Отговори
# 75
  • Мнения: 452
темата е интересна !Аз също смятам ,че раждането е естествен процес ,но съм ужасно страхлива и колабирам от страх дори само при вземане на кръв и поради тази причина ще раждам със секцио ,защото ако взема да припадна няма да има кой да напъва вместо мен и ще взема да си задуша бебето ! Всичко е въпрос на психика ,и понеже си познавам психиката колко е лабилна предпочитам секциото !Така че наистина трябва да познаваме тялото си и да знаем какво може да очакваме от него ,за да няма неприятни изненади !

# 76
  • Мнения: 3 506
Макар че темата е закована, слагам линк, ако някой е пропуснал да я види:

Подкрепете активното естествено раждане в БГ!

# 77
  • Мнения: 3 869
Сега копирам един линк от темата на escorial в чужбинския форум и се надявам тя да няма нищо против. Акупресурата помага много, но е важно човек да знае къде и как, затова мисля че ще е полезно това: http://escorial.files.wordpress.com/2008/10/acupressure-points.pdf
 

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 588
Страхотна тема!
 Всяка жена трябва да се подготви за раждането. Докато бях бременна имах много малко информация по въпроса (не бях чела този форум Embarassed) и затова сега имам неприятни спомени от раждането. Трябва да се дава повече инфо на ЖК и да се поощрява естественото раждане.

# 79
  • Мнения: 705
Меги, много се радвам, че ще поддържаш бг версия на сайта на Клер.
Като говорим за подготовката, искам да те питам нещо конкретно. Би ли дала линкове към магазините, от които сте поръчали комплекта за раждане и пелените?

# 80
  • Мнения: 1 554
Мда... Не съм за тук и се изнасям доброволно.  bowuu
Peace И аз преди да се изнеса ще споделя,че за мен е лудост да раждаш вкъщи, защото при евентуални усложнения всеки миг може да е фатален за майката или бебето.  Thinking

подкрепям

# 81
  • Мнения: 3 869
Момичета, постът на Мая ви е заблудил! Тази тема НЕ Е за домашно раждане, а за подготовка за активно раждане. Всеки тип раждане може да бъде активно, с тази разлика че домашното няма как да бъде друго. Но пак да подчертая че тази тема НЕ Е за домашно раждане!

Мая, не те съветвам да поръчваш комплект за раждане от САЩ, защото нещата се намират и у нас на значително по-ниски цени. Комплекът така или иначе не включва ножици. На мен ми останаха неизползвани част от нещата и мога да ти ги дам (стерилни са) - клипси (ако искате да ползвате, иначе конци се продават), аспиратора (той не е ползван но трябва да се стерилизира), разни влажни кърпички и ръкавици (не че са нужни, но магат да влязат в употреба). Непромокаемите подложки се продават във всеки санитарен магазин. Ще взема да спретна един списък и да ти го пратя на лични.
Иначе давам линка към сайта тук, защото цените са без конкуренция и има и много материали за подготовка в "книжарницата" на сайта. Даже наскоро поръчах оттам страхотни материали за очучение на бъдещи майки за новият курс на една страхотна акушерка. (честно, завидях на бъдещите мами за обучението, което ще получат и заради материалите, и заради акушерката!): www.1cascade.com

Пелените и гащички поръчах от www.diapersect.com Цените са съпоставими с тези на други сайтове, но този е от малкото, които изпращат в Европа. Гледах онлайн пелените в бебето.ком и доста добре ми изглеждаха така, но това което Ива показа (от същите пелени) никак не ми допадна - иначе цените са без конкуренция! За БамбиноМио знаеш че само с велкро като при памперсите и затова може би протичат. Моите гаички имат по два реда копчета - за кръсчето и за крачетата - така по-точно могат да се "натаманят" към физиката на бебето и може би затова до момента протичане не имало.
Малко разводняваме темата с коментарите за пелени и пр. но и това е полезна инфо.
Исках специално да те питам за хигиената на малките бебета. Продължаваме да къпем детето само с вода и да го мажем само с преварен зехтин. В кой момент би трябвало да добавим и някакво почистващо средство и какво да бъде то (не че не съм се запасила с бебешки и био сапуни, гелове и пр. но ти имаш опит и с други средства и може да дадеш идеи)?

# 82
  • Мнения: 705
Меги, предишното дете сме го къпали както са ни казали, защото таткото настояваше. За новото ще видим. Така че още не зная какво се прави. А и, ако кажа какво мисля, тук ще има груби коментари  Mr. Green хич не бих му слагала сапун, бил той и био. Изобщо мисля така - ако можеш да изядеш нещо, тогава може да си го мажеш и по кожата.

Всъщност поисках сайта за комплекта за раждане не защото искам точно от тях, а защото не зная какво точно съдържа този комплект. Като направиш списък, по-добре го пусни тук, а не само на лични.

# 83
  • София
  • Мнения: 369
ДА! и аз бих видяла, какво съдържа един комплект за раждане Simple Smile

живи и здрави!!!

# 84
  • София
  • Мнения: 2 249
Меги, препоръките до са 4-6 седмици категорично да се не се ползва измиващо средство, защото толкова е нужно на кожата, за да си създдаде т.н. киселинна мантия. След това препоръките са да се ползва нещо, което не се нанася директно въху кожата, а във водата за къпане, като не е по-често от веднъж в седмицата (като знаеш - без сулфати, п. гликол, парабени и др. такива хубости) . Личното ми менение е, че докато детето не започне да се поти и цапа от при захранването например, можеш спокойно да си спестиш измиващите средства  Simple Smile.

# 85
  • Мнения: 2 818
Meg, една приятелка швейцарка ми преведе една "рецепта" за миене. Ето я:

Рецепта за миене на дупето на бебе

Прави се силен чай от лайка с 15 мин запарка.
30мл. от него се смесва с 1ч.л. олио от коноп и 1ч.л. мед (за деца над 1г)
Миксира се.
Може да се съхранява няколко дни в хладилник.

# 86
  • Мнения: 3 869
Мая, Ива, Мактуб, много ви благодаря за съветите Simple Smile

Ето списък на стандартен комплект за раждане
http://www.1cascade.com/ProductInfo.aspx?productid=6000

Голяма част от нещата са за ползване от акушерка или лекар, който присъства - ръкавиците, кърпичките с алкохол (ако трабвя да се инжектира нещо), йодния разтвор... Ножищи както вече казах няма, но има избор дали да включва конци за пъпната връв или клипси. Помпичката за аспириране е за всеки случай и пак зависи от присъсващите дали дали ще я ползват или ще изберат друг метод.
Иначе аз бих добавила кана за гореща вода и няколко средни хавлиени кърпи за прословутите топли компреси против разкъсвания  Simple Smile
 

# 87
  • Мнения: 3 869
Копирам няколко линка с инструкции за масаж на перинеума. Освен техникта, важно е човек максимално да отпуска мускулите на влагалището, когато се прави масажът. Това не винаги е лесно и тук дишането може много да помогне. Просто си намерете дишането, което ви кара максилно да се отпуснете. С редовното правене на такъв масаж човек придобива много ясна представа как да отпуска мускулите на влагалището и без проблем може да го направи при раждането, а това намалява шанса от разкъсване или нуждата от ЕПЗ (стига екипът да не прави рутинно тази процедура!):
http://parenting.ivillage.com/pregnancy/plabor/0,,midwife_46dl,00.html
http://www.childbirth.org/articles/massage.html
http://www.babyworld.co.uk/information/birth/assisted_delivery/p … ineal_massage.asp
http://www.birthingnaturally.net/cn/technique/perineal.html

Друга важна част от подготовката са Кегел-уплажвенията. Те дават ясна представа и контрол върху вагиналната мускулатура. Полезни са за подготовката за раждане, както и за възстановяването след това, и накрая (само защото темата е за раждане, е не за секс) - могат да направят малки чудеса за изживяванията в спалнята  Wink Ето една подробна библиотека за тези упражнения:
http://incontinet.com/articles/art_urin/kegelbib.htm

# 88
  • Мнения: 616
Хехехех аз реших да попрочета какво е писано преди мен, и добре че се отказах  Joy
Какви са тези караници, какви са тези разправии  ooooh!
Хора, говорим за раждане на дете, не за мозъчна операция  Peace

Та, да започна с това, че си избрах частна болница, с апаратура, с доФтори, с персонал, с големи сметки... Не ми е минавало и през ум да раждам в къщи! Което обаче не означава, че не мога да се подготвям за активно естествено раждане!
Конкретно аз използвах йога за бременни - за разтоварване, за подобряване на тонуса на плода, за подготовка на мускилите;
също си правех масаж на перинеума с масла - за повишаване еластичността на тоз толкоз пренебрегван, а така важен мускул;
правех и гимнастика на същия мускул;
през седмия месец започнах да правя упражнения, свързани конкретно с раждането (някои от тях открих в интернет, някои ми показаха на курс);

за съжаление не мога да пусна някой конкретен линк, информацията си я събирах от къде ли не; полезен ми беше разговор с акушерка, която подробно обясни кога какво се случва, какви признаци какво показват, какво да се прави в конкретни ситуации.

Това, че се подготвях предварително не означава, че съм се отказала от медицината, от лекарите, и от болничната помощ!
То означава, че аз знам кога какво трябва да направя, какво да очаквам във всеки момент, и как да се справя! Три часа преди да се роди синът ми все още бях с минимално разкритие; Петнайсетина минути преди да се роди все още беше "високо"; тези "проблеми" се решиха не със системи, лекарства, скачане по корема и какви ли не още страховити техники, за които съм слушала; те се решиха с активно участие от моя страна, с правилни движения, с правилно дишане, с правилно напъване; защото лежах на масата последните десетина минути, родих на трети напън, нямам епизиотомия, а сутринта след раждането кърмих седнала по турски!

Техниката и медикаментите са много хубаво нещо, понеже те спасяват животи! Не бих се отказала от добър екип, от добра болница! НО! хубавото раждане, което имах се дължи основно на мен и на моето бебе! Никой не може да роди моето дете, затова аз трябва да водя танца, а не да следвам външен човек!  А това става с предварителна подготовка независима от апаратурата! Peace

# 89
  • Мнения: 3 869
offioly,
Можеш ли да синтезираш наученото от акушерката?
Може ли да опишеш поне част от упражненията конкретно за раждането?
  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт