Мами вегетарианки, да се преброим и споделим - 2

  • 18 832
  • 312
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: 731
cubbit, JeniB, благодаря за отговорите  Hug cubbit, специални благодарности за линка - оправям се с английския горе долу и разбрах основните неща. Направи ми впечатление, че лещата осигурява 19% от препоръчителния дневен прием докато червения пепер (паприка) осигурява 133 %, а овесените и пшеничени трици - 250% Да не съм объркала нещо при превода  newsm78
За сега мисля да включа повече храни съдържащи желязо, въпреки, че не мога да видя хематокрита - лекарката взе резултата от изследванията, а аз забравих да го копирам Sad

# 46
  • Мнения: 3 988
RDA (Recommended Dietary Allowances) is based on 18mg per day, men may only need 10mg per day. High doses of iron are not recommended. = RDA е базиран на 18 мг за ден, хората се нуждаят само от 10 мг дневно. Високи дози желазо не са препоръчителни.

Това ми е трудно за тълкуване. Според мен се има предвид, че 133% желязо се съдържа в 18 гр червен пипер. Но човек не яде толкова много на ден.
Същото важи и за овесените и пшенични трици: 250% желязо в 18 гр.  newsm78


И двете са отбелязани със звездичка, т.е. "these ingredients are eaten in very small portions and not really a high source of iron".

Според мен гледай само графата Iron Content и давай такива продукти. Подправки и прочие хич не ги включвай в бройката. Никой нормален човек не яде по 100 гр червен пипер на ден, за да си набави 24 гр желязо от него.  Wink

Ето ти още един хубав сайт http://www.loveyourbaby.com/iron-rich-food-list.html
Цитат
Recommended daily intake of iron
Children from birth to age 6 months - 10 mg daily
Children from ages 6 months to 4 years - 15 mg daily

Тук дават доста по-различни препоръчвани дневни дози  newsm78 Моят съвет е да питаш вашата педиатърка или пък другите майки тук, ако са по запознати да кажат http://www.bloodindex.net/iron_rich_food.php
Цитат
Recomended Dietry Intake for Iron Content
 Age Limit                 Iron
Infants 0 - 6 Months   0.27 mg
Infants 7 - 12 Months   11 mg
Childrens 1 - 3 Years   7 mg
Childrens 4 - 8 Years   10 mg

Намерих линк в сайта на ФДА (Food and Drug Administration) към хубава статия на сайта на     Office of Dietary Supplements • National Institutes of Health http://ods.od.nih.gov/factsheets/iron.asp
Аз бих се доверила на тези препоръчани стойности:
Цитат
Age                   Males (mg/day)   Females (mg/day)
7 to 12 months    11                    11
1 to 3 years        7                         7

Последна редакция: чт, 11 сеп 2008, 21:17 от cubbit

# 47
  • Мнения: 731
cubbit, аз по-скоро си мислих за сурови червени чушки  Thinking Приех, че 100 гр от тях съдържат 24 мг желязо и осигуряват 133 % от препоръчителния прием, т.е. ако се изядат 42 гр. би следвало да се приеме 10 мг желязо. Но дали е така  Thinking

# 48
  • Мнения: 3 988
Else, не мисля, че е така.  Flutter Но пък съм убедена, че червените чушки няма да навредят .  Peace

Погледни последната част от предния ми постинг. Току що добавих нещо.  Grinning

# 49
  • Мнения: 117
Днес си говорих с майката на нашето съседче, то е на 2 г. и половина и хапва основно месо.
Тя всеки месец му прави кръвни изследвания и то от вената (не знам защо от вената), за да му следи хемоглобина откак се е родил. Гони високи резултати.
И си помислих, че съм водила Виктор само на дежурните и задължителни изследвания, ако лекарят каже ок, не съм задълбавала особено. Според мен всеки организъм е специфичен и някак не ми звучи логично хемоглобинът на всички да е с еднакво висока стойност, като и останалите показатели, амо ако се опитваме да повишим нещо, което за точно този организъм трябва да е точно толкова колкото е защото да кажем е в баланс с нещо друго и по този начин разбалансираме системата? Трябва ли непременно да гоним високите стойности, това някакво състезание ли е?
Просто споделям, нещо, което ми хрумна днес.

# 50
  • Мнения: 731
hvarchanova, ако искаш ми вярвай, но днес сутринта си мислих точно това. Дали това не е нормалното за организма в дадения момент и промяната дали няма да доведе до разбалансиране на системата  Thinking Въпреки това, обаче не ми се иска да правя експеримент, но определено няма да гоня и високи постижения  Peace
cubbit, безценна си  Hug И на двата сайта за възраст 1-3 години пише 7 мг, така че приемам, че е толкова Simple Smile Не мисля, че педиатърът ни може да отговори на този въпрос и за това предпочитам форума. Всъщност тя каза, че няма защо да се тревожа, но аз се разтревожих. На два пъти съм имала желязодефецитна анемия и предпочитам да взема мерки  Peace

# 51
  • Мнения: 3 988
всеки организъм е специфичен и някак не ми звучи логично хемоглобинът на всички да е с еднакво висока стойност, като и останалите показатели,

Абсолютно! Като с високото и ниското кръвно! Ако човек се чувства добре, значи за него не е ок. Аз например съм доста ниско кръвно (според стандартите), но като се вдигне дори малко и съм "болна". Но все пак има граници, които трябва да се съблюдават.

Else, успехи с прилагането на новата диета!  Hug

# 52
  • Мнения: 2 132
В книгата ми - New Vegetarian Baby дават следните стойности :
от 0 до 6 месеца - 6 мг
от 6 до 12 месеца - 10мг
от 1 до 3 години - 10мг
Освен това в книгата ми пише :
Since 1941, the National Academy of Sciences has published nutritional guidelines known as the Recommended Dietary Allowances(RDA). Be careful not to confuse these with the United States Recomended Daily Allowances(U.S. RDA) which are based on the Recomended DIetary Allowances and used by the Food and Drug Administrator for nutrition labeling. More advanced guidelines called the Dietary Reference Intake (DRI) are in the process of being formulating. - тези може вече да са излезнали.
Keep in mind that the numbers used by government officials and researchers for assessing the health of population do not necessarily apply directly to individuals. If a given nutrient intake meets the need of 98% of the population, many people obviously will need less than that amount. Therefore, while meeting the DRI for a particular nutrient is a good goal , falling a bit below that number won't necessarily result in malnutrition or poor health.

За червената чушка - не се отнася това за желязото за нея, но пък е много добър източник на витамин С, който ще трябва за по-доброто му освояване Wink

hvarchanova Препоръчително е да се взима кръв от вената, защото дава много по-точни резултати от колкото от пръст.

# 53
  • София
  • Мнения: 5 192
Жени, от теб разбрах за най-новия вег ресторант на ул Цар Симеон 72 в София.
Препоръчвам го , цените са подобни на останалите, а менюто е доста различно. Става и за деца.

# 54
  • Мнения: 247
Седя и си мисля тук за млякото.

Тялото разгражда всяка храна, която приеме на аминокиселини и след това от тях си приготвя необходимите вещества като белтъци и т. н., не е задължително да ядеш белтъци, за да получиш.

Това е вярно.
Както е известно от генетиката секвенциите от триплетите на ДНК (т.н. гени) кодират аминокиселини. Има 20 аминокиселини, от които 9 са есенциални, т.е. човек не може да си ги произвежда, а трябва да ги набавя от вън, което е възможно дори само с веганска диета.
Структурите с повече от 100 аминокиселини са протеини.

До тук спирам с генетиката и минавам нататък.

Човешкият организъм се нуждае от около 700 гр. белтъчини на месец, да не говорим за резервите в тялото ни, които можем да използваме по всяко време. Млечните продукти са изключително трудно усвоими от организма ни и ние хабим излишна енергия в обработването им и пречистването на организма си от тях...

hvarchanova, от къде имаш информацията за количеството протеини, които са нужни на един човек месечно?

Да разглеждаме човешкия огранизъм като ТЕЦ, което hvarchanova прави, е меко казано нелепо и нагло. Известно е, че животинските протеини са по-близки по структура до човешките от растителните. В този ред на мисли, най-добрата храната за един човек, би бил друг здрав човек. (цитат от американски учебник по биохимия от средата на 90-те години.) Тогава няма да се налага млечните протеини, които са "изключително трудно усвоими от организма ни и ние хабим излишна енергия в обработването им и пречистването на организма си от тях" да ни затрудняват толкова.
hvarchanovа, надявам се разбираш какво искам да кажа?

Ако разделим населението най-грубо на 2 групи - карнивори + лактовегетарианци срещу вегани и погледнем кой е по-здрав и какъв ефект имат млечните протеини върху здравето на първата група, няма как да се открият реални данни до този момент за сигнификатни разлики. А дори и да ги има, те обаче не са толкова големи, че да се набиват на очи без детайлно изследване, т.е. няма видими последствия за здравето или с думите на hvarchanovа "изтощаването на организма заради преработката на млечните протеини" е мит.
Първата група би трябвало да е недохранена и изтощена от усилията, които хвърля организмът им, за да преработва животинските протеини, които са изкунсумирани като месо и/или млечни продукти. А втората група би трябвало да пръщи от здраве. Нито едното е вярно, нито другото.


Друг цитат на hvarchanova от предната тема.
Цитат
след 3-годишна възраст човешкият организъм спира да обработва млечния протеин

И това ми е интересно къде си го прочела? От къде я имаш тази информация? Моля, само не ми посочвай източник като сайта "нот милк". Това не е достоверен източник. (Четейки въпросния сайт, човек остава с впечатление, че млякото и млечните продукти са "виновни" за ВСИЧКИ болести и проблеми по света. Абсурдно е да се издигат такива генерализирани твърдения.)
Ако това, което твърдиш е вярно, то тогава човек не би имал възможността да се храни само с млечни продукти, което НЕ е вярно.
Отново ако приемем, че е вярно, то този, който е направил това наблюдение, неизменно е направил и наблюдението какво се случва на 3-годишна възраст с един човек, за да спре да обработва млечните протеини. Такова нещо до сега не е известно в медицината и генетиката. А те от своя страна нямат нищо общо с месната и млечната промишленост.

И още, горките майки, които нямат мляко и се налага да дават на бебета си адаптирано, което се прави от животински млечни протеини...

ОП, ти пишеш, че "не знаехме, но се информирахме и се убедихме на практика". Как се убедихте на практика? Какво точно направихте, за да разберете, че "след 3-годишна възраст човешкият организъм спира да обработва млечния протеин"?


Отново hvarchanova.
Цитат
Знаете ли, че в Америка икономистите изчислили, че губят няколко милярда годишно от неизконсумирани млечни продукти и решили да вложат 300-400 милиона в реклама на пийте само мляко и бъдете здрави

Пак искам източник за това, защото не можах да намеря цитираната от теб информация. Кога американските икономисти са публикували такъв доклад? Къде?
Когато един продукт не се продава както очакваното, се прави реклама, много ясно, но и се намаля производството. Второто не се наблюдава за млякото и млечните продукти, за производството на месо обаче е факт.


Важно да е се има предвид, четейки мнението ми, че аз съм вегетарианка не по здравословни причини, а по етични, което от своя страна не променя фактите.
hvarchanova, въпреки че името е цитирано многократно от мен, държа да отбележа, че не се заяждам, а разсъждавам доколкото ми стигат научните познания по темата, а смея да твърдя те не са малко. Не съм против веганите и веганството, напротив, симпатични са ми. Но не мога и не искам да приемам на доверие твърдения от апокрифни сайтове.

  bouquet  bouquet  bouquet Simple Smile

# 55
  • Мнения: 2 132
Жени, от теб разбрах за най-новия вег ресторант на ул Цар Симеон 72 в София.
Препоръчвам го , цените са подобни на останалите, а менюто е доста различно. Става и за деца.
Аз днес им гледах сайта и ми се видя добре. Като отида в София ще го посетя Grinning
Има ли някой от Пловдив. Ще си правим среща на 1ви октомври. Ако има някой да свирне Simple Smile

# 56
  • Мнения: 117
http://www.duh-i-istina.net/hranata_greha.php#z13   Цитат:
Представата, че е трудно да си набавите достатъчно белтъчини от растителното царство, е откровена заблуда. Натрапват я стопанските отрасли, които печелят от продажбата на животински продукти, както и техните платени “експерти”. Години наред се харчат милиони долари, за да се подсещате автоматично за месо и други животински продукти, щом помислите за белтъчини. От друга страна авторитетни изследователи от цял свят препоръчват диети с намалено съдържание на тези продукти. Въпреки това у вас се обажда досадно гласче, което може би ви внушава, че белтъчините са много важни хранителни вещества, а те се съдържат в месото и животинските продукти.  Защо се обажда това досадно гласче? Не ли защото чрез целенасочени рекламни стратегии за това колко са ни необходими белтъчините заинтересовани кръгове са набили в подсъзнанието ни постоянно пулсиращата тревога: ям ли достатъчно белтъчини?........................

В края на краищата откъде си набавят белтъчини тревопасните животни?”
Човешкото тяло не може нито да оползотвори, нито да асимилира белтъчините в първоначалния им вид – така, както се ядат. Протеинът трябва първо да бъде разложен на аминокиселинните си съставни части. Едва тогава от тези киселини организмът може да образува необходимите му белтъчини. Следователно главната стойност на белтъчините е в това от какви аминокиселини се състои. Всички хранителни вещества се създават в растителното царство. Животните имат способността да приемат източника на белтъчини, а именно осемте есенциални аминокиселини, но не могат да ги произвеждат сами. Растенията могат да образуват аминокиселини от въздуха, почвата и водата. Животните, както и хората, са зависими от растителните белтъчини пряко, чрез консумация на растения, или косвено, чрез консумация на растителноядни животни. В месото не се съдържат никакви есенциални аминокиселни, които животните да не са получили от растенията и които хората да не могат да извлекат пак от растенията. Ето защо всички силни животни притежават белтъчините, които им са потребни. Те ги образуват от аминокиселините, които изобилстват в растителната храна. Затова месоядните животни (освен в изключителни случаи) не ядат други месоядни. Те инстинктивно се насочват към животни, които се хранят с растения.


Ще ви бъде интересно да узнаете, че използваемото съдържание на аминокиселини в растенията е много по … месните продукти. Нека видим сега какво е количеството на аминокиселините в месните продукти. Една верига може да съдържа произволен брой аминокиселини – между 51 000 и 200 000. При смилането на месни белтъчини веригата трябва да се разпадне и да се свърже наново в човешки белтъчини. Аминокиселините са доста чувствителни. От температурата при готвенето много от тях се разрушават или коагулират, така че тялото изобщо не може да ги използва. 32Тези неизползваеми аминокиселини стават токсични, водят до напълняване, създават излишна работа на тялото и поглъщат енергия. За да бъде извлечена евентуална полза от аминокиселините, месото би трябвало да се консумира сурово, както правят месоядните и всеядните животни.”

Ние живеем в ера на “високопротеинова” лудост. Някои съвременни специалисти по хранене и лекари, неправилно ръководени от погрешните заключения на учените от 19 век и от тенденциозните изследвания, заплащани от собствениците на месната и млечна индустрия, са ни обработили психически да вярваме, че трябва да ядем “много белтъчини” и то “животински белтъци”...Най-новите доказани факти относно протеина, основани на надеждни и авторитетни научни изследвания от независими източници, такива като института “Макс Планк” в Германия, Руския институт за хранителни изследвания и Международното общество за изследване болестите на цивилизацията и жизнените субстанции, показват:

? че твърде много животински белтъчини в диетата допринасят за такива заболявания като артрит, остеопороза, сърдечни болести и рак. Един от страничните продукти на белтъчния метаболизъм, амонякът, се счита силно канцерогенен

? че твърде много белтъчини могат да причинят умствени разстройства и дори шизофрения” 36

Медицинските изследвания показват, че приемането на по-големи количества протеини е вредно за черния дроб, бъбреците и е предпоставка за много заболявания. В богатите индустриални страни много хора, които консумират големи количества месо, фактически приемат 2 или 3 пъти повече протеини от реално необходимите.Излишъкът, който организмът ни не успява да усвои, се превръща във въглехидрати и складира под формата на мазнини. По тази причина много американци имат наднормено тегло и са предразположени към болести, свързани със затлъстяването - предимно хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Харви Дайъмънд: “Свръхпотреблението на белтъчини често се свързва с рак на гърдата, на черния дроб и на пикочния мехур, а също и с увеличаване на случаите на левкемия”

Ако имате нужда от още информация разгледайте линка  http://www.duh-i-istina.net/hranata_greha.php#z13
   или си вземете книгата     
   
Сила за живот 1
автор: Харви и Мерилин Дайъмънд
ето малко инфорамция за авторите:  Само седмица след издаването си книгата на Мерилин и Харви Даймънд "Сила за живот" влиза в класацията на бестселърите на "Ню Йорк Таймс", задържайки се на първо място безпрецедентните 40 седмици. Тя е първата книга на "Уорнър Букс", продадена в милионен тираж, книга № 1 по въпросите на храненето и здравето и наред с "Отнесени от вихъра" и Библията е в списъка на "Пъблишърс Уикли" на 25-те най-търсени заглавия за всички времена. Преведена е на повече от 30 езика, бестселър в целия свят с продажби над 10 млн.     http://zashto-kak.hit.bg/fitonikaanot.htm

Ето тук вижте как изглежда
http://www.helikon.bg/index.php?act=books&do=detailed&id=46001

Изводът според мен е , че по-скоро трябва да се притесняваме да не поемаме повече белтъчини отколкото трябва, отколкото дали ни стигат.

Последна редакция: сб, 13 сеп 2008, 14:50 от hvarchanova

# 57
  • Мнения: 3 988
Мисля, че е време да си отворите веганска тема и да плюете вегетарианската диета там. Настоящата тема не е "за" и "против" вегетарианството.

# 58
  • Мнения: 117
Нали питаше от къде е информацията?
Мисля, че малко информация не вреди на никого, не разбирам защо се ядосваш толкова.
Никой не плюе вегетариянството, аз самата съм вегетариянка.

# 59
  • Мнения: 4 392
Аха, сега разбирам , cubbit , защо реагира толкова чувствително на въпроса с млякото и защо питаш всеки втори, дали е веган. Laughing
Тъкмо се бях засилила да ти отговарям, но няма смисъл.

Цитат
България и Германия не са единствените страни, в които има вегани. Хората с лактозна интолерантност са навсякъде - примерно детето на наши приятели. Но като си пие "лактозното мляко", както казвай той, проблеми и оплаквания няма.
Естествено, че вегани има навсякъде по света, но нямам за цел да изследвам броя им. За Германия съм проверявала от любопитство, затова дадох такъв пример.
Само да кажа, че веганизъм не означава непременно непоносимост към млякото. Може и да има такива вегани, но те сигурно са по- скоро изключения.

Цитат
Както и да е... Има извадки от книгата на сайта на авторката, ще си направя труда да ги прочета.

Надявам се, да го споделиш с нас. Харесва ми да те чета, въпреки, че сме на различни/ но не на противоположни позиции! Wink/


Цитат
Говорим си обаче от различни позиции - вие сте "go green / healthy / natural", а аз съм more "animals have rights" than "eat organic & bio". Няма да стигнем до една допирна точка никога

Ами не, cubbit, моят мотив, да премина на вегански тип хранене, беше чисто етичен, не толкова здравословен. Даже пак бях пропушила, след поредното отказване на цигарите. Но за някои неща не можех да си затварям очите повече.

Мисля, че е време да си отворите веганска тема и да плюете вегетарианската диета там. Настоящата тема не е "за" и "против" вегетарианството.

Никой не плюе вегетарианството. Стана дума за млякото, но това аз лично не го намирам за критика към вегетарианците.. Безумно е! Ако ни прочете някой, ще се хване за главата, докъде сме я докарали. ooooh! Аз отказах всичко животинско, защото знаех, че мога и че повечето неща няма да ми липсват. За някои не е толкова лесно.  Не е важно, колко точно си отказал, а че въобще си го направил. Peace




П.П.  Чак сега разбрах, какво точно ме смути в  горното изречение> "вегетарианската диета".
Според мен вегетарианството/ веганството не е диета, а начин на живот.   bouquet

Последна редакция: сб, 13 сеп 2008, 23:00 от Спиролина на орторексичния галактически кон

Общи условия

Активация на акаунт