ГРАДИНАРСТВО - моето хоби! 4

  • 46 853
  • 348
  •   1
Отговори
# 45
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Нямам снимки, но ще се опитам да ги опиша - клонките са дълги около 40-50см и накрая завършват с букетче цветове - имам и с прости, и с кичести. Може като се разрастне да стои добре, но сега това което ми се набива в очи (защото е в хоризонтална равнина) е зеленото  И заемат твърде много място така.Confused
vemite, най-доброто в твоя случай е първо да се справите с плевелите, но май е малко късничко за това. Насади си засега само дърветата, не бързай с другото, особено с цветя. Ще ти се наложи да пръскаш, защото с мотиката е убийствен труд. Ако имаш храсти (както ние направихме) ще трябва много да ги пазиш като пръскаш, под самите тях съм пръскала с пулверизатор много внимателно, дори съм обмазвала с четка и пак не успях да унищожа всичко. Троскота е непобедим на такива места. Всъщност доколкото си спомням къщата ви е на мястото на стара къща? Тогава има шанс да са унищожили плевелите поне в голяма степен и да нямаш големи проблеми. Simple Smile

Друг съвет, който мога да ти дам е, да решиш къде искаш сянка и по кое време на деня и да огледаш как се върти сянката предз деня, тогава да садиш дървета. Аз не го прецених съвсем добре и имам малки отклонения  Grinning Но това е защото си беше гола поляна, нямаше с какво да сравнявам, а ти си имаш някакви дървета. Имай в предвид също, че през лятото слънцето е високо и сянката е по-къса, отколкото е в момента.
За розите - засади ги там, където почти през цялото време са огрявани, за да ти цъфтят максимално. Имам една, която в един момент се оказа почти постоянно на сянка, тя изобщо не цъфна.

# 46
  • Балчик
  • Мнения: 249
ljuboznatelna  нямаме никакви дървета. Имаше две стари и криви и ги изрязахме. Ще слагам 3-4 плодни дръвчета но в дъното на двора. За борбата с плевелите и аз разбрах, че трябва да се пръска. Надявам се като донесат пръста да напръскаме двора преди да сеем каквото и да е. Само незнам с какво се пръска. Казаха да е Раундъп. Но не знам само с едно пръскане дали ще стане. Утре мъжа ми ще ходи до агроаптеката да видим какво ще му кажат.
   А за цветята съм избрала да ги сея покрай оградата. Изцяло южно и източно изложение/къщата е на ъгъл/ , сянка няма почти целия ден. Оградата е мрежа, та с пълзящите рози се надявам да я декорирам малко.  Купих 3 пълзящи рози. Само се чудя на какво растояние да ги сея една от друга.
  Туята ще е на западната страна на двора. Огрява се от слънцето от 10 до към 17 часа лятото. Надявам се да и е достатъчно. Сега се каня да купя и няколко чаено хибридни рози корени, но не знам дали е подходящо да се сеят сега или на пролет. Затова още не съм ги поръчала, че не мога да разбера дали ще се хванат ако ги сея този месец. Някой може ли да ми даде съвет за розите?

# 47
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Пръска се не почвата, а поникнали млади плевели, поне 10см. Не бива да вали поне 4 часа след това (според мен - повече) и имаше някакво изискване за температурата. Раундъп има и по-евтин вариант (забравих името), съставката е една и съща, само различни фирми.

# 48
  • Балчик
  • Мнения: 249
Благодаря. Явно ще трябва да напръскаме първо няколко пъти и тогава да сееем. Тревата ще я сеем на пролет, че още майсторите имат работа по двора. Така, че дотогава се надявам да уморим плевелите.

# 49
  • Мнения: 23
здравейте на всички,

включвам се като новак-ентусиаст. Peace
Днес си взех от Практикер Промо Пакета със 102 луковици -
лалета,
минзухари,
нарциси,
зюмбюли,
мускари,
анемонии и
алиуми.
моля за ценни указания относно засаждането им. Относно периода, смятам, че е подходящо да ги засадя сега, но има ли нещо друго, което трябва да спаза  newsm78

# 50
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз за първи път садя тази година, затова не мога да съм полезна, но ги садих по правилото - дълбочината = три пъти диаметъра на луковицата. Не знам дали е най-правилно Rolling Eyes

Снабдих с малко семенца на Ацер Палматум . Не зная доколко са качествени, но по-важното е, че не зная дали сега се садят, минават ли стратификация и каква? Някой може ли да ми каже Praynig

# 51
  • Мнения: 156
  ljuboznatelna  това ми прилича на моят палмоволиствен клен http://www.snimka.bg/album.php?album_id=287642&pid=8033644   , сега са му още по-червени листата, но няма как да го снимам.
 Аз обаче го купих голям - не съм го садила от семенца и не мога да те посъветвам .  Зная само че трябва да се пази много от измръзване - аз лично натрупвам шума около стъблото. Успех  Wink
 

# 52
  • Мнения: 3 219
здравейте на всички,

включвам се като новак-ентусиаст. Peace
Днес си взех от Практикер Промо Пакета със 102 луковици -
лалета,
минзухари,
нарциси,
зюмбюли,
мускари,
анемонии и
алиуми.
моля за ценни указания относно засаждането им. Относно периода, смятам, че е подходящо да ги засадя сега, но има ли нещо друго, което трябва да спаза  newsm78

На около 15 см дълбочина, не повече, и да има по десетина см разстояние между луковиците. И аз моите идната седмица ще ги садя. По-дребничките луковици на по-плитко.

# 53
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
tinki-winki, точно за това, но беше друга разновидност (имаше ги по едни ацери за по 900лв и се възползвах, че никой не се интересува от семенцата Blush) Аз имам два и тази година ги засях в градината, благодаря за съвета за шумата  bouquet

# 54
  • Мнения: 30
VEMITE, относно розите, това което мога да споделя като личен опит е следното: садят се през есента до към средата на ноември най-късно и то ако си в по-топлите части на страната. Избери им слънчево място. Изкопаваш дупка 60/60/60 см. като почвата от първия пласт връщаш на дъното на дупката, а почвата от дъното става първи пласт. Изсипваш една кофа прегорял оборски тор и го размесваш с почвата. Може да сложиш и една супена лъжица троен суперфосфат. Засаждаш розата и я загърляш с купчинка пръст и така остава до пролетта. В зависимост от сорта който си избрала определяш и разстоянията на засаждане - за храстовидните най-малко 60-70 см. между растенията. За посадъчен материал можеш да погледнеш тук:http://www.florov.com/.
Желая ти успех при оформянето на новата градина! newsm10

# 55
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Какви красиви рози! Иска ми се да направя една разходка до Павликени Laughing Това ми е едната влачещата се по земята роза, предполагам, че са я снимали отгоре 36 Може би трябва да й прибирам клоните в една линия, и ще изглежда по същия начин newsm78 Другата е 32, дребни са й цветчетата и се стели като първата (36):



Как трябва да ги подрежа?

# 56
  • Мнения: 352
Здравейте, експертки  Simple Smile
Имам нужда от съвет. Имам една малка мандарина вкъщи, на която започнаха да и капят листата и вече се отчайвам.  Cry  Виждам ги как капят, едни свежи, зелени, здрави листа и не зная какво да направя.  Sad Цяло лято мандарината стоеше на балкона и се развиваше чудесно, но откакто застудя, я внесох вътре и окапването започна. Моля ви, посъветвайте ме какво да направя.
Много, много благодаря за всеки съвет!  Hug

# 57
  • София
  • Мнения: 3 672
Здравей bosilek,

Мисля, че е нормално да падат листата на мандарината. Есен е вече, а и тя не е вечнозелено дръвче Simple Smile.

# 58
  • Мнения: 555
bosilek , от стреса е сменила си му мястото и въздухът е по-сух в стаята, отколкото навън.... и т.н. Полей го с малко течна тор и пулвелизирай, старай се доколкото е възможно температурата да по-постоянна в стаята и ако си я отглеждаш от семенце трябва да се присади иначе ще чакаш 10-15г. докато ти цъфне и плодовете ще са диви... Wink

ljuboznatelna, поздравления за клена, можеш да ги посадиш сега на някое закътано място (моят съвет е пробвай с не повече от половината) в по- рохкава пръст ... така необходимостта от задължителната стартификация ще се сведе до естествените зимни условия и предполагам , че напролет ще се радваш на мънички Ацерчета. Party
Розичките е хубаво да се режат напролет - така вече  се знае коя част е презимувала и коя не и се реже до здраво... тези от снимките ги имаме в института от мнооооооого години (засяти са още от моето детство) и са ми любимите сега особено тази от снимка 32 - режат се ниско, за да си останат ниски - иначе мога да са и по- високи, цъфтят цяло лято на громни букетчета, без прекъсване  Peace  bouquet

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Аз пък вчера си посадих около 15 коренчета ягоди  Party дано се хванат всички, били два вида, ще ги видим какво ще излезе от тях  Thinking

Иначе ходих до Практикер евентуално да си взема някакви луковици, но егати цените  #2gunfire пет луковици лалета - 5 лв. Много скъпи ми се видяха и не си взех никакви  Crossing Arms Сега съм сърдита  Wink

Чудни цветя сте показали отново всички. Усмихнат ден  Grinning


Общи условия

Активация на акаунт