Стволови клетки и приложението им в България

  • 16 470
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 67
А що се отнася дали са законни или не не знам, аз имам епикриза имам и данъчна фактура за трансплантацията.
Чувствам се супер и това ми е достатъчно.
И бих помолила да не казвате" някои си Ботев" а да прочетете биографията му и какъв стаж и опит има този човек.
Жалко за нас такива специалисти няма да останат дълго в БГ.

# 46
  • Мнения: 1 588
ket13, нашият случай е такъв: запазихме стволови клетки от пъпната връв на малката ми дъщеря в "Св. Лазар", за да послужат за по-голямата ми дъщеря, която е с генетично заболяване. Имаш ли представа, ако човек има подготвени стволови клетки, колко по-евтино ще излезе самото трансплантиране? Трансплантирането представлява просто вливане, нали? Разкажи ни повече как протече при теб процедурата, моля!

# 47
Здравейте,
зная, че проф. Бобев прави вливане на стволови клетки, хемопоетични, взети от кръв от пъпната връв. На 5 годишно дете с левкемия е направена такава процедура, с клетки взети от братчето му (1г и 10м).
Доверявам се и на мнението, че другите доктори са добри, перфектни специалисти. Очевидно е, че на единия екип документите са изрядни. Очевидно е и че този екип, работи по утвърдени методи и правила.
При другия екип нещата изглеждат по-сложно (не искам да засегна никого) - най-малкото неуредени. Но отчитам стъпка- напред. Още един екип, който опитва действието на стволовите клетки като алтернативен метод за терапия, само че за неврологични заболявания.
Въз основа на несъвършенните ни закони, които на всичкото отгоре се правят бавно, не се ангажирам със становище кой крив, кой прав, а по-скоро с размисъл - в спорове се раждат и научните истини.
От предаването останах с впечатлението, че спорът е НЕ ДАЛИ ИМА СМИСЪЛ в използването на стволови клетки за лечение на редица заболявания. Точно обратното - ИМА СМИСЪЛ, но кой и по какъв регламент да извършва тази дейност.
За мен това означава, че приложението на стволовитe клетки като АЛТЕРНАТИВЕН/ДОПЪЛВАЩ метод за лечение има бъдеще и има своето място в  терапевтичните програми. Въпрос на време за извеждане на конкретни данни, описване на случаи и статистика. Аз съм оптимист.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 333
Аз също знам за успешно трансплантиране на стволови клетки от проф.Бобев и до достигането на много добри резулатти при пациента след това. Може да се каже че е надвита една тежка болест при него.
Поздравления за успехите му и му пожелавам още много такива!!! Всички имаме нужда да чуваме такива хубави новини и да има надежда и з анашите деца.

Надявам се да чуваме и за добри резултати при неврологичните заболявания (нас те ни интересуват).

Дано дочакаме Успехите в тази област на науката и медицината!  Praynig Praynig Praynig И да има ЛЕК и за нас !!  Praynig Praynig Praynig

# 49
  • Мнения: 382
Нанди дано!!!!
И накрая всичко лъсна около този скандал. Два екипа се оказва правят трансплантации на стволови клетки. Единия от тях били шарлатани. А другия защо не? Кой ще вземе сега коматчето? Както и да е. Хем ми се смее хем ми се реве от тия глупости.
Но си мисля и друго. Имало бюджетен излишък. Що не вземат да направят клиника, да ги съберат тия доктори на едно място, да подсигурят необходимата апаратура и специалисти, т.е. да се развива, изследва това лечение? За доста дечица традиционната медицина към момента вдига ръце. Ако има и малък шанс това лечение да помага, защо не? А то пенсионерите безплатно на почивка. Моите уважения към тях, но за мен това е прекалено. И накрая ДАНО на когото трябва му дойде акъл в главата и направи каквото и както трябва за да има повече надежда за откриването на ЛЕК при неврологичните заболявания.

# 50
  • Мнения: 1 588
А то пенсионерите безплатно на почивка.

Ще оспамя темата, но обяснението е просто: пенсионерите са най-активни гласоподаватели, а болните дечица - не...

От друга страна, държавата е голям длъжник на пенсионерите, даже не точно държавата, а тези, които се облагодетелстваха на техен гръб...

# 51
  • Мнения: 3 540
А миналогодишният бюджетен излишък къде отиде,това са милиарди левчета! newsm78

# 52
  • София
  • Мнения: 2 351
Когато правихме тези процедура имаше такъв вариант.Предплащаш две трансплантации - 6000лв. и се правят три на тази цена.Доки ни посъветва да не плащаме, тъй като се очаква НЗОК да поеме и обработката на клетките за които всъщност се плаща.Самата операция тогава се поемаше от здравната каса.Сега се замислям дали пък, не се е задвижила тази процедура и затова да са ги погнали.Хващат се за кавичките и запетайките в законите, а и най вероятно истината ще е в защита на нечии финансов интерес  Cry Жалко  Cry  Cry  Cry

# 53
  • Мнения: 223
нещо се скофти последният ми постинг
ето малко инфо - качествена работа
http://berkeley.edu/news/media/releases/2008/05/07_cirmgrant.shtml
имаше интервю за банката Крио Сейф онзи ден във фокус
борсата, стволовите и т.н.
явно там няма измами, регламентирани са отношенията..

# 54
  • Мнения: 314
Някой няма ли нова информация по темата?

# 55
  • Мнения: 215
Здравейте !
Имам син с генитично заболяване правех запитване в Русия още преди 3-4 години и ми отговориха в Евровита че щом сина ми е с генитично заболяване немогат да ми помогнат защото не притежявал здрави стволови клетки .Те работели само с клетки на самите пациенти .Има е едно момче на около 24 години на когото му приливаха 2 пъти може и повече стволови клетки един път в Русия и 1 път в България но няма никакаъв ефект .Той се обездвижи при катострофа
Съпруга ми е от юни месец с остра мелойдна левкимия ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ УСПЕШНА ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА КОСТЕН МОЗЪК ПРИ БОБЕВ ИЛИ НЯКАДЕ ??????????????????

# 56
имам проблем като твоят
би ли ми дал и- мейл за повече информация

# 57
  • Мнения: 139
 Надявам се и аз този вид регенаративна медицина да напредне в България. Засега с успех се прилага вливане на стволови клетки за левкемии и заболявания, свързани с кръвта, но напследък се чуват но вини от Германия, която не е толкова далече, че отглеждат от стволови клетки дроб , пикочни мехури т.н. Т.е това не е научна фантастика, както се опита да ми обясни една доцентка по генетика. И че гледаме много  Дискавъри, а е съвсем реално. Пожелавам ви да намерите точните хора , които да извършат операцията ви в България. Моят син е с генетично заболяване , което рано или късно уврежда панкреас, бял дроб всички жлези с външна секреция. Засега няма лечение чрез стволови клетки на точно това заболяване -Муковисцидоза, но се надявам в близко бъдеще да се развие регенеративната медицина и тогава да  можем да използавме взетите от братчето му стволови клетки.  Няма невъзможни неща.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 333
mimka3214, желая всичко добро на дечицата ти !!!!

Дано се развива медицината, дано има лечение за все повече заболявания!!!

# 59
  • Мнения: 1 380
Изчетох темата от началото до края.
От тук става ясно, че е най-добре да се замразят клетки в банката Крио Сейф.
Бяхме се насочили към св.Лазар, но вече се колебая.

Общи условия

Активация на акаунт