АГ - клиники и доктори в Стара Загора - 2

  • 46 841
  • 260
  •   1
Отговори
# 30
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Аууу колко сложни думи...аз не съм за тук с моето просто икономическо образование Crazy

# 31
  • Мнения: 3 804
4естно казано нямам представа от кой вид е ,но гастрото е казал 4е самата бременност не проблем-а отвора в диафрагмата е 3 см,за оперативно ле4ение на хернията е казал 4е няма смислъл защото няма гаранция 4е няма да отвори пак

# 32
  • Мнения: 139
Аууу колко сложни думи...аз не съм за тук с моето просто икономическо образование Crazy
Ами то икономическото образование да не би да е лесно. Спомням си като четох по Ветеринарно законодателство и мениджмънт. Ами то нищо не разбрах. Толкова сложно ми се видя и си викам добре, че на времето не ми стигна бала за икономическия техникум.
А що се отнася до хиаталната херния не съм толкова веща. Може би из гуглето има инфо и там ще намериш отговор на твоя въпрос.

# 33
  • Мнения: 295
Във връзка с въпрос от предната темичка, намерих листовките от лекциите за кърменето в държавното АГ и цитирам дословно:
"...
3. Правото на майката да поиска бебето си за кърмене веднага след раждане.
Това право е цитирано в Съвместна декларация на СЗО (Световна здравна организация) и УНИЦЕФ, издадена през 1989 год.- "Опазване, поощряване и подкрепа на практиката на кърмене: роля на службите, помагащи при раждането"*. В този документ са формулирани 10 принципа на успешно кърмене, в това число:
  • медицинските служители са длъжни да помагат на майките да започнат кърмене в течение на първия половин час след раждането;
  • длъжни са да показват на майките как да кърмят и как да съхранят лактацията си даже ако са временно отделени от своите деца;
  • изключено е дохранването на новородените с друга храна или течност, освен майчино мляко, с изключение на случаите, когато има медицински противопоказания за кърмене;
  • трябва на практика денонощно майката и новороденото да са в едно помещение;
  • трябва да се поощрява кърмене според искането (нуждите) на бебето, а не по разписание;
  • не трябва да се дава на новороденото, което се кърми, никакви успокояващи средства и устройства, имитиращи майчината гърда (биберони- залъгалки, шишета с биберони и др.)
..."
Отделно от това лекторите и лекарите показаха листчето, окачено в родилно отделение, с правата на пациента. Разбирам, че независимо от това, служителите в АГ не се съобразяват с тези права и смятам, че някоя недоволна майка може да направи "рекламация" по време на тези лекции (лекторите доста рекламираха АГ-то)- може пък това да има някакъв ефект поне за бъдещите майки.

Според мен тези лекции са много полезни, особено за бъдещи майки, независимо от (не)съвместимостта с практиките в болницата- просто информативно. Цитирам темите, които фигурират в листовките, които раздават, както и източника на информация:
Как да разбера дали новороденото ми бебе изсуква достатъчно мляко? (www.breastfeedingbasics.com)
Ранно поставяне на бебето на гърдата (Център за бременни жени, А. Борисова)
Как да увеличим кърмата си (www.breastfeedingbasics.com)
Как да разположим бебето за кърмене (www.lalecheleague.org)
Запушени канали и мастит (www.kellymom.com)
Кърмени бебета и хранене под час (www.breastfeed-essentials.com)
Хранения под час (2001 Даян Уайсингър, www.wiessinger.baka.com)
Ползи от кърменето- какви са те? (колко дълго да кърмя и какво печели бебето ми от това) (www.breastfeedingbasics.com)
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете (www.babycenter.com)
Начало на кърменето в родилния дом (не е посочен източник, но именно тук се споменава, че *"България е една от многото страни, които са се подписали под документите за насърчаване на кърменето")
 Peace

# 34
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Познаваме десетте принципа прекрасно... Включително и въпросната листовка... Даже преди година и половина направихме цветни плакати със няколко много важни съвета за кърменето, ламинирахме ги и ги разлепихме във всички стаи на родилното отделение в АГ клиниката... Не знам дали са оцелели... Последно в родилно влизах октомври 2006... Wink
ГОЛЕМИЯТ проблем е, че на лекари и акушерки НЕ ИМ СЕ ЗАНИМАВА...

# 35
  • Мнения: 139
Добро утро на всички.
Ок аз съм съгласна, че го има някъде написано, НО как ще накараш лекарите или акушерките да те научат да кърмиш или да ти обяснят нещо за кърменето. Та ти не можеш да ги накараш да се държът с теб подобаващо  Crazy

# 36
  • Мнения: 280
Как ще ги научиш ли?

1.Вдигаш панаир до небесата,ако не ти дадат детето веднага след раждане(при положение,че и двамата сте здрави).

2.Прегръщаш изморената си рожба,долепяш я до голите си гърди,оставяш я да се наслади на познатото тупкане.Детето само ще засуче.

3.Ако е много объркано и затруднено,викаш акушерка да ти обясни.

4.Ако тя не се отзове,показваш листовките,които са ти дали на лекциите и любезно споменаваш името на Др. Даков,СЗО и Българската Педиатрична Асоциация.

5.Ако и така не стане,обаждаш ми се на мен да дойда да ви вдъхна кураж.Аз ще намеря начин.

6.Ако искаш да кърмиш ще събереш от 9 извора вода и пак ще успееш.Всичко става,стига да го искаш истински.

# 37
  • Мнения: 139

6.Ако искаш да кърмиш ще събереш от 9 извора вода и пак ще успееш.Всичко става,стига да го искаш истински.
Така е. Лошото е, че аз не бях достатъчно упорита и нагла да се развъртя из родилното отделение и да им докажа, че те са там заради нас, а не ние заради тях. Преди бях доста дипломатична с разни псевдо акушери и доктори, но днес вече не е така. Възпитанието ми не позволява да съм груба, но не ми позволява и да скланям глава.
Давайте информация на бъдещите мами относно кърменето. Те имат нужда, защото достатъчната и навременна информация е успеха към доброто и продължително кърмене. Peace

# 38
  • Мнения: 1 984
Моето дете беше с физиологична жълтеница 2 месеца. Беше изключително жълто и макар да си бях казала, че само на кърма ще го държа, в началото давах и 5% глюкоза- не помогна и скоро спрях да давам.
няма такава физиологична жълтеница.... пфу пак спамя... ама нали темата е за клиники и доктори.... като чуя неонатолог в последно време и ме хваща яд нещо...
защото:

ГОЛЕМИЯТ проблем е, че на лекари и акушерки НЕ ИМ СЕ ЗАНИМАВА...

# 39
  • Мнения: 280
Абе,Тонев,така и така сме на една вълна,що не се видим да си споделим болките?Може пък и нещо да се промени,ако се съберем повече недоволни.

# 40
# 41
  • Мнения: 6 243
Доста инфо има по въпроса и в библиотеката на кърмаческия форому.
Ей тази статия преди време аз я превеждах: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24494.0

Нелепото за мен е, че все още в БГ на майките им се налага да четат непрекъснато, за да са в час и да могат да игнорират неправилните насоки на педиатрите. Няма да забравя, Джейд и Злати - също, коментарът на една мноооого известна тукашна неонатоложка, че имала пациентка, която не била давала никаква вода на бебето си - представяте ли си, защото го била кърмела!!! Лекарката беше потресена. Аз също.

# 42
  • Мнения: 139
На всички им се налага да четат все за нещо и да се информират за неща, които са приоритет на друга, различна от практикуваната професия. Трябва да изчетеш тонове литература например относно кърменето вместо акушерката да ти обясни как се слага дете на гърда, кога и по колко да се кърми, какво да си хапва мама, за да не го заболи коремчето и това е! Но не никой не ти казва нищо...все едно е голяма тайна.
Аз например се зачудих защо при една напълно безпроблемна бременност родих дете 2.210 кг и попитах там където са "компетентните" и те ми отговориха така: ами причини много. Ебаси отговора - причини много, но аз открих евентуалните причини из интернет. Ами то скоро можем да вземем да се лекуваме по интернет и без това отговорите на повечето лекари са далеч от конкретиката. #2gunfire

# 43
  • Мнения: 6 243
Представа си нямаш колко ми е познато това ...

# 44
  • Мнения: 295
Моето дете беше с физиологична жълтеница 2 месеца. Беше изключително жълто и макар да си бях казала, че само на кърма ще го държа, в началото давах и 5% глюкоза- не помогна и скоро спрях да давам.
...няма такава физиологична жълтеница....

"Д-р" Тонев, а какво тогава му имаше на детето ми? Роди се 3080 гр. (съвсем нормално тегло). През първите 12 дни след изписването качи 780 грама, след това още около 500 до края на първия месец. През втория също качи над килограм. Акаше на всеки 2 часа почти (на колкото и ядеше)- знам, защото заради обрив на дупето през два часа сменях памперси и винаги бяха наакани... Урината му беше бистра, акото с нормален цвят. Беше жизнен, весел, растеше добре и на височина. След първия месец му направихме кръвни изследвания, защото все още беше доста жълт и се оказа, че наистина има завишени нива на билирубина, но според д-р Мумджиев не притеснително много. Без да предприема НИЩО освен един ден да изварявам кърма, жълтеницата сама си мина (и нито съм спирала, нито имам намерение да спирам да кърмя скоро)!
Ето и цитат от статията, превод на Queen of Hearts в Кърмаческия форум (която бях чела тогава и много други статии и се успокоих, че всичко е в реда на нещата):
Цитат
Обаче в практиката ми, повечето изключително кърмени бебета, които са напълно здрави и наддават добре, все още имат жълтеница през първите си пет-шест седмици, че и повече.
Някъде из тези статии пишеше, че физиологичната жълтеница може да продължи и 3 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт