ИЗРАЕЛ 7

  • 35 532
  • 282
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 323
Menta ti si lato Sharl Pero i bratia Grim,dosta uvlekatelno razkazvah.A kakvo ozna4ava 4isloto 12 spored evreiskata tradicia ili Kabala

# 46
  • T"A
  • Мнения: 2 515
криси, пак ти се е прецакала кирилицата...

12 и 7 не се свързват с някаква определена дума, защото като библейски числа са достатъчно "натоварени" със символика  Simple Smile 7 е числото на 7те вида (с които е надарена земята, към която са били отправени юдеите) и числото на седемте благословии на брака, седем са и дните от седмицата, а 12 е числото на еврейските колена, на месеците в обикновената година и пр. И двете числа дават някаква завършеност, изчерпателност - това е което символизират  Peace (така ми е известно на мен - ако някой друг е чел или чувал за нещо друго, нека да допълни)

# 47
  • Мнения: 160
Мента, много увлекателно пишеш! Вие в Израел какъв точно ритуал избрахте?

Петя и Тали къде се изгубихте!  Naughty Laughing

Времето в България започна да се оправя и цял ден съм навън с количката, кеф голям! Утре съм на козметик  4470 оставям малката на мъжа ми и релакс за няколко часа. Кажете момичета скъпи ли да тези услуги при Вас? Колко долу-горе е едно постригване или почистване на лице?

# 48
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Радвам се, че най-после се е стоплило и при вас Grinning А при нас е или много топло, или по-малко топло - няма голямо разнообразие  Mr. Green


Фризьор в Р"Г струва около 200 шекела (което е около 70 лв.) за подстригване и сешуар - отделно е прието да се оставя бакшиш и на мен все ми се струва скъпо  Crazy (но, хайде, да кажем, че аз съм стисната). Половинката аз си го подстригвам с машинка вкъщи, а на козметичка никога не съм ходила, но ще го направя преди събитието  Sunglasses Сватбената прическа сигурно ще е двойно, ако не тройно по-скъпа, още не съм разучила Blush

Нашият ритуал ще си бъде типична израелска сватба - хупа, халка, кетуба, все още не сме решили дали ще казваме всички благословения (но не ми се вярва като си знам човека  newsm78). Имаме 2 церемониални лица, всеки от тях е оженил близки за нас хора, даже единият е с титла - граждански равин  Thinking, в зависимост от това с кого ще продължим, ще обмисляме на среща с него как да се направи церемонията. Чашата само мъжът ще я чупи, аз в тези дейности не се навирам Confused

# 49
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062


  Embarassed грешка  bouquet

Последна редакция: ср, 14 май 2008, 14:53 от Karol&Erik

# 50
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062

Поздрави на Karol&Erik и jakinik   Hands Clap такава солидарност с празника   superuu


Неразбрах за каква солидарност става въпрос  Crazy Thinking 

Да ви споделя  Embarassed нямям време да пиша, амам си ви препрочитам напоследък и ми е много интересно, такак че пишете не се бавете   bouquet

# 51
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тъкмо бях започнала да пиша, че темата е бойкотирана  Crazy което заприличва на опита на английските университети да наложат академичен бойкот на израелските образователни институции  Confused - солидарността с Деня на независимостта имах предвид - поздравче  Grinning

hand, ориентирахте ли се за дати за пътуването? Кога ще идвате насам?

 Flowers RoseОт мен две статии на български:

"Еврейската кухня пази хилядолетни традиции" - http://spisania.rozali.com/ot-kulinaren-jurnal/p6109.html

И за българската еврейска общност: "Молитва за хляб" - http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=40&aid=1260

# 52
  • Мнения: 323
Не разбрах защо са наложили бойкот на израелските образователни институции/

# 53
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Академичният бойкот съществува с политически цели (единственият мащабен академичен бойкот е срещу ЮАР заради политиката на апартейд) - т.е. целта е полит. промяна.

Британският бойкот срещу израелските академични институции е заради политиката на окупация. Той се надига като вълна през 2002 год. с декларация подписана от над 100 учени, преподаватели и т.п. - идеята е да не се публикуват изследвания (връщат статиите със забележка - "отказваме да ги прочетем"), проведени в Израел, да не се посещават научни конференции в Израел, да се спре обмяната на студенти и дори биват споменавани случаи на отказ за приемане на докторанти заради това, че са служили в IDF. Опитът за бойкот беше заклеймен и за това не може да се каже, че е "успешен" (още повече, че от историята с ЮАР се знае, че няма никакъв смисъл от подобна форма на протест) - но през 2005 год. (точно когато аз учех) имаше нова вълна на тези настроения  Sad

Ще дам 3 линка на английски, а за други чужди езици просто търсете по ключов израз "британски бойкот" или "академичен бойкот"... И да се надяваме, че това ще си остане история  Praynig
- защото, ако има някакви шансове да се постигне мир, то университетите и учените ще допринесат за това Peace

1. http://www.guardian.co.uk/uk/2002/dec/12/internationaleducationnews.israel
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Academic_boycotts_of_Israel
3. http://www.iht.com/articles/2005/04/21/opinion/edfoxman.php

# 54
  • Мнения: 160
Мента ще пътуваме юли месец, в най-големите жеги сме там  Simple Smile.

# 55
  • Мнения: 323
Няма по-опасно нещо от академичния бойкот.Когато има такъв,значи обществото трябва да се замисли.Дано да допринесат по някакъв начин за мир,защото англичаните са едни от подръжниците на Израел.Щом те стачкуват значи "Има нещо гнило в Дания"

# 56
  • T"A
  • Мнения: 2 515
krisy, истината е, че не ми се навлиза в това тресавище...
Ясно е, че "има нещо гнило", и то не в Дания...  Wink в смисъл, че не оправдавам политиката, нито насилието, което е част от конфликта... Но академичният бойкот е най-неразумната мярка, която може да бъде взета и граничи с дискриминацията, да не говорим, че удря по хора (учените), които разбират и от други мерки... Не е случайно, че в много случаи на социална несправедливост в една държава, студентите са първите, които се вдигат на протест - т.е. това е прослойка, която няма нужда да бъде заплашвана с отнемане на правото за публикация на научния си труд... Както и да е, въпрос на мнение е, а и в подобни случаи - то се знае, потърпевши са тези, които най-малко го заслужават  Tired
И обществото се замисля - пак без връзка с опита за академичен бойкот (неслучайно го наричам "опит за...", защото обучението ми в Израел беше на светлинни години разлика от това, което получих в Бг като достъп до литература, до международни учени, и прочие ресурси; а и Кралството е демократична държава - колкото се обявиха "за", толкова се обявиха и "против" Wink

# 57
  • Мнения: 558
имаше изказване на някакъв спец по конфликтите в близкия изток в тукашните вестници..та той каза,че до края на тая година щяло да се намери трайно решение за проблема ...очаква се САЩ и Германия  да понатиснат Израел ( доколкото успях да прочета между редовете) и да се сключи примирие Peace

# 58
  • Мнения: 323
Мента ти май не ме разбра добре-учените понякога реагират не съвсем адекватно(нали са малко чалнати),но имам предвид,че когато сивото вещество на една нация реагира по някакъв начин,без да става въпрос за конкретния случай-наистина трябва за обществото и политическата клика това да е сигнална лампичка.
Това все пак е мислещата част на една нация,нейния облик най-общо казано,нейната съвест ,ако искаш.Това никак не е за пренебрегване.
Няма да навлизаме в тресавище политическо,че там има много "алигатори,крокодили и змии."Разбирам те,но понякога и потърпевшите си струва да се замислят,макар не винаги да са криви или прави.

# 59
  • Мнения: 323
Мента ти май не ме разбра добре-учените понякога реагират не съвсем адекватно(нали са малко чалнати),но имам предвид,че когато сивото вещество на една нация реагира по някакъв начин,без да става въпрос за конкретния случай-наистина трябва за обществото и политическата клика това да е сигнална лампичка.
Това все пак е мислещата част на една нация,нейния облик най-общо казано,нейната съвест ,ако искаш.Това никак не е за пренебрегване.
Няма да навлизаме в тресавище политическо,че там има много "алигатори,крокодили и змии."Разбирам те,но понякога и потърпевшите си струва да се замислят,макар не винаги да са криви или прави.

Общи условия

Активация на акаунт