Примерна схема на захранване (9)

  • 76 458
  • 596
  •   2
Отговори
# 570
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, а колко е умереното количество мед на ден след като бъде въведен?
И задължително ли е след годинката да се подслаждат храните?

Мед след 1 година:
1 к.л. = 5 грама

Подслаждането се ограничава и след 1 год. Колкото по-дълго, толкова по-добре.

Между другото, в повечето препоръки за детско хранене медът се поставя наравно със захарта, глюкозата и другите 'бързи' захари. Съвсем не се препоръчва честа употреба (например всеки ден) или големи количества. Но все пак е по-ценна храна от рафинираната захар.

# 571
  • Мнения: 1 449

След 1 год. няма толкова поводи за притеснение.
По-тежките зеленчуци е достатъчно да се дават до 2-3 пъти седмично, ако са в по-голямо количество. Например спанак, брюкселско зеле, обикновено зеле.

- Цвеклото разхлабва, затова се ограничава до 1/3 или 1/2 от порцията. Иначе е средноцелулозно и по-скоро не е проблем за стомаха след 1 год.
- Броколито и карфиола са много полезни, имат доста фибри, но голяма част са разтворими. Освен това съдържат цяла палитра от важни витамини, така че спокойно могат да се дават поне 2-3 пъти седмично след 1 год.
- Доматът може и 5-6 пъти седмично, евентуално повече внимание към по-големи количества суров домат (заради киселинността). Червените зеленчуци не трупат нитрати, така че и това не е повод за притеснение при по-честа консумация.
- Червената чушка е средноцелулозна и газообразуваща в по-големи количества. По малко в храната или през ден-два е ок.

Грамаж за месо = сварено месо
Кулинарните загуби са обикновено около 40% при варенето на месо.

# 572
  • Мнения: 1 449
Мисля да започна с пюре от моркови.
ОК.

кашата си я яде следобед в периода 14-16 часа (зависи как му дойдат храненията), а ми се ще пюренцето да го давам на предното хранене (вече ще имаме месец откакто сме започнали захранването).
ОК или изчакай още 1-2 седмици.


Също така колко време да въвеждам първото пюре? Аз си мислех за 5-7 дни. Като следващите да ги въвеждам по 3-5 дни, в зависимост как му се отразяват.
ОК.

Кога риба? (скумрия примерно) Гледах някъде, че е я слагат наред с ракообразните за след 2-3 година, но на мен ми се струва, че това е пресилено.
10 м. примерно, различни видове бяла риба, не скумрия.

Това че съм дала оризова и царевична каша означава ли, че мога да му давам пюрета в които има ориз и/или царевица без да ги въвеждам специално
Да.

Банана не се ли включва към цитрусите? Ако не то тогава когамога да го давам и трябва ли да съм го обработила по някакъв начил или може и суров?
Не е цитрус. Само суров.

# 573
  • Мнения: 15
Косе Босе, благодаря ти много за насоките!  bouquet

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 15:06 от Reni_23

# 574
  • Мнения: 2 132
Момичета искам да ви питам до колко дни след въвеждане на нова храна може да се прояви реакция? Примерно на 4-тият ден мога ли да дам колкото иска бебето или трябва да я огранича да изяде по-малко?

# 575
  • Мнения: 179
Извинвявам се, ако се повтарям, но от кога мога да давам бобови храни-леща и зрял фасул, и от кога грах и зелен боб, както и какво ориентировъчно количество?
Косе Босе - хиляди благодарности  bouquet

# 576
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Косе Босе, златна си! Благодаря! Hug

# 577
  • Мнения: 199
Косе Босе, много ти благодаря  bouquet!

# 578
  • Мнения: 58
Косе Босе,кога е удачно да се въведе спанака?Сега захранвам с цвекло(на 9,5 мес е ),правилно ли е той да е следващия зеленчук?А искам да те попитам и за артишока,ряпата,нара и райската ябълка-дават ли се под годинка и под какава форма-тъй като сега им е сезона не искам да ги изпускам ако са подходящи за нашата възраст.

# 579
  • София
  • Мнения: 308
Jujanka, за зрелия фасул и лещата знам, че се включват като основна храна след 15 мес. Преди това може към 12 мес. само за опитване, като задължително се махат люспите.
Грахът се въвежда към 8-10 мес. като в началото се предлага в малко количество и също е препоръчително да се махат люспите поне до годинката.
Зеленият фасул може да е от първите зеленчуци при захранването, т.е може още към 6-7 м. да се предложи.
 

# 580
# 581
  • Мнения: 1 100
Косе Босе, а защо не е добре ястие с картофи да се съхранява в хладилник дори и за 1 ден?

Другият ми въпрос е свързан с получено писмо-книжка от Милупа, в което се обяснява, че "според специалистите до 3-годишна възраст употребата на краве мляко трябва да се избягва."   Shocked /Аз бях чувала точно обратното./ Съответно препоръчват тяхна напитка, която била много по-полезна от кравето мляко. Има ли нещо вярно в твърдението им или само спекулират за да си продадат стоката.

Благодаря предварително!   bouquet  bouquet  bouquet

# 582
  • Мнения: 8 242
Косе Босе, а защо не е добре ястие с картофи да се съхранява в хладилник дори и за 1 ден?

Другият ми въпрос е свързан с получено писмо-книжка от Милупа, в което се обяснява, че "според специалистите до 3-годишна възраст употребата на краве мляко трябва да се избягва."   Shocked /Аз бях чувала точно обратното./ Съответно препоръчват тяхна напитка, която била много по-полезна от кравето мляко. Има ли нещо вярно в твърдението им или само спекулират за да си продадат стоката.

Благодаря предварително!   bouquet  bouquet  bouquet

Това с картофите откъде пък  Shocked

А за млякото на Милупа - ами гледат да си продадат "обогатеното мляко" .. По принцип до 3г. някой смятат, (според мен е преувеличено ама айде..) че Е добре да се пие АМ, а не прясно краве мляко .. Реклама  Sunglasses

# 583
  • Мнения: 112
Косе Босе, а защо не е добре ястие с картофи да се съхранява в хладилник дори и за 1 ден?


За първи път чувам, че не трябва да се държи ястие с картоф в хладилник, знам че не е добре да се замръзява и то от личен опит - картофите си променят вкуса. След като се размразят са ужасни на вкус.
От къде имаш тази информация - искам да знам кой е източника, защото приготвям всички ястия на сина ми от предната вечер и те винаги престояват в хладилник за няколко часа

# 584
  • Мнения: 6 713
Здравейте! Hug
Бях питала преди за глутена - дали да не го въведа като зърнена каша. Но сега ми дойде нещо друго наум и за него да питам  Mr. Green :
Според вас удачно ли е да въведа глутен като давам вода от овесени ядки ? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт