Примерна схема на захранване (9)

  • 76 412
  • 596
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 117
Косе, много ти благодаря за разясняването Hug  bouquet

# 481
  • Португалия
  • Мнения: 3 967
Здравейте! Моите момичета явно правят някаква алергия,но още не мога да я определя newsm78 В смисъл,че след обрива по бузките,се появи температура и аз реших ,че е свързано/ не знам и аз защо #Crazy newsm78/ После мина цяла седмица,а онзи ден се обрина цялата Виви Shocked -по корема,вратлето и гърба-същите розови петна,без очертания,различни размери,без сърбеж... Замислих се за някаква шарка ,но не е ,ходихме при местните тука в консултацията/ до педи не стигнахме,защото ме убедиха,че със сигурност не е!/ Бързо преминават-за около ден и половина.тези по лицето ги третирах със сребърна вода-засъхнаха почти веднага,после остават за около ден като лишейчета,леко грапави и изчезват,...но по тялото не мазах нищо и същия резултат....

Описвам го много подробно с надеждата някоя мама да е виждала подобно нещо и да сподели,дали е алергия от храна?

Единственото ново за тях беше,че един път пробваха от нашия кускус с къри вътре.Но не е люто къри,а онова,което е за цвят повече и много малко мирис newsm78

# 482
  • Мнения: 2 401
Благодаря Косе Босе! Hug

# 483
  • Мнения: 1 449

Режимът отговаря точно на възрастта: 3 твърди хранения, достатъчно кърмене, неголеми интервали на хранене. Млечното хранене също е чудесно – предлага се достатъчно кърма през денонощието, реално съответства на режим без заместено кърмене, поздравления.

Не е проблем да се дава два пъти каша предвид количествата. На 9-10 м. вече спокойно могат да се дават и зеленчуци втори път за деня – смесени с каша, чисти, като супа. Още повече, че на обед детенцето не изяжда големи количества зеленчуково пюре. Може отново каша с плодове.След 9 м. има разнообразни леки варианти за храненето привечер, зависи какво планираш да въведеш. Няма стриктни правила - може зеленчуково хранене, може млечно-въглехидратно хранене (кисело мляко, извара и подобни със зърнени, бисквити и подобни), може супа със сухар, може плодово-въглехидратно хранене и т.н.

# 484
  • Мнения: 1 449
Описвам го много подробно с надеждата някоя мама да е виждала подобно нещо и да сподели,дали е алергия от храна?
един път пробваха от нашия кускус с къри вътре.Но не е люто къри

Възможно е да е друга алергия/чувствителност - не непременно хранителна.
На тази възраст ти най-сигурно може да предположиш от какво е - следи и храната, и околната среда. Тестовете за алергии няма да помогнат.

Къри:
- Може да е алерген. Понякога предизвиква реакция - обриви. Тази информация често се среща в насоките и рецептите за детско хранене, въпреки че кърито е допустима храна преди 1 год.
- Ако става въпрос за нелютиво къри като смес от различни подправки - възможно е да има добавка за плътност или текстура на сместа, трябва да е означена на етикета като нишесте или някое Е, евентуално това може да е причината. Или някоя от самите подправки.

# 485
  • Мнения: 1 449
има ли алергизиращи подправки

* Повечето широко използвани подправки не са хранителни алергени.
* Въвеждането им се отлага за по-късен етап, тъй като могат да дразнят стомаха - не заради алергенния им потенциал.
* Ако се въвеждат преди 1 год. – винаги да е като нова храна и да се следи за реакция. Възможни са индивидуални реакции предвид крехката възраст.
* Някои подправки са алергени по принцип, но не хранителни – например соковете на растението или семената предизвикват обриви при допир, но това не са често срещани случаи.

Разрешени подправки под 1 год.:
- босилек
- джинджифил
- индийско орехече
- копър
- кориандър
- куркума
- лимонова кора
- магданоз
- мащерка
- мента
- портокалова кора
- риган
- розмарин
- червен пипер
- чесън

Проблемни подправки под 1 год.:
- ванилия (да не съдържа алкохол)
- горчица
- канела (спорен алерген)
- къри (понякога алерген)
- лимонов сок или лимонена киселина (по няколко капки може преди 1 год.)
- целина (алерген)
- хрян

# 486
  • Мнения: 18
Косе Босе благодаря за отговора и най-вече за подкрепата,че се движа в правилна посока. Аз започнах да се притеснявам да не го прехравнвам, защото доста едричко расте детето в сравнение с връсниците си. Вярно е ,че ние с баща му сме доста високи, над 180 и двамата, но като слушам как всички възклицават на размерите му и взех да се чудя дали не бъркам някъде.
Успех желая на всички! Hug

# 487
  • Мнения: 199
Момичета изпуснах ви от поглед и сега имам да наваксвам с четенето, но междувременно да попитам няколко неща: какви зърна мога да давам вече само варени и евентуално пасирани (без да правя на брашно) - елда, просо,  newsm78 какво друго? В диетичните магазини ли трябва да ги търся? При приготвянето има ли нещо специфично?

Прясно мляко и белтък задължително ли трябва да изчакам след годинката? А цитрусови плодове в крем мога ли да давам?

Благодаря ви предварително Hug

# 488
  • Португалия
  • Мнения: 3 967
Косе Босе  HugБлагодаря  bouquet

# 489
  • Мнения: 1 479
Здравейте, на вси4ки!
4етейки вси4ката информация, предоставена тук, се обърквам, за това ви моля да ми дадете конкретен съвет:
Захраних Калоян - Кай с готово пюре от тиква...прие го добре...първо кърмя, после давам пюрето, изяжда около 1/2 от 125 гр на Хип. Давам го на второто кърмене за деня, към 11 ч. .....другите хранения до ве4ерта са ни само кърма.
От утре мисля, да сменя с морков, после морков с картоф, после картоф с тикви4ки, после картоф с карфиол, след това броколи.
Въпросът ми е като въвеждам така през 3-4 дни новите зелен4уци, пак ли трябва да си останем с едно хранене на ден, или мога да давам новия зелен4ук към 11 ч, а след това например в 14ч да дам ве4е познат (въведен)?
Мисълта ми е, 4е искам да минем постепенно на 3 твърди хранения за деня и да останем на кърма сутрин и ве4ер....
Благодаря за съветите
ПОздрави

# 490
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Lilcho аз от диетичните щандове купувам пшеничени, ечемичени, ръжени и овесени ядки. Всяко в отелно пакетче. Варя ги 10 минути и после прибавям плод и прясно мляко /във вашия случай АМ/ и пасирам /може и без/ много се харесват. Това са същите зърна, които се предлагат в мюслито,  само че са поотделно. Мисля, че са чудесно средство за въвеждане на глутен например.

# 491
  • Мнения: 1 449
какви зърна мога да давам вече само варени и евентуално пасирани (без да правя на брашно)
Прясно мляко и белтък задължително ли трябва да изчакам след годинката?
А цитрусови плодове в крем мога ли да давам?

11 м. 7 д. е почти 1 год., но конкретно тези три храни са доста проблемни и е добре да се изчака още поне месец до въвеждането им. Евентуално цитруси могат да се пробват малко по-рано.

Белтък - категорично след 1 год.
* Яйцето е сред топ-алергените и причината е именно белтъкът, жълтъкът всъщност не е толкова алергизиращ.
* За възрастта няма различия в препоръките на захранване, въпреки други разминавания между педиатричните школи (има 1-2 случая на препоръки около 10 м., но като цяло това не са много предпазливи схеми на захранване, например в Англия).
* Добре е да се въведе сготвен, в храна - не от варено яйце.

Прясно мляко – категорично след 1 год.
* Може като заместител на кърмата/АМ след 1 год.
* Може като допълнение на кърмата/АМ след 1 год.
* Кисело мляко и сирене (т.е. нормални продукти от краве мляко) се въвеждат по правило преди 1 год., но прясно мляко – винаги след 1 год.
* Въвежда се сготвено, в храна – така е по-лесносмилаемо.

Цитруси – след 1 год.
* Не са типичен алерген, но киселината в тях предизвиква непоносимост/чувствителност у крехкия организъм под 12 м.
* Някъде се дават и доста преди 1 год. – точно поради горната причина т.е. не става въпрос за алергична (имунна) реакция на организма с възможни сериозни последствия, а най-често за обриви и стомашен дискомфорт у бебетата.
* Няколко капки пресен портокалов сок в крем или друга храна не са проблем преди 1 год. (дори при решение самите плодове да се въвеждат след 1 год.)
* В крем – ако е само есенция, едва ли съдържа органичната киселина, която предизвиква реакция, но пък и няма полза от подобна есенция. Ако е плод - няма значение дали е в крем. Портокалът в кашите е спорна тема, но пък той така или иначе няма витаминния принос на пресните плодове и сока.


Домашни безглутенови каши от цели (пасирани) зърна:
Елда
Просо
Амарант
Киноа
Кафяв ориз

Домашни глутенови каши от пълнозърнести (пасирани или фини) ядки:
Овесени ядки
Ечемичени ядки
Ръжени ядки
Пшенични ядки
Смес от 4 вида ядки

Един пример за приготвяне на амарант – всички други зърна стават по същия начин.

# 492
  • Мнения: 1 449
... първо кърмя, после давам пюрето ...
... като въвеждам така през 3-4 дни новите зелен4уци, пак ли трябва да си останем с едно хранене на ден ...
... искам да минем постепенно на 3 твърди хранения за деня и да останем на кърма сутрин и ве4ер ...

2-ро твърдо хранене за деня = 2-ри месец от захранването
Може да се изчакат 4-5 седмици от началото на захранването и тогава да се даде каша или пюре втори път за деня. Може да се изчакат 3-4 седмици. Това горе-долу това е разумната схема, съобразена с нуждите и физиологията на детето.

Ако държиш детето да усети чистия вкус на даден зеленчук от самото начало, има вариант първо да се дава малко от новия зеленчук и веднага след това да се дохранва с вече въведения до желаното общо количество.

Заместване на кърмене с пюре
Ако няма конкретна причина, добре е възможно най-дълго да се спазва схемата "кърмене+хранене". В идеалния случай – до 1 год. Ако се въведат бързо 3 твърди хранения в ранна възраст, вече става много трудно да се вмести нужната кърма в рамките на деня – а тя е между 600 и 950 мл до 1 год.

# 493
  • Мнения: 2 132
Косе Босе интересува ме от гледна точка на запазване витамините и минералите в зърнестите кое е по-добре - да се направи брашно от тях и от него каша или да се сготвят и след това пасират? Има ли някаква разлика?  bouquet

# 494
  • България
  • Мнения: 3 621
Благодаря Косе Босе   bouquet
Нашата педиатърка каза, че някои деца правят алергия при смяна на климата , та не знам вече при нас какво беше , явно не е от подправки .

Общи условия

Активация на акаунт