За проблеми на пикочните пътища и бъбреците

  • 68 626
  • 93
  •   1
Отговори
Здравейте
Нова съм във форума, разгледах постингите и реших да се представя- майка съм на син на почти 2 години. Оперираха го за склероза на мехурната шийка в Пирогов миналото лято. Не му бяха направили почти никакви изследвания- само кръвни /добри/, урина /добри, без бактерии/ и ехограф. Прегледа ни д-р Ангелова и прецени, че има задебелена стена на мехура и каза, че трябва да се направи цистография. Влязохме за цистографията и ми го изкараха от операционната с катетър! Само дето не припаднах, не мога да опиша какво почувствах. Малко объркано ми се въртят мислите- имам предвид, че направиха операцията без да направят необходимите преди това цветна и микционна снимки. И аз нишо не разбирах, не бях чела, отидохме за фимоза /беше му се повъзпалило пишлето от смегмата и аз реших, че има фимоза, а той нямаше/... Операцията я направи доцент Кюркчиева. После говорих с майка, която е минала по този път и каза, че на тях са правили и другите изследвания. Обадих се на Ангелова да питам кога може и т.н., а отговорът беше, че операцията е доста скоро станала, трябва да изчакаме, тя имала 6-тото чувство, че при нас проблемите са свършили и т.н. Заминах си през октомври /живеем в чужбина/, но реших да се върна за микционна около Нова година. Отпускарски период- и прескочих до Варна при доцент Близнакова. Тя го прегледа на ехограф и заяви, че дори не би предположила за проблема, не трябва да мъча детето с изследвания и т.н. Успокоих се, но януари започнаха проблеми и след 2 седмици безрезултатно лекуване на кашлица, пуснахме кръв /много лоши показатели/ и урина /с ниска степен на бактерии/. Заминах за София /аз съм от Силистра иначе/, но Ангелова каза, че трябва да ми хоспитализира за 1 седмица поне, не става така лесно и бързо, а тогава беше голямата зима, затваряха пътища, обзалагам се, че и в Пирогов условията са били ужасни и не исках да навлека и друга болест на детето- знам какво беше, когато лятото бях там. Никога няма да забравя как той още беше вързна за леглото, още неосвестен от упойката, повръщащ, няма кой да ти помогне от т.нар. персонал, а само ти обръшат гръб с погнуса, ти чистиш пода с тоалетна хартия или някой парцал /ако ти дадат вообще/ и добре, че някоя друга майка там те чуе и дойде и помогне с детето, а на следващия ден на визитацията те обвиняват, че в стаята мирише... Абе, кошмар. И така, реших да идем при Анадолийска. Платих и 50 лв. /бяхме с направление, тя 'не искаше' парите, но така сам чувала/ и направи микционната сама. Усъмни се, че операцията не е била успешна и каза, че има 3-та степен ВУР, двустранен. Даде ми Нитрофурантоин /не се внася в БГ, както и Триметоприм, това са лекарствата за такива болести/ и светърт се сгромоляса. Бях повече от шокирана и уплашена и след 3-дневно прибиране до Силистра, звъннах на Ангелова, която нарече доцентката стара непотребна и демоде лекарка, отказа да ни приема повече, щом съм търсела и друго мнение, там препълвали мехура и затова се доказал рефлукс и т.н. За капак не ме изслуша вообще и ми затвори телефона. Отидох за консулт при детски уролог в Правителствена болница. Всъщност, пропуснах да кажа, че детето продължаваше да пишка на пресекулки, а не на плътна струя. Поради това и факта, че катетъра влезе трудно, Анадолийска каза, че има съмнения за успеха на операцията. Ходих при доцент Минков- не пожела да види детето, каза, че изследванията са достатъчни, видя ме за 10 минути, каза, че рефлукс има /той дори не се изпишка по време на микционната/, но е 'нежен'.  Отдаде прекъсването на струята по време на микция и трудното влизане на катетъра на сфинктерния мускул и предписа Baclofen. Давах му прахчето 2-3 месеца по схема и сега, да не казвам голяма дума, не съм видяла да прекъсва струята. Продължаваме на Nitrofurantoin и чакам с нетърпение следващите изследвания, но мисля да ида при Лилова. Минков има издадемн учебник  специално за детски урологични проблеми, а баща му е бил професор Минков- пак със същото се е занимавал. Аз го купих по Интернет.

Аз много се разписах, но наистина, бих била много щастлива, ако с това помогна на някого. Ще се разровя из записките си и ще напиша и телефоните на всички.

# 1
  • Мнения: 1 250
Здравей.

Много ти балгодаря за дългото писание, и аз съм една от тези, дето ще се възползват от него.
Преди 5 години оперираха баткото от ВУР (3-4 степен), а сега и сестричката има някакъв проблем - на ехограф виждат задръжка в десен бъбрек и правим ИПП.

Нещата явно много са се променили отпреди 5 години, за Детската консултативна поликлиника и нефролозите там ... нямам думи, дано Лилова ви свърши работа на вас!
Но ми стана интересно - мислех че Анадонлийска вече не работи там, а си се занимава с клиниката си по пулмология.

А за учебника - от къде го купи и колко струва?

Колкото до Минков - той оперира баткото, ми бяха казали че е най-добрия хирург в урологията.

На дъщерята и направиха цистография, но работните лекари просто не бяха в стаята да направят втората снимка и я "щракнаха" когато вече се беше изпишкала. А като си помисля само, че 30 мин. се опитваха да сложат катетър при това на момиченце (на баткото това го направиха за 30 сек).

Не разбрах точно  при вас какъв се оказа пролема - само склерозата ли и имате ли някакви усложнетия?

# 2
Здравей

При нас имаше склероза, но не направиха навреме микционната и чак февруари тази година /7 месеца по- късно/ Анадолийска откри рефлукса- 3-та степен. Доц. Минков каза, че за момента считаме, че е вторичен /вследствие на склерозата/.

Какво имаше предвид за лекарите, че са се променили? Започваш да ме плашиш- като знам и другите колко разбират...

Анадолийска вече не е в отделението, но преглегда ж същия кабинет, в който са Лилова и Буева. Кого би ми препоръчала ти?

Учебникът е от Интернет. Казва се Детска Урология. Струваше към 30 лв. Не помня от кой сайт точно я поръчах, но като проверих на google.com, www.books.bg излиза.

А при вас баткото имаше ли друго, освен ВУР или той беше първичен?

Между другото, Никълъс засега не е правил никога пиелонефрит...

# 3
  • Мнения: 430
Здрасти и от мен! И нашата история е доста дълга. Маги е на 1г. и 10 м. На 9 месечна възраст открих петна като от течение върху памперса. Взеха влагалищен секрет, но се каза, че бактериите са в урината. От тогава се мъкнем по уролози и още нямам отговор защо, от какво се появяват тези гадове. Детето няма никакви симптоми (слава Богу!!!!) на уринарна инфекция, бъбреците и са добре, на своя глава и изследвах креатинин (за проблеми в бъбречната функция) - беше ОК, пишка нормално, здрава е....  До сега е пила 2 пъти суметролим и веднъж Пансеф - все за тъпите бактерии. първо бяхме при Русинов в Детско здраве - реши, че е замърсена пробата и всъщност бактериите не са толкова много?!?!? А бяха 10*5. После ни пратиха при Лилова. Най-добрата, най-.......дрън-дрън-дрън. Почти ни изгони от кабинета, защото според нея било вулвовагинит - възпаление на влагалището. Прати ни на гинеколог (моят завежда Детското в МД) и човека щеше да падне. Нищо му нямало на детето (нищо АГ) и тази дето му е поставила диагнозата да си върне дипломата.  по това време аз съм тотално  #Crazy и готова да  #2gunfire Последна инстанция - Анадолийска. Тя първа се усъмни във ВУР, направи и МЦГ и каза, че е много лек, дори не първа степен и с времето щял да се израсте. Мехура  и бил голям и с удебелена стена.  Даде ни билки и наистина 2 месеца нещата бяха ок - стерилна урина. Да ама Март т.г. забелязах, че урината пак е мътна, изследвахме и айде пак - Е. коли. Пак антибиотик (Пансеф) и за сега нещата изглеждат добре, но честно ви казвам, страх ме е да дам пак урина за микробиология. Междувременно я водих и в Пирогов, при Момчилов (също много прехвален), който ми взе 20 лв., за да каже, че няма никакъв проблем, кахърите ми били бели, уретрата и е без отклонения и да отида при Лилолва?!?!?!? Баси значи! Решила съм ако пак има бактерии да я заведа на хомеопат. По принцип не съм привърженик на този метод, но вече просто се изчерпах откъм идеи къде да водя детенце. Само я тъпчат с антиботици, а до сега е изкарала 1-2 хреми и толкова.
Къде преглежда този Минков? Да я заведа там? Оффф, не знам вече. Радвам се, че най-накрая мога да споделя с някой, който разбира.

# 4
Здравей

Минков е в Правителствена болница Лозенец. Телефон на отделението 9607 668, вътр. не помня  Embarassed Embarassed. Мобилен 0889/522-764. Според мен, е много зает човек- всеки ден е в операционна, преподава и т.н. Отнесе се много... професионално. Пари не искаше, но аз много настоявах и едвам успях да му пробутам 20 лв. /психиката ти се изкривява след толкова корупция/... Embarassed

Лилова не беше ли внимателна?

Точно това е, че Анадолийска каза 3-та степен, а Минков се изрази 'нежен' рефлукс.

За съжаление, не съм лекар, но мисля, че щом има бактерии, трябва да се изнамери причината, а не да лекуват само следствието... Какво каза Анадолийска? Ще правите ли микционна пак? Аз се опитвам да науча колко време след първата се прави друга, за да се види има ли подобрение...

Искам само да добавя, че отзивите, които съм чувала за Момчилов, не са били положителни. Едно мамче сподели, докато бяхме в Пирогов, че детето и е било със склероза, която той първо отричал, после най- сетне склонил да оприра /неуспешно/ и издебнали, докато бил в отпуска, та повторна операция направил Ченачев. Майките казват, че най- добрия по долните плстики е Ченачев.

Последна редакция: ср, 25 май 2005, 20:08 от mammy

# 5
  • Мнения: 430
Анадолийска не спомена нищо за втора МЦГ. И тя не знае каква е причината. Момчилов и още една лекарка (със сложно име - Кюркчиева-конакчиева...) са гледали снимката и са казали, че няма ВУР. Момчилов го потвърди и пред мен като отидох с детето. Ама вече на кой да вярва човек? И аз ще си взема този учебник. До сега четях само една монография на Беловеждав за инфекции на пикочните пътища, но вече я знам отлично ...та имам нужда от нова информация. До къге стигнахме Боже!!! Да се самообразоваме, и то не по готварство или градинарство, а по медицина. ooooh!
За Лилова ти казах - прати ни на гинеколог. Не останах с добри впечатления - не се задълбочи много в прегледа, не прегледа папката с всевъзможните изследвания и т.н. Анадолийска пък може да има много голям опит, но е такова зверило! Маги много се плаши от нея.
Единствената ми надежда е, че имаме 2 познати семейства с момиченца, едното на 7, другото на 4, които са имали същите проблеми - безсимптомна бактериурия с неясен произход, и до 3 годинки проблема е изчезнал. И да, изпили са един тон антибиотици с временен/съмнителен ефект. Моля се и при нас така да стане.

# 6
  • Мнения: 542
При нас беше обратния проблем - чиста урина, а детето не ще да яде, връща на килограми, слабее, повръща от "тъпчене" на "само още една лъжичка"... и след пълни гастро-ентерологични изследвания и 1г и 6м чудене какво му е  newsm78 и от 6 месеца  установена хидронефроза(никой не ни прати на Микционна урография, въпреки, че всеки месец пусках стерилна урина и ехограф), се откриха бактерии. Тогава се "запънах"  и казах, че искам да я прегледа доцент или професор... Дъщеря ми през цялото време от раждането се "наливаше" с вода и впоследствие се оказа, че това е спасило бъбреците. Оперираха я веднага, (след откриването на бактериите и след тяхното излекуване - с Цедакс) - на 1г и 8 месеца - още нямаше 10кг #Crazy
За едни един доктор може да е бил добър, за други - лош. Безгрешни хора няма, но при нас доц.Анадолийска ни прати на снимка, от нея се диагностицира рефлукс - 5-та степен, двустранен плюс аномалия на бъбречната структура от едната страна. След това и при д-р Момчилов, който веднага насрочи операция. Вече повече от година и половина след операцията и много ехографски прегледи и сцинтиграфия накрая, сме спокойни, че операцията е перфектна и бъбреците работят - дано и така да продължава.
Интересното е друго - никъде не видях да се споменава едно лекарство, което дъщеря ми пи - цели 6-7 месеца - ФУРОЛИН. Това е нещо от рода на суметролима като сила на действие, но е много щадящо организма и няма лоши странични ефекти - поне при нас. Предписва се при продължителни профилактики и лечение на уринарните пътища и структури и може да се предпише и профилактична, а не лечебна доза...За съжаление в Бг го няма и ни го носеха от Гърция - не е скъпо - около 4-5 евро, зависи и от концентрацията на мг. Ако искате - поразпитайте докторите и за него.
Дано да съм била полезна...успех! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 430
Tomova, радвам се за вас! Помниш ли какви бяха бактериите? Относно Момчилов - наистина съм чувала доста добри отзиви за него, особено като хирург. Можи нашияг проблем да му се е сторил незначителен на фона на ужасите, които вижда всеки ден, но аз така и не знам от какво се появяват тези бактерии. Никой не знае. Tired
Много се тревожа и какви мисли ми минават........ уф!
Ти доволна ли си от Анадолийска?

# 8
  • Мнения: 542
странно е до какви подробности може човек да помни страшните неща, но това явно не ми стига, ами съм и маниак на тема документиране - всичко си записвам и пазя всяка една рецепта и опаковка от лекарство... та за бактериите - първите, които открихме бяха (пиша ги на кирилица) протеус мирабилис и клебсиела пнеумонае. След една опаковка Цедакс - (операцията се насрочи в същия ден на снимката - Анадолийска я видя, накара ни се защо не сме се погрижили за детето, аз съответно не издържах и й отговорих, че от раждането не сме спрели да ходим по доктори, а тя започна да се възмущава и не можа да повярва какви светила са ни преглеждали, докато не й показах всичките изследвания, барабар с подписите им и с печатите...)постъпихме в Пирогов и преди операцията изследването показа, че мирабилис-а още го има (ужасно упорито нещо Twisted Evil), но я оперираха така и разчитаха на антибиотика, който ще приема задължително след операцията. Да, ама не - операцията мина успешно и реанимирането - също, НО при стерилната урина - ново двайсе - една бактерия, която се лекувала само с венозен антибиотик и която както ми обясниха 95% от оперираните хващат от операционната - псевдомонас аеругиноза. Всъщност в епикризата пише, че е лекувана с три антибиотика последователно следоперативно, а при изписването ни се назначава - "продължителна, непрекъсната антибактериална профилактика" - със суметролим. Но аз много не бях съгласна с това лекарство (не че е лошо, но за повече от 6 месеца????) и разпитах подробно какво друго мога да направя и така намерих фуролин-а, който не се внася, но лесно се доставя от съседните държави. Продавал се без рецепта. От него от 1 таблетка в аптеката ни правеха 5-10 прахчета - в зависимост от концентрацията на лекарството.
Май се увлякох - но Момчилов се прояви като перфектен оператор - както ми бяха и казали(други майки в Пирогов се хвалеха и от другите хирурзи - или не се хвалеха...), а с доц.Анадолийска всъщност се видяхме два пъти - много набързо, като първия път имаше и стажанти, на които показа снимките с аномалията на дъщеря ми и даваше за пример колко добре се виждала и колко големи размери може да има тази патология...добре, че ме сложи да седна преди това... Нямам много впечатления от нея, но беше все забързана и заета и все пак постави диагнозата точно, Момчилов я потвърди и двамата реагираха веднага и спешно, а не бях "с връзки".
За бактериите - много лесно рецидивират - профилактично поддържахме маниашка хигиена - почти къпане след всяко изпишкване и акане..., бърсане само отпред-назад, почистване на долните устни с калиев перманганат(много силно разтворен, за да не изгори кожата, но все пак да има някакъв дезинфекционен ефект, винаги на пясъка като играе - шорти върху гащичките - да не би да влезе млъсотия и т.н. Главното обаче си беше този фуролин, който пи много продължително и аз след консултация с педиатър й го давах и тази зима за 1-2 месеца - в профилактични дози - от страх да не би при някой вирус или бактериална инфекция - да тръгне нещо надолу... Май никога няма да съм спокойна, но все пак поне не треперя вече постоянно и спрях да се лашкам в крайностни емоции newsm45 newsm12 smile3514 newsm09 Толкова е мъчително да не знаеш за какво става въпрос и да не знаеш с какво точно се бориш... но винаги ти идват сили и за още...
Много дълго стана май, но ако още нещо те интересува - питай... Hug

# 9
  • Мнения: 430
Много ти благодаря, че сподели! Ще поразгледам в нета за този фуролин. Ако не го открия, ще ти пусна ЛС, за да ми напишеш генеричното име (сигурно имаш някоя и друга опаковчица. Би трябвало да пише).
При нас бактериите при първата посявка бяха Протеуси, но със Суметролим изчезнаха. След това обаче се появиха Ешерихия коли и така до последния антибиотик - Панцеф. От тогава (повече от Месец) не сме правили изследване  Confused - страх ме е  вече от резултата.
Желая Ви много, много здраве! А бактериите -  #2gunfire

# 10
  • Мнения: 1 250
Здравейте.

От написаното до тук - може да се обощи "Наръчник за майката - деца с урологични и нефрологични пролеми"

В 5 тома
1. Урология (с подзаглавие "престой в Пирогов")
Глава1 - На кой колко
Глава2 - При кого
Глава3 - Оцеляване (санитаро-хигиенни нужди, естествено битови нужди (храна, вода, продължително спане на детско столче..), как да отменим сестрата, която гледа филма и не чува...) на майките

2. Нефрология ("Детска нефрологична болница" и "Детска консултативна поликлиника")
със същите глави

3. Когато том1 и том2 не свършат работа - самолечение

Понеже информацията е непълна (особено 1,2,3,4 и 5  том), ще се радваме на нови мнения (от справили се с проблемите мами)

Не знам как да оформя превъзпитанието на болните деца, чакащи (понякога с часове) пред кабинетие.
Може би трябва да се включи и "Как да избягам от работа, та шефа да не ме хваща" или "Как да му обясня, че след като ме нямаше днес целия ден от обикаляне по доктори, и утре пак ще отсъствам, щото днес нищо не свърших"

Том  4 - "Придружаващи заболявания"

Том 5 - "Как да не ме вкарат в клиника за душевно болни"

# 11
  • Мнения: 542
  202uu много добре казано, но за съжаление - много вярно...
А за фуролина - имам и останали хапчета. Wink

# 12
Само да добавя, че и аз останах с впечатление за Анадолийска, че е супер заета и всичко е 'натъгъдък', чувала съм, че е грубичка, но с когото съм говорила, са били доволни от поставената диагноза /малко тъпо се изразих/, в смисъл, че е поставила точна диагноза.

# 13
  • Мнения: 1 250
Дали защото всичко при нея е "натъгъдък", дали заради това че не платих на ръка,
но тя не откри рефлукса на сина ми. Нито тя, нито синът и (също нефролог), въпреки че точно те назначиха снимката, на която се вижда.
За съжаление от въпросната снимка до операцията минаха 2 години, през които бъбрека на сина ми от 70% стана на 10%.

А коментара на Минков беше "не знам защо не са го открили по-рано след като толкова ясно се вижда"...

# 14
  • Мнения: 811
И аз да споделя опит.

От август 2004 щерката е с Е-коли. Почти всички лекарства, които споменавате са ми познати. Минахме пълна програма - антибиотици /Цек, Цедакс, Зинат/, видеозони, снимка на пикучния мехур и бъбреци, калиброване в Пирогов, уродинамично изследване. Най-накрая през ноември и диагнозата: неврогенен пикочен мехур  newsm78 От тогава е на Баклофен. Нефроложката й изписа и поддържащо Бисептол или Триметроприм /със зор го купих - няма внос в Бг/, но реално не й го давам, защото д-р Кънчев от Пирогов смята, че бактериите са следствие и ще ги има докато не отстраним причината. Та той й изписа Панцеф, ако отново има високи нива на бактериите, но този антибиотик не са го чували в провинцията  #2gunfire Освен изброеното й давах и Уростим 1 месец /ефект не видях/ А от 2 седмици й давам само Баклофена и капки Цитросепт. Засега не знам как се отразява на бактериите, но определено урината е бистра и пиша с плътна струя. Като пусна микробиол. изследвания ще ви пиша за крайните резултати.
В Пирогов ходим всеки месец /без направление/ и досега нищо не съм плащала, нито са ми искали пари. Признавам, че изглежда доста мизерно  Sick
Само се моля да не се увредят бъбреците от продължителната инфекция  Praynig

# 15
  • Мнения: 811
а при изписването ни се назначава - "продължителна, непрекъсната антибактериална профилактика" - със суметролим. Но аз много не бях съгласна с това лекарство (не че е лошо, но за повече от 6 месеца????) и разпитах подробно какво друго мога да направя и така намерих фуролин-а, който не се внася, но лесно се доставя от съседните държави. Продавал се без рецепта. От него от 1 таблетка в аптеката ни правеха 5-10 прахчета - в зависимост от концентрацията на лекарството.

Предполагам, че е със същите съставки като Триметроприм. От Италия ме го донесоха с название "мелоприме" или нещо подобно, а в Англия също е с различно наименование, но съставките са еднакви. Всичките съдържат бисептол, но "смекчен" и още нещо. Утре ще погледна да видя какво точно пише.

# 16
dete_viara, Анадолийска е стара мома, има ли деца? За това, че не е женена знам и от нея, но не знаех, че има деца... Знам, че Кюркчиева има син доктор.

# 17
  • Мнения: 430
Мам-Ам, дъщеричката ти е била на 5г. като са открили е.колите, така ли? До тогава не е имала никакви проблеми. А как ги откриха? Имаше ли някакви оплаквания? Лелеее, аз така се надявам с възрастта този проблем да изчезне, а то..... На Маги са и правили почти всички възможни изследвания без уродинамика. Казаха, че може едва след 4 годишна възраст. Прости невежеството ми, но какво е това изследване?
А относно Пансеф - това е второ поколение Зинацеф. Намерих го с поръчка от кварталната аптека (аптекарките обаче са ми дружки). Проверих в поне още 5, все големи и известни аптеки - не бяха чували дори. Изписа ни го Анадолийска. Произвежда се в Скопие. Излезе ми около 50 лв. Дано не ти се налага да даваш на детето, но имай предвид, че съм насреща. Мога да ти го изпратя.

# 18
  • Мнения: 542
Уродинамиката се прави, за да се разбере при определено количество изпита течност - за колко време бъбреците ще я преработят и какво количество урина ще отделят. Има си критерии и стандарти и за това. Висиш обаче с детето в коридора и го караш да пие вода, а после да стиска, а после да чака и накрая - да се изпишка - няколко пъти (колкото може). За всичко дават инструкции. Междувременно могат да направят и допълнителни изследвания...
За бактериите обаче - не е задължително да имаш проблем с бъбреците или пикочния мехур или друго, за да ги имаш или не. Лошото е че когато не се лекуват могат да причинят проблем и затова е добре да се проверява и да се предприемат мерки. Понякога самият организъм е по-възприемчив към такива неща, може и имунната защита да има отношение, но при всеки си е индивидуално. Най се ядосвам, че това е нещо, което не може да го видиш както сопола и да го изгониш с капки или друго...а трябват изследвания, проби...
Търпение и ... търпение... и много любов за децата ви желая на всички. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 811
mumi,
Томова е обяснила какво е уродинамично изследване. Според мен на малки деца не е възможно да се прави. Щерката в момента е почти на 7, но я да я накараш да пие почти литър вода и да чака във ветровития коридор  Close Първия път лапето от притеснение повърна и  й прилоша. Сега знае програмата и не се страхува, но хитрува. Знае, че едва след като се изпиша в "пеещата тоалетна" ходим в Патиланци или София ленд и ......... лъже: Пиша ми се!  Да, ама не ..... и ни връщат по 3-4 пъти докато стане изследването. С него реално измерват силата и продължителността на пишанката. Прекъсвания в процеса /пишане на пресекулки/ е показател за проблем. Отчитат и времето от желанието за ходене до тоалетна и започването.
Като ходим да правим изследването много повече време отделям, за да обясня колко често ходи, колко течности пие, напишва ли се и кога, зацапва ли бельото, изпишва ли се напълно /в началото преди да почнем с Баклофена отива до тоалетна и след 5 минути пак - да се доизпиша/. Мисля си, че доктора е наясно, че децата се притесняват и разчита до голяма степен на наблюденията на майката, а не основно на резултатите от изследването.
Благодаря ти за предложения Панцеф, но ми се иска сега да не й давам антибиотик. Тя постоянно има Е коли, но антибиотик й давам, ако се влоши нормалната урина /белтък, седим./ и кръвната картина.
А наличието на бактерии се познава по: небистра урина, специфична миризма, често ходене до тоалетна, парене при уриниране, зачервяване и сърбеж.
Причините могат да са от най-различен х-р, но трябва да се лекува, защото продължителната инфекция може да доведе до увреждане на бъбреците.

# 20
  • Мнения: 27
Здравейте. сега за първи път взимам участие и за съжаление имам проблем за който искам съвет  newsm78. Мойта дъщеричка е на 1г. и 6м. и открих че днес имаше малко кръв на памперса. И явно я болеше защото плачеше. Утре ще ходим на изследване на урина. Но ако ниакой е имал същото оплакване моля да ми разкаже. Нашата лекарка каза че ситурно е възпалителен процес и аз се тревожа. Thinking много ви мерси мами предварително  bouquet

# 21
  • Мнения: 542
Не се тревожи и паникьосвай, ами си направи справка с бебешкия дневник и върни малко назад, за да си спомниш имало ли е и други проблемчета в тази област, искала ли е много вода или да е отказвала да пие, имало ли е нехарактерен цвят урината и други такива. Ако не те попита докторката, то ти й кажи всичко, което може да има връзка с това - дори и злоядството и апетита имат отношение.
Тази кръв може да от обикновено разраняване на уретера, до много по-сериозни неща, но със сигурност е желателно да ви направят изследване на урина, стерилна урина, кръв и нека не ти звучи прекалено, но и един ехограф на коремни органи, в частност - бъбреци. След всичко това, детски уролог е добре да си каже мнението по всичките изследвания и дано да чуеш само хубави новини и проблемът да се окаже просто някакъв инцидент. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 430
здравей,
katosun ти е написала най-важните неща. Само да добавя - измери и температурата и като взимате урина за изследване, използвай стерилни шишенца (от аптеката, вземи по-големи - от 100 мл) и ако можеш , я накарай (дръж) да се изпиша в шишенцето. Преди това разбира се, хубаво я измии.
Сигурно лекарката ви е написала какво да се изследва, но ако е пуснала само ОХИ (общо-химическо изсл.), помоли да ти направят и една микробиология. Така картината ще е пълна. (двете изследвания са общо около 12 лв).
Успех! Дано сте здрави!!!

# 23
Здравейте! Казвам се Кристина и съм изключително доволна, че ми беше препоръчан този форум. От една страна е шокиращо, че моите проблеми се намират в тема, озаглавена "Деца с увреждания и хронични заболявания", но от друга е хубаво да знаеш, че не си сам. Проблемите на моето момиченце започнаха от скоро и аз определено не съм навлязла толкова надълбоко в тази тематика, но прочетох тук няколко познати имена на доктори и определено мога да кажа, че ми се изправи косата. Дъщеря ми се казва Йоанна и е на 6 месеца и половина. Преди около два месеца започна да вдига безпричинна температура. Не беше особено висока- между 37 и 37,8, но все пак беше температура. Първоначално джи-пи-то откри червено гърло. Една седмица пихме Панадол и чайчета, но нещата се влошиха. Минахме на Клацид и гърлото се подобри, но температурата не падаше. Към края на терапията с Клацида тя започна да плаче по време на пишкане. Джи-пи-то предположи, че е пикочна инфекция и ни пусна стерилна урина и без да дочака резултатие от нея, защото детето явно имаше проблем, ни даде да пием Зинат. Тя престана да плаче докато пишка, а в стерилната урина нямаше нищо, но температурата не спадаше. Тогава ни прати в детска консултативна поликлиника на нефролог. Попаднахме на доктор Лилова. Тя установи, че дъщеря ми има двойно и уголемено ляво бъбрече и ни накара да влезнем в болница, за да направят цветна снимка и да установят дали има рефлукс. Няма да коментирам отношението на обслужващия персонал и условията, които заварих там, но се установи, че детето няма рефлукс, а аз не съм мерила температурата правилно(така ми каза Лилова). За нещастие обаче, във втората стерилна урина, която взеха в болницата, имаше някакви бактерии. Лилова не ми каза какви са, но каза, че ще бъдат повлияни от Суметролима, който ми предписа и заради цветната снимка, правена в болницата и който детето трябва да пие в продължение на три месеца. След определе период от 7 дни трябваше да пуснем трета стерилна урина. Вчера получих резултатие от нея и пак има бактерии- някакви коли (така и не можах да ги запомня), които не се влияят от Суметролима. Цялата гадост се състои в това, че потърсих доктор Лилова в болницата, както самата тя ми беше казала и там ми казаха, че е в отпуска. Когато попитах за някаква връзка с нея, те ми се накрещяха, че жената си била в къщи и аз не трябва да я притеснявам.
 Знам, че стана малко дълго, но съм притеснена. Тя все пак е лекуващ лекар на детето и моето джи-пи не смее да направи нищо, защото не е специалист. А аз не мога да седя със скръстени ръце и да чакам Лилова да се върне от отпуска. Явно ходенето ми по мъките едва сега започва, поне доколкото виждам от другите поствания. Препоръчаха ми доктор Чаначев от Пирогов. Кажете, какво да правя? Дайте някакви координати или съвет- да оставям ли Лилова и да търся други или..?
Много, ама много благодаря предварително!

# 24
  • Мнения: 5 531
Телефон на детски урологичен кабинет в Пирогов-9154372,а на детското урологично отделение-9154371.Ние сме ходили при др.Панчев и съм с добри впечатления от него.Чувала съм че др. Момчилов е добър специалист , но нямам преки впечатления  .Нищо не ти пречи да потърсиш и друго мнение или консултация ,след като въпросната Лилова е в отпуска,и не е необходимо тя след това да знае за това.Моятя дъщеря е на 3г. и ние до сега сме имали също доста здравословни проблеми.Аз винаги търся и друго мнение,и винаги всяко от мненията на съответния специалист съгласувам с нашето GP.На нея имам пълно доверие.  bouquetМоята дъщеря е с астма,а миналата година направи остър цистит с усложнения.От тогава периодично е с увеличен пикочен мехур и със задържане на урина в бъбреците ,за последно юли това лято.Следят я на две места и да не казвам голяма дума ,ама засега се закрепихме.Цветна снимка не и направиха защото искаха да я приемат в 3-та градска болница сама ,и мъжът ми категорично отказа и добре че го направи ,защото за нея се оказа ,че това е абсолютно забранено/тя е и с алергия и алерголожката каза че е абсолютно забранено за нея да се прави това изследване/така че засега само я гледат на ехограф и следят урината и.Пожелавам ти успех и щом става въпрос за здравето на твоето дете ,значи твоите притеснения   са основателни и се бори да ти обърнат необходимото внимание. : Party

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Имам въпрос към вас, мами. Винаги ли преди да ви открият проблемите са били предшествани от открити бактерии или други отклонения в урината? От прочетеното тук се замислих за малкия, които улавям напоследък като чурка, че в началото започва, прекъсва за секунда и след това пак продължава. Урината му е бистра, няма неспецифична миризма, не ходи често до тоалетна, преди 4 месеца пущахме профилактично изследване на урина, нямаше отклонения, само единични левкоцити. Урината не беше стерилна, но предполагам, че ако имаше бактерии щяха да се засекат при изследването и след това да се направи стерилна урина, за да се видят точно какви са. Навярно се тревожа безпричинно, но ще ви бъда благодарна ако ми отговорите.

# 26
  • Мнения: 542
Не винаги, но това прекъсване при изпишкване не е индикатор за проблем. Впоследствие, обаче, наистина се иска от децата да могат да правят една или две-три плътни струи урина. Това се случва след 2г и половина-3 год, когато контролът на тазовите резервоари е вече установен.
Не винаги при нормалното изследване се установява наличие на бактерии. Това става при изследване на стерилна урина с микробиологично проследяване. При наличие на бактерии в урината - рано или късно проява има - понякога се променя бистротата и цвета на урината (но може и по други причини). За спокойствие - пускате едно изследване на стерилна урина (след добър тоалет - питайте в лабораторията, защото си имат инструкции)


Кристина Йовчева - не се притеснявай след като лекуващият лекар не е оставил координати или заместник да потърсите заместник - за малко или за по-дълго. Родителят винаги се тревожи и не му е работа да е отговорен за това дали положението на детето е спешно или не. След като трябва да се свърши нещо за здравето на детето и лекарят не е на линия - просто потърсете друг. Координати имаш вече дадени, а ако ти интересува телефон на конкретен доктор - мога да помогна за един (ако искаш пиши ми на лични). Simple Smile

# 27
Благодаря ви много! Свързах се с доктор Чаначев от Пирогов, който ми беше горещо препоръчан. Като мине прегледът ще пиша пак, ако може нещо да помогне дадената информация.

# 28
  • Мнения: 2 732
Здравейте -нуждая се от помощ -ако можете да ми отговорите че много се притеснявам!
Ноември месец бяхме болни от бронхит тогава настъпи някаква промяна която се изразяваше в това че пишкаше 2-3 пъти на ден -направиха ни изследвания на урина откриха ни бактерии 10 на 2 и ми казаха че бактерии се лекуват при 10 на 5 -така ли е наистина ? Преди три дена и правих по собствена инициатива изследвания и се оказа че пак има бактерии и то 10 на 3 трябва ли да се притеснявам????-казва се morganella morgannii някой знае ли нещо за тях или къде да прочета???А отделно има и белтък в урината .При ехографски преглед пише че има леки застойки в легенчетата и сенки в паренхима-казаха ми че трябва време за да се оправи -дали е така ???? моля ако някой може да ми отговори нещо да го направи -предварително ви благодаря

# 29
  • Мнения: 2 531
А може ли да ми обясните как взехте стерилна урина на бебе? Моята буба не нададе този месец, няма апетит и за да изключат уроинфекция и пуснаха урина. Взех я с памук в паперса. Всичко е наред , с изключение на бактериите, но незнам как да и взема стерилна урина? newsm78При възрастни се прави първо тоалет, първата порция се изхвърля и до половин час зе носи в лаборатория , а при бебета?!?

# 30
  • Мнения: 2 732
Ами ние сме по големи и аз я измих и татко и я държа над тоалетната чиния и аз от долу с чашката

# 31
А може ли да ми обясните как взехте стерилна урина на бебе? Моята буба не нададе този месец, няма апетит и за да изключат уроинфекция и пуснаха урина. Взех я с памук в паперса. Всичко е наред , с изключение на бактериите, но незнам как да и взема стерилна урина? newsm78При възрастни се прави първо тоалет, първата порция се изхвърля и до половин час зе носи в лаборатория , а при бебета?!?
Мойта беборана е на 7 месеца и аз вече съм спец във взимането на урина. Купуваш от аптеката колекторче за урина за бебета и стерилно шишенце. Има два начина- мойта педиатърка ми каза вечерта след баня да й го сложа и отгоре памперса. Сутринта проверяваш и ако се е изпищкала достатъчно, взимаш, сипваш и бягаш да го носиш Laughing Другият вариант е сутринта рано (аз го правя при първото хранене към 6 часа), измиваш хубаво, залепваш колекторчето и чакаш. След това по същия принцип.

# 32
  • Мнения: 1 041
Здравейте, мили майки!
Вчера ни изписаха с Ицо от болницата и все още не мога да си събера мислите и да преценя какво ни очаква. Притеснена съм от поставената диагноза остър пиелонефрит. Успях да попрочета набързо някои неща от интернет, но те не ми помогнаха много, а час за нефролог имаме чак за 10.01.2006 г.
Ще ви опиша как започна всичко при Ицо и ще съм ви благодарна, ако можете да ми дадете някои съвети във връзка с предстоящите изследвания!
Първо /през ноември/беше със силно зачервено гърло и 7 дни пи антибиотик- Медоклав. Месец след това вдигна темп. 37,6 еднократно без други признаци. Три дни след тази температура имаше парене при уриниране/един ден и една нощ/. Последваха пак 2-3 спокойни дни. Отново вдигна темп. 38,8 и едно повръщане. При прегледа се оказа, че има само леко зачервено гърло. Пуснахме изследвания и л.лекарка беше притеснена, че утайката е 65 при норма 12 и високо ниво на левкоцитите. Приеха ни в детско отделение. Правиха снимка, но причината не беше пневмония.Започнаха лечение с Роцефин, но температурата беше спаднала още преди започване на лечението. При преглед с ехограф, казаха, че няма нищо обезпокоително.Ицо се чувстваше добре, но в отделението върлуваше вирус с висока температура, повръщане и разстройство. Ицо го прихвана последен/на 7-мия ден след постъпването в болницата/. Пристигнаха резултатите от урината - отрицателни, но в пробата от акото, която взеха при постъпване в отделението, откриха ешерихия коли. Изпратиха ни  в инфекциозна болница, но при преместването изгубихме повече от половин ден без някакво лечение на разстройството и резултатът беше силно обезводняване. Там 4 дни беше на системи и го лекуваха с антибиотик амикацин. Станаха общо 10 дни лечение с антибиотик, който е резистентен към е.коли. Пробите на урината и копрокултурите - отрицателни при изписването. Гърлото обаче вече трета седмица продължава да е съвсем леко зачервено, въпреки уверенията, че тези антибиотици на всяка цена ще го оправят. В болницата исках да пуснат посявка и на секрет от гърлото, но отказаха - намало нужда. Сега заради празниците нещата остават неизяснени и се притеснявам това забавяне да не влоши положението. Личната ни лекарка казва, че не е имал типичните симптоми за бъбречно заболяване. В болницата влязохме за едно, а излязохме с "друго".
Сега при всеки плач на Ицо изпадам в паника да не го боли нещо. Мисля, че е добре, но може би си внушавам, че очите му са малко подпухнали.


Последна редакция: ср, 15 фев 2006, 16:30 от Мари-ана

# 33
  • Мнения: 2 732
Аз не разбрах кой ви е поставил диагнозата след като на 10 сте на нефролог .И по какво са я поставили ?

# 34
  • Мнения: 1 041
Аз не разбрах кой ви е поставил диагнозата след като на 10 сте на нефролог .И по какво са я поставили ?
"Специалистите" от Детското отделение на Районната ни болница! На база на това, че е има утайка 65, висока температура и увеличен брой левкоцити. Всичко това говорело за възпалителен процес и след като не е отит, пневмония, ангина, следвало да е инфекция на пикочните пътища.

# 35
  • Мнения: 2 732
Ами не го ли прегледаха на ехограф и да назначат лечение-как така ще чакате до 10?

# 36
  • Мнения: 1 041
От бързия преглед на ехограф казаха, че няма проблеми. Лечението го започнаха още преди излизане на резултатите от урината - антибиотик Роцефин, за който обясниха, че се дава при пиелонефрит. А прегледа при нефролог е по моя инициатива. Дано да успеем да се свържем преди 10-ти с друг специалист, защото този, който ни препоръчаха /професор във ВМИ Пловдив/ до тогава е в отпуск.

# 37
  • Мнения: 2 732
Ами не се притеснявай тогава докато не ви прегледа специалист.На мен ми казаха да давам много течности а и нас ще ни гледат на видеозон чак края на месеца дано нито ние нито вие имаме проблеми baby_neutral

# 38
  • Мнения: 1 041
От все сърце ви желая здраве! И дано никога повече да не се налага в новогодишната нощ да мислим за такива неща, а да можем пълноценно да се веселим!

# 39
  • Мнения: 27
Здравейте. Много ви благодария за съветите. След стерилната урина която взех се оказа че има бактерии- Морганела моргани. За съжаление не мога да накарам детето да се изпишка в стерилното шишенце и събирам урината в една чаша. Не знам до колко е била стерилна newsm78л Аз направих трикратна стерилна урина. На първата нямаше никакви бактерии,но на втората и третата се появиха. И сега не знам дали да тръгна по лекари, защото детето няма никакви симптоми от тогава Thinking

# 40
Здравейте. Много ви благодария за съветите. След стерилната урина която взех се оказа че има бактерии- Морганела моргани. За съжаление не мога да накарам детето да се изпишка в стерилното шишенце и събирам урината в една чаша. Не знам до колко е била стерилна newsm78л Аз направих трикратна стерилна урина. На първата нямаше никакви бактерии,но на втората и третата се появиха. И сега не знам дали да тръгна по лекари, защото детето няма никакви симптоми от тогава Thinking
Виж, аз сигурно нямам много голям опит в тези неща, в сравнение с останалите, но Йоанна вече е с трети вид бактерии и от три месеца сме само на лекарства. Доколкото съм запозната, тези бактерии водят до пикочни инфекции, така че не е добре да се помещават в детето ти. Според мен трябва да нправиш две неща, поне аз така постъпих- едното е да ти се назначи лечение за бактериите. В резултатите от изследването на стерилната урина има данни на какви лекарства са чувствителни тези бактерии, така че лечението може да се назначи и от педиатър/ка. Второто нещо, което е по-важно, е да откриете причината за тези бактерии, защото в противен случай ще си пиете лекарства до безкрай. В моя случай има съмнение за разширена уретра, но ние сме и с двоен бъбрек, изобщо при нас е цветна. Трябва да отидеш при специалист- нефролог или уролог. Той вече ще ти каже какво да правиш. Препоръчвам ти уролозите в Пирогов. Аз ходя при Чаначев, но съм чула, че и другите са добри- Момчилов и Кюркчиева. Така че, дерзай и успех Simple Smile

# 41
  • Мнения: 1 041
За съжаление не мога да накарам детето да се изпишка в стерилното шишенце и събирам урината в една чаша. Не знам до колко е била стерилна newsm78л Аз направих трикратна стерилна урина. Thinking
В аптеките продават и по-големи стерилни контейнерчета - приличат на чаша с капаче. Може би ще ти свършат работа.
Аз вече трети ден  се мъча да събера стерилна урина. Чакам, чакам и всеки път тъкмо сложа памперса и тогава свършва работа.
Вашите деца имали ли са торбички под очите при проблеми с бъбреците?

# 42
Здравейте,
радвам се , споделяте проблемите си тук, аз също ще споделя моя - може ида си помогнем. Питахте след колко време се прави микционна снимка - контролата се прави след шест месеца.

# 43
Нашата история започна точно преди една година. Сина ми беше на 5 години. Започна да прави температура 38, 5 и да отпада, като това състояние понякога беше придружено с повръщане. Личния ни лекар пусна изследвания на кръв и урина. Кръвта беше с лоши показатели, но урината беше чиста, но той все пак ни насочи към Анадолийска. И така след първия преглед при нея се оказа рефлуск 2 степен. Оттогава всдеки месец правим стерилна урина и е чиста. Микционната снимка потвърди рефлукса. Пихме суметролин и фуролин. И ТАКА след поредния контролен ехограф /6 месеца след първия ехограф/, Анадолийска ми казва че бъбрека с рефлукса е с 4 см по-малък от другия и ни назначава сцентография, това е радиоизотопното изследване. При сцентографията е оказа, единия бъбрек работи с капацитет 64%, а другия само 36%, като увредения е с нарушена структура и функции.
Чудя се как Аанадолийска не видя това толкова време Twisted Evil. Дали не пропусна нещо. Прочетох вашите впечатления за нея, а моите са, че понякога много бърза и не преглежда внимателно.
Лекаря който водеше сцентографията не можеше да повярва, че дете с подобни показатели, сравнително от скоро има симптоми и "е не сме лежали по болници".
Радвам се, че споделяте.
От сърце Ви пожелавам ДЕЧИЦАТА Ви да растат здрави, щастливи и усмихнати!

# 44
При син ами урината беше чиста, но се оказа, че сме с ВУР 2 степен.
При дъщерями, когато беше на 6 месеца, личния лекар пусна контролна урина, открихме ешерихия коли - започна се ходене по мъките, изчистихме ги с нелидикс и суметролин. Направихме микционна снимка - не се установи ВУР, на ехохрафа се видя, че има разширени бъбречни легенчета.

# 45
Имам въпрос към вас, мами. Винаги ли преди да ви открият проблемите са били предшествани от открити бактерии или други отклонения в урината? От прочетеното тук се замислих за малкия, които улавям напоследък като чурка, че в началото започва, прекъсва за секунда и след това пак продължава. Урината му е бистра, няма неспецифична миризма, не ходи често до тоалетна, преди 4 месеца пущахме профилактично изследване на урина, нямаше отклонения, само единични левкоцити. Урината не беше стерилна, но предполагам, че ако имаше бактерии щяха да се засекат при изследването и след това да се направи стерилна урина, за да се видят точно какви са. Навярно се тревожа безпричинно, но ще ви бъда благодарна ако ми отговорите.

# 46
  • Мнения: 5 531
Ох, и аз да ви се оплача. И ние имахме доста проблеми ,малката беше с остър цистит и дълго време след това ,през определени периоди с възпаление на единият бъбрек и задържане на урина.През юни  миналата година/2005/ за последно не беше добре /отново възпален бъбрек,увеличен пикочен мехур и т.н/и от тогава до сега се закрепихме,но от няколко вечери започна да се напишква през ноща отново/за целият декември имахме само4 мокри нощи/и сега не знам какво да правя-не пие вода след 18ч,и сама спазва всичко което докторката и каза,а е само на 3г.Вчера ме попита защо след като не пие вода се е напишкала,и аз направо незнаех какво да и кажа.Дано не започнеме наново със старите проблеми. newsm78

# 47
Здравейте,
форумът е супер. Реших и аз да споделя своите дълги неволи, които вече продължават година и половина. Най-отвратителното в цялата история е, че всеки ни вика - проблемът ви не е сериозен, а проблем си има и той не се решава при когото и да отидем, каквото и да направим.
Проблемът започна, когато Мими беше на 1 годинка и ни приеха във втора градска с висока температура и повръщане, както и диария. Помислих, че има пневмония, но след дежурните стерилини и обикновени урини, се оказа, че има Ешерихиа коли в сигнификантно количество. Там я лекуваха с венозен антибиотик, вече не си спомням какъв, но широкоспектърен и влияещ и на проблеми от дихателен род. Оттогава съм лежала поне 5 пъти в болница с нея, за да установят какво й е и до ден днешен не знам. Беше ми направила температура 37, 5, която поддържаше 3 месеца, чеи повече. В Пирогов ни направиха снимка, урография, цистография, Димова и Ангелова се произнесоха, че й няма нищо, а изследванията продължават да са с Ешерихиа коли и урината й да е мътна от време на време и да мирише. Минах и през страданията с Анадолийска, която ми изписа само да й правя бани със смрадлика и това е при всяко изследване с Ешерихиа коли над 10 на пета. Гледали са я на ехограф сигурно сто пъти, правили сме калибриране, ходили сме на санаториум в Хисаря, опитах и хомеопатия, даже билколечение при д-р Георгиев в Хисаря, на когото дадох 100 лева за някакви билки, от които уж щяло да й мине завинаги, а тя не можа да ги пие, просто не ги ще. Опитах за каквото се сещам, водих я на двама различни гинеколога - единият светило в детската гинекология, той хич не погледна папката с изследвания и само каза, че ако се зачерви, да я мажа със крем Бочко, а детето продължава да се зачервява от нищо = все е червена, все правим смрадлики, оправя се за няколко дни и хайде пак. Поне сега няма температури. Изпила е осем антибиотика от една годишна възраст досега и суметролим 3 месеца и сега пак са й зачервени вътрешните устни и урината й е мътна и вече съм тотално отчаяна. Остава ми само да ида на гледачка и да се напия, защото вече не издържам.
Никой не може да открие причината - всеки лекар дава различна диагноза, без да има представа за причината - я пиелонефрит, я пиелонефритни проблеми, я вулвовагинит, я вируси, които преминавали от кръвта в бъбреците и причинявали възпаления. Човек да не знае от какво да се пази. Излиза, че всяка една хрема може да доведе до тримесечна температура и възпаление на бъбреците, а детето е весело, играе, но пък не яде много и от дъжд на вятър се оплаква, че я боли отдолу. Какво да правя? В момента пак мирише странно отдолу и ще се побъркам, пишете ми ако имате някакви идея, всички в този форум са страхотни.
Дали да не пробвам и с този Минков?
Личната ни лекарка казва, че някои момиченца се зачервявали само като си стоят на дупето половин час, нормално ли е това?

# 48
Аз може би ще стана вече досадна , но пробвай с Чаначев в Пирогов- разкажи му всички патила. Той има славата на доктор, който никога не оставя проблемът нерешен. Ще направи всичко, за да разбере от къде са тия бактерии. Ние сме с подобен, да не кажа същия, проблем и сега февруари ни предстои решаването му при него. Успех!

Последна редакция: сб, 11 фев 2006, 09:22 от KristinaIovcheva

# 49
Здравейте,
искам да споделя, че ходихме при доц. Кюркчиева от Пирогов. Прегледа сина ми, назначи уродинамика и лечение, както и контрола след един месец. За съжаление сме изгубили ценно време докато семе ходили при Анадолийска и тя само си ни е "наблюдавала и така е и изпуснала нещата", а на всичко отгоре сме си пили и профилактично лекарства за бактериални инфекции без да имаме такива.
Останах с добро впечатление от доцентката, обясни, разясни и каза какво предстои ясно и точно!!!
Ако някой се нуждае от кординатите й, мога да ги дам.

# 50
  • Мнения: 811
Отдавна не съм писала в темата. За съжаление не мога да се похваля с оздравяване  Close
Вече престанах да лекувам щерката. Само й давам Баклофен и я мия с Триклобактер /от смрадликата кожата й стана много суха/. Писна ми да мъча детето, още повече без каквито и да е симптоми- няма зачервяване, няма парене, почти няма "мокри нощи", кръвната картина и обикновената урина е в норми, НО като направя микробиологично изсл. - Е коли 10 на 5 - не мръдва и това е  Twisted Evil
Лекарите от Пирогов и Анадолийска казаха да съм спокойна, да пазя чистота и ще мине.  newsm78  Май само на генеколог не съм я водила, ама се чудя дали има смисъл..... Confused

# 51
  • Мнения: 811
Аз може би ще стана вече досадна , но пробва с Чаначев в Пирогов- разкажи му всички патила. Той има славата на доктор, който никога не оставя проблемът нерешен. Ще направи всичко, за да разбере от къде са тия бактерии. Ние сме с подобен, да не кажа същия, проблем и сега февруари ни предстои решаването му при него. Успех!
Но се интересува когато проблема е хирургичен.

Прегледа дъщеря ми и възмутено изхъмка:
"Хмм, жалко, не е за операция! Обърнете се към някой колега."  Даже не си направи труда да ме упъти към друг специалист, който не е хирург.

# 52
 newsm78Странно, за първи път чувам нещо лошо за него. Съжалявам, че не ти е помогнал. Все пак ние влизаме в други ден, стискайте палци!!!!!

# 53
  • Мнения: 214
и моето момиченце е с е-коли вече два месеца. първо ми направи впечатление, че влагалището й е силно зачервено и като пишка се напъва и й се насълзяват очичките. заведох я при моята гинеколожка, тя й взе секрет и се оказа, че там има много е-коли. взехме веднага и стерилна урина - повече от 10 на пета. паралелно с това започна да я мъчи и някакъв жесток запек, плачеше, когато имаше напъни и не изкарваше нищо. отидохме при Буева. тя много ни успокои, каза да излекуваме първо запека, защото според нейни колеги, но не в БГ, именно запека е една от причините за е-коли. сега вече детенце ака нормално и се надявам следв. урина да е чиста. И на детски гинеколог ходихме - той ни каза същото за запека. Е-корите едва ли не били нормална флора във влагалището - при положение, че бебета акат и пишка в памперсите. Преди това пък ходихме на хомеопат. Вече месец й правя тоалет след всеки напишкан памперс със сребърна вода и вечер хвойнови вани. за една седмица влагалището се успокои. но и Буева и гинеколога казаха, че няма нужда да се дава антибиотик. а и другите изследвания на урина не показваха да има инфекция в организма. но не съм сигурна, че от само себе си изчезват тези гадини. само детенце не искам да страда ...
Успех, Кристина!

# 54
Здравейте,дъщеря ми страда от нощно напикаване. Тя е на 15 год.Местните лекари и изписаха хормони, които струват много скъпо.Посъветваха ме да се консултирам с доц Анадолийска.Бихте ли ми помогнали, как и къде мога да се свържа с нея?Благодаря Ви!

# 55
Здравей майче, наистина си минала през големи мъки.Виждам, че проблемът ти съвсем не е от скоро и се надявам да сте се оправили.Правиха ли ви тестове за алергичност? Моята дъщеря, голямата сега на 18г,имаше подобен проблем. Не използвахме никакви сапуни, само топла водичка и смрадлика.Като поотрасна нещата от самосебе си се оправиха. Много е важна и хигиената.Най вероятно кожата на детенцето е  много чувствителна.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 333
Здравейте!

Така ми се искаше да не се налага да пиша в тази тема, защото си имаме достатъчно сложен проблемІМими е с епилепсия от раждането. Но за съм много притеснена. Още след като я изписаха от неонатология имаше Кандида-мазахме я с Низорал.Казаха ни че било от продължителният прием на антибиотици. Наложи се да влезем отново в неврология споделих за гъбичките и поисках отново изследване -откриха ни някакви Е.коли. Ходихме на детски гинеколог, който ни каза че е от акането в памперса, да ама тя винаги ака само с клизма. Но не ми се спореше с него,з ащото с невролозите ми беше по-важно да се занимавам. Оставих нещата на самотек, но сега май ще съжалявам горчиво Sad
Преди 1 м. откриха 25-30 левкоцита в урината, при повторно изследване иам само единични левкоцита, но белтък и урати. Д-р Буева ни каза че не съм била взела правилно урината, не съм направила добър тоалет, било нормално да има белтък и урати-зависело от храната. Но ние я хванахме в коридора след като си тръгваше от кабинет аи след тежко дежурство -повече ни разказваше колко тежка е била ноща отколкото да ни обесни какво да правим и да следим за напред. При преглед при гастроентеролог ни пуснаха пълни изследвания и откриха някакъв СК (серумен креатинин в кръвта), който бил показател за бъбреците, но какъв така и не казаха. НОрмата била 180, а Мими има 528 Sad
Незнам какво е това и от 3 дни се опитвам да й събер аурина, но не успявам. Тя е на 10м и все още пиша в памперс, то не може и по др начин де ... какви ги разправям и аз ... опитах с колекторче, но то не се залепя добре и всичко изтича в памерса, залепих й шишенце с лепенка, но пак нито капка в него... и така по няколко пъти на ден. Опитвам и да я държа над мивката да пиша в по-голямо стерилизирано от мен бурканче, но пищи н аумряло... от епилепсията има и неврологичн последици... спастична е не движи ръце и крака и свиването на краката в коленете много я притеснява и боли
Дайте ми съвет как да й взема урина и да е годна за изследване, колко време след това мога да я занеса в лаборатория, как да я съхранявам.Колко трябва да е количеството, май с ами пуснали обикновенна урина , аз ли трябва да поискам да се изследва за бактерии? И знаете ли какво е това СК? Имате ли мнение за д-р Лилова, личната ми я препоръча за прегледа.
Ще ви бъда много благодарна ако ми отговорите.
Здраве и повече усмивки за вас и дечицата ви!!!

# 57
Здравейте,скъпи майки,
реших да споделя проблема си,защото вече съм много изплашена.Аз съм от провинцията и съм решила да прегледам детето си в София.По този повод издирих форума с цел да намеря някои специалисти.Дъщеря ми е на 6 год.Разболя се от цистит,които не можаха да излекуват с бисептол и ме вкараха в болница за повече изследвания и казаха,че има остър пиелонефрит.Лекувахме се в болницата 7 дни,като и направиха ренгенова снимка.От нея се видя,че единият бъбрек е с по-големи размери и има два уретера.Аз се ужасих,но ми казаха,4е това е срещана аномалия,и проблема е,че ,тези два уретера,които преминавали в един преди да се влеят в пикочния мехур,са предпоставка за рефлукс.И искат да и правят нова снимка за да установят в каква степен е...
 Ето защо,моля ви,ако някои може да ме насочи и препоръча специалист за моя случаи,ще съм много благодарна.

# 58
Здравей, Норбелла! Скоро минах по твоя път! Само че нашият двоен бъбрек е с двойно легенче, което също предполага рефлукс. Влезнахме за изследвания и там установих, че нямаме такова нещо. Т.е. всичко ни се размина. Това, което мога да те посъветвам, е да отидеш в Детски консултативен център (не съм сигурна, че точно така се казваше, но се надявам другите майки да ме поправят ако греша, намира се срещу Центъра по хигиена-така ще можеш да се ориентираш) и да напраиш преглед при доктор Лилова. И Анадолийска е добра, ако я хванеш в добро настроение и небързаща, но това е рядко и тъй като си от провинцията, както разбирам, по-добре давай при Лилова. Тя е НЕФРОЛОГ и ще прегледа детето на ехограф, след което ще ви диспансеризира, за да ви направи цветна снимка и да провери степента на рефлукса. Ако има нещо, тя ще ви препрати към хирурзи или уролози и т.н. Ако нещо стане и не ви препрати (всичко мога да очаквам вече), пиши пак и ще те посъветвам къде да отидеш, ако искаш разбира се. Но трябва задължително да си направите снимката и да имате готови изследвания, за да се продължи нататък. Пожелавам ти успех! Надявам се да съм ти помогнала поне с нещо!

# 59
  • Мнения: 1 588
При преглед при гастроентеролог ни пуснаха пълни изследвания и откриха някакъв СК (серумен креатинин в кръвта), който бил показател за бъбреците, но какъв така и не казаха. НОрмата била 180, а Мими има 528 Sad

Писах ти на лични за моя опит със събирането на урина. Що се отнася до креатинина, не мога да кажа в момента нищо, освен че в книжарницата към Поликлиниката на Университетската педиатрия по бул. Д. Нестеров продават една малка популярна книжка за бъбречните заболявания и нещата са доста подробно обяснени за доста видове бъбречни заболявания - и вродени, и придобити. За съжаление в момента въпросната книжка е при майка ми и не мога да погледна какво пише по твоя въпрос. Можеш да пуснеш и търсене в google, сигурно ще намериш достатъчно писано по въпроса.

# 60
 Здравей,КристинаЙов4ева,
Благодаря много,4е откликна толкова бързо!:)Ще имам предвид и Анадолийска и Лилова,само,4е както ви казах,ние сме с ДВОЕН УРЕТЕР на десния бъбрек,които е и по-голям от другия.И това се вижда много ясно на рентгеновата снимка.Следващата стъпка ми казаха е тази микционна снимка за установяване на рефлукс.И след това да се реши какво ще се предприема.Един познат каза,4е в моя случай имам нужда от детски уролог.Какво ще кажеш за д-р Момчилов и доц.Кюркчиева?
Иначе доколкото разбирам доц.Анадолийска е доста предпочитана,съдейки от този форум.Та мисълта ми е кой и каде може да направи тази снимка най-добре и да я разчете съответно.
Благодаря много още веднъж.

# 61
  • Мнения: 1 588
Следващата стъпка ми казаха е тази микционна снимка за установяване на рефлукс.И след това да се реши какво ще се предприема.Един познат каза,4е в моя случай имам нужда от детски уролог.Какво ще кажеш за д-р Момчилов и доц.Кюркчиева?
Иначе доколкото разбирам доц.Анадолийска е доста предпочитана,съдейки от този форум.Та мисълта ми е кой и каде може да направи тази снимка най-добре и да я разчете съответно.
На нас на 8-9 мес. възраст ни правиха рентгенова снимка за установяване на рефлукс в Рентгеновото отделение на Университетската педиатрия на "Д. Нестеров" (до Центъра по хигиена). Там ни прати д-р Маринова от същата педиатрия. Разчитането на снимката в нашия случай беше елементарно - веднага още в рентгена ни казаха, че ВУР няма. Не знам дали във всички случаи е толкова елементарно да се види, но както разбрах тогава, снимката доста говори сама по себе си. Най-вероятно този, който ви е пратил, той ще ви даде и окончателното становище.

# 62
Норабелла, тези две докторки ще ти направят цветната снимка, за да видят дали има рефлукс. С тези изследвания ще отидеш в Пирогов. Там всичките са добри, да не кажа единствените. Ние лежахме преди един месец там, за да установят дали има нужда да ни оперират. Бяхме при Чаначев. Нямаше нужда от операция, слава богу. Но и нашия бъбрек е по-голям,само че има двойно легенче(това положение, както и твойто, се нарича двоен бъбрек- може да има различни двойни неща:)))). Това, както и твойто, само ПРЕДПОЛАГА рефлукс, но не е задължително да го има. И ако, живот и здраве, нямате рефлукс, няма да се наложи операция, а ще си бъдете така- по-уникални от останалите Heart Eyes Но процедурата е тази: отивате в тази Детска консултативна поликлиника (там е кабинетът на Лилова и приемното й време). Тя най вероятно ще те прати в нефрологичното отделение на Детска университетска педиатрия (поликлиниката и болницата между другото са от двете страна на една и съща улица, а именно Димитър Несторов, така че ще ти е лесно от тази гледна точка), за която говори и Мария. Там ще ти направят тази цветна снимка, която ще установи дали имате рефлукс и ако имате и имате нужда от операция, тя ще ви насочи към някой от детските уролози в Пирогов. Няма къде другаде да те прати, защото просто там са единствените ДЕТСКИ уролози-хирурзи. Всичките са добри- и Кюркчиева, и Момчилов и Чаначев. Така че няма особено значение при кой ще попаднеш. Питай още, ако има нещо! Успех отново!

# 63
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравейте!
Страшно се вълнувам като чета постингите, защото за съжаление и ние с дъщеричката ми минахме по този път! Ще споделя нашия случай, дано да съм ви от полза! Дъщеря ми Калина сега е на 1 и 8 месеца, но преди 1 год. направи остър пиелонефрит /забелязах зеленикави петна по памперса, докато излязат резултатите от стерилната урина тя вдигна висока температура, започна да повръща и ни приеха в болница - добре познатата на всички Анадолийска/. Зеленикавите петна бяха от мътната урина вследствие на Ешерихиа колите. Няма да пиша за отношението на персонала...Изписаха ни след седмица, но не мина 1-2 месеца и отново зеленикавите петна по памперса. Този път реагирахме с антибиотик светкавично, а като се изчисти направихме микционна снимка - прави й я Лилова, защото при второто ни посещение в болницата попаднахме на нея. Тя установи 1-2 степен ВУР и предписа 6 месеца прием на Фуролин. Между двете инфекции бяхме на ехограф и при Буева - и тя установи 2 степен рефлукс, но каза, че щяло детето с прохождането да се оправи...И така блъскахме ние 6 месеца Фуролин, после отидохме на контролен преглед при Лилова, а тя съвсем небрежно ни каза да й даваме още 6 месеца Фуролин, пък после сме щели да помислим, тъй като до момента промяна нямало. Ние с мъжа ми решихме да потърсим Кюркчиева /бяха ни споменали за нея/ и се озовахме в частния й кабинет /само там преглежда/. Направо ни насрочи дата за операция - удължи й срамните устни, защото бяха леко слепнали и се оказа, че има тежка стеноза на уретера, поради което пикочният мехур се уголемява и връща урина към бъбрека. За отношението и в Пирогов няма да говоря - още по-отвратително. Има и една друга особеност...никой /освен анастезиологът - 50 лв./ не ти иска в прав текст пари, но по един или друг начин те навеждат на тази мисъл...
Защо пиша всичко това - консултирайте се поне с двама лекари, като единият да е задължително от Пирогов - детската урология. Няма да споменавам имена, наистина всички са добри, макар че никой не преглежда там, а по частните си кабинети. Не искам да класифицирам Анадолийска и Лилова, но те ни загубиха ценно време като вместо да лекуват причините, подтискаха  симптомите. Аз все още не смея да се радвам, защото след месец сме на контролен преглед след операцията, която беше преди месец и тогава ще стане ясно дали Калина е напълно излекувана или имаме още ходене по мъките. Това е нашата история в общи линии, ще се радвам ако съм ви била от полза!

# 64
Несъмнено съм съгласна с теб относно тези две докторки. Аз влезнах в този форум затова, защото Лилова ни предписа антибиотик за три месеца и после изчедна в едномесечна отпуска. Оказа се обаче, че в поредната урина откриха бактерии, които не се влияеха от този антибиотик и аз нямаше кого да питам как да продължа лечението на детето си. Тук ме посъветваха да тръгна отначало и аз така постъпих. Лошото е, че в Пирогов (незнам за частните кабинети на тамошните светила) не правят вече цветни снимки и венозни урографии, а ги искат готови и на базата на готовите изследвания, казват какво ще ви е лечението нататък. Сътветвам Норабелла да отиде при двете докторки или само при едната(за Лилова говоря), колкото да си направи изследванията, които ще й трябват в Пирогов, пък вече оттатм нататък всичко да става в Пирогов. Ако някой има идея къде се правят такива изследвания с направления, защото доколкото знам на частно е много скъпо, да я информира.
 Иначе,  naty_sk, напълно си права и за отношението, и за условията и на двете места. Всичко е кошмарно, особено като се има предвид, че точно в момента изживяваш една лична трагедия, а те третират като добитък. За анестезиолога в Пирогов нямам думи, особено когато чух (на мен лично не ми се нолжи да ползвам упойка за наша радост) как поиска пари от една майка, чието дете беше едвам преживяло току що осем часова опрецаи, а именно: "Ако искаш детето ти да се събуди КАКТО ТРЯБВА, ще ми дадеш 50 евро." Оставям го без коментар, вие си вадете извода. Единствения, който наистина не си направи устата да ми поиска пари, беше Чаначев. Но като качество на лечение и тримата(Момчилов, Чаначев и Кюркчиева) са добри!

# 65
  • Мнения: 5 531
Здравейте отново, и аз реших пак да споделя нашите тревоги, защото въобще не съм сигурна какво да направим.Преди няколко дена щерката започна отново да пишка често на 20-40 мин. и да се напишква през ноща.Реших да не бързам да се обаждам на доктора който я следи, за да видя дали ще отшуми.Да обаче малката започна да ми казва" мамо текат ми капчици от шушето'', а е пишкала малко преди това и не и се пишка.И така няколко пъти.Е все пак се обадихме на доктора и той естествено каза веднага да го посетиме.Пусна и урина, която както винаги беше чиста, но на ехографа се видя пак задържане на урина в бъбреците.И сега какво?
Каза за сега да даваме само витамини, да не бързаме с антибиотик , защото точно сме приключили с предишния.А защо имаме това задържане на урина въобще не ми е ясно newsm78.Няма стеснение на уретрата, на ехографа не се виждат никакви изменения, и все пак?

# 66
Здравейте отново,
Благодаря Ви много за информацията на всички.Нашата уроложка ни даде направление за преглед в Пирогов,като ми каза да търся д-р Момчилов,и евентуално доц.Кюркчиева.Но искам да попитам къде са частните им кабинети и някакви телефони,тъй като знаем,4е друго си е частен преглед.
Благодаря.

# 67
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравей, Норабелла!
Мога да ти дам тел. на доц. Кюркчиева в частния й кабинет - там преглежда само в четвъртък от 14 до 16 ч. с предварително записване, но до края на месеца доколкото знам не е в България - 9520324. На Момчилов не знам никакви координати, но в детската урология има приемен кабинет долу на партера и може би там също преглеждат лекарите от това отделение, но не знам кои точно. Иначе за прегледа при Кюркчиева платихме 40 лв. - 20 за самия преглед и 20 за ехографския преглед.



# 68
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравей, Мери Чери!
Без да съм специалист, покрай нашите проблеми с дъщеря ми Калина мога да ти кажа какво ни каза Кюркчиева за връщането към бъбрека на урината и за уголемения пикочен мехур - със сигурност има причина и при нас беше тежката стеноза на уретера - стеснението. Тя като я гледа на ехограф не го установи, а чак като й направи калибровка /нещо такова беше/, което е едни топченца с различна големина на края на метална пръчица се пъхат в пикочния канал, за да се види дали е с нормални размери или има някакво стеснение. Даже сега след операцията пак трябва да ходим да й я правят тази калибровка. Освен това причината за връщането на урината може да не е само тази.
Ние загубихме почти 1 год. преди операцията, защото Лилова, която я лекуваше твърдеше, че не е за операция и с прохождането и времето детето щяло да се оправи и че уголеменият пикочен мехур бил вроден.

# 69
  • Мнения: 5 531
naty_sk, благодаря за отговора.И на мойта дъщеричка и направиха тази процедура в Пирогов. Доктора каза, че всичко е наред и няма стеснение на уретрата.Но факта, че периодично е със задържане на урина в бъбреците си остава за съжаление.
Пожелавам ви от сърце да се оправите и да забравите колкото се може по - скоро за всички тези проблеми Heart Eyes

# 70
Благодаря ти,Наталия
Сетих се нещо,което искам да споделя.Знаете ли,дали на ехографа лекарите виждат тези двойни бъбреци или другите аномалии?Защото при нас нищо не видяха,но направиха рентгенова снимка,защото такава беше клиничната пътека мисля,и лекарката се втрещи като я видя.



# 71
Норабелла, нас ни видяха на ехограф, че ни е по-голям бъбрека и че има нещо двойно. Тъй като при нас двойното е вътре в бъбрека, се наложи после да ни правят венозна урография, за да видят точно кое е двойното, но самата наличност на аномалията, я хванаха чрез ехография.
 А за кабинета в Пирогов на партера- там преглеждат и тримата- Момчилов, Чаначев и Кюркчиева. Само, че трябва да попиташ на регистратурата как става приемът.

# 72
здравейте
ние също имаме проблеми стези бактерий в урината Те са е. коли   и последния път ги излекувахме с ЗИНАТ  След Зината д-рката ни изписа УРОВАКСОН през ден
Обаче на листовката пише че не е препоръчително за деца до 4 год а ние сме на 3 и половина
Започнахме го от вчера но все още имам някакви предубеждения да няма обратния ефект
Някой пил ли го е 

# 73
  • Мнения: 190
Здравей,
Анадолийска ни е изписвала уроваксон - профилактично, за да се избегнат инфекции. Сина ми е с ВУР, разширен пикочен мехур и нарушена функция.

# 74
  • Мнения: 5 531
Здравеи Bubbii    bouquet, едва сега май се досетих че си се регистрирала отново, другата ти поща е пълна и не можах да ти изпратя съобщение на лични.Как са децата?Нямам ISQ защото мъж ми носи често компютъра в работата и го е изтрил, но имам Skype, и там има чат, ако ти се пише.Името ми е ogma_amaro.

# 75
Може ли някой да ми каже адрес и телефон за записване при Доц.Анадолййска.
Имате ли впечатления при лечение от нея на нощно напикаване при 10 годишни деца?Благодаря!

# 76
  • Мнения: 5 531
тел.9523840 тел на централата.вът.269 на кабинета.
Доц.Анадолийска преглежда понеделник
                                                вторник           от 11-13ч
                                                сряда от   
                                               
                                                петък               от 9-13ч
Отиваш рано да си вземеш номер, към 8ч.

# 77
  • Мнения: 4 362
Здравейте!
Няма да скрия ,че не прочетох до край всички.
Малката и правихме преди два дни урина + кръв изследвания ,които показаха 19.3 левкоцити,урината беше чиста,
но днес отново изследвания и се оказа с 23.3 левкоцити и за сметка на лимфните.Започнахме да търсим проблема,отидохме на
ехограф,който ни каза че във бъбречето лявото се задържало урина  Rolling Eyes и имало някаква аномалия и нищо повече,питах,но ми каза само,че не било страшно до годинката може да го израсте  newsm78
Кажете ми вашето мнение Rolling Eyes ,аз така или иначе ще я заведа на др. уролог,но какво друго като изследвания мога да поискам Rolling Eyes
Благодаря предварително

# 78
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравейте!
Кажете ми вашето мнение Rolling Eyes ,аз така или иначе ще я заведа на др. уролог,но какво друго като изследвания мога да поискам Rolling Eyes
Благодаря предварително


Можеш да я заведеш и на детски нефролог и да поискаш микционна цистография. В другата тема /същата като тази, но номер 3/ има координати на детски нефролози и уролози.

# 79
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Дея, питай подробно някой каква е тази аномалия. Даже и да не е нещо сериозно, добре е да знаете какво е точно. Сина ми се роди с хипоспадия (стеснен пикочен канал и препуциум само отгоре) и всички ми казваха че не е проблем и ни предстой само козметична операция като стане на 2-3 годинки. Докато не прочетох че децата с хипоспадия често задържат урина в бъбреците. Настоях доц. Минков да го види на ехограф и се оказа че има хидронефроза (задържа урина в бъбреците), при това в двата бъбрека, има мегауретери, както и стеснение на уретерите, освен това левия му бъбрек е увеличен. И всичко това без абсолютно никакви признаци. Никога не е имал уроинфекция нито каквито и да е бактерии в бъбреците. Съжалявам че не настоях пред личната лекарка още като се роди да го види нефролог. Яд ме е че не се правят ехографски прегледи на децата и се изпускат такива вродени аномалии докато не се появи явен признак за проблем а тогава може би вече е късно.
На нас сега ни предстои операция при доц. Минков (надявам се). От него съм с много добри впечатления. Ако искаш отидете да види ехографската снимка и да си каже мнението.
А за изследзванията май при малки деца по-добрия вариант е венозна урография. Разбира се ако може да се види проблема без микционна. Марти при микционната просто не поиска да се изпишка и всичките мъки по слагането на катетъра и натискането на рентгена бяха напразни. Да не говорим че ни докараха тежка уроинфекция с висока Т, тъй като са ни вкарали бактерии при катетризирането (което било обичайно?!).

# 80
  • София
  • Мнения: 120
здравейте, ние с Теди вчера бяхме при Анадолийска. И по чудо я хванахме в добро настроение или може би защото този път бяхме наплатен прием. Добрата новина е, че спираме антибиотика и нямаме повече нефрологичен проблем. Лошата новина е, че се прехвърляме към уролозите. На МЦГ се видя, че Теди има ниска степен рефлукс, но още тогава Анадолийска се видяв чудо, защото най-големия номер катетър изпускаше на струя контраста и снимката не стана много добре. Мислеше да правим венозна урография, но сега на прегледа след обстойно гледане на ехографа се потвърди че рефлукса е почти отшумял. При разговора ми с нея обясних че Теди пишка на пресекулки и се втриса по време на паузите. Врезултат на това Анадолийска ми сервира че има съмнения за мега уретер и по принцип за урологични проблеми /каквото и да значи това/. Даде ни талон за Пирогов. Вече съм ходила при Момчилов и не съм очарована от него,така че ще видя при кой да го водя.

# 81
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
здравейте, ние с Теди вчера бяхме при Анадолийска. И по чудо я хванахме в добро настроение или може би защото този път бяхме наплатен прием. Добрата новина е, че спираме антибиотика и нямаме повече нефрологичен проблем. Лошата новина е, че се прехвърляме към уролозите. На МЦГ се видя, че Теди има ниска степен рефлукс, но още тогава Анадолийска се видяв чудо, защото най-големия номер катетър изпускаше на струя контраста и снимката не стана много добре. Мислеше да правим венозна урография, но сега на прегледа след обстойно гледане на ехографа се потвърди че рефлукса е почти отшумял. При разговора ми с нея обясних че Теди пишка на пресекулки и се втриса по време на паузите. Врезултат на това Анадолийска ми сервира че има съмнения за мега уретер и по принцип за урологични проблеми /каквото и да значи това/. Даде ни талон за Пирогов. Вече съм ходила при Момчилов и не съм очарована от него,така че ще видя при кой да го водя.


Съвета ми е да отидете на преглед при доц. Минков в правителствена болница.

# 82
Момичета, можете ли да ми помогнете? Интересувам се от какава възраст на детето може да се приема ваксината Уростим или Уроваксон.

# 83
Zdraveite,za pruv put vlizam vuv foruma i napravo se izplashih.Imam momichence na 6 godini i ot godina i polovina poniakoga zachestiava pishkaneto.Hodim pri Anadoliiska,koiato kaza ,che spored neia niama nyjda ot specialni izsledvania osven ,che i pyskam periodichno sterilna i obiknovenna yrina.Niama bakterii ,ima pesuchinki,no vse pak veche me pritesniava ,che produljava tolkova vreme.Znaete li dali ot pesuchinki se polychava tova chesto hodene do toaletna.Gleda ia i na ehograf,kazvaha mi ,che bila ot nai dobrite detski nefrolozi.Az se yspokoiavah s tova ,che v yrinata niama bakterii ,no kato cheta vashite istorii...Poniakoga se chydia dali da idem pri dryg lekar ,no znam kolko se drazniat kogato si hodil pri konkyrenciata.Chydia se i dali triabva da pravim podaruci na Anadoliiska...za da ni oburne po normalno vnimanie,vinagi mnogo burza i nishto ne obiasniava!Ako niakoi e imal takuv problem s chestoto pishkane,no bez infekcii i t.n. ne znam dali da ne obrushtame veche vnimanie i da prestana da si vodia deteto po lekari,no puk se pritesniavam da ne yslojnim neshtata.Haide ,che mnogo dosadna stanah,blagodaria ako niakoi e imal turpenieto da me izslysha i veche imate oshte edin priatel i podrujnik. Embarassed

# 84
  • Мнения: 5 531
здравей ако искаш включи се в новата ни тема - n 5, там ще поговориме по обстойно

# 85
  • Мнения: 3
Здравейта на всички. От скоро съм в този сайт и всичко, което чета ми е до болка познато. Познавам всички гореспоменати лекари. Казвам се Дамянка. Синът ми Александър след 2 месеца ще навърши 15 години. Но с това, което е преживял по болниците мога да напиша енциклопедия. Беше на 2 месеца и след първата ваксина вдигна 40 градуса температура. От изследванията се диагностицира левостранен ВУР 5 степен и задни уретрални клапи. Клапите бяха премахнати, но се оказа късно. Бъбреците вече бяха повредени. На 5-месечна възраст му поставиха нефростома и така живяхме 4 месеца. Когато стана на 9 месеца му изкараха лявото бъбрече. Установиха и неврогенен пикочен мехур. Искаха да му изкарат уретерите навън, но аз отказах. Продължихме лечението с билки и имаше голяма полза. Във втори клас изкара два пъти тежък грип и удари другия бъбрек. Започна пак ходене по мъките. Чуя ли за Пирогов и настръхвам. Съжалявам, че толкова време изгубих там. Сега ходим в Детска университетска болница при д-р Русинов и съм много доволна. В момента синът ми провежда перитониална диализа и се готвим за бъбречна трансплантация, която ще бъде септември месец и донор ще му бъда аз.
Това е съвсем накратко историята на моя син. Незнам защо написах всичко това, но искам да вдъхна кураж на всички майки на болни дечица. Знам как се чувствате, но не се отчайвате. Знайте, че всеки има по един ангел хранител който бди над вашите деца. Желая успех на всички.

# 86
  • Мнения: 5 531
Пожелаваме ви успешна трансплантация, и много много здраве. А д-р Русинов е добър специалист и страхотен човек. Аз съм водила Мария при него - много е спокоен и обяснява много внимателно и търпеливо.

# 87
  • Мнения: 6
Здравейте на всички!Нова съм и до сега не знаех за този форум,който мисля,че е чудесен и най-вече тази тема страшно много ме интересува!Имам син на 1 година.Роди се само с един бъбрек,който беше и все още си е наред-всеки месец правим стерилна урина и тя е добре,но сега,като навърши една година направихме контрасно изследване/все още не съм запозната добре с терминологията/ и се оказа,че има разширение на уретера при бъбрека и има вероятност да връща урина.В понеделник ще правим още едно изследване и евентуално ни казаха,че ще трябва да отидем в София /аз съм от Пловдив/на консултация и евентуално за операция!Много ще съм благодарна,ако ми дадете съвети,адреси и телефони на специалисти,които от личен опит знаете,че са добри и по специално на тази Детска университетска болница и др.Русинов/някакви координати/.Ще съм благодарна за мнения и съвети!Благодаря предварително на всички,които ще се отзоват!

# 88
  • Мнения: 5 531
Ако искаш пиши в новата тема . А иначе ето координати --------------------------------------------------------------------------------

координати на детски нефролози и уролози

Поликлиниката към Педиатрията - ул. "Найден геров" №2, тел. 952 38 40, записване: всеки работен ден от 08:00 (отидете там към 7:30, за да не останете без номерче)

Доц. Анадолийска – детски нефролог – 0888941012, МЦ Борола ул.''Цар Симеон'' № 52
Тел. номер регистратура 02-9836203

Д-р Буева – детски нефролог - 0887992911 - приема и във 2-ра градска болница, 30лв. преглед, вторник и четвъртък от 14.30 до 17.00 ч. В поликлиниката преглежда само от 9 до 10 във вторник.

д-р Лилова /детски нефролог/ 0888869480, Болница ТОКУДА - 02-542347

Др. Русинов – детски нефролог - работи в нефрологията на Педиатрията, но не дава консултации в поликлиниката към болницата, а в МЦ "Детско здраве", във вторник след 14 ч. телефони на центъра - 952 42 97, 952 57 37, 0888 22 30 62, адресът на МЦ "Детско здраве" е - ул. "Ами Буе" Nо 27-29

Детска урoлогия, Пирогов – 9154371 /детски урологичен кабинет/

Доц. Кюркчиева – детски уролог /завежда детската урология в Пирогов/ - 0888655504, частен кабинет – 9520324, ул. “Балша” 5, Поликлиника “Краси”, прегледи - четвъртък от 14 до 16 ч. /след предварително записване/, 30 лв. преглед, евентуално при преглед с ехограф още 30 лв.

д-р Момчилов /уролог в Пирогов/ - 0888 770 310 и 048 848 122

д-р Чаначев /уролог в Пирогов/ - 0887 36 91 50

д-р Панчев - 0898491633, служебен - 915 4371, 9154372

д-р Пандаров  0889625990

д-р Гайдаров /детски уролог/, /Правителствена болница/ - 0885597550   По мнение на майка на оперирани дечица, много добър специалист.


 
 

# 89
  • Мнения: 6
Страшно ти благодаря за изчерпателната информация и ако ми кажеш коя е новата тема-веднага ще пиша-още не мога да се ориентирам!

# 90
Какви са спецификациите на антибиотика Панцеф и как се използва?

# 91
ZDRAVEITE! NE SAM VLIZALA V SAITA OT MESECI I RE6IH DA NAPI6A ILI RAZKAGA NE6TO NAKRATKO! 2006 NA 13.02 OPERIRAHA SINA MI TOGAVA NA 5 MESECA. NE ISKAM DA OPISVAM KOLKO SAM VAZMUTENA OT PERSONALA V TOVA 4ISLO  I SAMITE DOCENTI. KOLKO MNOGO KORUMPIRANI SA VSI4KI. KOLKO SA GLADNI MILITE!!!! GLEDAT TE V O4ITE I TI VZEMAT I POSLEDNIQ ZALAK ZA DA SE NAHRANQT! MRASOTIQ DO BOGA! KARMA4ESKIQ SEKTOR SE MIE6E S EDNA KOFA S MALKO VERO I TOVA E! METLA RQDKO MQRKAH! 4ISTEH SI SAMA. NE PUSKAH NIKOI V BOKSA. REANIMACIQTA ........... INA4E SE 4ISTE6E. NIKOI NI6TO NE OBESNQVA, SAMO SE KRE6TI I VIKA1 SLED OPERACIQTA DETETO MI SE SKASVA6E OT REV NE MOGEH DA RAZBERA OT KAKVO ! E RAZBRAH. LEKO GO PO4ISTVAH S KARPI4KI I KOGATO GO OBARNAH NASTRANI KOGATO PO TO4NO NIKOI NE ME VIDQ RAZBRAH. CQLOTO MU GRAB4E BE6E NA 6UPLI KATO IZGORENO1 E RAZBIRASE AZ BQH VINOVNA!!! SLED OPERACIQTA I SLED TOVA E BIL TRETIRAN S MNOGO PREPARATI! IZGORILI SA GO1 I KAKVO LI O6TE NE! TA TOVA 32 DENA! OBRA6TAM SE KAM VSI4KI ZNAE LI NQKOI KAKVO ZNA4I TO4NO PIELOPLASTIKA! TOVA PRAVIHA NA DETETO MI1 VS6NOST IMA6E OGROMNO LEGEN4E, GORE 6IROK I DOLU TESEN! TOVA BE6E NAI GOLEMIQ MI KO6MAR I AD! BLAGODARNA SAM 4E SINA MI E GIV, NO NE DO TAM ZDRAV. PROBLEMITE NI ZAPO4VAT OTNOVO!!!
 
 

# 92
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ето ти за пиелопластиката

Пиелопластика – высокоэффективное вмешательство, более 90% операций позволяют добиться удовлетворительных и хороших результатов. Однако, около 5% пациентов (по данным зарубежной литературы) подвергаются повторным операциям. Целью пиелопластики является нормализация уродинамики верхних мочевых путей. Эта цель достигается путем радикального устранения причины обструкции, формирования гидродинамически оптимального анастомоза, минимального инфицирования мочевых путей. Владимир Валентинович Сизонов ознакомил урологов с разработанной в урологическом отделении Ростовской областной детской больницы методикой создания гидродинамически оптимального анастомоза, которая вызвала бурное обсуждение в зале.

Владимир Валентинович сформулировал принципы пиелопластики при гидронефрозах у детей, к которым относятся: формирование анастомоза с помощью непрерывного шва, использование нестероидных противовоспалительных средств (диклофенак) в послеоперационном периоде, формирование анастомоза в горизонтальной плоскости, выполнение расширенной резекции мочеточника, отказ от дренирования ЧЛС (отказ от стентов, нефростом), отказ от резекции лоханки. Выполнение этих принципов позволяет сократить время операции, время госпитализации, уменьшить длительность антибиотикотерапии, снизить вероятность острого пиелонефрита, добиться более выраженного сокращения лоханки в послеоперационном периоде, сократить сроки восстановления уродинамики в ВМП.

# 93
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ПИЕЛОПЛАСТИКА - (pyeloplasty) - хирургическая операция, заключающаяся в ликвидации сужения в зоне перехода почечной лоханки в мочеточник

прави ми впечатление че по западна литература 5% о тдецата с пиелопластика се налага повторна такава
внас не ви ли следи доктор?
ще ти дам линк към темата на родители с деца с "пикливи" проблеми да пишеш
он ще те помоля да се регистрираш и ако може на български да пишеш....
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=264831.240  ето я темата

Общи условия

Активация на акаунт