Делници, празници...

  • 7 264
  • 72
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 147
Да, не съм те разбрала. При нас, за болнични трябва детето да е болно, или аз. Но по принцип, ако работя от вкъщи не се водя в болнични. А откъде работя, решавам аз, само информирам. Въпреки, че аз по принцип не обичам да работя от вкъщи и избягвам, 1-2 дни в месеца ми се събират максимум.
Аз работя по проекти, срока си идва, като не го свърша днес трябва да е утре, та работя, болна, здрава, в отпуска, от България, проверявам пощи, отговарям на въпроси, следя задачи.. няма как..
Но много варират нещата от фирма до фирма.

# 61
  • Мнения: 3 491
Зора и при нас е така, макар че трябва някой да е болен - ти или детето. Аз един път с прекия ми шеф говорих, че няма кой да гледа детето и затова ще взема болничен, той каза че не можело, трябвало да е отпуска. Та по-скоро за това ми беше въпроса.
При мене може да си вземеш болничен заради детето, при съпруга - също. И двамата сме го правили, и сме си казвали защо искаме болничен.
При нас наложиха обаче забрана да вземеш болничен, ако училището затвори заради лошо време, а ние работим. Тази година имаше само един снежен такъв ден, и явно много хора си бяха взели болничен (включително аз). Затова скоро след това излезе заповед, в случаите, когато училищата затварят поради лошо време, да ползваш от ваканционните или лични дни. Това, разбира се, изключва ситуациите, когато болничният ден е бил обявен предварително.

# 62
  • Мнения: 1 783
Значи, като чета не може да се вземат болнични за гледане на неболно дете... колко жалко. Значи ще трябва да си взимам отпуска, за почивните дни на градината за в бъдеще.
Иначе и при мен е така със проектите, трябва да се свършват. Ама може с дете да се работи от в къщи само докато е до на 6-9 месеца, че с моето дори и това не беше възможно, защото ревеше нон-стоп. След това просто няма начин, вече може би, като минат 10 годишна възраст.

# 63
  • Мнения: 3 491
Значи, като чета не може да се вземат болнични за гледане на неболно дете... колко жалко. Значи ще трябва да си взимам отпуска, за почивните дни на градината за в бъдеще.
Биз, не знам около вас как ще е, но градината, в която ходеха моите деца, изобщо не си почиваше много, вариантът "снежна буря" например не я ловеше. Просто знаеха, че трябва да обслужват работещи родители. За еврейските детски градини само съм чувала, че почиват повече, особено през есента, като започнат някакви техни празници.
А училището при нас даже и да не работи, има занималня към него, която затваря в редки случаи (снежна буря, 4-ти юли, Ден на благодарността, Коледа, Нова година.) Функционира обаче целодневно за Мартин Лутър Кинг, деня на президентите, и всякакви такива, които може да са полу-работни. През ваканциите училището също е отворено за занималнята, и често водят децата на екскурзии. Не ми се е налагало досега да си харча от отпуската заради ваканциите на децата.

# 64
  • Мнения: 1 147
Ама може с дете да се работи от в къщи само докато е до на 6-9 месеца, че с моето дори и това не беше възможно, защото ревеше нон-стоп. След това просто няма начин, вече може би, като минат 10 годишна възраст.

 Grinning Подозирам, че си права. Предполагам от личен опит го казваш.. детайли?  Simple Smile

# 65
  • Мнения: 1 783
Grinning Подозирам, че си права. Предполагам от личен опит го казваш.. детайли?  Simple Smile

хахаха, да от опит - "мамо, мамо искам да гледам пожарни", "мамо искам да рисувам", "мамо, мамо с кого говориш, кой се обажда?", "мамо, мамоооооооо виж!", "мама, направи къщичка", "мама искам книжка", "искам да видя как е отровно лекарството". Междувременно има изливане на вода, ако се намери, пробване да реже с ножици, включване на различни домакински уреди и пр. В по-млада възраст е още по-опасно, защото се лази, пада, удря в ръбове, отварят се шкафове, вадят се тенджери и за всичко се изисква родителско участие... Стълбите са опасно място поне докато станат на 18 Simple Smile. Достатъчно нагледно ли беше?  Laughing
–––––––––
Блажка, сигурно си права, ама имахме там една седмица непредвидена миналата година и се чудихме какво да правим. Те хората си бяха казали, че отиват на обучения или не знам още какво, ама ние бяхме забравили  Crazy, че добри приятели ни спасиха и аз взех един ден.

# 66
  • Мнения: 3 491
Блажка, сигурно си права, ама имахме там една седмица непредвидена миналата година и се чудихме какво да правим. Те хората си бяха казали, че отиват на обучения или не знам още какво, ама ние бяхме забравили  Crazy, че добри приятели ни спасиха и аз взех един ден.
Това явно от конкретната детска градина си зависи. Аз не си спомням в нашата да е имало такива епизоди, цяла седмица отпуска накуп, за day-care център говоря.

# 67
  • Мнения: 1 147
Дамммм, всичко стана ясно, няма да се работи от вкъщи скоро ... Laughing

Нашата детска градина не работи на основните празници, вкл. тези, на които някои компании работят - Мемориъл дей и подобни... Добре, че аз не работя на същите дни, та не ме бърка. Мъжът ми обаче работи.
Госпожата ще ползва една седмица ваканция през август, в която детето ще е вкъщи. Първоначалният план е да работя от вкъщи, не съм говорила с началството още.. Ако не стане, ще търсим приятели да помагат...

# 68
  • Бостън
  • Мнения: 13 519
Имам 10 дни платен, 10 болнични/лични платени, 6 официални, но аз си "купувам" още 5 дни отпуск /това е разрешеният максимум/ - т.е. заявяваш желанието си и почват пропорционално да ти дърпат пари от пейчековете, в края на краищата излиза като 5 дни неплатен /или по американскому - 9 дни отпуск, а при висш пилотаж - до 12 Wink/

Болнични/лични се следят до минутата, системата за отчитане на раб време е брутална Sad

# 69
  • Мнения: 3 461
Бахрейн е уникален случай по отношение на празници и почивни дни. Вчера обявиха 3 дни траур, защото почина бившия емир на Кувейт, съответно държавните институции и училища не работят. Тачим  всички съседи, нямаме грешка. Когато почина краля на Саудитска Арабия, поданиците му затвориха кепенци за 15 минути на обед, а  Бахрейн за 3-4 дни, както си му е реда.

# 70
  • Мнения: 1 593
+два лични празника (ЧРД обикновено)

Това пък за личните празници за пръв път го чувам!

и аз съм с такива

Последна редакция: чт, 22 май 2008, 23:39 от Jenna

# 71
  • Мнения: 2 257
Ясно за личните, но никъде не съм видяла да се водят точно за рождени дни/ празници. Като се жених, пак си взех лични, не си взех "за сватба". Както и да е, това са подробности.

Последна редакция: чт, 22 май 2008, 05:22 от Джи

# 72
  • Мнения: 1 294
Тук ваканционните седмици са 5 (25 работни дни). Аз имам 1 бонус от шефа ми ( сигур не може да ме гледа)  Wink По закон имаш право на 3 седмици през лятото на цяло. Много фирми затварят за 3 седмици през юли (така наречената фелес ферие или обща отпуска). По този начин се избягват споровете за кой да избира почивка пръв.
Болничните са 4х3 дни за които само се обаждаш, за повече трябва да донесеш бележка от лекар. Болничните за дете мисля бяха по 12 дни на родител... или дали не бяха 24  newsm78 ... никога не сме ги свършвали + някакви допълнитени ако има по сериозно заболяване (хронично).
Извънредния труд може да се заплаща или да се вземе като свободни дни (часове).
Официалните почивни дни са 10тина. Мостове можеш да си правиш, ако е ОК с шефа и за сметка на отпуската.

Общи условия

Активация на акаунт