Отговори
# 45
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами аз не съм гледала какво ми е правила Mr. Green, но по усещане - с пръсти се разтяга леко перинеума, представи си все едно си пъхнал пръста си в гърлото на бутилка и описваш полукръгчета по долната страна на кръга, който образува гърлото. Не можах да го обясня много точно май Thinking Само че явно там някъде има нерв или поне аз така си мисля (навързвайки откъслечни неща като напр. това, че една от техниките за обезболяване на шиенето след раждане е блокада на пудендалния нерв във влагалището и затова се чудя дали за същия нерв става въпрос), защото имаше едно място, където беше направо нетърпимо усещането и аз си кряках с цяло гърло да спре. Явно по време на тези масажи е видяла къде ще се разкъса - каза, че имам срастнато като топче от предишната епизиотомия и на това място ще се сцепи и помоли доктора да резне.
Тези масажи не са нещо ново и нечувано - майка ми е мед. сестра и си спомня много ясно, че са й правили такъв при моето раждане (родила ме е без нито един шев).

# 46
  • Мнения: 27 524
Накратко какво бих споделила - в първия етап е най-добре да остави природата да си свърши работата. Контракциите се усилват постепенно, максималното отпускане на тялото ги улеснява, крещенето им пречи. Помага също ходенето пеша и движението, което значи, че не е задължително родилката да се тръшне и да лежи.
В края на този етап болките се усилват, но започва следващият - с напъните.
Напъните се усещат като позив за ходене по голяма нужда. Това стряска жените, на които не е обяснено, и те се стискат, което пречи. Всъщност трябва да се напъват, както в тоалетната, и това най-лесно става в клекнало положение. В тази фаза няма болки, контракциите са напъни, при активно напъване болката не се появява. Бебето постепенно се придвижва все по-надолу. Когато минава главата, е добре родилката да издиша, за да не е прекалено силен напъна и да няма разкъсвания. В старата школа са ги карали да крещят - затова и по всички филми родилките викат. Сега в по-културните случаи казват - ИЗДИШАЙ, в по-некултурните запушват носа на родилката (хем го знаех и пак се стреснах, когато акушерката ми сви тоя номер). И така, вече се е появило бебето. Бебето трябва да изплаче, да почне да диша и е хубаво майката да го гушне и да му предложи да суче - това стимулира кърмата. Следва раждането на плацентата, което не боли и не е трудно. Акушерката трябва да огледа плацентата дали е цяла. При липса на част от плацентата трябва да се почисти от лекар, под упойка. Ами, накратко е това - другите неща подробно ги пишат навсякъде.

Няма други неща.  Simple Smile Всичките гореизброени неща ги пише навсякъде, и ги обясняват в болниците, по курсовете, в книгите, филмчетата...  Навсякъде и общодостъпно. Крясъците и истериите определено са само за филмите  Wink


Раждането у дома е лична отговорност и право на избор.

Пак да се повторя - НЕ Е лична. Раждаш живот, човек, дете, личност. Не си сам! Носиш отговорност за него. И при възможност за избор на компетентна и медицинска и адекватна помощ, е меко казано глупаво и безотговорно да не се възползвш. Най-вече по какви причини? Да се биеш в гърдите, че си родил у дома? И какво от това, ако бебето или жена ти загине? Примерно... Какво й е лошо на болницата? Може да се разхождаш, да се къпеш, да плуваш, да се чекнеш на медицинските топки, да си слушаш музика... каквото искаш. Какво като не си си в твоята си спалня? Ако все пак, което е напълно възможно, възникне рискова ситуация и се наложи спешно упояване, секцио, хирургическа намеса.... какво ще кажеш тогава - Божия воля? Която е можело да се промени, ако сте били в болница? Не знам, може и да греша, аз лично не виждам никакъв, ама абсолютно никакъв плюс и смисъл в раждане у дома. Може и да греша, но все пак не бих рискувала, просто ей така, за идеята. Понеже друга причина и резон не чух, не прочетох, не видях...  Grinning

# 47
  • Мнения: 468
 Темата не е за раждане у дома.
 Подготовката за раждане е важна. Хвала на тези, които вече знаят всичко, но моля ви не изливайте презрението си към невежите! Бъдете благородни- преглътнете досадата и  споделете опита си!
 

# 48
  • Мнения: 1 763
Темата наистина не е за домашното раждане, но в много от постовете явно или скрито се усеща внушението, че лекарите са некомпетентни, никога не са прави и са там само, за да травмират майките и децата по време на раждането. Това  ако не  е подтикване към домашно раждане, значи е скрита идея за раждане на тротоара или в магазина. Истината е, че лекарите, макар и понякога да грешат, основното им призвание е да помагат. Не малко хора могат да споделят как са им спасили живота или са помогнали по някакъв начин на децата им.
Иначе е полезно да имаме информация относно подготовката за раждането. Но някои написани неща в темата наистина са опасни. Затова аз се радвам на постове като този на Блонди.
Ще споделя и моя много малък опит. Не съм се подготвяла никак за раждането. По време на самото раждане не правих кой знае какво, но лекарите също. Даже не съм и напъвала особено силно, в смисъл можех и повече, но бебето само си излезе. По едно акушерката настояваше да понапъвам малко в предродилна зала, лекарят каза, че няма смисъл, защото бебето е високо и така започнах с напъните по-късно.
Ще се помъча да отсея полезното от темата и да го приложа при следващото си раждане ( ако има такова).

# 49
  • Мнения: 639
До тези, които така яростно се противопоставят на естественото раждане:
Запитвали ли сте се защо таткото на бебето трябва да плаща, за да присъства на раждането на собственото си дете?
Не ви ли идва на ум, че можете да родите без медицинска намеса - без системи, лекарства, натискане, епизиотомия , изобщо естествено, но в болницата?
Запитвали ли сте се колко от процедурите правени в болницата по време на раждане са нужни?
Знаете ли защо се стига до усложнения в голям процент от ражданията в болницата с намеса ( стимулиране на раждането, обезболяване) и в малък процент при раждане без активна лекарска намеса?
Бих искала да бъда оставена да родя своето дете естествено, така, както инстинктите на тялото ми го показват, без някой да ми влива лекарства, за да родя в рамките на 8 часа, да се движа така, както тялото ми го иска - да се разхождам, да люлея тежкия си корем, да извивам напрегнатия си гръбнак, да напъвам клекнала ( защото така ми е най-удобно), да пипна все още неродената, но подала се навън главичка на бебето ми за да знам как и колко силно да напъвам, да усетя мократа му кожа върху гърдите си, да усетя нежната тръпка от първото засукване веднага след раждането ...... ех, мечти! Вече "преизпълних плана" с моите три прекрасни дъщери..
И още сънувам това мое мечтано раждане..
Мами привърженици на естественото раждане - ужасно съм обезкуражена след проведените разговори с разни докторя ...още ще мисля..

# 50
  • София
  • Мнения: 2 249
За масажа на перинеума - практикуването му преди раждането е нещо, което се насърчава и свързва с по-малко разкъсвания. Същевременно няма доказателства за ползата му по време на раждане. Нещо повече - някои изказват продположение, че разтеглянето и манипулирането на кожата допълнително я "травмира" и всъщност допринася за разкъсвания.
Освен това, което предлага Меги за избягване на епизиотомията, друг начин е да не подпишеш инф. съгласие в тази му част, както и раждането във вода, но за съжаление от последното са решили да правят бизнес...

nani, положението при нас напомня Щатите преди 20+ години - разрушена акушерска традиция, акушеркте са малко на брой и ако практикуват, то е само в присъствието на лекар, без право на свободна практика, изгубили донякъде изкуството и опита на традиционното акушерство.  Под натиска на потребителски организации + някои инакомислещи лекари и акушерки започват промените, създават първите родилни центрове, натиск върху промяна на закона за свободната практика, информиране на обществото и т.н. Още са много по-назад от Европа, но пак имат по-голям избор от нас. Ние поне като сме в ЕС трябва да използваме директивите, за да започнем промените тук.

# 51
  • Мнения: 2 376
За раждането удома. След 36 седмица в Холандия например е разрешено. Раждаш си в спалнята в присъствието на акушер. ОБАЧЕ, ако нещо се обърка след 10 мин си в болницата.
Дано някой ден и ние стигнем дотам, че да раждаме спокойно, както удома , така и в родилния дом.

# 52
  • Мнения: 3 869
Hedra, Iva, благодаря за споделеното.
Като чета, явно няма разлика в техниката на масажа, а само кога се прави. По статистика, масажът правен редовно в деветия месец намалява вероятността от разкъсване, но не драстично. За мен лично масажът ми помогна да се науча да отпускам максимално мускулите си и да не се стягам автоматично, когато усетя натиск, както и да знам кое дишане ми помага най-много в този момент. Не мисля обаче, че масажът оказва някакво въздействие върху еластичността на такъните (а, може и да греша; не знам).
Наистина темата НЕ Е за домашно раждане, но както се оказва у нас е много трудно да намериш баланса и да си в болница със всичките й предимства, но да раждаш активно и минимум стрес и намеса. Все още масово сме в двете крайности - или отиваш в болница и неминуемо минаваш през някои от интервенциите, или започваш подготовка като за олимпиада, молиш се на Бог и раждаш без помощ в къщи. Не може да сме ограничени само от тези две крайни опции. Трябва да се преборим за правото си да раждаме спокойно, на възможно най-сигурното за нас място, в присъствието на кого си поискаме и без ненужни намеси.
Вече се питам дали някога (през моя живот) в Б-я ще се възроди традиционното акушерство  Thinking Мисля, че всички много губим от липсата на хора с такива познания и умения....

# 53
  • Мнения: 3 638
За раждането удома. След 36 седмица в Холандия например е разрешено. Раждаш си в спалнята в присъствието на акушер. ОБАЧЕ, ако нещо се обърка след 10 мин си в болницата.
Дано някой ден и ние стигнем дотам, че да раждаме спокойно, както удома , така и в родилния дом.

В Холандия по принцип се ражда у дома  Simple Smile С акушерка, която избираш преди раждането и при която следиш бременността (не се ходи при гинеколог ако няма усложнения) и с една специално подготвена медицинска сестра, която през първата седмица помага за гледането на бебето и евентуално в домакинството. Но Холандия е така гъстонаселена, че в повечето случаи има болница на 10-20 мин. разстояние  Naughty



Наистина темата НЕ Е за домашно раждане, но както се оказва у нас е много трудно да намериш баланса и да си в болница със всичките й предимства, но да раждаш активно и минимум стрес и намеса. Все още масово сме в двете крайности - или отиваш в болница и неминуемо минаваш през някои от интервенциите, или започваш подготовка като за олимпиада, молиш се на Бог и раждаш без помощ в къщи. Не може да сме ограничени само от тези две крайни опции. Трябва да се преборим за правото си да раждаме спокойно, на възможно най-сигурното за нас място, в присъствието на кого си поискаме и без ненужни намеси.

Напълно съм съгласна с Мег, докато болниците в България са такива, каквито са, може да си водим колкото си искаме дискусии по форумите за раждането и ще сме изправени пред посочените вече две крайности. 
Все още не мога да разбера защо бащата трябва да плаща, за да види раждането на собственото си дете и как майките търпят да не виждат децата си с дни. Как така някой ще ми вземе детето, пък аз ще трябва да си "почивам", без да го видя   #2gunfire

Сега по темата  Simple Smile Аз по време на раждането не можех да мърдам много поради огромния корем, в крайна сметка изкарах последните часове легнала настрани и свита в зародишна поза (доколкото ми беше възможно  Grinning). Много помагаше да дишам дълбоко по време на контракциите - дишаш колкото можеш дълбоко и после шумно изпускаш въздуха... и така до следващата контракция. Има много статии в интернет за дишането, наистина помага за облекчаване на болката. След това при напъването акушерката ми казваше да задършам въздуха и тогава да напъвам. Накара ме да си хвана и колената и да се повдигна напред, докато напъвам и наистина имаше ефект. Но аз раждах легнала, защото при близнаци така трябвало, за да не се извърти второто бебе (или поне така ми казаха  Simple Smile)

# 54
  • Мнения: 3 869
Одавна се каня да пусна нещо за дишането, за важността на което, fata morgana споменава в поста си.
Е, няма съмнение, че дишането е от ключово значение за живото изобщо - без въдух човек може да живее няколко минути, без вода - няколко дни, без храна - повече от месец Wink
Като цяло приподата се е погрижила да дишаме по най-оптималния начин при вкяка една ситуация - не е нужно нещо да правим за целта. ОБАЧЕ! Това щеше да работи идеално, ако го нямаше страхът и мотивите на съзнанието. Затова е ценно да се подготвяме и по темата "дишане" за раждането.
Според мен, най-добре такава подготовка може да се направи при "специалистите по дишане" - йогите. Вече из цяла България има йога студия, дори не е нужно да е специален курс - йога за бременни - достатъчно е човек да опознае различните начини, по които може да диша, как те влияят на физическото му и психическо състояние, да се научи да оставя естественото дишане да се случва. Отделно има техники, които се преподават в курсовете за бременни, но някои от тях като задържането на дъха и напъването са спорни от гледна точка на ефективността. Примерно, точно при тази техника освен напрежение в коремната мускулатура, което е добре дошло за изкарването на бебето, се получава и напрежение в мускулите на влагалището, което пък затруднява преминаването на бебето. А и всяко задържане на дъха намалява притока на кислород. Нещата не са еднозначни, но докато плацентата е здраво прикрепена към матката и пъпната връв не е отрязана (ев. прищипана някъде, ама това е рядък случай), най-важно е майката да диша - така бебето си получава нужното независимо дали се ражда бързо или бавно.
Дишането е и чудесно средство за отпускане между контракциите. Много е успокояващо е, ако човек може да се концентрира върху почивката си мужду контракциите, отколкото върху очакването си за следващата контракция - особено, ако са болезнени.
Ето и едни линк: http://www.unhinderedliving.com/language.html (последния параграф)
Съжалявам, че нямам електронна връзка към "Exersises for the childbearing year". Авторът е физиотерапевт и нагледно обяснява как дишането се отразява върху мускулите; защо дирижираното дишане и напъване затруднява нещата и пр.

# 55
  • Мнения: 2 818
Много интересна тема  Simple Smile

# 56
  • Мнения: 1 372
Да се настроим положително и да мислим, че всичко ще мине бързо,лесно, без усложнения и с възможно най-малко болка.
Да упражняваме дишането.
Да се движим много преди раждането. /ако разбира се състоянието ни го позволява/
Да правим по време на бременността упражнения подходящи за бременни

# 57
  • Мнения: 2 616
Vessela Simple Smile

Хубаво напомняш, че в идеалния случай, подготовката започва значително преди зачеването. Нали душата трябва да се почувства поканена  Praynig
Само дето нямам ресурси за споделяне  Sad
Мога обаче да споделя личен опит. Моята подготовка включваше редовен спорт (обичам да тичам Simple Smile), прочистване на организма (няколко курса гладолечение) и промяна на диетата (натуротерапия), и психотерапия (имах си разни наеща за чистене и се заех да "разчистя", за да й е удобно и уютно на душата).
За спорта е ясно, че е добре да се практикува преди бременността, за да има здрава костно-мускулна структура, която да улесни износването и раждането.
За храната - потресена съм как изобщо не се обръща внимание на този толкова важен елемент в ЖК!!! Трябваше да поръчвам допълнително книги и да се самообразовам. Прочистването на тялото от токсини и невнасянето на вредни вещества чрез внимателно подбиране на менюто е едната страна; другата е храната да съдържа нужните за новия организъм минерали и витамини без да затлачва организма на майката. Прясното мляко е отличен пример за храна с малка стойност (някакъв калций все пак) и много затлачваща (лактоза, мазнини и пр.) Същевременно, трябва да се следи за баланса на протеините. Има разни формули - пр. по грам и нещо на килограм тегло - за моите 59 кг. трябваше да поемам по 69 гр. протеини на ден. Но май не е нужно да е толкова сложно  Thinking Пълнозърнести храни, никаква бяла захар и кофеин, минимум сол, повече сурови ядки, кълнове, много плодове и зеленчуци; много вода - не да се наливаш насила, но винаги да имаш под ръка шишенце. Водата помага да се отделят токсините. Последните месеци изпивах спокойно по 2 и повече литра, но тя и жегата навън си взимаше своето...
За психотерапията - това вече е въпрос на личен избор и убеждение. Аз съм изкушена от възможностите на психологията като цяло и исках да видя докъде мога да стигна в задълбаването в себе си. Но определено ми беше полезно, тъй като излязоха "подводни камъни", за които не си давах сметка, а именно те можеха да "преобърнат каруцата" в най-неподходящия момент.
Бременността и раждането са физически, емоционални и духовни преживявания. В този смисъл би трябвало подготовката преди и по време на да обхване и трите нива. Така би била най-цялостна. 

Меги, явно си изчела купища книги, подготвяйки се за преживяването, мога ли да те помоля да ги посистематизираш тук или ако желаеш в Алтернативната библиотека  Praynig
Момичета пуснали сте страхотни линкове, сядам да ги чета, а Мая- на теб,благодаря за темата   bouquet
Момиченце ли чакате?

# 58
  • Мнения: 3 869
Ивелина Simple Smile
Не са малко книжките и не всички са за бременост и раждане, но мисля, че тук е подходящо място. В алтернативната библиотке може и да се размият нещата. Ще седна до края на седмицата да направя един списък.
Апропо, книжките са още в домашната ми библиотека, а някои от майките от Естествено имат копия на повечето книги. Така че ако някой се интересува, може да организираме една реална библиотека Simple Smile

# 59
  • Мнения: 2 401
Много хубава тема!   Simple Smile
Аз определено съм доста раочарована от начина по който се ражда в българските болници и затова, ако раждам втори път ми се иска да съм малко по информирана! Hug

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт