Мами вегетарианки, да се преброим и споделим - 2

  • 18 822
  • 312
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 117
Може да се направи:Ако дават информация кои храни са и кои не са може просто да не купуваш такива, въпроса е дали не може да се изисква от съответната инстанция да информира хората. Коя е тази инстанция и върши ли си работата? Хората имат право да знаят какво ядат. Или нямаме никакви права?

# 76
  • Мнения: 9 814
Може да се направи:Ако дават информация кои храни са и кои не са може просто да не купуваш такива, въпроса е дали не може да се изисква от съответната инстанция да информира хората. Коя е тази инстанция и върши ли си работата? Хората имат право да знаят какво ядат. Или нямаме никакви права?

Права някъде на книга имаме, но от информацията, която изчетох половината храни на пазара, не само у нас, най-вече по света са генно модифицирани. И след 20 години, когато всичко, което ядеме наистина ще бъде неестесвено ще се опитват да ни заблуждават, че това са био-храни.

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2249&sectio … =5&id=0001601
http://www.libdgabe.dobrich.net/eco/zdrav_risk/napisano_specialno.htm
http://www.socialniprava.info/article1882.html

# 77
  • Мнения: 117
В такъв случай може ли да бъдем сигурни поне за някои храни, че не са, кои са те, за да купуваме от тях, поне основните. Някои знае ли?

"Работи се и по отглеждането на растения с медицински свойства, например генетично
произведени плодове, които имат защитен ефект, подобен на този на ваксините."   из http://www.riokozpd.com/blanki/GM%20food%20brochure%2013%20July%20approved.pdf

от това ми настръхнаха косите.

Последна редакция: сб, 20 сеп 2008, 22:24 от hvarchanova

# 78
  • Мнения: 2 818
Ако си намериш негенномодифицирани семена от някоя баба в забито село или пък от някое екоселище и си ги гледаш сам, ще знаеш че не са гмо.   Wink

# 79
  • Мнения: 117
Това ми звучи доста подтискащо. Знаех си аз, че трябва да се бяга в Рила, за да се оцелее...
Добре де, обществото не прави ли поне нещо в интерес на човека, не само от икономически съображения? И след като е така, ние какво, можем само да се примирим ли?

# 80
  • Мнения: 731
Ох, това с ГМО е наистина болна тема! Особено като гледах някакво аграрно предаване където хвалеха какви добри резултати имали фермерите в Полша и не знам още къде. Ставаше въпрос за генно модифицирана царевица и какви преимущества имало използването й  ooooh! Предаването си беше българско  ooooh! Трябва да има институция към която да можем да се обърнем, но като знам "великата" поговорка "Интереса клати феса" не вярвам нещо да се промени.
Може би чрез комисията за защита на потребителите може да се направи нещо - най-малко задължително да бъде обозначено да ли е ГМО или не е.
Между другото направи ми впечатление, че на някои продукти пише само модифицирано нишесте. Аз го приемам за ГМО. Дали не греша?

# 81
  • Мнения: 117
"Няколко са разрешените от ЕС ГМО и ГМ хранителни
продукти. Това са предимно няколко хибрида ГМ царевица, ГМ соя и ГМ рапица. Тези култури много рядко се консумират директно и
се използват за производството на някои преработени храни. Например, от царевица се произвеждат брашно, грис, масло, нишесте,
глюкоза, които допълнително се преработват при производството на храните, в които се влагат - консервирани храни, храни на
зърнена основа, инстантни супи, майонеза, тестени изделия и сладкиши и др. "
из http://www.riokozpd.com/blanki/GM%20food%20brochure%2013%20July%20approved.pdf

Не грешиш.


Но не знам как да разбирам това:
"Съставките и добавките, произведени от ГМО, не съдържат изменен генетичен
материал или части от ГМО
. Такива са например растително масло, добито от
генетично модифицирани соеви зърна или семена от рапица; витамините, които
се добавят към плодови сокове или зърнени закуски, произведени с помощта
на генетично модифицирани бактерии; захарта, произведена от ГМ захарно
цвекло. Тези съставки впоследствие се преработват в храни - например в тесто,
произведено с олио от ГМ култура, сладкарски изделия, произведени със захар от
ГМ захарно цвекло, полуфабрикати с многобройните им съставки и т.н. Не бива
обаче да се смята, че всички тези продукти съдържат съставки, произведени от
ГМО......"
Ка така не съдържат като са направени от генно модифициран организъм?

Последна редакция: сб, 20 сеп 2008, 23:56 от hvarchanova

# 82
  • Мнения: 804
За жалост ако не са ГМО ще настъпи световен глад. От многото пестициди насекомите и болестите по растенията са станали резистентни и ако не ги третираме безброи пъти ще останем без реколта  ooooh! Затова са толкова актуални новите семена устойчиви на различни болести примерно.
А бабите по селата въпреки всеобщо разпространеното мнение са най-опасните потребители на пестициди. Те отиват в Агроаптеката на село и казват на продавача (който най-често няма необходимото образование) да й даде нещо, че листата на доматите са пожълтели. Дава й човека една опаковка от 50 грама, която е достатъчна за десет декара. Но бабата смело сипва полвината количество и третира 20 квадрата градинка. После доволна дава останалата половина на комшийката си и с доволна усмивка обяснаява колко добре действа препарата  #Crazy
hvarchanova, струва ми се че разсъжденията ти се движат в съвсем правилна насока за жалост  Tired

# 83
  • Мнения: 731
Това за бабите е абсолютно вярно за съжаление. Знам и за случаи, в които въпреки че торят с оборска тор мятат и обилно количество амониева силитра, че да е по-богата реколтата  Confused

# 84
  • Мнения: 4 392
За жалост ако не са ГМО ще настъпи световен глад.


Не е вярно това. Не се връзвайте на тези плитки лъжи! Stop

# 85
  • Мнения: 804
Именно това е плашещото, че не са лъжи а трагичната действителност. Това работя. Добивите от "обикновени" семена са мнооого по-ниски от добивите от "устойчиви" семена.  Tired

# 86
  • Мнения: 4 392
Именно това е плашещото, че не са лъжи а трагичната действителност. Това работя. Добивите от "обикновени" семена са мнооого по-ниски от добивите от "устойчиви" семена.  Tired
Това само първите няколко години, после всичко си идва на мястото. необходими са и малко по- различни познания, не само общоприетите..Пускала съм материали , а и тук във форума има..Но да не затлачвам  темата..Ако искаш, може и на Лични да продължим.

# 87
  • София
  • Мнения: 5 192
   Мила madchen , за бабите си права, а и много лъжат, освен че и не знаят!
Но за необходимостта от ГМО, за да не умрем от глад, моля да ме извиниш, но си жертва на работата си. За щастие не си права!
   Ще ти дам жив пример от това лято. Един парцел с овошки, които не са "гледани " по никакъв начин от години и е възнаградин с много круши, бадеми, дюли. Всичките са на дървото и зреят. Съседа се оплаква, че е пръскал 10 пъти, и обогатявал и правил всичко както му казали от магазина, а всички плодове са червиви, изпадали и той е отчаян. И казва - знам, че не трябва да пръскам, щото и аз като го купих този парцел първите години не пръсках и беше много по-добре.
   Подписвам се под разказа си, случило се е пред очите ми! А като ни даде ябълки (червиви) и каза много, ама много да ги мием!
   Препоръчвам ти една увлекателна книга "Без земя" за био-динамично земеделие. Интересна е като художествена книга, няма да съжаляваш ако си я купиш!

# 88
  • Мнения: 1 161
Maйчината кърма е за бебетата, кравето мляко е за теленцата, моля ви.
Човекът е станал месояден по време на ледниковия период, за да оцелее, понеже е нямало достатъчно растителна храна, за да се изхрани, горките ескимоси!
Да допълня само - гледах веднъж предаване за ескимосите. Спомням си споменаха среда продължителност на живота - 50 години...

# 89
  • Мнения: 117
А знаете ли, че през Соца, когато индустриялния напредък много се тачеше, селскостопанските самолети са пръскали навред петициди и торове за повишаване на добива. Последствията са, че почвата е отровена до такава степен, че не отговаря на никакви европейски стандарти и затова нашите си измислят собствени стандарти за ниво на отравяне. А с дъждовете това влиза надълбоко и отравя все повече и повече за стотици години напред. Това го казва преподавател, професор по селско стопанство във варненския икономически университет.

Общи условия

Активация на акаунт