩа, данъци?
Струва ли си да се иzнасяме и ние натам?

# 34
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Браво на ентусиазма ти и то с малко дете Whistling
На мен Бристол ми се струва голям, дето е колко по-малък от Париж  newsm78 Първите месеци живеехме баш в центъра. Беше едно горещо лято 2003 Wink. Като излизам навън с детето прахоляк и шум. Градинките пълни с младежи налягали по тревата. Апартаментът беше точно до един нощен клуб. Петък и събота вечер не можеш да заспиш от шума до към 6 сутринта. Наслушах се на цветущи псувни на английски и на истории за изневери  Laughing Добре, че мъж ми по-вдяваше та превеждаше понякога. А малко по-встрани от нас една от най големите детски болници на Острова, почивен ден за линейките няма. В един момент бях станала  Crazy от непрестанния шум.
Изнесохме се в покрайнините и само от време на време ходим на екскурзия до центъра Wink
А за метрото като казвате имах случай, качвам се в лондонското метро сменям 3 линии, много горда, че се оправих сама и после ми казаха, че същото разстояние съм можела да го мина с един номер автобус за 5 спирки  Embarassed
В общи линии разбрах, че Софето си е едно голямо село, затова си го харесвам толкова много  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 1 909
Много благодаря zа мненията дотук. Това, което ме интересува о6те е

1. как стои въпросът с детските ясли и градини? има ли достатъчно, чака ли се дълго, скъпи ли са?
майчинството колко е?
тук напр. миналия месец сме в лист на чака6ти zа ясла zа януари  Shocked
цената се определя от доходите на родителите, което при нас може би 6те е пове_е от наема на апартамента  Close
майчинството е миzерни 14 седмици  Twisted Evil...

2. ако напр. човек живее иzвън Париж, с кола колко се пътува (грубо сметнато)? тук, напр. хората пътуват предимно с влакове, понеже градът е малък, няма достатъчно места zа паркиране и платените гаражи са много скъпи. пътува се средно 30 мин. до центъра на града.

абе раzкажете каквото ви дойде на ума, т.е. и положителни и отрицателни не6та, да има баzа zа сравнение  Simple Smile

МНОГО благодаря zа отzивите  Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 2 292
здравей,
на първия въпрос не мога да ти отговоря, нямам инфо, но на втория да ти кажа следните наблюдения:
апатамента им е не далеч от центъра. места за паркиране не може да се намерят ако щеш с часове да чакаш за място. те имаха подземен паркинг към апартамента но баща му така и не отиде на гости у тях втори път защото било невъзможно да се паркира - така че гостите ти с коли ги отпиши.
Квартирите са страшно скъпи - веднъж казаха че ако нямали собствен апартамен заплатата му на инженер, квалифициран специалист едвам щяла да стиге за наема + разноските, защото така и не успяваха да спестят някакви пари дори и като не плащаха наем.
Около реката - имаше в близост един канал на Сена беше пълно по цял ден с играещи петанка бездомнизи които пикаеха къде ли не и миришеше ужасно не можеше да се мине под мостовете -  т.е една нормална разходка край реката с количката и бебето ми се струва много миризлива   Sad  и опасна
Той отказваше да пътува с кола из Париж. Ама винаги ползвахме метро, като вечерите късно ми викаха сега стой си мирно и мълчи че всякакви се возят да не разберат че си турист.
Родителите му имат къща в предградията - до там се стигаше за около час и половина - два с колата като се задръства човек навсякъде в разни тунели и какво ли не, като се излезе от града става лесно ...
В предградието - чисто спретнато, къщички, ливадки, градинки ... но майка му беше издивяла от скука и само си мечтаеше да продаде къщата и да се забута в града, но бащата е домошар и обича спокойствието и дума не дава да се изрече, та майак му не стои в предградието а мине не мине малко време взима самолета и я в България я в Канада  Wink
В петък вечер, събута сутрин, неделя вечер , парзници и други - излизането и влизането от града траят часове при скорост от мах. 15 км. ч.
Друго не знам какво да пиша не съм живяла там, само си карахме ваканциите в париж доста често, защото ходихме на гости - от тук с влака ни беше 5 часа път след работа в петък и веекенда си го карахме там и после на обратно, други дълги ваканции ходихме да се моткаме из Франция ... та имам някакви наблюдения като що годе редовен  посетител, но за социалните уредби нищо не мога да кажа  Sad

# 37
  • Мнения: 1 017
1. как стои въпросът с детските ясли и градини? има ли достатъчно, чака ли се дълго, скъпи ли са?
За ясла се чака доста и записват децата още като се родят, като предимство имат работещите майки, тоест ако не работиш почти нямаш шанс за нормална целодневна ясла, но може да ползваш почасовата. Иначе не са скъпи- цената се изчислява на база дохода на семейството.
ПО втория въпрос- наистина е трудно с паркирането, но при нас поне повече от половин час ( и то това се случва рядко) не сме обикаляли за място.
Паркинга събота и неделя в мястоъто, в което живееш ти е безплатен, като за целта трябва да ти е регистрирана колата там. А за през седмицата си вадиш карта и ти излиза към 15 евро на месец.За задръстванията- наистина са голям проблем и е по- бързо  да се предвижваш из града с Метро.
За предградията- знам, че има и хубави и не толкова добри места, но лично аз нямам идея кои са.
За сега това се сещам:)

# 38
  • Мнения: 1 909
здравей,
на първия въпрос не мога да ти отговоря, нямам инфо, но на втория да ти кажа следните наблюдения:
апатамента им е не далеч от центъра. места за паркиране не може да се намерят ако щеш с часове да чакаш за място. те имаха подземен паркинг към апартамента но баща му така и не отиде на гости у тях втори път защото било невъзможно да се паркира - така че гостите ти с коли ги отпиши.
Квартирите са страшно скъпи - веднъж казаха че ако нямали собствен апартамен заплатата му на инженер, квалифициран специалист едвам щяла да стиге за наема + разноските, защото така и не успяваха да спестят някакви пари дори и като не плащаха наем.
Около реката - имаше в близост един канал на Сена беше пълно по цял ден с играещи петанка бездомнизи които пикаеха къде ли не и миришеше ужасно не можеше да се мине под мостовете -  т.е една нормална разходка край реката с количката и бебето ми се струва много миризлива   Sad  и опасна
Той отказваше да пътува с кола из Париж. Ама винаги ползвахме метро, като вечерите късно ми викаха сега стой си мирно и мълчи че всякакви се возят да не разберат че си турист.
Родителите му имат къща в предградията - до там се стигаше за около час и половина - два с колата като се задръства човек навсякъде в разни тунели и какво ли не, като се излезе от града става лесно ...
В предградието - чисто спретнато, къщички, ливадки, градинки ... но майка му беше издивяла от скука и само си мечтаеше да продаде къщата и да се забута в града, но бащата е домошар и обича спокойствието и дума не дава да се изрече, та майак му не стои в предградието а мине не мине малко време взима самолета и я в България я в Канада  Wink
В петък вечер, събута сутрин, неделя вечер , парзници и други - излизането и влизането от града траят часове при скорост от мах. 15 км. ч.
Друго не знам какво да пиша не съм живяла там, само си карахме ваканциите в париж доста често, защото ходихме на гости - от тук с влака ни беше 5 часа път след работа в петък и веекенда си го карахме там и после на обратно, други дълги ваканции ходихме да се моткаме из Франция ... та имам някакви наблюдения като що годе редовен  посетител, но за социалните уредби нищо не мога да кажа  Sad
Много интересни не6та споделя6 и ти благодаря, че си ми отделила толкова време  Hug
"Обеzпокоява6то" не е точният иzраz, но малко съм раzочарована от това, което си писала, наистина не си представях така не6тата.
На фона на Циурих София понякога ми се вижда хектична, като стане въпрос zа превоz с градски транспорт, количка, багажи и т.н. ...
Може би сме раzглеzени тук, понеже градът е малък и в момента от нас до центъра пе6а отиваме zа около 20-30 мин. спокоен ход.
При всички случаи 6те продължаваме да търсим опции и въzуможности, Лоzана съ6то е една от тях  Wink

# 39
  • Мнения: 1 909
1. как стои въпросът с детските ясли и градини? има ли достатъчно, чака ли се дълго, скъпи ли са?
За ясла се чака доста и записват децата още като се родят, като предимство имат работещите майки, тоест ако не работиш почти нямаш шанс за нормална целодневна ясла, но може да ползваш почасовата. Иначе не са скъпи- цената се изчислява на база дохода на семейството.
ПО втория въпрос- наистина е трудно с паркирането, но при нас поне повече от половин час ( и то това се случва рядко) не сме обикаляли за място.
Паркинга събота и неделя в мястоъто, в което живееш ти е безплатен, като за целта трябва да ти е регистрирана колата там. А за през седмицата си вадиш карта и ти излиза към 15 евро на месец.За задръстванията- наистина са голям проблем и е по- бързо  да се предвижваш из града с Метро.
За предградията- знам, че има и хубави и не толкова добри места, но лично аз нямам идея кои са.
За сега това се сещам:)
Раzбирам, тук не6тата са горе-долу съ6тите. 3а паркиране и детски градини, де  Simple Smile
Много благодаря zа отzивчивостта, беzценни сте, момичета  Heart Eyes Hug

# 40
  • Мнения: 2 292
хм. аз ти писах какво ми е направило на мен впечатление, но аз ти казвам че съм била само на гости. т.е не съм "вътрешен човек" Simple Smile може би други потрбители ще могат да ти дадат по-точна информация.
На мен ми се струва супер за да ходиш нагости там и музеите и многото магазини и метрото много ми е интересно, но не мога да си представя преди и след работа да прекарвам по 1 час вътре в най-голямата навалица.
но пък има хора на коите им харесва един начин на живот и хора на които им харесва друг, та ако можеше да се опитва всичко докато си избере човек какво най му пасва Wink
Успех в търсенето и ако пробвате с Париж дано се настаните добре  Wink

# 41
  • Мнения: 94
Хубавите предградия са в югозападната част Не бих се преместила в Париж - ако ми толкова домъчнее за навалицата - максимум 30 мин и съм там или 10 и съм във Версай- разбира се ако живееш в предградията без кола е  трудно Много е тихо красиво и подредено- чак понякога ми става скучно-добре че един от най големите търговски центрове е в нашето градче  Simple Smile Социалната им политика е много добре развита това може би ми направи най силно впечатление във Франция

# 42
  • France/ София
  • Мнения: 82
Париж е много хубав град.
Много интернационален, има хора от вси²ки ²асти на света. Животът наистина е много динами²ен, скъп, има голяма конкуренця, времето не винаги е хубаво и въздуха е замърсен, но определено не е бярно ²е не може да се живее с дете.
Аз имам син²е на година и три месеца.
И между другото въпреки ²е жибея ж Париж съм си влубена ж СОФИЯ.
Успех
Марина

Общи условия

Активация на акаунт