Примерна схема на захранване (9)

  • 76 373
  • 596
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 22
Аз пък започнах сокчетата.Така прецених,но се чудя дали не съм объркала нещо.
Моята педи ми каза да започна със сок от ябълка+морков в съотношение 40:60.Калин не е имал никакви проблеми със стомаха и го понесе добре.Почнах с една кафена лъжичка и увеличавах всеки ден с по една.Дали съм постъпила добре?

# 301
  • Мнения: 2 641
Аз пък започнах сокчетата.Така прецених,но се чудя дали не съм объркала нещо.
Моята педи ми каза да започна със сок от ябълка+морков в съотношение 40:60.Калин не е имал никакви проблеми със стомаха и го понесе добре.Почнах с една кафена лъжичка и увеличавах всеки ден с по една.Дали съм постъпила добре?

Не. Ама както казваш, така си преценила. В тази тема няма да срещнеш много привърженици на захранването със сокчета. Но всеки сам си решава. Всяка майка знае кое е най правилно за детето и. Stop

# 302
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Не мисля, че сок от ябълка (и принципно захранването със сок) е най-доброто нещо за едно бебешко стомахче. Като толкова държиш да даваш сокче, мисля, че е по-добре да е круша, а не ябълка...

Само искам да споделя нещо, на което честно да си кажа много се смях относно захранването със сок. Една моя приятелка, реши да захрани сина си, който беше на два месеца и половина, със сок, защото бебешока бил много лаком, а на нея й писнало да го кърми 8 пъти през три часа, та искаше поне едното ядене да замести със сок ( Joy #Crazy hahaha)... Е, познайте... Не само не успя, ами лапето започна да яде още по-начесто, защото сокчето само му заемаше място в стомахчето (все едно напълнено само с вода) и огладняваше по-често.

# 303
  • Мнения: 1 449
Аз пък започнах сокчетата.Така прецених,но се чудя дали не съм объркала нещо.
Моята педи ми каза да започна със сок от ябълка+морков в съотношение 40:60.

А с какво е полезен сок за едно кърмаче на 3 месеца?
Би ли споделила аргументите си или тези на педиатъра.



1-ви месец захранване = 1 твърдо хранене
2-ри месец захранване = 2 твърди хранения

Включването на следващите основни и междинни хранения за зависи от режима и темпа на захранване.
Това е един разумен примерен вариант.

Еднокомпонентно и двукомпонентно пюре
Първо пюре (еднокомпонентно) = 5-10 дни
Второ пюре (еднокомпонентно или двукомпонентно от въведен+нов зеленчук) = 5-7 дни
Трето пюре (еднокомпонентно или двукомпонентно от въведен+нов зеленчук) = 5 дни
и т.н.

тиквa --> ранни моркови --> картоф --> моркови + картоф
1. Добра последователност: предлагат се няколко зеленчука един след друг.
2. Чисти моркови: може след тях да се дохранва с тиква, за да се поддържа количеството пюре, което вече е достигнато с тиквата. Не е задължително.
3. Тиква+моркови: това е класическият вариант, когато към успешно въведеното пюре се добавя новото. Това има предимства и от психологическа, и от физиологична гледна точка (и вкусът, и стомахчето на детето познават едната съставка на пюрето).

круша --> ябълка --> оризова каша
1. Добра последователност: два плода един след друг; после могат да се смесят успешно с оризовата каша. Оризовата каша може да се въведе и чрез добавяне към зеленчуците.
2. Плодовете е добре да бъдат термично обработени предвид възрастта, особено ябълката.

Въвеждане на месо:
- 1 месец след началото на захранването (според европейските схеми: края на 6 м. или 7 м.)
- 2 месеца след началото на захранването (според американските и някои други схеми: 8 м.)

Въвеждане на жълтък:
- възрастта варира от 7 до 10 м. (по-назад има инфо за 17 схеми)
- зависи и от цялостния подход на захранване (къде логически е мястото на жълтъка спрямо други храни, особено желязосъдържащите)

# 304
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, извинявай че ще те натоваря отново с въпроси, но колкото повече информация черпя от форума толкова повече ми стават притесненията (...)

Нямаш повод за притеснение – режимът е като по учебник (броят на храненията, количествата, съотношението на храните, разнообразието). Всичко е много добре балансирано - плодове, месо, жълтък, сирене, мазнини, пълнозърнести, млечни продукти. И е чудесно, че приготвяш домашна храна.

1) Ако детенцето се чувства добре и заспива спокойно, явно му понася такава храна вечер. Може да размениш кашата с плод и киселото мляко с хляб и сирене т.е. сутринта да бъде млечната закуска, привечер остава плодова каша. След 2-3 месеца плодовата каша може да измести следобед, а вечер да се предлагат зеленчуци втори път за деня. Това е само един възможен вариант. В момента режимът е добре и няма нужда от промяна.

2) Прясното мляко е добре да се въведе в храна т.е. сготвено. Така е малко по-лесно смилаемо. По тази логика може да се въведе със закуската – да се свари нишесте, грис или кус-кус в прясно мляко. След това зависи как ще протече отбиването. Сутрешното и вечерното мляко могат да се заместят с прясно мляко директно за пиене или с кисело мляко за ядене/пиене и т.н.

3) Зеленият фасул и грахът могат да се комбинират с месо, ако са малка част от пюрето. Ако обаче храненето е основно фасул или боб, в комбинация с обичайната доза месо може да натовари стомахчето. Това съображение е валидно докато детенцето е по-малко, след 12-15-18 м. могат да се пробват по-смели комбинации. От бобовите лещата е удачно да бъде без месо, независимо от възрастта. Тя може да се предлага в единия ден за безмесно хранене.

4) Може би е удачно да се маха водата засега. Ако месото се слага във вода без сол, в началото на варенето не преминават чак толкова много полезни вещества във водата – загубата на ценни соли не е голяма.

Между другото, загледах се във френския сайт на "Дюк" и там пише, че не се добавят антибиотици в храната на пилетата (а дали изобщо не се ползват в самия процес на отглеждане не е съвсем ясно). Със сигурност обаче не ползват ГМО-царевица. Освен това, фирмата е лидер във френския пазарен сегмент на този вид специални пилета - така че това е добър избор за пилешко месо, дори да не е био (ако беше сертифицирано за био, цената му би трябвало да бъде поне 2-2.5 пъти по-висока от обикновен бройлер; това пък ще го направи трудно продаваемо на българския пазар).

# 305
  • Мнения: 15
Косе Босе, хиляди благодарности!   bouquet


3) Зеленият фасул и грахът могат да се комбинират с месо, ако са малка част от пюрето. Ако обаче храненето е основно фасул или боб, в комбинация с обичайната доза месо може да натовари . Това съображение е валидно докато детенцето е помашко, след 12-15-18 м. могат да се пробват посмели комбинации. От бобовите лещата е удачно да бъде без месо, независимо от възрастта. Тя може да се предлага в единия ден за безмесно хранене.


Ако се включат зелен фасул, грах и леща като основно хранене в 3 различни дни, безмесните дни не стават ли твърде малко? Или само веднъж седмично да предлагам например леща, а зеленият фасул и грахът да бъдат като добавка в храненето в други два различни дни?

# 306
  • Мнения: 3 695
Аз отдавна не влизала в тази тема, защото моето е отдавна захранено, но от време на време имам някои чуденки и влизам за съвет от Косе Босе  Hug !

Моето дете обича да хапва стафиди. Шоколад и бонбони не е виждала що е то, та сигурно затова й харесват толкова.  Laughing Но все пак безпокои ме има ли нещо вредно с което ги обработват примерно? Освен това се чудя има ли проблем да се дават на тази възраст - фурми, сусам, сусамов тахан? Какви продукти не бива да давам все още, а да изчакам до 3-та година? Тук се сещам за: ягоди, фъстъци, ядки (всички ли или може да яде вече натрошени някакви ядки?). Друго какво ще ме посъветваш за нашата възраст?

Поздрави на нейно ВЕЛИчество!  Heart Eyes Hug Heart Eyes

# 307
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравейте момичета!
Много Ви моля да ми дадете съвети, защото имам чувство, че съм в омагьосан кръг и не мога да изляза от него, а от това страда само моето детенце.
Синът ми е на почти 11 месеца и режимът ни е следния:
1. Кърмене (предимно през нощта и сутрин към 6-6.30)
2. Попара със сухар и сирене - сега започваме и масло
3. Зеленчуково пюре с 1/4 жълтък. От зеленчуците сме въвели морков, картоф, тиква, тиквичка, пъщърнак, царевица, домат, краставица, броколи.
4. Каша - ориз, царевица, пшеница, овес, но му давам предимно плодово-млечно-зърнени каши, че са по-вкусни.
Плодово пюре давам за десерт на обяд или към кашата. Ядем ябълки, круши, сливи, банани, праскови, кайсии.
5. Кърмене за приспиване
Освен тези неща хапваме солети, бисквити и хляб.
Проблемът е,че един месец Ники имаше разстройство и бяхме на диета – каша, попара, моркови, картофи и банани. За това време бях планирала да въведа много неща, но не посмях. А той вече не иска да яде някои неща и не знам какво да му давам.
Моля Ви майки, кажете ми с какво разнообразявате менюто на Вашето дете.И другия голям въпрос: Как се захранва с преходна храна и как се приготвя тя?Може би сте го дискутирали, но започнах работа и нямам никакво време да търся.
Предварително благодаря на всички!

# 308
  • София
  • Мнения: 1 833
sh0k0lad4e, ще ти кажа аз какво давам, а пък ти ще си прецениш какво си въвела и дали да го дадеш:

Закуска - попара, кус - кус, царевичен грис (качамак), овесени ядки, ечемичени ядки и зърнена каша (просо, мултизърнена). Давам ги със сирене и масло. Сега съм взела и елда на зърна и мисля скоро да му дам.

Обяд - различни пюрета - пуешко, пилешко, заешко, телешко, агнешко, риба. Предстои ни свинско и жълтък. Опитвам се да давам само зеленчуково пюре поне веднъж в седмицата, но го отказва, малкия се оказва месояден.

Следобедна закуска - каша с пасиран плод, обикновени бисквити с пасиран плод, кисел (нишесте с плод), от готовите плодово - зърнести пюрета (но по-рядко, когато сме навън).

За преходната храна и аз не съм много наясно, но доколкото съм чела тук във форума, когато се приготвя храната за възрастните  преди да се поставят подправките и солта се  отделя от ястието и се пюрира според детето. Ако има някой с повече опит нека сподели технологията и рецепти също. Wink.
Засега давам готови пюрета. Готвя му от време на време, но  не му допадат хич моите манджи. В повечето случаи се стига до там, че накрая пак отварям готово пюре, въпреки че съм отделила поне 40 мин за готвене на 150 гр. пюренце Sad.

И в тази връзка искам да попитам Косе Босе или някой, който знае до кога трябва да се приготвя храната варена и кога може печена, задушена на фурна.
И още един въпрос - обсъждали сме и преди  количеството и честотата на приемане на месо, но се притеснявам дали не е проблем, че всеки ден яде месо.

# 309
  • Португалия
  • Мнения: 3 965
В повечето случаи се стига до там, че накрая пак отварям готово пюре, въпреки че съм отделила поне 40 мин за готвене на 150 гр. пюренце Sad.            .....................................
И в тази връзка искам да попитам Косе Босе или някой, който знае до кога трябва да се приготвя храната варена и кога може печена, задушена на фурна.
И още един въпрос - обсъждали сме и преди  количеството и честотата на приемане на месо, но се притеснявам дали не е проблем, че всеки ден яде месо.


и мен ме интересува този въпрос- още повече,че само пуешко ядат моите!
А как ще дадете свинското- може ли като шунка?И варена ли да е? шунката ми дойде като идея от  една схема,която бях чела някъде....

# 310
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Ние започнахме захранването с оризова каша. Мисля да му я давам две седмици. След това да въведа царевична кашичка за около седмица и след това пюренцата (тиква, морков и т.н.). Чудех се дали е добре така? В смисъл този ред на въвеждане на храните.

# 311
  • Мнения: 2 132
Копирам си мнението и тук, че повече хора посещават темата:
И аз имам няколко въпроса за кашата.
Днес направих каша, обаче не знам дали се получи. Изглежда ми някаква рядка, леко е прозрачна, не е хомогенна. На картинката изглежда много добре, ама моята хич не прилича на нея Laughing Направих я с вода. Преварих водата и оставих да изстине. После направих каквото пише на кутията като редуцирах количеството понеже я правя днес само да видя как става. За вкуса няма да коментирам - аз я изплюх, а мъжът ми почна да ме агитира да не я давам и да започнем с нещо друго 35 Вкуса не ме притеснява, ясно ми е че бебка не е яла друго освен кърма и няма база за сравнение като нас, но тая консистенция нещо не ми изглежда наред-  виждах цветовете на чинията през кашата Very Happy
Я казвайте вие как я правите/правихте тая каша? С топла вода ли се прави? Някакви трикове има ли и т.н. Very Happy

# 312
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Правя я с топла вода. Като смесвам каша и АМ в съотношение 2 към 1. Но слагам вода на око. Моя шмат харесва да е по-гъстичка. Не съм пробвала, но ако спазя количеството течност, което пише на кутията предполагам ще стане направо прозрачна както ти я описваш.

# 313
  • Мнения: 8 242
Кашата винаги съм я правила на око. Водата хладка и отгоре сипвам по малко каша и бъркам, докато стане с консистенция да ми хареса  Mr. Green

# 314
  • Мнения: 8 242
В повечето случаи се стига до там, че накрая пак отварям готово пюре, въпреки че съм отделила поне 40 мин за готвене на 150 гр. пюренце Sad.            .....................................
И в тази връзка искам да попитам Косе Босе или някой, който знае до кога трябва да се приготвя храната варена и кога може печена, задушена на фурна.
И още един въпрос - обсъждали сме и преди  количеството и честотата на приемане на месо, но се притеснявам дали не е проблем, че всеки ден яде месо.


и мен ме интересува този въпрос- още повече,че само пуешко ядат моите!
А как ще дадете свинското- може ли като шунка?И варена ли да е? шунката ми дойде като идея от  една схема,която бях чела някъде....

Печена може, когато може и варена Simple Smile Само да не е пържена, прави я както искаш Simple Smile
Шунката не е добра идея изобщо според мен - първо е доста солена, а и не се знае какво точно има в нея Simple Smile А пушени меса изобщо не са гот за деца Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт