Рак на гърдата

  • 51 950
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 951
Големи  благодарности  към  AnMary,за  положения  труд!
Аз  също  имам  подобна  диагноза,и  взимам  нужните  мерки  вече   десет  години(кога  минаха).
Да,наистина  има  генетична предразположеност.

# 16
  • usa
  • Мнения: 2 113
профилактични прегледи трябва да се правят и без никаква генетична предразположеност. нямам никакви роднини с тази диагнози, аз бях първата. аз пък бях единствената роднина с рак на гърдата на зълва ми, връзката ни не е кръвна. момичета, правете си ежемесечни лични прегледи и ежегодни посещения при спецеалист! това спасява животи! личен опит...

# 17
  • София
  • Мнения: 39 823
Аз рода на баща ми не знам нищо. С тях не сме се виждали от има няма 29-30г.
За рода на мама, само тя е с рак на гърдата. Брата на дядо ми има рак на простата. Имах леля (сестра на дядо ми) шизофреничка. А баба ми почина от инсулт.

Аз мислех малко преди да родя да отида на мамолог. Но сметките ми излязоха криви. Мамоложката ми каза да отида след като родя. Но в момента кърмя. Четох, че няма проблем при прегледа. Но на мен няма да ми е комфортно. И се чудя - сега или след като спра да кърмя.

# 18
  • Мнения: 14 133
Питай мамоложката. Успех!!! Praynig
Целувки на малкото съкровище !!!! Heart Eyes  bouquet

# 19
  • Мнения: 3 929
Само ще внеса едно уточнение - специалистите по гърдите са мамолозите като мамолози работят специалистите  по образна диагностика(новото име на специалност рентгенология),хирургия и онколози.Гинеколозите не са специалисти по гърди - поради това те не са наясно с много неща по тези въпроси,те са си специалисти в друга област.

Да, така е. Но ако ползваш клинична пътека, първо отиваш при личния си лекар, той те праща при гинеколог и ако гинекологът прецени, че имаш проблем и се налага консултация с мамолог, те изпраща на мамолог. Друг е въпросът, ако жената реши да отиде директно при мамолог на частно. Такъв беше и моят случай. Но и с тази разлика, че гинекологът ми е и мамолог.
Аз съм с диагноза рак на гърдата.

От 15 години се лекувам.
И продължавам, след 13 години ремисия, рака се върна.
Сестра ми е с рак на белия дроб, от една година се лекува.
Ако се интересувате, историята ми е описана в другата тема.
Друго исках да кажа - според мен има генетична зависимост.
Баба ми е починала от рак на гърдата, баща ми от рак на дебелато черво, двама вуйчовци и леля ми от рак на белия дроб.
Затова наистина трябва постоянно да се наблюдавате и да правите профилактични прегледи.
Ох, пак започнаха да ме обземат едни...
Както вече споменах по-горе, баба ми по майчина линия почина от рак на гърдата. Баща ми, лека му пръст, почина от рак на дебелото черво. Дядо ми по бащина линия- от рак на кръвта. Май сериозно трябва да започна по-често да ходя на профилактични прегледи.

# 20
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Само ще внеса едно уточнение - специалистите по гърдите са мамолозите като мамолози работят специалистите  по образна диагностика(новото име на специалност рентгенология),хирургия и онколози.Гинеколозите не са специалисти по гърди - поради това те не са наясно с много неща по тези въпроси,те са си специалисти в друга област.

Да, така е. Но ако ползваш клинична пътека, първо отиваш при личния си лекар, той те праща при гинеколог и ако гинекологът прецени, че имаш проблем и се налага консултация с мамолог, те изпраща на мамолог. Друг е въпросът, ако жената реши да отиде директно при мамолог на частно. Такъв беше и моят случай. Но и с тази разлика, че гинекологът ми е и мамолог.
Аз съм с диагноза рак на гърдата.

От 15 години се лекувам.
И продължавам, след 13 години ремисия, рака се върна.
Сестра ми е с рак на белия дроб, от една година се лекува.
Ако се интересувате, историята ми е описана в другата тема.
Друго исках да кажа - според мен има генетична зависимост.
Баба ми е починала от рак на гърдата, баща ми от рак на дебелато черво, двама вуйчовци и леля ми от рак на белия дроб.
Затова наистина трябва постоянно да се наблюдавате и да правите профилактични прегледи.
Ох, пак започнаха да ме обземат едни...
Както вече споменах по-горе, баба ми по майчина линия почина от рак на гърдата. Баща ми, лека му пръст, почина от рак на дебелото черво. Дядо ми по бащина линия- от рак на кръвта. Май сериозно трябва да започна по-често да ходя на профилактични прегледи.


Ами ако ползваш здравната каса с направление пътя е такъв:
Личен лекар от личен лекар с направление към хирург или гинеколог и съответно те да ти издадат направление за мамолог.
Затова най-добре директно при мамолог на частно.Плащаш си и отиваш директно при съответния специалист.Не да те размотават от тук и там:
Примерно личния лекар няма направления ела другия месец,свърших ги.
После гинеколога или хирурга може да не пожелае да те прати на мамолог или да е съвршил направленията.А най-добре си е прегледа направо при специалист мамолога.

Очаква се скоро този ред да се промени и пациентите свободно да могат да посещават мамолога за преглед.Като не е нужно направление или направление директно за мамолог да бъде издадено от личен лекар.

# 21
  • София
  • Мнения: 39 823
Аз ходя на частно. Имах ужасна лична лекарка, постоянно няма талони, а аз (да чукна на дърво) ходя много рядко на лекар. За мамолога  даже и не се замислих да минавам през личната. Декември месец си смених лекарката, с новата нямам проблем.
Ох, пак започнаха да ме обземат едни...
Без тея Simple Smile Не разрешавам Simple Smile В интерес на истината когато мама ми каза за рак-а изобщо не помислих за себе си. Имах терзания, ревове, преди, без основание. След като се наревах едно хубаво за мама... си хванах багажчето и хоп на лекар.

Май сериозно трябва да започна по-често да ходя на профилактични прегледи.
За това си много права.

# 22
  • Мнения: 263
Здравейте! Писах и в темата за рака, пиша и ту с молба за помощ и съвет. Днес на най-добрата ми приятелка и поставили диагноза рак, т.е разсейки в черния дроб. Преди години имаше рак на гърдата, изрязани и бяха лимфните възли, била е на химиотерапия, пила е тамоксифен дълго време. Изследванията до тоя момент не са показали нещо нередно. Моля ви тук пишещите и знаещи повече за този проблем, кажете ми каква е прогнозата при нея? Има ли начин да се приложи някакво  лечение, химиотерапия или всичко е безмислено. Четох в интернет за лекарството Антималигноцит за лечение на рак. Чували ли сте за него и имате ли някакви отзиви? Откъде се доставя? Много благодаря на отговорилите предварително.

# 23
  • Мнения: 335
здравейте,
интересуваме дали прегледа с ехограф дава 100 процента гаранция,че за момента всичко е ок. или е нужно и през мамограф да се мине.
Накратко,кърмих 1,7 месеца и от 1 месец усещам болка в лявата гърда не е силна болка само при пипане се усеща ,но боката е постоянна ,не преди да ми дойде цикъла.Ходих на мамолог в майчин дом Варна,прегледаха ме с ехограф и всичко е както трябва,но се притеснявам тази болка от къде е,дали не трябва да отида и на мамограф.

# 24
  • usa
  • Мнения: 2 113
здравейте,
интересуваме дали прегледа с ехограф дава 100 процента гаранция,че за момента всичко е ок. или е нужно и през мамограф да се мине.
Накратко,кърмих 1,7 месеца и от 1 месец усещам болка в лявата гърда не е силна болка само при пипане се усеща ,но боката е постоянна ,не преди да ми дойде цикъла.Ходих на мамолог в майчин дом Варна,прегледаха ме с ехограф и всичко е както трябва,но се притеснявам тази болка от къде е,дали не трябва да отида и на мамограф.

100 процента гаранция никой не я дава Simple Smile.
за жени до 40 години ехографът дава по-добър поглед върху състоянието на гърдите, след 40 се препоръчва прегледи с мамограф. ако не си доволна от отговорът, който си получила, отиди при друг лекар. и не се притеснявай, ракът не боли. кога си спряла да кърмиш? млечните жлези могат да продължат да произвеждат кърма до година след като си спряла, може да имаш някое запушено каналче или нещо такова.

# 25
# 26
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
здравейте,
интересуваме дали прегледа с ехограф дава 100 процента гаранция,че за момента всичко е ок. или е нужно и през мамограф да се мине.
Накратко,кърмих 1,7 месеца и от 1 месец усещам болка в лявата гърда не е силна болка само при пипане се усеща ,но боката е постоянна ,не преди да ми дойде цикъла.Ходих на мамолог в майчин дом Варна,прегледаха ме с ехограф и всичко е както трябва,но се притеснявам тази болка от къде е,дали не трябва да отида и на мамограф.

При млади жени на възраст от 20 до 40 години прегледа на гърдите при мамолог включва клиничен преглед - преглед на гърдите с ръце и ехографско изследване на млечните жлези.
При млади жени ехографа се препоръчва пред мамографа защото гърдите им са по-плътни и ехографското изследване дава добър поглед върху състоянието им,освен това ехографа е добър,точен и безвреден метод.

Мамографско изследване при млади жени се прави при необходимост защото все пак това е рентгенов метод за изследване на гърдите.
Но това не означава,че не може да се направи мамография при млада жена.Прави се,но както казах по-горе при необходимост.

Препоръчва се първата мамография да се направи около 35-36 годишна възраст,следващата на 40 годишна възраст и след 40 години мамография веднъж на 2 години.
При жените от 40 години нагоре прегледа при мамолог включва:
Клиничен преглед - палпация - преглед на гърдите с ръце
ехография  и мамография
Клиничния преглед и ехографията е редно да се прави ежегодно,а мамографията веднъж на 2 години.

Жените във възрастта 20-40 години трябва да провеждат преглед при мамолог веднъж на 3 години - ако жената е здрава,няма оплаквания,наследствена обременност и проблеми с гърдите.
При жени с наследственост и проблеми с гърдите прегледа при мамолог може да се прави веднъж годишно или по преценка на лекаря който следи жената.Ако той прецени рутинните прегледи могат да стават и на период до 1.6-2.0 години или на по-къс период.

# 27
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
здравейте,
интересуваме дали прегледа с ехограф дава 100 процента гаранция,че за момента всичко е ок. или е нужно и през мамограф да се мине.
Накратко,кърмих 1,7 месеца и от 1 месец усещам болка в лявата гърда не е силна болка само при пипане се усеща ,но боката е постоянна ,не преди да ми дойде цикъла.Ходих на мамолог в майчин дом Варна,прегледаха ме с ехограф и всичко е както трябва,но се притеснявам тази болка от къде е,дали не трябва да отида и на мамограф.

Първо се успокой - ехографа дава добра информация за състоянието на гърдите,ако желаеш може да си направиш и мамография,но според мен може да се довериш на ехографа.Лошото нещо не боли.

Общи условия

Активация на акаунт