Ето моята любима питка, покажете и вашите! - 2-ра тема

  • 115 035
  • 364
  •   1
Отговори
# 345
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
evak, oнемях...

  bouquet

# 346
  • София
  • Мнения: 2 896
Леле какви красоти имало тук  Shocked

Голями майсторки са някой момичета, поздравления!

Аз случайно влязох да чета тази тема и голям късмет извадих - тази Болярска питка откога и издирвам рецептата - то аз всъщност я търся като Дърпана баница, както я знаех от жената, която я правеше. Различното от тази на Биляна е че се правят 10-12 питчици, които се разточват 2х2, като между двете се слага масло и сирене, навива се на руло и се усуква, ама доста усукване с добавяне на масло, така се получават много готини конци.
Утре сутрин ще се пробвам.

# 347
  • Бургас-Несебър
  • Мнения: 56
благодаря ти Бъни съпругът ми каза същото.
Днес правих друга ( нали утре ще правим прощъпулник на малката , та тринирам)
 newsm53  1crib


# 348
  • Пловдив
  • Мнения: 972
evak разкошно е  Shocked Peace Hug

# 349
  • Мнения: 765
Момичета, много ви благодаря! На всяка една за милите думи.   bouquet
Питката стана много бързо и вкусно.  Heart Eyes
Рецептата е написана под първите снимки.
Разделих тестото на две-за основа и останалото.
Това,което еза фигурите го разделих на две, но в процеса на правенето на формите си го доразделяте.
Първо направих стеблата и като прецених че са достатъчно, останалото го използвах за съцветията.
Р оригиналната рецепта са май две теста. Но и така става много ефектно и вкусно. На живо е още по-пленяваща.
Става доста голяма.
Около 800 гр. ми врезе за цялата питка брашно.
Като омеся първия път, после домесвам/след първото втасване/ само с мазнина вече.
Най вероятно, за да не втасват и да не се раздуват класовете и стеблата тестото трябва да е по-стегнато. тоест по-гвърдо-с повече брашно и по-малко набухватели.

etomira, резептата няма отношение към оформянето. Тоест всяко тесто, става за различни форми.
За да стане на конци и друг път съм писала, трябва да се напластят няколко блата или да се усуче.

Има още какво да се усъвършенства, но като за пръв път е станала мисля.  chef

# 350
  • Мнения: 14
Аз имам една книга за различните видове обредни хлябове по света и там е описано как се прави тази питка.Не съм пробвала защото незнам в каква тава да я изпека. Като я гледам така не ми прилича печена в тава,по скоро на плоча  newsm78 Който е правил нека сподели.

# 351
  • Мнения: 219
Евак, питата с класовете е наистина  повече от разкошна и оригинална. Притеснява ме:
1. не става ли малко суровичка, особено под класовете?
2. доколкото разбрах, оставяш два пъти да втаса, след това моделираш фигурите и след това печеш?

Извинявай с моите въпроси, но това е страхотна изненада за Коледните празници. Simple Smile

# 352
  • Мнения: 1 485
evak,питата ти е просто невероятна!!!  bouquet Hug
Със сигурност ще се пробвам да я направя,за което благодаря,че я сподели тук!!! smile3525

# 353
  • Мнения: 4 434
Евак строхотно хубава е,аз никога няма да мога така ooooh!

# 354
  • Мнения: 195
 newsm81 Боже, каква красота, Еvak!!! Невероятна е!!!!  smile3501
Сигурно моята питка ще бледнее пред такова изящество. Но все пак ето я:



 

# 355
  • Мнения: 287
Здравейте!
С интерес чета темата и днес най-накрая намерих време да направя Болярската пита. Като се има предвид, че съм начинаеща мога да кажа, че се получи сравнително добре на вкус и на външен вид. Но не стана изцяло на конци /на места беше като хляб/. Само да уточня, че я направих на розички.
Първото ми питане е свързано с това - какво да направя по въпроса /може би повече масло да сложа/ или нещо друго.
И второто ми питане е свързано със сусама. Още в началото ли се поръсва /след мазането с яйцето/ или на по-късен етап. Има ли опасност да изгори сусама при печенето.
Благодаря ви предварително за помощта! Simple Smile

# 356
  • Бургас-Несебър
  • Мнения: 56
момичета, направихме прощъпулника, мина прекрасно всичко.
ето ви малко снимки







pepika, благодаря ти за рецептата много Simple Smile

# 357
  • Мнения: 765
Евак, питата с класовете е наистина  повече от разкошна и оригинална. Притеснява ме:
1. не става ли малко суровичка, особено под класовете?
2. доколкото разбрах, оставяш два пъти да втаса, след това моделираш фигурите и след това печеш?

Извинявай с моите въпроси, но това е страхотна изненада за Коледните празници. Simple Smile




Няма за какво да се извиняваш.

Питката става перфектна. Пека я по-дълго време под фартия за печене и няма проблеми.
Значи замесвам, оставям да втаса, разделям и отново оставям да втаса. моделирам и веднага в печката на 170/18 градуса. тя там си довтасва първите пет минутки.
Моделирах върху хартия за печене и направо така в тавата на фурната. тя не се опираше в страните й.

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 20:29 от evak

# 358
  • Мнения: 122
Здравейте и от мен Simple Smile
Аз съм още нова в готварството ама се справям много добре за сега. Днес направих първата си питка и стана много хубава
http://img214.imageshack.us/img214/597/img0052me5.th.jpg

# 359
  • Мнения: 1 176
Браво,bubeti,може да е първа,но е страхотна! Hug

Общи условия

Активация на акаунт