Козуначна тема 2008

  • 89 232
  • 714
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 171
Джемма, първо - благодаря за споделената рецепта , наистина са превъзходни - до вечерта нямаше нито една останала   bouquet

Всички съставки ги премерих с кухненската везна точно толкова , колкото са в рецептата. Брашното ми беше 350 гр. , измерено преди пресяването. Месих на ръка.

# 706
  • Мнения: 171
Сега се сетих за единственото разминаване от рецептата -  със свежа мая ги правих, половин кубче.

# 707
Някой беше писал за едни силиконови формички за кексове и събираше хора за поръчка. Може ли да ми помогнете и аз искам или да ми кажете от къде да си купя най-различни,защото днес си взех за кекс от един голям магазин за детски играчки ,но искам и още.

# 708
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Сега се сетих за единственото разминаване от рецептата -  със свежа мая ги правих, половин кубче.

Благодаря за отговора, значи и на ръка си става тестото с тези пропорции. Прясна мая и аз слагам когато имам. От както открих тази рецепта, друга не правя. Peace

lusylusy, в подфорума- На пазар има тема за поръчки от Ла редут. Там можеш да си поръчаш формичка.
А каква е тази от детски магазин? Сигурна ли си, че става за хранителни цели и издържа на висока температура? Да не е играчка? newsm78

# 709
JUMBO на бул. България детски хипермаркет на етажа с касите той е приземен има за кекс и ледчета и цената за кекс е 9,90 само а да кажем пример в Пикадили в Мол София са за 20 май бяха и няколко не помня ,намерих и фирма която внася всичките модели и ще проверя и там.

# 710
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Правих панетонето основно по тази рецепта: http://allrecipes.com/Recipe/Panettone-I/Detail.aspx, но разгледах поне още 2-3 по чуждите сайтове и накрая стана сборна. Добавих повече захар, златни стафиди и султана, сушени тропически плодове. Четох, че италианците ги киснели в грапа, и понеже имах в къщи грапа, която така или иначе никой не иска да пие, реших и аз да ги накисна в нея, като прибавих и една капсулка ромова есенция. Стана много ароматно. Отвътре e доста мекичко. Тази вечер бяхме на гости и занесох двете малки. Много ги харесаха.
Обаче по рецепта бяха нужни 4 ч.ч. брашно, а на мен ми отиде доста повече. С 4 чаши беше почти течно, малко по-гъсто от кексовото. Не ставаше за месене. Може би защото сложих 1 яйце в повече.  Thinking От това тесто ми излезе това голямото на снимката и 3 по-малки.
Четох, че се продавали книжни форми за панетоне, но едва ли тук някъде ги има, та аз го пекох в една по-дълбока тенджера.
Относно закваската и приготвянето на панетоне тук е обяснено много добре стъпка по стъпка, но пък отнема 2 дни, а пък аз нямах търпение, та си го направих с мая. Но пък направих глазурата по тази рецепта.
Ами, това е, което се сещам сега. Дано съм била полезна.  Hug

# 711
  • Мнения: 1 440
Сега ви изчетох, че една седмица нямах достъп до нет-а Peace Гледам много козунаци са се изпекли...Браво, момичета Hug

Аз си взех формичките, но не всички пристигнаха - точно зайчето и яйцето ги нямаше Confused Сега ще трябва да импровизирам с курабийките  Tired

# 712
  • Мнения: 4 371
Аз мислих да го пробвам миналата година, н оне успях. Тази обаче мисля да го направя.

50 гр ябълков сок ( прясно изцеден, не от кутия, там има консерванти, може и гроздов сок) се разбърква със 150 гр брашно и 50 мл вода. Замесва се да стане на топка. Поставя се в купа, покрива се с найлон отгоре и се оставя на топло-28 гр за 48 часа. Не се отваря и не се разбърква. Трябва да увеличи обема си 2 пъти.
Отваря се, прибавя се 150 гр брашно и 25 мл вода.Замесва се и с еоставя за 12 часа като първата процедура. Тестото се дели на парчета, пуска се за 15 мин в подсладена вода, след което се слага пак в купата. Това е готовата закваска, която е много по-полезна от бирената мая. може да се съхранява 3-4 дни в хладилника , покрита с найлон.
250 гр закваска за 1 кг брашно. Втасването на тестото с такава закваска е 1 час.

Aз мисля да ползвам рецептата на Мишел, но със закваска, не с мая:
http://www.kuking.net/my/viewtopic.php?p=767420#767420


  bouquet Супер, че го написа това, винаги съм се чудела как се прави тая закваска. Това става ли за хляб? Имам чувството, че неща, правени със закваска са по-трайни, има ли такова нещо?
А защо казваш, че е по-полезна от маята, да не би тя(маята) да е вредна с нещо?

# 713
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Дуци, става и за хляб. Цитирах само думите на автора, там става въпрос за бирената мая. Нали за нея се знае, че е полезна, а това го разбирам, че е още по-полезна и от бирената. Така си о обясних аз за себе си.

# 714
  • Мнения: 7 091
Новата тема е тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=284023.new#new

Лео, моля те заключи тази! Peace Hug

Общи условия

Активация на акаунт