Как да създадем положителни навици при децата за сладкото?

  • 4 582
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 947
Аз не го ограничавам в нищо, тоест когато нещо му се дояде и си поиска - давам! Не става въпрос само за сладките неща, а по принцип! Вафли и шоколади обича, давам му, в ограничени количества разбира се. Обича и Зрънчо, хапва си следобяд. Според мен въпроса не е да се забранява нещо, а да се дава с мярка! При положение, че обича мнооого сирене и мляко и яде доста от тях - мисля си че не е проблем да хапне една бонбона или нещо такова за десерт. По-важно е храненето като цяло да бъде балансирано и разнообразно, да се приемат достатъчно витамини и минерали, течности и да има изграден режим на хранене.
За забраните - ами то си е доказано, че забраненото е най-сладко  Laughing, така че изводите сами си правим...
Има обаче и нещо друго - каквото се поднася на детето, каквото се готви вкъщи - това и детето свиква да консумира. Мъжа ми например и до ден днешен не яде лук, защото майка му навремето не е обичала и е готвела без лук!

# 31
  • София
  • Мнения: 8 933
Само едно уточнение. Няма чак толкова голяма зависимист м/у яденето на сладко и развалянето на зъбите. Аз го казвам от лични наблюдения, при зъбите много по-важна роля играе генът.

Генът, несъмнено е много важен, но и той трябва също да се поддържа.
Както и преди написах, аз съм го преживяла. При хубав ген за зъби при мене, огромните количества шоколад, които ми се предлагаха до 10г възраст, успяха да го съсипят.

А и всичките деца с кариеси, които познавам около мене, са на майки предлагащи постоянно шоколад и захарни близалки. Има един вид шоколадови бисквити тук /Орео/, не знам българският им вариант, които буквално залепват за зъбките. По 3 пъти ми се е налагало да мия зъбите на дъщеря ми и пак не мога да ги измия. А, колко родители са толкова добросъвестни и мият зъбките на детето, след консумация на сладки неща?

Сетих се и сега за ужасните зъбки, които съм виждала на съвсем малки деца, след предлаган им биберон с мед.
Моето дете, както и аз самата, прекалява понякога със шоколадите пък няма нито един кариес, както за щастие и аз. Изкарах две бременостти без развален зъб. И биберон с мед съм давала, което пак не е довело до кариес.
Никъде досега няма потвърдено изследване за връзка м/у яденето на шоколад и кариеса.

# 32
  • Мнения: 1 783
Моето дете, както и аз самата, прекалява понякога със шоколадите пък няма нито един кариес, както за щастие и аз. Изкарах две бременостти без развален зъб. И биберон с мед съм давала, което пак не е довело до кариес.
Никъде досега няма потвърдено изследване за връзка м/у яденето на шоколад и кариеса.

Това все пак е статистическа група от 2-ма.  : Grinning Доказано е че яденето на захарни изделия и немиенето на зъбите след това води до кариеси. Твърди се, че в места, където няма флуорид във водата, рискът е още по-завишен. При вас може наистина да е силен гена, но както каза някой по-долу, трябва и да се пазят зъбите и предполагам, че вие и това правите. Освен ако не си зъболекар и не виждаш много хора, които да потвърдят твърдението ти...

# 33
  • София
  • Мнения: 8 933
Моето дете, както и аз самата, прекалява понякога със шоколадите пък няма нито един кариес, както за щастие и аз. Изкарах две бременостти без развален зъб. И биберон с мед съм давала, което пак не е довело до кариес.
Никъде досега няма потвърдено изследване за връзка м/у яденето на шоколад и кариеса.

Това все пак е статистическа група от 2-ма.  : Grinning Доказано е че яденето на захарни изделия и немиенето на зъбите след това води до кариеси. Твърди се, че в места, където няма флуорид във водата, рискът е още по-завишен. При вас може наистина да е силен гена, но както каза някой по-долу, трябва и да се пазят зъбите и предполагам, че вие и това правите. Освен ако не си зъболекар и не виждаш много хора, които да потвърдят твърдението ти...
А това с флуорида(флуор) е абсолютно невярно. Има цяла тема за това в "майки бъдещи и настоящи".
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=250259.0

# 34
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 917
Незнам колко съм права, но аз първите три години ограничавах като здраво дъщеря ми. На практика първата година и половина тя изобщо не опита вкуса на шоколада и бонбоните. После, до 2 години и половина получаваше нещо шоколадово само за Коледа. Едва след това започна да хапва "по-редовно", тоест веднъж на месец/два. В резултат - не си пада изобщо по близалки, бонбони и други подобни. Виж, шоколад обича, но може и без него. Ще пробвам същата "зла" от моя страна стратегия и с малкия. В интерес на истината бях решила първите седем години изобщо да не й давам шоколад, но ми стана жал за детето и се размекнах.

# 35
  • Мнения: 1 783
Аз също не давам шоколад и нямам и намерение, изобщо не е препоръчван при малки деца. До три години ще удържа, след това ще дам натурален, защото той е полезния, млечния е пълен със захар.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
До 2-годишна възраст шоколадът се избягва, защото може има алергична реакция към него.

# 37
  • Мнения: 1 783
До 2-годишна възраст шоколадът се избягва, защото може има алергична реакция към него.
Точно поради тази причина. Peace Аз знам за до 3 годишна възраст. И не мога да разбера, как хора, които изобщо не ме познават предлагат шоколад на сина ми, виждайки че е малък, а тези които ме познават си мислят, че не съм в ред и се вживявам. Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 6 461
Тошко не си пада по шоколадите,тортите,бонбоните,хапва ги но не тека както други любими ястия.
Пламен пък много ги обича .
За това всички е скрито покрито в къщи ,Само когато си поискат ,разбира се им давам  и не им отказвам.
Плодовете ,бисквитите,солетки ...са на видно място за децата и те ги обожават.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 999
За зъбите са много по-вредни други храни, а не шоколада. Освен това е по-вредно ако непрекъснато се яде нещо като бонбон след бонбон, отколкото ако е един голям шоколад, но изяден наведнъж.  Peace

До година и половина дъщеря ми не беше и близвала захар или сол. След това постепенно започнах да й давам. Мисля обаче, че това е причината да предпочита натурални продукти пред сладки или солени. Никога не й казвам, колко е вреден шоколада или бонбоните и дори й разрешавам да яде преди вечеря шоколад. За сметка на това имам няколко трика Simple Smile Като начало купувам само хубави и качествени сладки неща - Шоколад, а не сухи пасти или бисквити. Пуканки, а не чипс...
Ако в магазина поиска шоколадово яйце - купувам без да се пазаря. Условието е да е едно нещо обаче. После го слагам в чантата, за да го нося аз до вкъщи... и в 8 от 10 случая докато стигнем у дома е забравила за яйцето.  Mr. Green
Ако отвори шоколад и хапне едно-две парчета, остави ли го дори за 5 мин. шоколадът заминава в коша за боклук.  Mr. Green

Като бях малка, че и сега баща ми забраняваше сладкото и все ни тормозеше колко било вредно, колко това и колко онова. Като резултат бях силно фиксирана над шоколада. Когато вече сама можех да решавам какво и колко да ям установих, че въобще не си падам толкова по него и почти не ям. Няма да повторя същата грешка.

# 40
  • Мнения: 1 172
Не знам какъв съвет да дам. Синът ми прояде плодове точно когато най-малко предполагах, че може да прояде. Дори се бях отказала да му предлагам. Спря да се бори за шоколад, когато у нас започнах да държа купища шоколади. И сега хладилникът е пълен с какви ли не сладки - шоколади, вафли, шок. яйца и десерти. Но той не им обръща внимание. Забелязва ги точно толкова, колкото забелязва и наличието на сирене или кремвирши, примерно.
Не е върл фен на шоколада, не е върл фен на зрънчо и други подобни. Но не е и като да не е опитвал. Между шоколад и плод би избрал плод в 90% от случаите. Така че не се притеснявам и не смятам да променям политиката си.

# 41
  • Мнения: 1 783
Ако има майки с по-големи деца да кажат какво са правили правят, с удоволствие ще чета Peace


За зъбите са много по-вредни други храни, а не шоколада. Освен това е по-вредно ако непрекъснато се яде нещо като бонбон след бонбон, отколкото ако е един голям шоколад, но изяден наведнъж.  Peace

Така е, не го оспорвам, захарта е най-вредна. Натуралният шоколад е дори полезен, но в малки количества за деца. Ние говорехме за шоколада, като алерген.  Peace

Има един на Линдт 70 и 80% какао - ммммм, едно парченце ми стига за два дена, толкова е наситен.

# 42
  • Мнения: 46 533
Като цяло важното е да не й е пред очите. Тя знае, че у нас такива неща няма и не се сеща.

Дадох късно сладки неща (около 2 г.).
Не подслаждам нищо.
Не ядем десерт.
Когато сме навън се случва да си иска (в 90% от случаите е Бонибон), никога не отказвам, даже купувам повече, отколкото иска, така интересът й изчезва, хапва 2 хапки и другото изхвърляме  Wink

 

# 43
  • София
  • Мнения: 6 999
Така е, не го оспорвам, захарта е най-вредна. Натуралният шоколад е дори полезен, но в малки количества за деца. Ние говорехме за шоколада, като алерген.  Peace

Бялото брашно е по-вредно за зъбите от захарта - това имах предвид. Не искай обаче да обяснявам, защото който и да е с елементарни познания по химия ще ми се изсмее на обяснението.  Rolling Eyes

Сладкото е полезно за мозъка Wink

Иначе и аз се дразнех много, когато някой предложеше шоколад на бебето ми Sick

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Такива доброжелатели най-безцеремонно ги отсвирвах. После започнах да уча децата в никакъв случай и при никакви обстоятелства, колкото и настоятелен да е някой, да не вземат нищо за ядене или играчка от чужд човек.
Моите през последните 1-2 години откриха черния шоколад и то с голямо съдържание на какао (дори и 95%). Пак ме изненадаха.

Общи условия

Активация на акаунт