Плетене на пити, козунаци, баници и др. тестени вкусотии.......

  • 90 599
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Тук, в готварския подфорум, има много рецепти за хляб, баници, пити, козунаци и пр. тестени вкусотии.....Наред с рецептите обаче са дадени и много интересни плетки........

В машина за хляб се зароди идея да се оформят само плетките на едно място за да може всяка съфорумка да направи дадена рецепта по различен начин оформена.....

Затова моля, всички хлебарки, баничарки и пр. дами с творчески умения и похвати, да сподели с нас начина, по който оформя своята тестена вкусотия!

Благодаря много!

Напр. да не ги посочвам, но те си знаят.... - Пина, Лебедуна и всички знайни и незнайни майсторки - споделете с останалите опита си!

Обещавам и аз ще споделя какво аз правя......

# 1
  • София
  • Мнения: 3 816
Аз няма с какво да се похваля, моите плетки са до тройка на козунаците и охлювчета и възелчета на питките, но с удоволствие ще опитвам всичко, което предложите. Blush

# 2
  • Мнения: 11 747
Аз ще дам линк към подробно обяснение. Ето го
Чакам и аз за още вдъхновение! Peace

# 3
  • Мнения: 11 607
Аз няма с какво да се похваля, моите плетки са до тройка на козунаците и охлювчета и възелчета на питките, но с удоволствие ще опитвам всичко, което предложите. Blush

Сподели все пак....някой  може да не знае точно твоя начин на плетене....

# 4
  • Мнения: 1 283
С удоволствие се записвам в темата, като обещавам да покажа и аз някои интересни начина за оформянето на тестени изделия. Party

# 5
  • Мнения: 1 485
 newsm68 Супер темичка!
Очаквам да видя интересни неща!
Аз лично от тук съм пробвала разни варианти.

# 6
  • Мнения: 2 199
В момента рецепта за козунака не се сещам, но съм "плела" плитката с 4 ленти(които са си точно цилиндрични ама нейсе  Mr. Green )
редя ги така:

| | | |  4 са наредени
|  X  | премятам средните 2 едно върху друго образува се Х

После хвашам другите 2 крайни и пак на Х, като по този начин средните 2 стават крайни(минават под бившите крайни ленти  #Crazy ) незнам дали го обясних но е много лесно, пробвайте с конци или прежда първо  Sunglasses  bowuu

# 7
  • Мнения: 3 927
От д-р Йоткер:

Плетене на 3-на плитка:
http://www.oetker.de/wga/oetker/html/default/debi-6mqjn2.de.html?Search=true

Плетене на 4-рна плитка:

http://www.oetker.de/wga/oetker/html/default/debi-6mqjql.de.html?Search=true

Плетене на 5-рна плитка:
http://www.oetker.de/wga/oetker/html/default/debi-6mqjrj.de.html?Search=true

ако случайно кликнете, изчакайте да се заредят хубаво снимките  Simple Smile

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 12:34 от Taneto

# 8
  • Мнения: 498
Аз за Коледа плетох козунак с 4-ри плитки. В последния момент се оказа, че нямам подходящ съд, в който да втасва. Сложих го в продълговата йена, наду се и реших, че там ще го и изпека... нямам снимка, но стана много сполучилв, хем плетен, хем нито кръгъл нито продълговат, а овален. Интересно се полчуи.

# 9
  • Мнения: 812
Ето рецепта и оформление на пита "Роза".
По същата рецепта правя и пита "Слънчоглед". Тестото се разточва на правоъгълна кора. Намазва се с масло и се завива на плоско руло. Реже се на парчета с ширина 2 -3 см. които се нареждат в тава с разреза нагоре. Двете крайчета на рулото се поставят в средата. След като втаса, се маже с жълтък, а на средната част се ръси черен мак, за да изглежда като пита слънчоглед. Ако няма мак, може да се забодат зърна черен пипер за декорация.
оформена в тавата и втасала

# 10
  • Мнения: 22 867

Айде и моята последна измишльотина, не стана лоша, почти цвете Embarassed



Това нещо също много си го харесвам, не помня откъде си копнах снимката, ако някой си я познае, да се обажда. В средата слагам топче тесто, или роза от тесто /като тези за тортите/, а първия път я пекох във форма за кекс и стана с отвор по средата. Вероятно е плетка за козунак, но и питка става хубава с ния.

# 11
  • Мнения: 3 927
А с какво темата ще се различава от другите подобни, освен че ще повтори-потрети пак нещата newsm78

# 12
  • Мнения: 11 607

Много ми хареса това...може ли по-подробно????

# 13
  • София
  • Мнения: 3 914
Схеми на пита Хризантема:

Вид 1
Схема     Готова 

Вид 2
Схема    Готова 

Рецептата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=15579.0

# 14
  • Мнения: 22 867

Много ми хареса това...може ли по-подробно????
И аз така много си го харесах и, понеже нямаше обяснения, разделям тестото на три части - едно топче за средата, едно по-голямо за усукания фитил в края, а средната част я сплитам както се плете козунак - от три фитила. И ръся с мак или сусам. Става от тесто с мая. Не съм снимала, но ще я спретна и ще добавя снимка.

# 15
  • Мнения: 1 283
Докато успея да я снимам, няколко парчета заминаха, но пък нали е за ядене Blush
 Рецептата е от питките на Карина.Разделих на 19 топки. В подмазана  алпака тава, наредих по края 12 възелчета, вътре 6 топки и едно възелче в средата.

# 16
  • Мнения: 1 147
Докато успея да я снимам, няколко парчета заминаха, но пък нали е за ядене Blush
 Рецептата е от питките на Карина.Разделих на 19 топки. В подмазана  алпака тава, наредих по края 12 възелчета, вътре 6 топки и едно възелче в средата.


А как точно се правят възелчетата? Embarassed

# 17
  • Мнения: 22 867
Понеже начинът на оформяне го има вече в темата: Важно - машината за хляб, слагам линк към направата на тези вкусотии: 



Наистина стават ефектни кифлички.

# 18
  • Мнения: 4 371
Тези възелчета ми скриха шапката ooooh! Още днес ще ги направя, аз си имам моя си рецепта, която ползвам за кифли, дано стане Crazy
Обаче всички плетки са уникални  bouquet  Лошото е, че като ми меси машината, тестото после много ми лепне и започвам да се ядосвам Blush
А кръгъл козунак как се прави? Плетеш плитката и после...? Или е друго?

# 19
  • Мнения: 11 747
Дуци, по-нагоре в темата съм дала линк към 'плетена пита'. Тази плетка си е за кръгъл козунак, аз я направих и на обикновена, хлебна питка.

За да не ти лепне тестото, като го извадиш от машината си набрашни хубаво ръцете. После с една шепичка брашно го премесваш с 4-5 натиска (посипваш по масата, където ще сложиш тестото) и започваш оформянето, както ти душа иска. Peace

# 20
  • Мнения: 4 371
О, Пина, видях го и си го сложиш в Букмаркс Heart Eyes Но не знаех, че е за кръгъл козунак.
По принцип когато нещо ми лепне си мажа ръцете с олио или с брашно, както казваш, но тъй като от машината вече е втасало, се надявам да няма проблем с дооформянето и размачкването Thinking
И един въпрос пак, как ги правите толкова лъскави, освен жълтък и с олио ли ги мажете отгоре?

# 21
  • Мнения: 11 747
аз не мажа с олио, но съм виждала да се маже с олио, за да е лъскаво. То така си става, май... или може да е от снимките... Thinking

А кръгъл козунак всякак може да оплетеш, номера е да е плетено, че да станат конците! Peace

# 22
  • Мнения: 498
Дуци  аз мажа с жълтък и прясно мляко, хубаво разбъркани - лъсва и хваща страхотна коричка.
 
 

# 23
  • Мнения: 22 867

Тазвечерашните ми разни модели кифлички - с мармалад, сирене, захар и мак. Снимките са малко не добри, но разполагам само с телефон в момента.

# 24
  • Мнения: 11 607
Аз ще дам линк към подробно обяснение. Ето го
Чакам и аз за още вдъхновение! Peace

Вдъхнових се от това плетене и резултата:

# 25
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Да споделя и аз един начин, по който майка ми усуква тутманика. Той е съвсем прост, ама някой за разнообразие може да реши да го пробва.
Та значи след като сме разделили тестото на няколко топки и всяка една от тях разточили, намазали с масло и сирене,  ги поставяме една върху
друга и правим на руло, след което хващаме рулото в двата края и усукваме в противоположни посоки. След като сме я усукали я слагаме в тавата
увита като охлюв. Peace

# 26
  • Мнения: 11 747
Е, Мама Цоцоланка, браво! Hug
Най-сетне някой да се реши да пробва! Не е сложно, може би звучи сложно, като се чете, но всъщност не е нищо особено за изпълнение!

Малко ти е дошла голяма тавата или малко тестото, но то тъй е. После ще си го напаснеш на твоите условия. Дано ви е харесало! Peace

# 27
  • Мнения: 1 283
Здравейте мамчета!Нямам време да пиша, но редовно ви чета. Браво на всички  hahahaпиткоправячки. Ето нещо и от мен стъпка по стъпка.Тестото е от питките на Карина:

-разточвам на 35 см.

-мажа с маргарин и завивам на руло.

-режа на рулце 3 см. и слагам едно в/у друго.

-двете рулца ги притискам със шишче и в подмазана тава.

- ето готовите питчици. Може да направите и цяла пита, става разкошно.

- опитайте много е ефектно. Почерпете се Flutter

# 28
  • Мнения: 1 485
pepika много са интересни!Ще пробвам определено! Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 114
Браво Pepika,невероятни са!!!Красота за очите...наистина майсторско изпълнение!Заслужени  аплодисменти!  bouquet  bouquet bouquet

# 30
  • Мнения: 11 747
не виждам никакви снимки  Thinking

# 31
  • Мнения: 4 371
не виждам никакви снимки  Thinking
Много бавно се зареждат, но ги има Simple Smile

# 32
  • Мнения: 11 607
Малко ти е дошла голяма тавата или малко тестото, но то тъй е.

По принцип имах още тесто....И него го бях направила...Но по съвет на майка ми, не ги сложих всичките в тавата(ако я нямаше 100% всичките бяха отишлш там), за да може всяко кръгче да си имало място да втаса и се надигне на спокойствие. И наистина - всяко се бе опекло отлично и вътре...на конци, на конци.......Е....аз и друг път ще я направя...и тогава....ще сложа всичкито тесто на едно място.....А по принцип и тази тава точно ми е най-голямата, имайте го предвид......

# 33
  • Мнения: 1 117
хайде и аз да се цопна с две произведения
- хлебчета - възелчета

- това е сладкиш, но го имам и в солена версия, тук е първи опит и не втаса достатъчно, инак става още по-ефектно.

ПС - сега се сетих, че имам още един много ефектен номер за оформяне на хляб, но трябва да го направя, че нямам снимки.

# 34
  • Мнения: 20
Ооо,Lois,това последното много ми хареса!Може ли рецептичките и за двата варианта-сладък и солен.

# 35
  • Мнения: 400
Засега само се записвам.

# 36
  • Мнения: 1 117
Lois, ...Може ли рецептичките и за двата варианта-сладък и солен.

Нямаш проблеми, само трябва да намеря време да ги кача някъде Grinning

# 37
  • Балчик
  • Мнения: 249
Това е днешната ми питка. Не е нещо ново като оформление, но на вкус стана супер.

# 38
  • Мнения: 4 371
Понеже начинът на оформяне го има вече в темата: Важно - машината за хляб, слагам линк към направата на тези вкусотии: 


Направих ги със сирене. Добре станаха, но има още какво да се желае, за да приличат на тези от снимката Blush
Благодаря за подробното разяснение  bouquet

# 39
  • Мнения: 1 117
ето обещаното от мене хлебче, топло-топло от фурната,
не се чете много шарката тоя път, но ще добиете представа:

навива се на руло и се клъцва по дължина в средата,
като краищата остават цели.

# 40
  • Мнения: 1 283
Lois, браво   bouquet
Личи си, че си мераклийка thumbsup

# 41
# 42
  • Мнения: 3
Голяма майсторка си Lois !   Направо ме амбицираш!   bouquet  Ще публикуваш ли рецептата за сладкия и соления сладкиш?

# 43
  • Мнения: 1 117
обещаната рецепта за торта Анжелика - то всъщност е сладкиш според нашите представи. Предварително се извинявам за дългия текст  Rolling Eyes
ако имате въпроси -питайте.

# 44
  • Мнения: 1 799
Плакна очи, ей! Браво, момичета, браво, Lois   bouquet

# 45
  • Мнения: 1 283
Здравейте момичета! Ето сладкия вариант на усуканото руло на  Lois  bouquet  bouquet



# 46
  • Мнения: 1 117
мммммм, че хубаво изглежда! какво му сложи вътре?
и хареса ли ти?

# 47
  • Мнения: 1 283
мммммм, че хубаво изглежда! какво му сложи вътре?
и хареса ли ти?
Самото тесто е много вкусно. Сложих му локум и стафиди, а самата кора я поръсих със захар.
Бях купила и сушени кайсии и череши, но не стигнаха до рулото  hahaha бяха излапани.

# 48
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
pepika, страхотно изглежда !     bouquet

Lois, Благодаря за рецептата !   bouquet

# 49
  • София
  • Мнения: 114
Ееееееееее вече наистина ми потекоха лигичките!Ще се пробва непременно!  newsm10
Pepika...... smile3501

# 50
  • Мнения: 11 747
пепика, Лоис, чудни са тез усуканите!   chef

Значи как се прави? Усуква се фитила и после се нарязват ленти, но не от край до край, така ли? Да не би да е обяснено някъде, аз не видях... Embarassed

# 51
  • Мнения: 2 584
и аз само плакна очи, никога не съм месила козунак, от майсторки знам че си е майсторлък ако някой обясни по подробно ( стъпка по стъпка) Embarassed може и да се пробвам

# 52
  • Мнения: 1 283
пепика, Лоис, чудни са тез усуканите!   chef

Значи как се прави? Усуква се фитила и после се нарязват ленти, но не от край до край, така ли? Да не би да е обяснено някъде, аз не видях... Embarassed
Ще ти кажа ама разменям баклава за руло newsm68 smile3521

# 53
  • Мнения: 11 747
Ех, Пепика, че не се обади по-рано! Mr. Green Вчера я доядохме, станах още по-дебела, но другата седмица мисля да точа пак! Peace


п.п. Аз май схванах - точиш, нанасяш пълнежа, навиваш на руло, леко усукваш и свиваш на геврек. После правиш напречни нарези, не много дълбоки, втасва и пече - тъй ли е? Нещо пропуснах ли? Simple Smile

# 54
  • Мнения: 1 117
ето линк към рецептата, с обяснения
обещаната рецепта за торта Анжелика - то всъщност е сладкиш според нашите представи.

pina - навиваш руло, срязваш го по дължина, разделяш го, усукваш двете половинки, като гледаш среза да остане от вън! трябва да стане хлабаво, че като втаса да не се загуби плетката!

# 55
  • Мнения: 11 747
о, мерси, аз не го вързах с торта Анжелика... Embarassed

# 56
  • Мнения: 1 485
Ето моята питка,която направих снощи,май малко я попрепокох отгоре,но стана вкусна!


# 57
  • Мнения: 498
Ето и моето творение:


# 58
Здравейте!Някой може ли да ми каже какво предсавлява ТАРТАЛЕТАТА?Никъде не мога да намеря какво точно представлява и снимки!Ако някой може да ми помогне,моля ви пишете!Благодаря предварително! Simple Smile

# 59
  • Мнения: 4 371
Здравейте!Някой може ли да ми каже какво предсавлява ТАРТАЛЕТАТА?Никъде не мога да намеря какво точно представлява и снимки!Ако някой може да ми помогне,моля ви пишете!Благодаря предварително! Simple Smile
Мисля, че още и кошнички им казват:

# 60
Благодаря ти, много!Изглеждат вкусни на вид ще потърся рецепта и ще направя,но за сега просто ме интересуваше какво представлват ! Simple Smile Оште веднъж,благодаря!

# 61
  • Мнения: 4 371
В гугъл като напишеш тарталети ти излизат доста рецепти Simple Smile

# 62
  • Мнения: 11 747
Ето и моето творение:




хе-хе, усмихната питка досега не бях виждала! Peace

Аз също съм мислила за разни украси отгоре по питката, но... някой ден...

# 63
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
ina.gg,[color=navyмного весела питка  bouquet
Лоис,и твоята е мнооооого добра,не мисля,че е препечена.Каква е плетката?
Момичета,мисля,че е добре като се показват снимки,да се упоменава автор на рецептата,плетка и ако има направени промени и те да се споменават.Вие аккво мислите? Thinking
защото иначе ,както аз сега питам Лоис за плетката,се задават излишни въпроси и темата се пълни не по предназначение....така мисля,ако не сте съгласни няма....... Hug
[/color]

# 64
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Ох,забравих да честитя рожденника на Мама Цоци Grinning
Да ти е жив и здрав сина и само радости да ти носи Hug

# 65
  • Мнения: 11 607
Ето и моето творение:




Ауууууу.....интересно...Заслужава си някой ден, човек да се развихри и да направи нещо нетрадиционно като това.. - децата много ще се радват!

Ох,забравих да честитя рожденника на Мама Цоци Grinning
Да ти е жив и здрав сина и само радости да ти носи Hug

Благодаря! Той сина....е един от най-големите фенове на питките....Какво да се прави.. - мъж...пък нали любовта им минавала през стомаха....

# 66
Цитат
В гугъл като напишеш тарталети ти излизат доста рецепти
  Благодаря!

# 67
  • Мнения: 498
Мама Цоцоланка  ами мъжа ми понеже адски много яде хляб, тъ всеки път се опитвам да му го поднасям поразлични начини. Рецептата разбира се е от пита "Роза", но както много пъти съм писала на мен ми отива доста повече от 700 гр, брашно,както е по-рецепта. Тъ идеята ми беше, защо да не му направя "портрет", и за тов реших да сложа усмихнато личице и ланец  hahaha , а той пък като видя и вика"ако сложиш и едни очила, направо я носим за женитбата на брат ми".  Но мисля че и за прощапулник става като идея и такива поводи, може и с дълги плитки да се направи, като за момиченце... импровизации много

# 68
  • Мнения: 11 747
днес пак правих 'плетена пита' и понеже ми се видя, че се получи по-добре, малко повече се сляха отделните късове, та да си я покажа... да се види идеята..

# 69
  • Балчик
  • Мнения: 249
У нас в неделя правих питка и пробвах тази плетеница като pina. Само, че май ми дойде малка тавата, та се напука питката. Но иначе се изяде без проблем/пратих малко и на свекито докато е топла/.



# 70
  • Мнения: 11 747
vemite, добре ти е станала плетката! Peace
Не ти е малка тавата в никакъв случай, идеална е! Peace Може би е трябвало да втаса още 10 минутки и нямаше да се напука. Просто като се сложи по-раничко да се пече и хуква бързо да се надува, а коричката е хванала вече и затова се напуква..., но на теб не ти е много напукана.

# 71
  • Мнения: 1 799
Бе и аз днес можех да изтипосам една хубава плетка, ама не би  Twisted Evil Имам предвид веилкденския кранч по идея на Джемма, Зори, взаимствана от руски сайт (някой да не вземе да си помисли, че аз съм я измислила, гледам големи страсти из форума относно авторски права  Wink )

Пина, както винаги, брилянтна. Ама де беше днес, да даваш съвети и да спасяваме нещо неспасяемо  Crossing Arms

# 72
  • Мнения: 1 283
Ето по молба на Кати и Мама Цоцоланка оформянето
  Сватбарска питка

В средата сложих топка. Върху топката направих плетка от три фитила. За да се задържи топката и да не се разлива направих двойка фитил и го увих. След това разточих тесто и го нарязах на 8 триъгълника и навих на кифлички. 6-те кифлички ги събрах в тавата, но двете ми останаха и  #Crazy newsm78 се чудих къде да ги бутна. Разрязах ги на две и ги сложих отстрани и се получиха, като листа. Всяка кифличка поръсих с мак, а до нея със сусам.
  Отделно си направих тесто за украса от вода, брашно и сол. От тях направих двете пиленца сърца и и цветенца. Това е! Всички са останали очаровани от украсата и вкуса! 

# 73
  • Мнения: 1 799
Пепика, съкровище   bouquet
Това прпизведение на изкуството надмина всичките ми представи за пити.
Браво, много ти се радвам и съм си направила папка с твоите пити  Embarassed
А Тези пиленца от възелчета ли се правят? Този Великден ме нямаше тук, ама за догодина ми се ще да ги спретна.

# 74
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Mmmm, vkusno

# 75
  • Мнения: 1 283
Пепика, съкровище   bouquet
Това прпизведение на изкуството надмина всичките ми представи за пити.
Браво, много ти се радвам и съм си направила папка с твоите пити  Embarassed
А Тези пиленца от възелчета ли се правят? Този Великден ме нямаше тук, ама за догодина ми се ще да ги спретна.
Благодаря  Кати curly sue! Embarassed Толкова питки ли съм правила, че и папка имам. Други мами също са ме молили да ги събера на едно/незнам как става/
Пиленцата се правят точно така на възелчета, но аз за по удобно отгоре слагам по едно топченце за главичка.

# 76
  • Мнения: 16
Браво Pepika. Супер ти са питките. Личи си че ги правиш с любов.smile3525
А дали не може да ми направиш две хубави питки за абитуриентски вечери Praynig
И още веднъж да кажа, че ти са много хубави питките.

# 77
  • Мнения: 11 747
pepika, поръчките и по нета почнаха  Joy Joy

# 78
  • Мнения: 1 283
Браво Pepika. Супер ти са питките. Личи си че ги правиш с любов.smile3525
А дали не може да ми направиш две хубави питки за абитуриентски вечери Praynig
И още веднъж да кажа, че ти са много хубави питките.
pepika, поръчките и по нета почнаха  Joy Joy
#Crazy Абе вий мен на   hahaha   мезе ли ме взехте! Няма пък, ще си ги ям сама, затова съм 60 кила вече. От миналото лято откакто си купих машината 10 килограма съм качила. Добре че не ги ям сама  Crossing Arms колко ли щях да стана. За предложението благодаря, ама не! Само ще ги показвам  Joy Joy Joy

# 79
  • Мнения: 940
Да побутна темата, че Великден иде!

# 80
  • Мнения: 115
  Хайде момичета,споделете някой нов начин за плетене на козунаци,остават 18 дни   chef

Общи условия

Активация на акаунт